2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
sizin sadece burun tıkanıklığı mı vardı?
Benim aylardır burnum tıkalı ve yoğunluğu gitgide artıyor. Doktor okyanus suyu verdi ama pek ciddiye alıp denemedim :KK70: Sanki okyanus suyunun geçirebileceği bir şey değil gibi geldi. Burnumun içi inanılmaz şişti. Her gün covid mi oldum diye stres oluyorum ufak çaplı. Çünkü son 2 -3 haftadır koku almam da çok azaldı. Baya burnumu dayamam gerekiyor.
Kbb ye gittiniz ve o nasıl bir ilaç verdi? Alerjik bir insanım bir çok şeye alerjim de var onunla birlikte de artmış olabilir gerçekten. 4 yastık üstüste koyup uyuyorum yoksa sadece ağzımdan nefes alabiliyorum.
Ah kuzum okyanus suyunu deneseydin keşke.. onu da verdi bana. Temizliyor inanılmaz derecede. Normalde bende alerjik bi insanım. Çocukluğumda y.dışından damla getirtip 3 yıl kullandım düzelmiştim. Üni için il değiştirince yeniden başladı ama eskisi gibi değilim. Alerjiye bağlı egzamamda var. Mart ayında kötü olmuştum korka korka kbb ye gittim okyanus suyu verdi pascal dı sanırım. Alerji hapı zyrtec ve illiadin vermişti. İlliadin i hiç kullanmadım. Zyrtec i şu zamana kadar 2 veya 3 defa kullandım ama okyanus suyunu kullandım zararsız ve burnunuzu açıyo. Dene bence canım. Benimde şu aralar sağ burnum şiş ve sabahları hapşuruyorum okyanus suyunu yine kullanıcam temizlensin diye. İnşallah sana da faydası olur 🤲🏻

Gestasyonel diyabet için diyet listesi soranlar olmuş. Size dev hizmet :)
Yalnız baştan söyleyeyim diyetisyen bunu 35-40 dk gibi bir zamanda oluşturdu. Bana bir sürü soru sordu ve bu ikinci görüşmede netleşti. Ayrıca benim kilom 'Vücut Kitle İndeksi' içinde normal sınırda kalıyordu ama üste yakın bir normaldi.
Sizin durumunuza göre değişiklikler olabilir.
Şunu da belirteyim; ben bu listeyi 2. trimester için aldım. 3. trimesterda güncellenebilir gibi konuştuk. Bir kaç hafta sonra tekrar görüşeceğiz. Ama ana fikir önemli.
Ana fikir şu: Şekeri etkileyen şey karbonhidrat ve yiyeceklerin glisemik indeksi. Bunlarda kurala uyun. Diğer şeylerde kurala uymazsanız nolur? (örneğin daha çok ceviz yedin, daha çok peynir yedin ) Kilo alırsınız ama şekeriniz artmadan alırsınız.

Diyet listem;
Kahvaltı ( en geç 8.30 )
- 2 kibrit kutusu/porsiyon peynir ( peynirin bir porsiyonu 30 gr- çok yağlılarda 20 gr; yani 60 gr peynir yiyorum )
- 8 - 10 adet çok aşırı tuzlu olmayan zeytin.
- 2 ince dilim ekmek, asla beyaz olmayacak. En çok önerilen siyez unu ekmeği. Ben yulaflı ve ya çavdarlı ekmekler tüketiyorum ( bir dilim ekmek 25 gr kabul ediliyor, çoğu zaman esmer ekmekler ağır olduğu için 1 dilimi bu diyetteki 2 dilime denk geliyor. Her aldığınız ekmeği tartmanızı öneririrm )
- 1 yumurta ( ben omlet ya da sahanda yapıyorum, omlete yağ koyarsam zeytinden kesiyordum, saçmalama gerek yok o kadarına dedi diyetisyen ama katı yağ olmayacak )
- Bol yeşillik, domates, salatalık ( baya bol yeşillik yiyorum ama, haftada 2 kilo salatalık tüketiyorum tek başıma )
- Arada kendimiz domates sosu yapıyoruz kahvaltılık ondan yiyorum ama şeker olmayacak içinde.
- Süt (ben bunu içemiyorum kahvaltıda o yüzden ara öğüne kaydırdım )

Ara Öğün - 10.30 -10.45 gibi ( şeker ölçüyorsanız, 2. saat tokluk ölçümü sonrası )
- 2 porsiyon meyve ( meyve porsiyonları kafanızı çok karıştırabilir, ama 1 tam elma 2 porsiyon oluyor. gibi düşünün. ) (10-12 adetçilek 2 porsiyon oluyor -120 gr )

Öğle yemeği ( 12.30-13.00 )
2 porsiyon et /tavuk/balık- 2 adet köfte gibi düşünün ya da 60 gr peynir gibi ya da 6yk kurubaklagil yemeği
4-6 yk sebze yemeği
1 su bardağı yoğurt
2 ince dilim ekmek ( ya da 6 kaşık bulgur pilavı/kepekli makarna ya da 2 küçük kase çorba // 1 dilim ekmek 1 küçük kase çorba gibi kullanabilirsiniz hakkınızı. Ya da 3 kaşık bulgur pilavı ve çorba, 6 kaşık kepekli makarna vs.
Çiğ sebzeler ( salata-sınırsız ve mutlaka olmalı )

Ara Öğün ( 15.30- 16.00 ) - şeker ölçümüne göre ayarlayınız.
2 porsiyon meyve
200 ml süt

Akşam yemeği ( 18.30-19.00 ) - öğlen ile aynı
2 porsiyon et /tavuk/balık- 2 adet köfte gibi düşünün ya da 60 gr peynir gibi ya da 6yk kurubaklagil yemeği
4-6 yk sebze yemeği
1 su bardağı yoğurt
2 ince dilim ekmek ( ya da 6 kaşık bulgur pilavı/kepekli makarna ya da 2 kepçe çorba
Çiğ sebzeler ( salata-sınırsız ve mutlaka olmalı )

Ara Öğün ( 21.00- 21.30 )
2 porsiyon meyve
1 avuç içi kuruyemiş ( ceviz badem vs.)
* Bu son ara öğünün saati geçmeyecek.

Gece 23.00 -23.30 gibi yatağa geçilecek. Uyku saati hormon salınımlarından kaynaklı çok önemli.
Her yemekten sonra min. 15 dk mümkünse daha uzun yürüyüş. Yerinde sayma geçerli değil, ev içinde odada koridorda yürüyüş geçerli.

Bu diyete göre haftada 400-700 gr arası kilo almam normal olarak değerlendiriliyormuş.

Liste yanımda yok, o yüzden değişim listesi fotolarını koyamıyorum. Ve gün içindeki değişimler nasıl yapılır uzun konular. O yüzden sıkıntısı olan 1-2 kere diyetisyenle görüşse zaten tüm sorularına cevap alır ve daha doğru olur.
Burda değişim listesi örneği var ama googledan bir sürü farklı alternatif bulabilirsiniz. Ben ilk bulduğumu koydum. Daha komplike listele, programlar var.
Besin Değişim Listesi | Selçuk CAN | Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Uzmanı

Ben gramları ölçüleri anlayabilmek için mutfak tartısı aldım, bir süre sonra neyin ne kadar olduğunu öğreniyorsunuz zaten ama başta lazım. Yoksa ekmekleri falan iki katı yerdim kesin.

Bir de benim değişim listesinde besinleri gruplara da ayırmıştı. Örneğin gevrek de yiyebiliyorsun ama çok çok seyrek gibi, çeyrek gevrek 1 dilim ekmeğe denk geliyor gibi düşünün. Patates, yufka, erişte, haşlanmış mısır hep bu seyrek grubunda.
* Yani patatesli sulu yemeklere elveda.
Kuru meyveler, muz, hurma, kavun, üzüm gibi meyveler seyrek tüketilmesi gerekenler grubunda. Daha çok elma, armut, erik, şeftali, portakal, çilek vs. yeniyor.
Meyve suyu hiç önerilmiyor ama içilecekse onun da miktarı çok kısıtlı. ( çay bardağı kadar )

Sebzelerde bezelye, bakla,kereviz 3 yk, enginar 1 küçük boydu, 1 orta havuç; bunlar 1 porsiyona denk geliyor.
Diğer sebzeler 4 yk ( ıspanak, lahana, brokoli falan )

Yağsız, yağı azaltılmış süt, yoğurt vb. ürünleri hamilelere önermiyoruz, her şeyin doğalını ye mümkün olduğunca az işlenmiş/işlenmemiş ve organik ürünler kullan dedi. Yemeklerin,salataların suyunu istiyosan yiyebilirsin/içebilirsin. Fazla kilo almak istemiyorum dersen içme dedi.

Not: Benim hamilelik başında açlık şekerim yüksek çıktığı için erken dönemde diyete başladım.
Bugün 75gr ogtt yaptırdım ve sonuçlarım sınır değerlerin altında çıktı. Aynı şekilde devam edeceğim diyete.
Bugün ki doktor randevunuz güzel geçti ozaman. Çok sevindim🤩

Yaa bende düşünüyorum acaba hangisi daha mantıklı ?
Neko sling için güzel yorumlar var kanguru için boba 4g düşünüyorum ama önceliğim sling.İlk zamanlar alışırsa o şekilde devam ediyormuş bir de kolik bebekler için çok öneriyorlar.Şimdiye kadar eggbaby,neko,minikkuş baby gördüğüm markalar.Bana en yakını neko ama aynı tarz çok daha uygun markalar var.Kumaşının sertifikalı olması dışında bir farkı yok sanırım 🤔

Ah kuzum okyanus suyunu deneseydin keşke.. onu da verdi bana. Temizliyor inanılmaz derecede. Normalde bende alerjik bi insanım. Çocukluğumda y.dışından damla getirtip 3 yıl kullandım düzelmiştim. Üni için il değiştirince yeniden başladı ama eskisi gibi değilim. Alerjiye bağlı egzamamda var. Mart ayında kötü olmuştum korka korka kbb ye gittim okyanus suyu verdi pascal dı sanırım. Alerji hapı zyrtec ve illiadin vermişti. İlliadin i hiç kullanmadım. Zyrtec i şu zamana kadar 2 veya 3 defa kullandım ama okyanus suyunu kullandım zararsız ve burnunuzu açıyo. Dene bence canım. Benimde şu aralar sağ burnum şiş ve sabahları hapşuruyorum okyanus suyunu yine kullanıcam temizlensin diye. İnşallah sana da faydası olur 🤲🏻
Aa o zaman deneyeyim. Hamilelik öncesi de böyle olurdu, okyanus suyu bi işe yaramamıştı diye bırakmıştım.
Hemen yarın gidip alıcam :) Çok teşekkürler.

Bugün ki doktor randevunuz güzel geçti ozaman. Çok sevindim🤩
Evet gerçekten biz de şaşkınız :) Bir tek demir değerlerim düşük hap kullanmama rağmen, kansızlık çıktı ama onu takip edeceğiz çok da önemli bir şey değil.

75mg yükleme yapıldı.
Açlık; 87
1. saat: 140
2. saat :112
sonuçlandı.
Bu arada şeker ölçüm cihazımı da aldım yanıma. 1.ve 2. saat sonrası ben de ölçtüm. İlki 195, 2.si 156 çıktı. Doktora söyledim kalibrasyonu sorunlu gibi dedi. Onu da kontrol ettiricem. O kadar da accucheck en iyisidir falan demişlerdi. Bu kadar fark çıkması tuhaf geldi.

Ayrıca bakan olursa :) Rahim ağzı kısalığı vardı serklaj yapılmıştı 16 mmde iken, 3 haftada 26 mm e yükselmiş. Mıh gibi duruyor dikiş yerinde, doktor yaptığı işten aşırı memnun kaldı gerçekten :) Ama dinlenme istirahat haline devam. 10-15 dk dan fazla ayakta kalma, otururken ayaklarını uzat dedi genel olarak.

Kızlar, biz hamileler sokağa çıkma yasağinda kontrol randevumuz varsa, sadece randevu bilgimizi vs gösterip dışarı çıkabiliyor muyuz? Doktor randevum vardı da korkuyorum şimdi ceza meza kesmezler umarim. Sizi çeviren oldu mu toplu ulaşım ya da özel aracinizda, problem oluyor mu?

Kızlar sling ya da kanguru alanınız oldu mu?Aklımda 2 marka ve model var ama özellikle slingte neden fiyatlar farklı anlamıyorum.Hepsi düz kumaş 🤭
Ben kızımda momfortbaby almıştım iyiki de almışım inş oğlum doğduğunda da kullanıcam sling kullanmadım ama momfort kanguru baya bi kurtardım oldu disarad rahat rahat gezdik çok kolay uyudu kızım içinde

Kızlar, biz hamileler sokağa çıkma yasağinda kontrol randevumuz varsa, sadece randevu bilgimizi vs gösterip dışarı çıkabiliyor muyuz? Doktor randevum vardı da korkuyorum şimdi ceza meza kesmezler umarim. Sizi çeviren oldu mu toplu ulaşım ya da özel aracinizda, problem oluyor mu?

randevu mesajını gösterip geçebilirsin sorun olmuyor

Mağazaları açarlarsa muhakkak gözlemlerimi yazarım, Chiccolara da bakmak istiyorum mesela. Kur çok coşmadan almak lazım :) bir bebek arabası, bir oto koltuğu, bir dr yatak (beşik) üçünü alsam kafam rahatlayacak.
Otomatik pompa da almadım henüz, mochinin manuelinden aldım attım kenara.
eksik çok vakit daralıyor tik tak 😄
Amaaan diyorum sonra da nasılsa alırım peşinden bi tekme yiyorum :)
Merhaba, ben de otomatik pompa almadim merak ettim siz arastirdiniz mi ne alacaksiniz, ben biraz bakinca kafam karisti😳 birde dogum oncesinde almak gerekir mi, kuzenim dogurdu ama hic ihtiyac duymadi bile ben de almak istiyordum ama tereddutte kaldim.

Bu arada o saydiklarinizin hic birini ben de almadim, bi bebek arabasi aldim o kadar😅 yapilacak is cok😅

Ben seyahat izni olarak e devletten izin aldım. Doktorun verdiği randevu belgesini de ekleyip.
Ama 199' mu ne orayı aradı kuzenim, ona belgeye gerek yok, randevu kağıdınızı/mesajınızı gösterseniz yeterli olur demişler. Olmazsa göbeğini gösterin :p

Ben seyahat izni olarak e devletten izin aldım. Doktorun verdiği randevu belgesini de ekleyip.
Ama 199' mu ne orayı aradı kuzenim, ona belgeye gerek yok, randevu kağıdınızı/mesajınızı gösterseniz yeterli olur demişler. Olmazsa göbeğini gösterin :p
Yarın en dar tshirtimi giyip gidecegim iyice belli olsun hahaha🤣

Merhaba, ben de otomatik pompa almadim merak ettim siz arastirdiniz mi ne alacaksiniz, ben biraz bakinca kafam karisti😳 birde dogum oncesinde almak gerekir mi, kuzenim dogurdu ama hic ihtiyac duymadi bile ben de almak istiyordum ama tereddutte kaldim.

Bu arada o saydiklarinizin hic birini ben de almadim, bi bebek arabasi aldim o kadar😅 yapilacak is cok😅
Süt birikmesini engelleyip memeyle ilgili sıkıntıları çok hafifletiyormuş bu da sütün artmasını sağlıyormuş. Doğum sonrası en çok meme yarasından şikayet edilirmiş, eğer meme düzenli aralıklarla boşalırsa rahatlarmış, gece uyanmalarında bebeği beslemek daha verimli olabiliyormuş. Mesela sağıp koyduk kenara, gece onu verip uykusunu bölmesini engelliyoruz, bana bu yüzden pratik gelmişti. (ama ilk bebeğim deneyimim hiç yok, bebekli biri de olmadı çevremde)
Tekli almayı düşünüyorum, doğum sonrası evde olacağım eğer hemen mesai başlasaydı çiftli alırdım. Marka yorumlarını okuyorum, Philips aventen teklisinden çok memnunlar çekim kuvveti hiç düşmüyormuş diğerlerine nazaran fakat epey tuzlu.
tuzlu olduğu için doğuma kadar bekleyip ihtiyaç olması durumunda almak da mantıklı.
mamajoo tekliyi de severek kullanmışlar. Biraz daha insaflı bir fiyatı var. Yenidoğana verilecek biberonun akışının az olması önemliymiş, hızlı akarsa memeden çekmeye uğraşmaz memeyi reddedebilirmiş. Biberonlara bakarken öğrenmiştim. Mochinin manuelini aldım şimdilik yanına da bir biberon aldım markasını hatırlamıyorum, bir de bibs ikili emzik aldım. Lansiloh krem de almıştım, doğum öncesi kullanmaya başlayacağım. Meme ağrısından çok çekiniyorum

Aa o zaman deneyeyim. Hamilelik öncesi de böyle olurdu, okyanus suyu bi işe yaramamıştı diye bırakmıştım.
Hemen yarın gidip alıcam :) Çok teşekkürler.

Evet gerçekten biz de şaşkınız :) Bir tek demir değerlerim düşük hap kullanmama rağmen, kansızlık çıktı ama onu takip edeceğiz çok da önemli bir şey değil.

75mg yükleme yapıldı.
Açlık; 87
1. saat: 140
2. saat :112
sonuçlandı.
Bu arada şeker ölçüm cihazımı da aldım yanıma. 1.ve 2. saat sonrası ben de ölçtüm. İlki 195, 2.si 156 çıktı. Doktora söyledim kalibrasyonu sorunlu gibi dedi. Onu da kontrol ettiricem. O kadar da accucheck en iyisidir falan demişlerdi. Bu kadar fark çıkması tuhaf geldi.

Ayrıca bakan olursa :) Rahim ağzı kısalığı vardı serklaj yapılmıştı 16 mmde iken, 3 haftada 26 mm e yükselmiş. Mıh gibi duruyor dikiş yerinde, doktor yaptığı işten aşırı memnun kaldı gerçekten :) Ama dinlenme istirahat haline devam. 10-15 dk dan fazla ayakta kalma, otururken ayaklarını uzat dedi genel olarak.
Evet çok fark çıkmış. Acaba yediğin birşeyi kaçırmış olabilirmisin? Ben salı akşamı insülün yaptım sabah açlık 92 çıktı bugün için akşam dan insilün yaptım yürüyüşe çıkamadım sabah 100 çıktı öğlen yasaklı birşey yedim küçük parça 142 çıktı akşam yemeğine dikkat ettim 119 çıktı 30 dk yürüyüş yaptım saat 10 da da bir bardak süt içeceğim meyveyi akşam öğününden kaldırdım. Sabah kaç çılacak bakalım🙈 ben sabah ara öğünde meyve ve 1 ceviz 2 3 kaju ve fınfık yiyorum yanında ayran yada kefir içiyorum. Öğleden sonra yeşil elma ve 1 dilim peynir yada yarım su bardağı yoğurt yiyorum.🤗 senin de yarın ki değerler nasıl olacak bakalım. İnşallah düzgün gider.

🤣🤣🤣🤣o tekmeler zaten kendilerinden başka bi şey düşündürtmüyor 😍 ben de şu yasak kalksın anne yanı yatağı bakıcam onu almadan her şey eksik gibi geliyor bebek arabası iki ay olmasa da olur ama o şart almadan rahat edemicem 😅eksik çoook ve bitmiyor bide süt sağma makinesi alsam ay diyorum depend ay diyorum humana çay bitmiyor asla bitmiyor 😅
Depend’i ucuz bulup aldım attım bir paket:) içağdaş markette ucuzdu bir ara.

Alerji hapı için kadın doğum doktoruma sordum kullanabilirsin dedi canım burun tıkanıklığım olduğunda kbb doktoru da burnun açılsın rahat nefes alabil ki bebeğin strese girmesin demişti. Astım varsa bence kullanman gerekir Allah korusun ağır bir hastalık sonuçta senin nefessiz kalman bebeğin için sıkıntı bence yine de doktoruna sor bence tekrar en azından senin için uygun olabilecek ilacı söyler.
Aerius mu içiyorsunuz

Kızlar ya, bugün adet öncesi huzursuzluk gibi bi huzursuzluğum var, hani oldu olcak gibi bi moddayım. Belim ağrıyo bazen, bazen sırtım, midem bulanıyo, bazen de alt karnım çok hafif huzursuzluk hissettiriyo ama şiddetli bişey yok. Bildiğin adet öncesi sendrom. Sizde de oluyor mu? İlk kez bugün oldu, Pazartesi günü de kontrolüm var.
Bana da oluyor hatta bugünlerde oldu sonra geçiyor, normal adet tarihlerime baktığımda tam da o günlere denk geliyor normal sanırım.

X