2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
Ya ben bebenin poposuna sudan başka pek bir şey değmesi taraftarı değilim, yağ da olsa, salatalık özü de olsa. Belki yanlış düşünüyorum ama böyle düşünüyorum, bi duş aldırırken şampuanının ettiği kadar temasa razıyım, başka türlü florasını bozmak tehlikesi varmış gibi geliyor
Pişik falan olursa peki? Mecburen sürmek zorunda kalıyor insan bazı şeyleri.

Yine illa baska sitede indirime girer cnm takip et trenduol, hepsiburada ya da baska bebek magazasi. Bir de bir uygulama var 2. El ama tertemiz genelde alinip bebeler yatmiuo ya da hediye geliyo satiyolar onlarada bi goz gezdir derim
evet canım doğrusun acelemiz de yok yani :) bakarım inşallah denk gelir

Burada uyelik acmam ve gruba gec yazmamin sebebi kendi deneyimlerin cok cok az olmasiydi ama yine de olani paylasmak isterim. Ingiltere'de yasiyorum, hamileligimi evdeki testlerle ogrendim. Ilk ultrason randevusu 12.haftadaydi. 12.haftaya kadar beklemek eziyet gibiydi cunku ayni zamanda ilk kan testi randevusu da o hafta yapildi. Ikinci ve son randevu 20.haftada detayli ultrason icin oldu ve cinsiyeti o zaman ogrendik. Bundan sonra bebegi ultrasonla gormeyecegiz sadece aylik ebenin karindan elle muayeneleri olacak ve zaten kan testi 12.haftada yapildigi icin tekrar gerek duymuyorlar. Bir de annemde diyabet oldugu icin glikoz testi de yapilacak, onun icin 29.haftaya randevu verildi. Seker kontrolu ve glikoz testini de sadece suphelendikleri gebelere yapiyorlar.

Bu sisteme uyum saglamak, insanlara guvenmek cok zor oldu benim icin - istedigimde saglik ocagina gidiverip kan testi verebiliyorken- ama her konuda oldugu gibi gebelikte de kendimizle bas basayiz, bunu iyice sindirmemi sagladi. Bedendeki degisimlerin, ornegin buyume sancilari, gerilmelerin, akintilarin vs. sezgisel olarak hamilelikte normal olabilecegini dusundurdu. Kisaca sezgilerime guvenmeye zorlandim gibi oldu ama bu zorlanma sanirim normal doguma da mental olarak hazirliyor bunyeyi. Tabi bir anormallik gorseler soylenirdi mutlaka ve ona gore hazirlik yapilirdi diye dusunuyorum.
Biz de burda her ay gidiyoruz nasıl da farklı işleyiş. Amerika da falan da İngiltere de olduğu gibi sanırım. Öyle demişti arkadaşım. Allah sabır versin size. Gerçekten de öyle her ay gitmek gereksiz geliyor bana da. Ama merak işte.

Bebek yorganı için ne düşünüyorsunuz alacak mısınız yaptıracak misiniz. Yün mü pamuk mu yaptırsam acaba. Ya da hiç gerek yok mu? Sizler ne yapacaksınız
Ben daha önce yazmıştım tekrar yazayım sizin için. Yorgan hiç kullanmadık. Oğlum 33 aylık. Dolapta öylece duruyor. Güvensiz buluyorum açıkçası. Tulum kullandık hep. Daha küçükken zaten yazdı. İnce Bi Müslin örtüyordum bacaklarına. Kışa doğru da tulum. Hala tulumla devam ediyoruz. Aklım da kalmıyor aman üstü açıldı mı diye. Gerçi artık üstünü örtmeye alışsa çok iyi olacak 🙈

Eveet kesinlikle! Herkesler nereye kayboldu? Ne kadar guzel trafigi yogun bir gruptu burasi. Hamileligimi yalniz geciriyorum dogumdan sonra da ailemden arkadaslarimdan kimse olmayacak. Bana can yoldasi oluyordunuz yorumlarinizla. Yine hareketli olsa keske burasi.
Gerçekten yoldaş oluyor insana. Bizim mayıs 2018 anneleri grubumuz var. Aile gibi olduk. Buluştuk birkaç kez. Umarım bu grup da öyle olur. Ben eskisi gibi bakamıyorum ama insan aynı yolda yürüyen insanlarla fikir alışverişi yapmak istiyor. Arada girip bakıyorum fikir almak için.

İkimci elde bakabilirsin. İlk çocuğumda çok önyargılıydım. İlla her şey sıfır olsun dedim ama bu tarz pahalı seyler olabilir artık diyorum. Çok temiz ürünler var. Zaten kılıfı falan çıkıyor yıkanıyor. Tabi bulunduğun şehir itibariyle seçeceğin de olması önemli.
aslında evet bakılabilir ama korkuyorum biraz ikinci elden, ben de ilk doğumdan sonra başka yapmıycam diye oğlumun yepyeni ilk beşiğini mama sandalyesini vs sattım ama alırken öyle şans denk gelir mi temizi sağlamı bilemiyorum. trabzonda yaşıyorum küçük yer:KK43: yine de saol önerin için bi bakacağım

Bebek yorganı için ne düşünüyorsunuz alacak mısınız yaptıracak misiniz. Yün mü pamuk mu yaptırsam acaba. Ya da hiç gerek yok mu? Sizler ne yapacaksınız
benim kayınvalidem pamuk ince bi yorgan yaptırmıştı ilk oğlumda, hiç ama hiç kullanamadık oğlanlar daha bi sıcak oluyor fazla terliyorlar evler de sıcak zaten ben gerek duymadım yani ama var mı dersen var yepyeni duruyor atlas yorgan:)

Bu arada evet kimseden ses çıkmıyor artık. Önceden her açtığımda sayfalarca yazı olurdu şimdi sayfa bomboş☺️
Bence artık herkes doğuma konsantre oldu.
Bütün tahliller testler bitti sadece beklemek kaldı.
33-34ten sonra yine yoğunlaşır buralar doğum heyecanı korkusu falan filan :)
İnşallah hepimiz vaktinde ve sağlıkla doğumlar yaparız,ağrısız acısız kolayca atlatırız süreci.
İlk kez doğum yapacaklara tavsiye,herşeyi akışına bırakın.emzirme konusunu asla kendinize stres sebebi yapmayın,emziriyosun dimi diye soran herkesi hayatınızdan çıkarın:)

Merak ettigim ilgilendigim bir konu da kordon kani saklama konusu. Cevremde kordon kani saklatan hic duymadim. Internette yazilanlara bakinca ilk 12 yil etkinligi var gibi bir sey okudum. Detaylari bilmiyorum. Kan toplanirken odenen ucret ve yillik aidatlari var, biraz masrafli bir ugras ama diger yandan dusununce sagliga yatirim yapilmis oluyor. Plasenta cok degerli oldugu icin cok ilgimi ceken bir konu bu. Siz ne dusunuyorsunuz?

Biz de yorgan hiç kullanmadık.
Kızım şimdi 21 aylık ve üstünü örtmeyi hiç sevmiyor. Geceleri de bizle yattığı için uyku tulumu da almadım. Sıcağı da sevmiyor zaten, azıcık sıcak olsa hemen uyanıyor.

Bebekken de (yaklaşık 4-5 aylık olana kadar) hep yarım kundak yaptım, hareketlenmeler başlayana kadar iyiydi ama sonra ilk öğrendiği şey üstünü açmak oldu :)
Bir sürü battaniye kullanılmadan kaldı öylece.
Bence en kullanışlı müslin battaniyeler ve penye battaniyeler. Hafif olduğu için çocuğu rahatsız etmiyor.

Müslinde de momeasy marka almıştık, hala kullanıyoruz, memnunum

Canım yaşadığın yere göre evinin durumuna göre karar ver bence. Ben bitane hazır aldım. Bir tane de annem pamuk yaptırdı soğuk kış memleketindeyim ama evim çok sıcak olduğu için pamuk yaptırdık. Yün yorganda ben bile daralıyorum 🤷🏻‍♀️

Merak ettigim ilgilendigim bir konu da kordon kani saklama konusu. Cevremde kordon kani saklatan hic duymadim. Internette yazilanlara bakinca ilk 12 yil etkinligi var gibi bir sey okudum. Detaylari bilmiyorum. Kan toplanirken odenen ucret ve yillik aidatlari var, biraz masrafli bir ugras ama diger yandan dusununce sagliga yatirim yapilmis oluyor. Plasenta cok degerli oldugu icin cok ilgimi ceken bir konu bu. Siz ne dusunuyorsunuz?
B En saklamayı dusunuyorum, artık bir cok yerde merkez var fiyatlarında ole cok ucuk kacık degıl, gereksiz alınacak kıyafetlere para vermektense ileride saglık icın yatırım daha II, hatta ben 25 yıl dıe bılıyrm ama her yıl saklama bedeli oduyorsunuz İstanbul'daki merkez icın, 2 hafta once zoomda egıtım verildi bu konuda, Instagram ılkadımlarım takip ederseniz arada egıtım ler oluyor,

Gunaydınlar hanımlar bu arada ebebek joıe bebek arabaarı 1000 TL ye kadar dusmus normalde 2. El almayı dusunuyordum ama neredeyse aynı fiyat bakmanızı tavsiye ederım🌼

Biz de burda her ay gidiyoruz nasıl da farklı işleyiş. Amerika da falan da İngiltere de olduğu gibi sanırım. Öyle demişti arkadaşım. Allah sabır versin size. Gerçekten de öyle her ay gitmek gereksiz geliyor bana da. Ama merak işte.
Elle muayene yaparak bebeğin suyu azalsa yada artsa nasıl anlıcaklar mesela?
Bazen anne karnında bir sürü komplikasyon geçiriliyor onu nasıl tespit edecekler?
Dün hastanede bir hamile gördüm 27.haftada bebeğin beyninde sıvı toplandığını görmüşler. Ultrason olmadan nasıl görülecek?

Günaydınn 💓
Bende daha şimdiden doğum korkusu başladı rüyamda sezaryen olmuşum popomdan karnıma kadar her yeri kesip çok kötü dikişler atmışlardı. Bebekte ortada yoktu. Bana neden bunu yaptınız diye ağlıyodum. 🥺

X