2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
Çok geçmiş olsun canm. Çocuk olunca maalesef dinlenilmiyor benim eşim de yardımcı oluyordu tutturdu ramazana kadar 61 borcumu tutcam recep ayı ile birlikte başladı 3 ayları oruçlu geçirecek hiç yardım etmiyor artk çok bunaldım bende evi dediğin gibi 2 3 güne batan yerleri süpürüyorum valla ne yalan söyleyeyim sağolsun oğluş 3yaşına yaklaştı heryeri savaş, alanına çeviriyor sonra ev dağınıkmış yok yea diyesim geliyor gel yap her işi 1günde yapamıyorum ne güzel yardım ediyordu borcunu tutması güzel de keske kışın tutaydı son 3 ayım kaldı 3ay oruçlu zor olcak ne bileyim ya tükeniyorum psikolojik olarak çok bunalmıs hissediyorum kendimi özellikle son 1haftadır hayattan bıkmış gibiyim sizler de öyle misiniz kızlar 😕🥴
Ya aslında evde olduğu günler oruçlu da olsa sabahtan ufak tefek yardımlar yapabilir sana. Benim eşim de geçen oruçluydu sabahtan mutfakla salonu süpürüverdi sağolsun o bile yetti. Kalan vakitte de kıza göz kulak oldu ben iş yaptım

Sorma cnm bnm eşim sağolsun ne temizlikten anlar ne yemekten bütün yük bende mecbur kalkıyorsun detayliyi bırak evi bile normalde iki kez süpürünce baş edemezdim şimdi 2 günde anca zor süpürüyorum eşimde ha bire dinlen yat deyip duruyo evi kim donderecekse kızlarda rahattım kimse yok istediğim gibi kirletip döken yok yattim hep onlarda da erken dogum riskim vardi ama şimdi iki bebekle imkansız
Ya en azından süpürge yapıversin ya onda anlamalık bişey yok ki 😬 eşim de yemek, bulaşık, çamaşır vs pek anlamaz ama evi süpürüverdi, balkon yıkar, arada bulaşık makinesini boşaltır (rastgele koyuyor herşeyi ama olsun buna da şükür diyorum 😅). Ben yemek, bulaşık, çamaşır hallederken kıza bakar. Tabi benim eşim çalışmıyor, evden çalışıyor gibi bişey evde olması da çok fayda sağladı.

Kizlar bu kasilma nasi bisey
Benim kizce cok kipir kipir totosunu kolunu dayiyo fikir fikir karnim. Acaba kasilma mi
Bende sevinyorum hareket edince titretiyi hoplatiyo karnimi falan
Ay dogurmiyim evde sak diye 🤤
9 yasinda oglum var onda da hic sanci vs yasamamistm.
Yani nefesiniz mi kesiliyo, nasi bisey?

Benim kizce cok kipir kipir totosunu kolunu dayiyo fikir fikir karnim. Acaba kasilma mi
Siz planli sezaryen dogum yaptiginiz icin mi sanci yasamamistiniz? Bu kasilmalarin cesitleri benim de cok merak ettigim bir sey. Yalanci dogum kasilmalarinin farki duzensiz olmasi deniyor evet ama ben daha cok dogumu baslatan kasilmalari adet sancilarinda oldugu gibi mi, yoksa sadece sertlesme toplanma seklinde mi veya bu sertlesmelere agri da mi eslik eder sekilde mi oluyor diye merak ediyorum. Gerci bu kasilmalari merak edip dogum videolarina baktikca baska baska hikayeler dinledikce de goruyorum herkeste farkli yasaniyor belli ki.

Canım benim 22.haftalarda sancı uyuşma başlıyordu sonra kasılma ve toplanma oluyordu.
Şuan sadece sertleşme, toplanma var. Bende başlayınca korkuyorum ama sürekli olmayınca rahatlıyorum.
Doğum sancısı başlasa anlar mıyım bilemiyorum. O çok şiddetli bir ağrı diyorlar.

Ya en azından süpürge yapıversin ya onda anlamalık bişey yok ki 😬 eşim de yemek, bulaşık, çamaşır vs pek anlamaz ama evi süpürüverdi, balkon yıkar, arada bulaşık makinesini boşaltır (rastgele koyuyor herşeyi ama olsun buna da şükür diyorum 😅). Ben yemek, bulaşık, çamaşır hallederken kıza bakar. Tabi benim eşim çalışmıyor, evden çalışıyor gibi bişey evde olması da çok fayda sağladı.
Bnm eşim çalışıyor malesef o şansımız yok cnm haftasonu süpürüyor hakkını yiyemem ama zorla yapıyor kırk sitemle işte

Canım benim 22.haftalarda sancı uyuşma başlıyordu sonra kasılma ve toplanma oluyordu.
Şuan sadece sertleşme, toplanma var. Bende başlayınca korkuyorum ama sürekli olmayınca rahatlıyorum.
Doğum sancısı başlasa anlar mıyım bilemiyorum. O çok şiddetli bir ağrı diyorlar.
Bu 20. haftalarda baslayan agrisiz sertlesme toplanmalari Braxton Hicks diye yorumluyorum kendimce. Hamileligin olagan kasilmalaridir ama dogumu baslatan kasilmalarin detayli tarifini bilemiyorum iste yasamadigim icin ama icimde bir his bu Braxton Hicks'lerin yogunu ve duzenlisi dogumu baslatacak diyor. O acidan sanki tanidik bir hisle karsilasilacakmisim gibi.

Bende bu sorunun cevabını merak ediyorum. İlk gebeliğimde hiç böyle değildim. Dediğiniz gibi kıpır kıpır. Bir de bazen yürürken sağ tarafıma bir dayıyor kolunu mu bacağınımı artık anlamıyorum😁 birden kramp girmiş gibi oluyorum. Bunlar sancı mı acaba🤔

Kızlar benim bebek hep solda duruyor sağ tarafa geçtiği nadir oluyor. Karın boşluğuma kadar uzanıyor bazen.

Bu 20. haftalarda baslayan agrisiz sertlesme toplanmalari Braxton Hicks diye yorumluyorum kendimce. Hamileligin olagan kasilmalaridir ama dogumu baslatan kasilmalarin detayli tarifini bilemiyorum iste yasamadigim icin ama icimde bir his bu Braxton Hicks'lerin yogunu ve duzenlisi dogumu baslatacak diyor. O acidan sanki tanidik bir hisle karsilasilacakmisim gibi.
Benim böyle bir durumdan haberim yoktu o zaman doğurucam diye çok korkmuştum.
Doğum başlayınca vajinada çok baskı hissediliyormuş bebek çıkacak gibi geliyormuş bi arkadaşım öyle demişti.

Kızlar benim ilk gebeliğim, dolayısıyla karşılaştırabileceğim bir örnek yok. 30.haftadayım. Doktor özellikle 36dan sonra bebek hareketlerinin önem kazanacağını söyledi. Ama şimdilerde bebek hareketleri 2-3 hafta önceki gibi sert ve yoğun değil, artık daha narin hissediyorum. Bazen de hareketler azaldığında çok huzurum kaçıyor. Bekliyorum, sola yatıyorum, hareketleri hissediyorum, rahatlıyorum. Bir de toplanma hissi çok nadir oluyor bende. Daha çok idrar keseme tekme ya da göbekte titreşimler hissediyorum. Siz de nasıl durumlar? Hareketlerin azaldığı günler sizde de oluyor mu?

Bende bazen çok hissediyorum bazen hiç hissetmiyorum çok kafaya tkaip sürekli takip etmiyorum beni strese sokar o yüzden inşallah sağlıkla büyüsün yavrularımız.

Kızlar benim ilk gebeliğim, dolayısıyla karşılaştırabileceğim bir örnek yok. 30.haftadayım. Doktor özellikle 36dan sonra bebek hareketlerinin önem kazanacağını söyledi. Ama şimdilerde bebek hareketleri 2-3 hafta önceki gibi sert ve yoğun değil, artık daha narin hissediyorum. Bazen de hareketler azaldığında çok huzurum kaçıyor. Bekliyorum, sola yatıyorum, hareketleri hissediyorum, rahatlıyorum. Bir de toplanma hissi çok nadir oluyor bende. Daha çok idrar keseme tekme ya da göbekte titreşimler hissediyorum. Siz de nasıl durumlar? Hareketlerin azaldığı günler sizde de oluyor mu?
Ben genelde çok hissediyorum bazen az hissettiğimde oluyor tabi. Toplanma ve sertleşme çok oluyor bende. Normali nedir bilmiyorum ☺️

Bana günde 8-10 kez hareketlerini hissetmen gerekir dedi doktor.
30.haftamda değilim yeri daraldığı için az hareket ediyor olabilir bebeğiniz.

Ya aslında evde olduğu günler oruçlu da olsa sabahtan ufak tefek yardımlar yapabilir sana. Benim eşim de geçen oruçluydu sabahtan mutfakla salonu süpürüverdi sağolsun o bile yetti. Kalan vakitte de kıza göz kulak oldu ben iş yaptım
Aslında yardım ediyordu baya ama oruç girince kaldı bende şimdi 3ay böyle geçerse diye düşünüp canm sıkılıyor o da çok yogun çalışan birisi çok sesli ortamda ayakta çalışıyorlar o yüzden zaten eve bitik geliyor iş yaptırmam genelde ama arada yapınca iyi oluyordu bende bu ara çok bunaldım artık herşey uğraştırıcı oldu eğilmek bile zor geliyor Allahtan o son ağırlık çökmedi henüz

4 gun once ben de hareketleri az buldum, 2 gun bekledim inceledim. Aslinda hareketler var ama bana siddeti azalmis gibi gelmisti. Danismak icin hastaneye gittim, nst'ye bagladilar. Kalp atislari normaldi, her sey siradandi. Sordum o zaman bu hareketlerin siddetinin azalmasi normal miydi diye, normal olabilir ama yine de hareketleri takip etmenizi suphe duydugunuzda bizi aramanizi oneriyoruz dediler. Bebek hareketlerinin rutinini baya onemsiyorlar.

Olur canım öyle, sadece uzun süre hareket etmediğini hissedersen takibe geç.bazen gece hareketli olur bazen gündüz.zaten artık yeri daraldığı için oda kendine ona göre bir düzen belirleyecek.eğer uzun süre kıpırdamadığını hissederseniz tatlı birşeyler yiyip su için bir sürede öyle bekleyin.3-5saat haraketsiz olursa acilde nst ile kntrl ettirmekte fayda var.

Kızlar çok sağolun hastaneye yatırdılar ilaç iğne serum verdiler ciğer geliştirici iğne yaptılar dinleneceksin diyor annemi aradım yola cikti geliyorlar kardesimle izmirden şimdilik durum böyle bebiş ıyiydi şükür gördüm

Cok teşekkür ederim kızlar destekleriniz için çocuklar küçük diye yatmak istemedim hastanede iğne serum ilaç verdiler geldim evime yarında gene ciğer geliştirici iğneyi olmak için gideceğim hastaneye kanamam çok değildi hatta kesildi bile ama kasılmalar var diye ilaca başladık şimdilik 4 saatte bir alıyorum duruma gore azaltacakmisiz çok şükür açılma falan da yok ztn Allah razı olsun annemden babamdan haklarinı ödeyemem onlar izmirde ben bursadayim hemen çıktı yola geldiler bile yanıma artık bol bol dinlenecek hicbir iş ğyapmayacaksın dedi doktor aslinda kızlarda erken doğdu diye bu kadar panik oldu birazda kusura bakmayın hakkınızı helal edin uzun uzun yazdim parca parca yazdim ama
Bende şimdi okudum canm, çok geçmiş olsun, iyi olmana sevindim

Yok yok onun hareket etmesi ile hiç ilgisi yok kasılmaların☺️ bırak hareket etsin endişelenme. Benim karnım verilmişti içeriden itiyordu resmen kendini çıkarmak için. Karnım yırtılacak gibi. Ama ağrılı baya zor dayanılır. Yalancı kasılmalar çok başka oluyordu. Nst de sancı çıkıyordu mesela. 90 a 100 e vuruyordu ama hiç dayanılmayacak gibi olmuyordu bir yerde toplanır gibiydi. Doğum sancısı dayanılacak gibi değil. Sıklaşıyor zaten anlıyorsun.

Çok geçmiş olsun canm. Çocuk olunca maalesef dinlenilmiyor benim eşim de yardımcı oluyordu tutturdu ramazana kadar 61 borcumu tutcam recep ayı ile birlikte başladı 3 ayları oruçlu geçirecek hiç yardım etmiyor artk çok bunaldım bende evi dediğin gibi 2 3 güne batan yerleri süpürüyorum valla ne yalan söyleyeyim sağolsun oğluş 3yaşına yaklaştı heryeri savaş, alanına çeviriyor sonra ev dağınıkmış yok yea diyesim geliyor gel yap her işi 1günde yapamıyorum ne güzel yardım ediyordu borcunu tutması güzel de keske kışın tutaydı son 3 ayım kaldı 3ay oruçlu zor olcak ne bileyim ya tükeniyorum psikolojik olarak çok bunalmıs hissediyorum kendimi özellikle son 1haftadır hayattan bıkmış gibiyim sizler de öyle misiniz kızlar 😕🥴
Benim eşim de üç aylara niyetlendi oruca başladı. Alarmını kurup kalkıyor sahurunu yapıyor, sabah da kızımla bana kahvaltı hazırlayıp işe gidiyor (lisede müdürü yardımcısı)
İşten gelince de ya çocukla ilgileniyor ya da yemeği yapıyor.
Ama ben yine de strese giriyorum, kendini zorlama bir bardak su içerim yeter diyor ama saatli yemek yetiştirme kaygısı beni strese sokuyor.
Ama hakkını yiyemem, haftasonları hem çocuğu parka çıkarıyor hem yemeğini yedirip banyosunu yaptırıyor, yemeği yapıyor ve gece de çocuğu uyutuyor.

Ama yüz yüze eğitim başlarsa haftasonu da okula gidecek (açık lise var)
O zaman ben her gün yalnız kalcam, senin dediğin gibi son zamanları böyle yalnız ve tempolu geçirmek istemiyorum.
Bir anda ağırlaştım sanki, çok çabuk yoruluyorum ayaklarım belim hep ağrıyor

X