2015 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğinizin Cinsiyeti Ne Olacak ?

• Kızımız Olacak :)

OY: 149 47,2%
  • Oğlumuz Olacak :)

OY: 160 50,6%
  • İkiz Kızlarımız Olacak :)

OY: 0 0,0%
  • İkiz Oğullarımız Ollacak :)

OY: 1 0,3%
  • İkiz; Bir Kızımız, Bir Oğlumuz Olacak :)

OY: 5 1,6%
  • üçüzlerimiz olacak :)

OY: 1 0,3%

• Ankete Katılan
    316
  • Anket Kapalı .
bebeğin hayırlı olsun,,,
0-3 aylık aldıkların yeterli bence,,,
3-6 aylık aldıklarında yeterli ama bence 4 tane uzun kollu üst yeterli olmayabilir çünkü çok kusuyorlar ilk başlarda,,,8 tane tek alt alıcağına, 4-5 tane pijama veya eşofman takımı almanı öneririm,,,,
3-6 aylık kıyafetleri 1 aylıkken giydirmeye başlıyorsun,,,
kapşonlu bir üst veya eşofman takımı almanı öneririm ,, kapşonlu üstler çok rahat oluyor,,,
sen bilirsin ama 9-12 aylıkları almak için heniz erken,,,, tabii çok güzel bir şey görürsen al koy,,
birde kesinlikle pazen bir battaniye olsun veya 2 tane olsun çok rahat oluyor,,
zaten görüceksin kızın 4-5 aylıkken birde bakmışsın bir dolap kıyafeti var :))) ,,,
birde çorap alırken lastik kısmının rahat olmasına dikkat et,, 2-3 tanede havlu çorabın olsun,,,
Tesekkur ederim canimmyorumun icin. 8 tane alt e bebek indirimi sirasinda ikilili 10 tl ye bulunca oldu tutamadim kendimi :KK55: bir o kadar da ust alacaktim ama beden kalmamisti. 9--12 ayliklr da anane ve babanneden gelenler:emir_bebek: dedigingibi fazlaca ust alayim. Battaniyeyi yazdim aklima havlu corap almamistim onlardan da alayim. Kapisonluyu 3-6 mi alayim 6-9 mu :KK64:

Ek gıdaya geç dedi doktor ek gıdaya geçenler ne veriyorsunuz ne kadar veriyorsunuz . doktor yoğurt meyve puresi yağsız tuzsuz Salça siz çorba dedi. Bugün elma puresi denedim yemedi çıkardı suda içiremiyorum istemiyor yaaa. Doktora sormayı unuttum devam sütü ya da mama vereyim mi ??
Bende yeni geçtim ilk suyunu ver püresini yiyemiyorlar ilkten, kabız oldu benimki :KK43:

Kızlar bebeğim ek gıdaya Başladıktan sonra kabız oldu kakasını yapamıyor çok zorlanıyor ne yapayım?

Selam annelerrr siz bana gore baya bir tecrubeli anneler oluyorsunuz kizima giyim alisverisi yaptim. Listemi eklesem eksiklermi yazabilir misiniz? 3-6 ay uzun kollu ust almam lazim 5-6 tane bunun disinda fikirlerinizi bekliyorum. Bende ona gore kendi grubumda da paylasip arkadaslarimayardimci olmus olurum sayenizde.
Oncelikle hayirli dogumlar diliyorum, tulumlar cok cici oluyor ama alt ust takimlar daha kullanisli, ben en cok uzun kollu citcitli badi ile alt ust takimlar giydirdim.

Selam annelerrr siz bana gore baya bir tecrubeli anneler oluyorsunuz kizima giyim alisverisi yaptim. Listemi eklesem eksiklermi yazabilir misiniz? 3-6 ay uzun kollu ust almam lazim 5-6 tane bunun disinda fikirlerinizi bekliyorum. Bende ona gore kendi grubumda da paylasip arkadaslarimayardimci olmus olurum sayenizde.
Ben en cok tulum giydirdim rahat geldi bana..

Tesekkur ederim canimmyorumun icin. 8 tane alt e bebek indirimi sirasinda ikilili 10 tl ye bulunca oldu tutamadim kendimi :KK55: bir o kadar da ust alacaktim ama beden kalmamisti. 9--12 ayliklr da anane ve babanneden gelenler:emir_bebek: dedigingibi fazlaca ust alayim. Battaniyeyi yazdim aklima havlu corap almamistim onlardan da alayim. Kapisonluyu 3-6 mi alayim 6-9 mu :KK64:
3-6 ay al kapşonluyu,, ben 4-6 aylık almışdım,, 2 haftalık olduğundan beri giydiriyorum,,,çok kalın olmasın birde,,,, ben alıcaklarım diye anladım,,, güle güle giydir,, 4-5 tane üst alsan yeter,,, zaten sonra o kadar çok oluyor ki,,,
bebek pazeninden yaptırt battaniyeyi,,,
sağlıkla kucağına alasın bebişşini,,,

Oncelikle hayirli dogumlar diliyorum, tulumlar cok cici oluyor ama alt ust takimlar daha kullanisli, ben en cok uzun kollu citcitli badi ile alt ust takimlar giydirdim.
Bende çok giyfirdim alt üst takımlar bana yetmiyordu bile :))

Selam kızlar işimi bitirdim ama halılarım bir türlü gelemedi güya dün gelecekti ama dünde gelmedi şöyle halılarımı serip ramazan gelmeden evimde güzel bir keyif yapmak istiyorum :-)
Temiz ev özlemişim

Kizlar merhaba panik icindeyim eltim gelicekmis kendisi kayinvalideden de beterdir hos benim kayinvalidem dunyalar tatlisi bi kadindir cok iyidir. neyse ev fena halde cok daginik ve pis utuler bi tarafta nasl duzeltirim ne yapabilirim diye dusunurken hemen aklima geldi iki tane yardimci bayan cagirdim eve yarin gelip temizliyecekler bende bu gun utumu bitirebilirsem ki yaklasik 7-8 makine kadar halledicem insalkah simdi bana yardimci olun cok pratik zaman kaybettirmeyen ama gosterisli yemek pasta ve kahvaltilik tarifleriniz varsa paylasabilirseniz cok sevinicem
canım kolay gelsin panik olma lütfen ne kadar hazırlanırsan hazırla kusur arayana yaranmazsın
Tamam cnm az once 1-2 cay kasigi elma rendesi verdim..
bir de suyu sise suyu verebilirsin direk bana dedi dr. Kaynatilmis vermiyorum .

Kizlar biberon, kaşık temizligi icin sıvı bitkisel bi temizleyici aldim sizler ne ile temizliyosunuz, kaynar suda bekletiyodum normalde bazilari yagli oluyor içime sinmiyor..
iyi yapmışsın canım temizleyici almakla bende alıcam artık
sağol canm başlayayım bende

1haftada 60gr maalesef :KK43:
mamayı günde 2ye çıkardı canm
15 gün sonra kilo kontrolü var

gözün aydın canm

maşallah abdullaha :)
evet artık babaya ilgi başladı bizde de
akşam emzirmeye çalışıyorum çocuk babasına bakmaktan ememedi boynu kopcak geriye doğru bakmaktan
babadın gitti nasıl mutlu sıpa
benimde işime geliyor:KK66:

ütüleri dolaba saklardın kesin :KK66:
temizliğe de kadın gelicekmiş
Bi yemek kalmış panik yapma :)
canım bende cuma ağlık ocağına götürücem ama dr un tartıyla sağlık ocağını tartısı arasında 400 gr fark var şaka gibi
Canim zaten gelişiyor onlar merak etme her kitaba da güven olmuyo Zaten ama oyun kitabı baya hoşuma gitti

Yine 600 gr filan alacak herhalde bu ay, günde 2 kere mama takviyesiyle böyle canım bi 7 kilo olamadık
canım sağlıklı olsun inan kilo sonra geliyor tabi ki önemli anneyiz işte ama gelişimi iyiyse sıkma canını
ohooo sen ıyısın ben hamılelıkten once 20 kıloydu kafayı yemısım herhalde su an 77 yım bı de ırı kemıklıyım hala 20 kılo fazlam var beden kıtle endeksıne gore kabullndım artık :KK62:
veririz inşallah canım
Niye bu kadar telaş yapiyrsn ki. Eltin geliyor hosgelsin.o nasıl bir elti öyle. Canim lutfen stres yapma.ne olacak sanki
katılıyorum canım
memeler daha cok suner dıyollaa:KK48:

hele bızı gor eflalım esımle bı muhabbet bı muhabbet bu konuda :KK48: ıyıkı farklı dusunmuyoruz yoksa bırbırımızı oldururduk allah etmeye :KK53: kac gundur acayıp uzuntulyum hayırlısı :KK61:
hayırlısı olsun canım dua ediyorum ne yapalım Rabbim bilir en iyisini
ayyy bu ne içim bir tuhaf oldu:KK53: bunları yapmaya uğraşacağıma temizlemeye uğraşırım:KK70:
canım sutunu hiç etkılemesın bu konular herşey olacağına varır... Bekliyoruz eymenı ben bu kadar çabuk beklemıyorduım canı acımayınca gaz olmayinca aglamıyordu ama aşırı hareketli gece yine bagirarak agladi aslında daha iyi uyumalı yorulunca ama anlamadim hiç böyle olmazdi dün gorumcem ben bakarim ahmet e dedi en azından deneyecegız yaşında oturuyoruz bakalım.. Eymenı 10 güne komando olur sağ kol üstünde giderler :KK70:
canım sana demiştim Ahmet erken emekler diye tarif ettiğine göre büyük oğluma benziyor hareketleri 9 aylıkken de tutunup yürüyordu:) eymen dönüyor ama abisine göre hantal ve çok narin hemen ağlıyor canı yanınca abisinin sesi çıkmazdı:)
ay en son böyle yazmış sıla emre ile bi daha yazmadı merak etti şimdi ins hepsi çok iyiydir bu sosyal ağlar beni çok etkiliyor ... Ama eşimin dediği herkes evde kendi ile basbabasa aklıma geldi bi an...

Annemler geldi yemek yedik dışarı çıktılar ahmet hünerlerini sergiledi çocuklarla cıkmadm zaten bu ara cıkasım yok artık hep zorunlu çıkmak zorunda olacagim için sanırım.. ipek kuzu da çok mutlu oldu anneanne görünce yarın dönüyorlar olsun görmek yeter...
bu konuda bir şey yazmıyorum sonra batıyor:KK45::KK45: annenlerde güle güle gitsin canım
Tatile gidecek anneler dikkat !!

Güneşlenmeden önce bebeği emzirin. Hemen sonrasında değil..

Siz ısındıkça ya da güneşlendikçe daha sonda göğüsleri ılık soğuk suyla yıkayıp silip öyle emzirin.

Yoksa bebeğe kaynar süt içirmiş olursunuz. Annem yıka demişti geleneksel bir şey sandık ama yabancı kaynaklardan da konteol ettim öyleymiş tabi bebeğim kaynar kustuktan sonra..

Herkese sevgiler güzel anneler :) keyfiniz bol olsjn :)
yeni bir şey daha öğrendim:)
Kendisi hep acigimi arar zamaninda kizkardesini esime istemis aralarini yspmak icin cok ugrasmis o yuzden hep acigimi arar beni gicik eder yok benim gobegim varmis onun yokmus vay efendim o spor yapiyormus bilmem ne halbuki ben calisiyorum o ev hanimi benden 10 yas buyuk benimle yarisir disunmuyoki onun kendine zaman ayiracak vakti var benim yok daha birsuru sey
oyy tehlikeli eltiymiş mesafeli ol canım boş ver demek ki kıskanıyor
aynen canım bizde olamadık bir türlü dun kıyafetlerle 6960 100 gr düştü dr 6860 :KK43:
canım sen niye ebş aylık bebeklere göre kıyaslıyorsun ki erken doğurdun senin kuzu o yüzden kilosu gayet iyi emin ol, eltimin ki 7 aylık 7 kilo değil o hiç takmıyor:KK70:
Kizlar en saglikli olan bezsiz ciplak tartmak.. soymaya mi useniyorlar kışın hava soguktu simdi guzel..
canım ben hep sağlık ocağında tarttırdığım için o ortamda soymak istemedim bir sürü kişi oluyor aynı anda o yüzden hep aynı kıyafetle tarttırdım:)
Kızlar oğlumun pipisinin ucunda kızarıklık var hafifte şiş gibi böyle bir şey yaşayan var mı ne yapmam lazım doktor muayenesinde birsey yoktu doktordan geldikten 5 saat sonra öyle oldu yaaa rota aşısı olduk muayeneden sonra ondan olabilir mi sıcaktan mi oldu acaba ya da iltihap falan olmasın yardimci olun
canım pişik olmuştur suyla sil hep ve pişik kremi sür geçmezse dr a götürürsünüz
Ek gıdaya geç dedi doktor ek gıdaya geçenler ne veriyorsunuz ne kadar veriyorsunuz . doktor yoğurt meyve puresi yağsız tuzsuz Salça siz çorba dedi. Bugün elma puresi denedim yemedi çıkardı suda içiremiyorum istemiyor yaaa. Doktora sormayı unuttum devam sütü ya da mama vereyim mi ??
canım ke gıda da zorlamamak lazım mama dene istersen
Canim dr bize şöyle dedi, corbalari 1 fincanla baslayip arttiracaksin. Mesela patates, kabak, havuc birazda irmik at suda ekleyip pişir sonra da zeytinyağı ekle, rondodan degil tel süzgeçten geçirip yedir, 3 gün böyle.

Birde yoğurt çorbası yap dedi, pirinci suda hasla, yogurdunu ekle, zeytinyağı ekle, tel süzgeçten geçirip ver dedi, yine 3 gün tabiki.

Yogurduda 1 kahve fincanı ile başla dedi.

Meyveleride mesela ben once 1 tane kayısıyı cam rendede rendeleyip yediriyorum, 3 gün boyunca sonra 2ye cikardim. Kabızlık sorunumuz var, bağırsaklarını da yumuşattı.

Elmayı da aynı şekilde.

Genel olarak bu kurala gore tuz ve seker asla vermiyoruz canım.

Bebek sütü veriyorsan ona devam edeceksin, corba, meyva ve yogurt sadece günde 1 kere verilecekmiş şimdilik, alışana kadar. sonra hepsini günde birer kere 3 öğün olarak vericekmisiz, diger ogunler anne sutu yada devam sutu, yada her ikiside. Normalde nasil besliyorsan yani.
Doktorumuz bana bu şekilde anlattı canım.
Umarim faydalı olur anlattıklarım.
canım bir fincan ölçüsü çok fazla bir fincanla başlarsak ne kadara çıkacak tv de bile çıkıyor ya reklam günde iki fincan ek gıda gerisi anne sütü diye
selam cancanlar naslsınız?
iyiyiz sen?
Kızlar bebeğim ek gıdaya Başladıktan sonra kabız oldu kakasını yapamıyor çok zorlanıyor ne yapayım?
zeytinyağı katıyormusun canım ek gıdasına onu dene
Gözüm sürekli oğlumun üstünde 1aydır sağa sola dönüyor ama yüzüstüne geçememişti yere koyunca sürekli izliyorum
akşam eşimle mutfaktayken dönmüş sıpa :) sevineyim mi üzüleyim mi bilemedim :)
sevin tabi canım ne güzel:)
Benim minik daha yeni donuyo en cok da uyurken heralde yuzustune de daha var epey..

o belli olmaz canım bir saatde bile değişiyor yaptıkları:)

5-6sema.png
6-8aysema.png
sema.png
Bebeklerde-Ek-Gıdalara.png
slide_34.jpg

5-6 Ay Arası Beslenme

Verilecek ek gıdalar
1-Meyve Püresi
2-Sebze Çorbası
3-Muhallebi
4-Yoğurt

Meyve Pürelerinin Hazırlanışı
4. aydaki beslenmede anlatılan meyveleri aynı işlemlerden geçirin, robotta püre haline getirin ve kaşıkla yedirin. Günde 1 veya 2 öğün verebilirsiniz(100 ml.meyve suyu veya 1 meyve püresi)

Sebze Çorbasının Hazırlanışı
4. ayda anlatıldığı gibi sebzeleri aynı işlemlerden geçirin, farklı olarak bir tutam tuz atın. İrmik ilave edilirken bir tatlı kaşığı kadar da pirinç ve 1 çay kaşığı tereyağı veya zeytinyağı ilave edin ve pişirin. Tamamını robotta ezin ve 1 çorba kasesi kadar yedirin.(200-250 gr)

Muhallebinin Hazırlanması
4.aydan sonraki hazırlanışı ile aynıdır. İsterseniz miktar çoğaltılabilirsiniz, nişasta unu veya mısır unu da kullanılabilirsiniz(200-250 gr). Diğer hazır kaşık mamalarını da deneyebilirsiniz.

Yoğurt Verilmesi
Evde yapılmış yoğurtlar tercih edilir. Evde yapılamıyorsa marketten alınan yoğurdun taze olmasına özen gösterin, sade olarak yedirmeye alıştırın, sevmediği zaman içine kendiniz meyve rendeleyin. Hazır meyveli yoğurtların kullanımı tercih edilmemektedir.
Yoğurda alıştırırken 3-4 tatlı kaşığıyla başlayın, miktarı artırarak zamanla 1 yoğurt kasesine kadar verebilirsiniz(200-250 gr).

4-5 Ay Arası Beslenme
Verilecek ek gıdalar
1- Meyve Suyu veya püresi
2- Sebze çorbası
3- Muhallebi

Meyve sularının hazırlanışı
Kullanılacak Meyveler : Elma, armut, şeftali, muz, portakal, mandalina(çilek allerjik olduğu için önerilmez)kivi, kavun ve karpuz ileriki aylarda önerilebilir. Havuç da meyve suyu olarak verilebilir.
Hazırlanışı: Elma, armut, havuç, şeftali gibi meyveleri yıkayın. Sıcak suda 1 dk kadar bekletin, kabuklarını soyun, meyve sıkacağında suyunu çekin veya cam rendede rendeleyin ve bir tülbentten geçirin ve verin. Portakal, mandalina, kivi gibi yiyecekleri yıkayın, kabuklarını soyun, meyve sıkacağında suyunu çekin veya çatalla iyice ezilip tülbentten geçirin. Muzu yıkayın, kabuğunu soyun, çatalla ezip bir miktar elma veya portakal suyu ile karıştırıp verin.
Meyve sularını günde 1 veya 2 kez verebilirsiniz. İlk 15 gün sadece meyvelerin sularını verin, sonraki aylarda meyveler püre halinde de verilebilir. Önceden biberon kullanmış bebeklere meyve suları biberonla verilir, hiç biberon kullanmamış bebeklere ise mümkün olduğunca kaşık veya suluk ile vermeye çalışın. Meyve püresi yaparken cam rende kullanmaya özen gösterin. İçine şeker katmayın. Gaz yapan meyve sularını(portakal,mandalina,kivi), kabızlık yapan meyveleri(muz, elma)şikayet durumuna göre seyrek verin. Hazır meyve sularını ise katkı maddesi içermesi dolayısı ile vermeyin. Verilecek miktar 100 ml.

Sebze Çorbasının Hazırlanışı
Kullanılacak sebzeler : Patates, havuç, kabak, taze fasulye, ıspanak, pırasa, enginar, kereviz, maydanoz, dereotu, brokoli, soğan (patlıcan, bakla, karnabahar, lahana tercih edilmez).
Hazırlanışı: Tüm sebzeleri hazırlanmadan önce yıkayın, kabuklarını alın, ayıklayın. 3 büyük çay fincan suyu tencereye koyun, kabuğu soyulmuş 1/2 havuç ve 1/2 patatesi doğranmadan tencereye koyun ağzını kapatın. Normal tencerede 40-45 dk kısık ateşte pişirin, üzerine 1 tatlı kaşığı irmik ilave edin ve 5 dk daha pişirin(düdüklü tencerede 2 fincan su koyun ve 10 dk pişirin ve irmiği en baştan ilave edin) ocaktan alın suyuyla birlikte tamamını robottan geçirin veya çatalla ezin ve yedirin. Bu hazırlanan çorbadan ilk gün 2-3 tatlı kaşığı, 2. gün 4-6 tatlı kaşığı verin, pişirdiğiniz çorbayı 24 saatten kısa bir zaman aralığında tüketin, ilk gün konulan sebzelere ilaveten 2. gün yarım kabak ve 6-7 adet taze fasulye de ekleyin, bundan 8-10 tatlı kaşığı verin ve her gün verilen miktarı artırarak toplam 1 çorba kasesi verecek duruma gelin(200 gr). Zamanla sebze adetlerini artırıp miktarlarını azaltın, çok sebzeli ama iki tabak yenecek miktarda çorba yapmış olun. Az miktarlarda yedirirken önemli olan eklenen sebzelerin bebeğinizde vereceği allerjik reaksiyonlardır Gaz, kabızlık, ishal durumlarını kontrol edin.

Muhallebinin Hazırlanışı
İnek sütü 1 yaşına kadar kesinlikle kullanılmamaktadır. Bu yüzden muhallebi hazırlarken hazır formül mamalar kullanılacaktır.
Hazırlanışı: 200 ml suyu cezveye koyun, üzerine 3 tatlı kaşığı pirinç unu ekleyin ve ocakta karıştırın yoğunlaşmaya başlayınca altını kısarak 5 dk karıştırın. Pişme bitince ocağı kapatın, cezveyi kenara alın 30-40 derece sıcaklığa kadar soğumasını bekleyin. Üzerine hazır mamadan 6 ölçek katın. İlk muhallebiye başlarken aynı sebze çorbalarında olduğu gibi bebeğinize muhallebiyi 2-3 tatlı kaşığı verin sonradan miktar artırarak 1 çorba kasesi kadar verecek miktara gelin(200 gr verin). Başlangıçta muhallebiyi yarı ölçü olarak hazırlamanızı öneririm. Muhallebi öğünü yerine sütlü pirinçli kaşık maması da kullanılabilir.

X