2020-2021 SSVD Adayı Annelerin Paylaşım Alanı

Çok rahatlattınız mesajınızla... teşekkür ediyorum 🥰 bugün uzun bir yürüyüş planladım, ardından 10 kat merdiven var önümde 178 basamak 😅 sonrasında da pilates topu ile 0 ve 8 hareketlerini tekrarlarım tabii enerjim kalırsa... dediğiniz gibi 40 hafta sanki milatmış gibi davranıyoruz ama ssvd hikayelerinde de normal doğumlarda da 40+ ları çok duyuyoruz. Hayırla sağlıkla kavuşalım bebeğimle, en önemlisi bu cidden... ama sakin kalacağım, gelen dalgaları umarım sükunetle ve mutlulukla karşılayacağım. Ve ben de burada güzel bir hikaye anlatacağım 🤲🏻
Merhaba sizi merak ettim. İnşallah sağlıkla kavuşmuşsunuzdur diye tahmin ediyorum.

Merhaba sizi merak ettim. İnşallah sağlıkla kavuşmuşsunuzdur diye tahmin ediyorum.
Merhaba, 30 Ocak 2021 de normal doğuma saatler kala mekonyumunu yaptığı in bebeğim, acil sezaryene geçildi. Çok şükür kavuştuk, ama 3 gündür çişini doğru düzgün yapamadığı için bugün doktora gittik, mama desteği vs derken kanında enfeksiyon çıktı, acil yenidoğan yoğunbakıma yatış verdiler. Şimdi bebeğimi oraya bırakıp geldik. Antibiyotik başlayacaklar. Kendimi suçluyorum. 41. Haftadayken ssvd dedim inatla, mekonyum olunca korkup hemen sezaryene dönelim dedim, belki mekonyum nedeniyle enfeksiyon kaptı kuzum... belki kaderi çok zorladım diyorum. Allah bütün yavruları korusun

Merhaba, 30 Ocak 2021 de normal doğuma saatler kala mekonyumunu yaptığı in bebeğim, acil sezaryene geçildi. Çok şükür kavuştuk, ama 3 gündür çişini doğru düzgün yapamadığı için bugün doktora gittik, mama desteği vs derken kanında enfeksiyon çıktı, acil yenidoğan yoğunbakıma yatış verdiler. Şimdi bebeğimi oraya bırakıp geldik. Antibiyotik başlayacaklar. Kendimi suçluyorum. 41. Haftadayken ssvd dedim inatla, mekonyum olunca korkup hemen sezaryene dönelim dedim, belki mekonyum nedeniyle enfeksiyon kaptı kuzum... belki kaderi çok zorladım diyorum. Allah bütün yavruları korusun
Geçmiş olsun bebeğinizin hastanede olmasına çok üzüldüm. Ama kendinizi suçlamayın eğer sebep mekonyum olsaydı doğduğunda yapılan tahlillerde de çıkar ve hemen yoğun bakıma alırlardı. Ayrıca o kadar çok doğumda bebek doğum öncesi mekonyum yapıyor ki, takip ettiğim doktorlar doğum sırasında mekonyum olsa bile bebeğin kalp atışı düzgün ve strese girmemesi durumunda belli bir süre yine de doğumu bekliyorlar. Kendinizi suçlamayın siz doğal bir süreci beklediniz. Doktorun da desteklediği bir süreç bu. Ayrıca risk olduğu anda da dönmüşsünüz, sizin bir suçunuz yok. Bebekler doğduğunda ufacık bir mikroptan bile enfeksiyon kapabiliyorlar. İnşallah hiçbir sağlık sorunu olmadan sağlıkla bebeğinizi alıp evinize dönersiniz. Acil şifalar diliyorum.

Çok üzüldüm hikayenize, kadın kadının kurdu olmamalı... o an insanın canı evladı evde bekliyorken böyle şeyler söyleyerek moral bozmanın ne anlamı var hiç anlamam. Zaten denenecek olmazsa sezaryen yapılacakken bunu can yakarak, psikolojik baskılarla, travmaya dönüştürmek çok acımasızca... ama bu hikayeleri unutun. Yusuf olgaç harika bir hekim takip ettiğim kadarıyla... asistanıyla da görüştüm ki ben iç Anadolu’da yaşıyorum 😅 fiyatları oldukça yüksek geldi bana ama bu süreçte yaşanılan anılar da çok önemli... özelden yazabilirim isterseniz. sakin ve kendimizi özel hissettirildiğimiz doğumlarımız olsun inşallah
Çok teşekkür ederim ☺️ Yusuf bey ile ve asistanı ile görüştüm ama fiyatları çok malesef. Şu anda onu karşılayamayacağım. Ama tesadüf Rabbim gönlüme göre bir doktor nasip etti. Laf arası sordum sadece olabilir mi ssvd diye. Biz kişiye özel doğum planlıyoruz. Herşey uygun olursa neden olmasın tabiki olur dedi. Bakalım benim kilom bebeğin kilosu ne olacak son haftalarda ona göre planlayacağız☺️

Doğumda doktor gerçekten çok büyük bir şans. Bu kadar kararlı olmanıza ve 8 cm açıklığa rağmen yaptıkları çok ayıp. Sağlıkla kavuşmanız tabi ki en önemli olanı. Ama insanın en zoruna giden o anki zaaflarınızdan faydalanmaları. Hemen ne kadar olumsuzluk varsa sıralıyorlar.

Ben ssvd için çok önceden araştırmaya başlamış ve normal doğumu destekleyen ssvd için de çok olumlu konuşan bir doktorla başlamıştım önce. İlk aylar çok olumluydu. Hatta ben 5 aylık hamileydim sanırım, bir de ssvd yaptırmıştı çok umutlandım. Sanırım 26. haftalar civarıydı bir farklılık sezdim tavırlarında. Ebeye sordum bir sorun mu oldu ssvd doğum sırasında doktor bey eskisi kadar hevesli görünmüyor sanki dedim. O da hiç kuşkulanmadı yok canım yapmaz öyle şey dedi. Ama 37. haftada pandemiyi öne sürerek sezaryene gün vermek isteyince şok oldum.

Doktoruma diyorum ki asıl pandemide normal doğum yapmam lazım yardıma kimse gelemeyecek, tek başımayım, ilk doğumumda sezaryenden sonra çok sıkıntı çektim diyorum. Herkesin hikayesi farklı; tanıdığım sezaryen sonrasını çok rahat geçiren, ikinci gün ayaklanıp normal hayatına dönen arkadaşlarım var. Ama ben çok zor geçirdim. Doktor; her doğum aynı olmaz, belki bu rahat geçer diyor dalga geçer gibi. Bir de bunların yanında ssvd'nin ne kadar olumsuz tarafı varsa anlatmaya başladı. O kadar araştırmıştım ki öncesinde benim kafamı karıştırmasına asla izin vermeyecek kadar olumlu ve olumsuz taraflarını biliyordum.

Benim iki doğumum arasında on yıl var. İlk doğumumdan çıktığım günden beri aklımdaydı ssvd ve yıllar içinde o kadar çok araştırıp öyle çok şey izledim ki, kolay kolay boş sözlere inanmayacak kadar bilgi sahibi olmuştum. Kararlı olmak ve doğru doktorla devam etmek bu işin en önemli kısmı. Doktora anlatmaya çalıştığım ssvd'yi bir takıntı halinde istemiyorum, sadece gerçekten normal doğum yapabilecekken sezaryen olmak istemiyorum. Ama doktorum daha doğum bile başlamamışken sezaryene gün vermek isteyince 37. haftamda hiç düşünmeden doktorumu değiştirdim. Ben de Yusuf bey ile yaptım doğumumu. Tanıdığım en pozitif insanlardan biri. Beni o kadar rahatlattı ki. Yusuf bey gibi doktorlar ile doğuma girdiğinizde sonunda sezaryene dönerse emin oluyorsunuz ki tıbbi bir gerekçe ile sezaryene giriyorsunuz. Yoksa mümkün değil keyfi sezaryen yapmaz. Önemli olan da sağlıkla bebeğinize kavuşmak olduğu için ve elinizden geleni yaptığınızı bildiğiniz için keşkesiz doğum yapıyorsunuz. Ücretleri için de Yusuf bey'in kliniğini ararsanız asistanı size liste gönderir. Umarım siz de sağlıkla bebeğinize kavuşursunuz.
Aynen benim doktorumda başta çok olumluydu ama sonra yan çizdi resmen 😕 şimdiki doktorum şartlara bağlı dedi mesela beni hiç heveslendirmedi ama uygun olursa neden olmasın olur tabi dedi. Merakla son haftalarımı bekliyorum bakalım ne olacak. İlk ssvd denememdeki gibi kendimide heveslendirmiyorum. Yusuf bey çok pahalı evet onu karşılayamam malesef. Şu anki doktorumda Çorlunun en iyi kadın doğum doktoru Yekta bey. Umarım herşey yolunda gider çok teşekkür ederim cevabınız için 🙏🏼

Aynen benim doktorumda başta çok olumluydu ama sonra yan çizdi resmen 😕 şimdiki doktorum şartlara bağlı dedi mesela beni hiç heveslendirmedi ama uygun olursa neden olmasın olur tabi dedi. Merakla son haftalarımı bekliyorum bakalım ne olacak. İlk ssvd denememdeki gibi kendimide heveslendirmiyorum. Yusuf bey çok pahalı evet onu karşılayamam malesef. Şu anki doktorumda Çorlunun en iyi kadın doğum doktoru Yekta bey. Umarım herşey yolunda gider çok teşekkür ederim cevabınız için 🙏🏼
İnşallah gönlünüze göre sağlıkla doğum yaparsınız. Doktorunuz tecrübeli ve özellikle dürüstse doğru kararı verdiğini bilirsiniz. Öyle olunca sezaryene de dönülse keşke demezsiniz.

Merhaba
Kızım 2016 Aralık doğumlu
Oğlum 2018 Aralık doğumlu yani 2 yıl arayla ssvd yaptım yani
Sorularınız varsa severek cevaplarim
Face de büyük bir grup var bu konu ile ilgili bana çok yardımcı olmuştu il il doktor bilgisi var ve herkes kendi hikayesini yazıyor
Merhabalar,

benim de ilk bebeğim sezaryendi şu an 16 aylık ben de 7 haftalık hamileyim araları tam 24 ay olacak. Sizin nasıl geçti normal doğumunuz? Bu yazdığınızı görünce çok heyecanlandım umarım yazdığımı görürsünüz 🙏🏽 Nasıl hazırlandınız?

Merhaba arkadaşlar 1. Doğumum ocak 2011 de doktorumun belirlediği doğum tarihinden 1 hafta geçmiş olması sebebiyle 7 saat suni sancı aldım ama 1 cm açılmam oldu ve sancım başlamadı aynı zamanda çatı muaynemde de sorun vardı. Doktorum çatımın dar olduğunu normal doğum yapamayabileceğimi söyledi. Eğer nöbetçi doktora kalırsan sezeryanı sevmez normale zorlar seni dedi. Dikişden korktuğum için sezeyan istemediğimi söylediğimde güldü ve normal doğumda da dikiş olabilir, normalde alttan dikilirsin dedi. Ve doğumhanede ciyak ciyak sancı çeken bir bayandan öyle korktum ve etkilendim ki sezeryanı kabul etmek zorunda kaldım. Şimdi o kadar pişmanım ki anlatamam.

2. Hamileliğimde 2013 de ssvd destekleyen bir doktor bulduğumu zannetmiştim. Çok heveslenmiş kendimi hazırlamış herşeyi denemiştim. Doktor cumaya kdr beklerim deyince ç.ba gecesi Reyhan ebe sitripping uygulaması ve göğüs ucu uyarısı yaptı ve o gece kasılmalarım başladı 5dk 10dk aralıklarla Sabah 6da kasılmayla uyandım ve sıcak bir duş alıp uyumaya devam ettim gün içinde yarım saatte bir saatte bir kasılmalarım oldu. Akşam bir saate yakın yürüyüş yaptım ve eve gelince göğüs ucu uyarısını yaptıktan sonra sıcak bir duş aldım. 1 den itibaren 5 dkda bir olmak üzere bana göre şiddetli sancılarım olmaya başladı. Yine kalktım sıcak bir duş aldım 3 gibi yine bir rahatlamanın ardından şiddetli sancılarım başladı kurulmuş saat gibi 5 dakikada bir ama uzun sürmüyor 40 sn gibi. Sürekli tuvalete çıktım birde. Doktor hanıma ulaşamayınca hastaneyi aradım durumumu anlattım ebe iki bebek arası azmış isterseniz gelin muayene edelim eğer doğum başlamamışsa geri yollarız dedi. Bende hep 5 dk bir olunca hastaneye gidin yorumları okuduğum için ve sancıyı hastanede geçirmem gerektiğini düşündüğüm için rüptür riskinden dolayı eşiminde gidelim demesi üzerine geldim hastaneye. Ebe karnımı görünce kaç kiloydu en son dedi 4.200 dedim. Normal yapıcaksın yani dedi inşallah dedim. Başladı ssvd nin risklerini bana sormaya ve anlatmaya. Bir çocuğun varsa riske attığın onun hayatı bilmem ne daha bi ton laf. Neyse muayeneyide bi tafralı yaptı zaten. Sancın olduğunu da sanmıyorum 3 cm açılman aynı bi gelişme yok nst ye bakalım bebeğin kalp atışları için. Sancı değerlendirmiyeceğim sanmıyorum olduğunu falan. Neyse ya sabır her dediğine he tamam diyorum. 20 dakikadan sonra geldi baktı. Bebeğin kalp atışları iyi 7 8 dakikada bir sancıların var ama bunlar açılmayı sağlayacak doğum sancıları değil. Normalde bu muayeneye göre yatış yapmıyoruz siz uzaktan geldiniz git gel olmasın madem bugün muayeneye gelicektiniz yatışınızı yapalım isterseniz. Hayır madem doğum başlamadı yatış istemiyorum dedim. Baktım dru aradı. Özgür hanıma durumu anlattı ama sancıların durumunu belirtmedi sadece bebeğin hareketli olup sonradan hareketsiz olduğunu söyledi. Dr.Özgür hanım da yatış yapmasını söylemiş tabi öyle olunca itiraz edemedim. Zaten cuma gününe kadar bekleriz yatışını yaparız diyodu kaçamadım yani. Birde ebenin söylemlerine ve muayenesine güvenmedim. Dr.Özgür hanım bebek inmiş çatın müsait rahim ağzın yumuşacık diyordu. Reyhan ebede bebek kanala girmiş çatın gayet iyi 3 cm ve rahim ağzı yumuşacık dedi. Ama bu ebe ilk tükürdüğünü yalamamak için bebek inmemiş kanala yukarda, bu sancılar yeterli değil dedi. Sez. Sebebini sordu çatim dar diye sez yaptılar dedim. Güldü bende sordum neden diye. Bişey demiyorum hala normal yapmayımı düşünüyorsun dedi. E siz muayene ettiniz çatım dar mı sizce dedim. Ben ona bakmadım onun yorumunu yapamam ben açıklığa baktım dedi. Gülermisin ağlarmısın gece gece bütün sinirimi alt üst etti. Reyhan ebeden öyle moralli ayrılmıştım ki bu ebe bütün sinirimi hevesimi ümidimi alt üst etti. Velhasıl öğleden sonraya kdr suyum patlatıldı saat başı kontrol her kontrolde başka bir dr ve itirazları ebelerin olumsuz cümleleri benim ısrarım merdiven çıkmalarım sancılarımı karşılamalarım derken son muayeneyi ilk defa doktorum yapıp 8 cm ile bebeğin başı basmıyor diyerek bağırması ve can acıtıcı muayenesi sonucu ben bu riski alamam diyerek beni ortada bırakması sonucu ağlayarak 2. Sezeryenimi oldum. Çok daha zordu benim için 😔 hem fiziksel hem ruhsal anlamda çoook zordu. Kızım 4.200 görünüyordu 4 kilo doğdu. Çok şükür sağlıklı olmamızla teselli oldum. Şimdi aradan 7 yıl geçti ve yeniden hamile kaldım. O zaman demiştim İnşaAllah iyi dikmişsinizdir çünkü 3. De de ssvd deneyeceğim diye.

Şu anda aklımda Yusuf Olgaç var ama ssvd fiyatlarını hiç bilmiyorum. Tekirdağ Çerkezköy de oturuyorum uzak olacak ama bu sefer belki başarırım diyorum. Herşeyin hayırlısı
Mrb doktorunuz kimdi acaba.brnde cerkezdeyim ve irmete gidiyorum

Merhaba
Kızım 2016 Aralık doğumlu
Oğlum 2018 Aralık doğumlu yani 2 yıl arayla ssvd yaptım yani
Sorularınız varsa severek cevaplarim
Face de büyük bir grup var bu konu ile ilgili bana çok yardımcı olmuştu il il doktor bilgisi var ve herkes kendi hikayesini yazıyor
Merhaba bende 2021 agustosta sezeryan dogum yaptim ve suan 6 haftalik hamileyim ssvd istiyorum. Nasil yaptiniz anlatirmisiniz? Hangi sehirdesiniz?

Ben normal doğumu başlatmak için her insanın yaptığını yapıyorum. Hurma ,hareket,ahududu çayı gibi..izmirdeyim ben.özel ölçüm yapan bir dr vardı ilk gittiğim 5 ml den sonrasına ssvd denemiyorum dedi. Sonra bi başka arkadaşım gitti onada 7 demiş başkasına 10 demiş yani belli ki yapmayacak..ayrıca hepimize de ayrı fiyat vermişti. Bende bıraktım onu. Kendi doktorum ml olayına takılmıyor. O en son iş dedi. İlk doğumum gibi ilerliyoruz.kendi doktorum çok rahat bende rahatım. Yuvarlanıp gidiyoruz:) 39.5 oldum.
41.0 da yatış olucak eğer gelmezse normal doğum olarak başlatçak. İnş bebek kendi sancımla gelir..epidural de olucak.
Merhaba hangi doktorlar bunlar acaba isim verebilir misiniz

Ml olayına takılan onur diye bir dr du çınarlıda 2020 yılında.benim dr um özel muayenesi var alsancakta ali öner.mükemmel bir dr . Ben ssvd yapamadım. 3 günün sonunda sez oldum.ama iyiki doktorun desteği çoktu.
DOKTORUNUZU DUYDUM BEN DE SSVD arastırırken denk gelmiştim herkes cok memnun ilk dediğiniz doktoru duymamıstım.

X