2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
Herkese merhaba guzel anneler il kzamanlar bu topikte cok zaman gecirirdim su siralsr cok bakamiyorum. Umarım herkesniyidir soyle bir okudum artik endiseler yerini guzel bejleyislere birakmis hepimiz icin. Benim bu ayim cok zor geciyor ic bacak kaslarim yirtildigi icin bir aydir yuruyemiyorum ve doktor 15 gun daha yurume dedi ztn cok canin aciyor bebegimin hic birseysi icin kosturamiyorum hazirliklari esim yapmak durumunda kaliyor o yuzdenn moralim bozuk.

Sizler neler yaptiniz doktorunuz dogumla ilgili konustumu sezeryan veya normal bu haftaksrda soyluyorkarmi ben 31. İn icindeyim daha hic konusulmuyor .
Geçmiş olsun canım, sıkma canını
Bebeğini sağlıkla kucağına al da gerisi önemli değil.

Senin ailendi galiba Amerika’ya kardeşinin yanına mı gitmişlerdi, doğuma yakın döneceklerdi, geldiler mi

Doğum şekli de ben devlet hastanesine gidiyorum, doktora sordum daha erken 38.hafta bi gelsin konuşuruz demişti.
Benim ilki normal doğum, bir aksilik olmazsa bunu da normal istiyorum bakalım kısmet.

Dun gobegime biraz kaynar su dokuldu ve yarim karis kadar yandi iz kaldi kabardi. Hamilelik oncesi yaniklara medacassol surerdim ama simdi hangi kreme baksam hamilelik icin doktorunuza danisin yaziyor. Doktora bu konuyu konusmadan once danismak istiyorum diye konusmaya da randevu almam lazim zaman alir 😵 Evde ozon yagi vardi onu surdum ilk, bugun de kantaron yagi surdum ve dayanamadim azicik minicik de medacassol surdum. Umarim zararli degildir 😩
Çok geçmiş olsun canım, zaten doktora danışarak kullanın yazılan ilaçlara zaruri durumlarda doktorlar hep müsaade ediyor ondan bi zararı olmaz inşallah korkma. Direk çok zararlı ilaçlarda gebelikte kullanılmaz ibaresi oluyor.

Kızlar dün benim de kaşıntılar başladı doktora gittim malesef bu gebelikte de karaciğer kolestazı olmuşum. Böyle giderse en geç 37de doğum olur bizim. Yine 38i görmek kısmet olmayacak sanırım. Allahtan bebişin kilosu iyi gidiyor dün 32+3 tük 2050 gram olmuş boyu 42 cm civarı. Kızım bu haftalarda daha öndeydi doğum kilosu da erken doğmasına rağmen çok iyiydi bakalım oğlum nasıl olacak. Çok minnak bebeğe bakmak da çok zor oluyor 🙈😅

Teşekkür ederim. Evet ben de bakmıştım 1700 civarı normal diyor 32. Hafta için. Fakat burdaki asıl nokta 2 hafta önce 1600 Gr olmasiydi. Yani koskoca 2 haftada sadece 50 Gr almış. Bu kısma çok takıldım. Bir de kordon dolanması üstüne tuz biber oldu. Doktor zaten kendi doktorum değil, arada ayrintiliya gittigimiz perinatologdu. Neyse bakicaz bakalım🙁
İnşallah hersey guzel olur, icinde olduğumuz haftalarda aradaki farki kapatacak kiloyu alacaktir bence, muhakkak zamanini biliyordur bebeginiz diye düşünüyorum. İçinizi rahat tutmaya çalışın hep

Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik sıkma canını, olmadı devlet hastanesinde iyi bir doktor bul ona da git kontrole böylece 2.bir görüş almış olursun için rahat olur
Yok devlet Hastanesi'ne gitmem artık bu saatten sonra. Çünkü hiç doktor da tanımıyorum ve önerecek insan da yok çevremizde. Perşembe gidelim bakalım doktor ne diyecek. Valla nasıl yüzdüm gel de bana sor😬😬😬

Yooo hiç bi maliyeti yok sadece cihazla alakalı, cihazda o özellik varsa sıkıntı yok. Ama ondan görüntü bulmak ekstra zaman üşeniyor lar sanırım 😅
Bence cihazda o özellik var ama açması bulmasi zor geliyo dediğin gibi😆😆😆 bu gidisimde rica edicem valla. Yeter ya:63:

Yani bilmiyorum tabi ama cihazdan olma olasılığı yüksek. Bundan önceki doktorum da da mesela renkli yoktu göstermiyordu. Doğum için gittiğim doktorum Kontrole gittiğimde cihazımıx değişti artık renkli de görebileceğiz daha detaylı inceleme yapacağoz dedi ordan aklıma geldi..

Bu gidisimde sorucam artık, valla bezdim ya. Şu alttaki görsel =ben

1616303867212.png

Stres yapmamaya calis bebis etkilenmesin yuzduk yuzduk sonuna geldik sagligi yerinde olsun yeter
Evet artık baska dileğim yok, sağlıkla dogsun, dogsunlar miniklerimiz❤️

Uyluk kemiğinin 7 katı çocugun boyunu veriyor boyunu ona göre hesaplıyor
Onu hiç bilmiyodum. Eşim de diyor ki uyluk kemigini niye soyluyo daha önemli yerlerine baksa ya😃😃 bilmemek ne kötü ya. İnternet olmasaydi eğer hepten cahil kalacakmisim hamilelik süreciyle ilgili. Çok başka bir dünya.

Farklı ultrasonlarda ölçüldüyse farklı çıkıyor. Benim 1 hafta sonra arada 400 gr fark varmış gibi çıktı ama öyle olmadığından eminim cihazlar farklı, ölçen doktorlar farklı bu etkiliyor.
Bu da demek oluyor ki hiçbir cihaz bebeğin tam ölçümünü veremiyor. Bu olasılığı baştan bilsem bu kadar uzulmezdim. 2 haftada sadece 50 Gr almış diye eşim de bana kızdı hicbisey yememissin çocuk buyumemis vs. Ben kendimi sucladim yeterince besleyici şeyler yememisim demek ki diye. İki üç günüm zehir oldu. Doktora da sinir oldum şimdi hiç demiyor ki bazen cihazlar da farklı ölçer diye. Yani evet az diyor. Desene böyle bir olasılık da var canınızı sıkmayın hemen:63:

Canim bende ondan korkuyorum daha doktoruma soramadim ay sonunda randevum o zaman soracagim ama bende deli gibi kasiniyorum hatta bacaklarimi kollarimi yara edip kanattigim bile oluyor sana ne dediler seninki nasildi bide bunu kan tahliliyle mi anladilar

Kızlar dün benim de kaşıntılar başladı doktora gittim malesef bu gebelikte de karaciğer kolestazı olmuşum. Böyle giderse en geç 37de doğum olur bizim. Yine 38i görmek kısmet olmayacak sanırım. Allahtan bebişin kilosu iyi gidiyor dün 32+3 tük 2050 gram olmuş boyu 42 cm civarı. Kızım bu haftalarda daha öndeydi doğum kilosu da erken doğmasına rağmen çok iyiydi bakalım oğlum nasıl olacak. Çok minnak bebeğe bakmak da çok zor oluyor 🙈😅
Bide neden erken dogum oluyor ki canim

Canim bende ondan korkuyorum daha doktoruma soramadim ay sonunda randevum o zaman soracagim ama bende deli gibi kasiniyorum hatta bacaklarimi kollarimi yara edip kanattigim bile oluyor sana ne dediler seninki nasildi bide bunu kan tahliliyle mi anladilar
Karaciğer enzimlerine bakiyolar kan tahlilinde. Benim de geçen ay el ve ayak kasintilarim çoktu, özellikle geceleri. internettenen biraz araştırdım ve gebelik kolestazi şüphesiyle doktora ilettim. Kan ve idrar tahlili istedi, temiz çıktı sonuçlar. Ürtiker olmuşum.

Karaciğer enzimlerine bakiyolar kan tahlilinde. Benim de geçen ay el ve ayak kasintilarim çoktu, özellikle geceleri. internettenen biraz araştırdım ve gebelik kolestazi şüphesiyle doktora ilettim. Kan ve idrar tahlili istedi, temiz çıktı sonuçlar. Ürtiker olmuşum.
Eee temiz ciktiysa sonuc nasil anladilar ki

Ingiltere'deyim. Eger riskli bir durumun yoksa sadece 12 ve 20. haftada ultrason var baska yok. Sonrasinda ayda bir kere ebe gorusmeleri oluyor eger arada gerekirse de doktor konsultasyonu ayarlaniyor. Ben tiroid degerine bakilsin diye zoraki israrlarim sonucu bir kan tahlili yaptirabildim. Benim gecmiste riskli gebeligim olmadi, herhangi bir gebelik hikayem de olmadi, ilk tecrubem. Farkli bir hikayem olsaydi farkli da bir takip olurdu muhtemelen.
Normal sorunsuz giden bir gebelige gore kisisel gorusum, bu takip yetersiz bir takip. Ozellikle ilk 12 hafta cok zorlandim. Bu grupta cinsiyet ogrenmis insanlar vardi ben daha evde cubukla hamile oldugumu ogrendigimle kalmistim. Bakilmasi gereken zorunlu seyleri minimumda tutuyorlar bu mantikta dusununce bebegin veya annenin kilosu onem sirasinda geri planda kaliyor, dikkate almiyorlar o yuzden ben de dusunmez oldum kilo islerini. Eger onemli gorulseydi bebegin kilo takibi yapilirdi cunku hicbir saglik sistemi kendini, annenin bebegin sagligini riske atmaz.
Aaa sizinki çok değişikmiş. Bende yurtdışındayım. Ayda 1 ultrason yapılıyor. Ultrasonu her istediğinde yapmıyorlar. Diyorlar bebeğe çok radyasyon dalgaları gittiği için öyle bir kuralları varmış. 2 haftada birde doktor ve ebe kontrolü oluyor.

Nasıl bir kaşıntı 😥 benim de ayaklarım ve göğüs altım çok kaşınıyor. Deli oluyorum. Oğlumda göğüs altı kaşınıyordu yine böyle. Nasıl anladılar sonucu? Kanda mı çıkıyor canım?

Nasıl bir kaşıntı 😥 benim de ayaklarım ve göğüs altım çok kaşınıyor. Deli oluyorum. Oğlumda göğüs altı kaşınıyordu yine böyle. Nasıl anladılar sonucu? Kanda mı çıkıyor canım?
Evet ben de geçen ay aynı şüpheyle gittim, kan ve idrar tahlili istedi doktor. Kanda alt ast karaciğer enzim değerleri var, onlara bakıyorlar ama tek belirleyici o mu bilmiyorum. Benim düşük çıkmıştı. Aşırı yüksekliği gebelik kolestazina işaret diye biliyorum.

O biziz :)
Kızım 23 aylık olacak, doğduğundan beri prima kullandık. Üç numaraya kadar premium care almıştık, sonra aktif bebeğe geçtik.
Bu bebek için de üç numaraya kadar ikişer paket premium care aldık ama baktık kartlar hep bez parasıyla doldu, değişilik yapalım dedik.
Ebebek indiriminden babyme aldık.
Şimdilik memnunuz, bakalım bebeğe de iyi gelecek mi
Yatarken veya dışarı çıkarken prima kullanıyorum, gün içinde babyme kullanıyorum.
Başka türlü işin içinden çıkmak mümkün değilki.
Allah kolaylık versin canım 🧚🏻

Aaa o derece kaşıntın varsa muhakak alt, ast, ggt ve billirubin değerlerine baktır. Benim alt, ast yüksek çıkıyor. Hiç bekleme sağlık ocağında bile baktırabilirsin bu değerlere. Eğer kolestaz çıkarsa sıkı takip ve ilaç kullanımı gerektiren bir durum. Hatta riskli gebelik kategorisine giriyor. Geçen gebelikte kolestaz çıkınca devlet hastanesinde beni hastaneye yatırmak istediler devamlı nst takibi gerektiriyormuş, imza verip çıkmıştım istemiyorum diye.

Aslında her ikisinden bahsediyordum. Yani şosyon bebeyağı vs gibi ekstra birşey kullanmaktan. Bende mustela kullanacağım ama kızımda losyon ya da yağ tarzı almıştım da pek kullanamadım. Dediğiniz gibi üzerinde kalacak hissi yüzünden. O yüzden bu sefer şampuan aldım ama ekstra birşey almadım. Kızımda atopik bir cilt olmasına rağmen kullanamadım açıkçası. Çok eksikliğini hisseder miyim diye düşündüm sadece
Yok canım benim ne eksikliği olcak ,zaten iyi şampuanlar nemlendirici özellikte oluyor.extra cilt rahatsızlığı yoksa şampuan yeterli.

Aaa sizinki çok değişikmiş. Bende yurtdışındayım. Ayda 1 ultrason yapılıyor. Ultrasonu her istediğinde yapmıyorlar. Diyorlar bebeğe çok radyasyon dalgaları gittiği için öyle bir kuralları varmış. 2 haftada birde doktor ve ebe kontrolü oluyor.
Her ulkenin uygulamalari, prosedurleri ayri ayridir mutlaka. Ultrasonda radyasyon yok ki, ses dalgalari sadece, neden cekiniyorlar anlamiyorum, yunuslarin iletisim mantigi gibi, zararsiz. Sadece kalp sesini duymak icin kullandiklari teknoloji kizilotesi ultrason cihazlarinda, o da ilk 3 ay cok kisa tutuluytor. Bazi doktorlar ses acmiyor bu yuzden.

Alt, ast, ggt ve billirubin değerlerine bakılıyor canım kanda. Ya gebelik kaynaklı normal kaşıntılar da olabiliyor ama kolestaz varsa o riskli. O yüzden ihmal etmeyip bi tahlil yaptırmak da yarar var. Çok basit bi kan tahlili zaten.

Kızlar ilk gebeliğimde aynı şuan ki gibi hafiften kaşıntılar başladı ben önemsemedim, normal sandım. Sonra git gide kaşıntı şiddetlendi, yara yapacak derecede kollarım bacaklarım kaşınmaya başlayınca doktora mesaj attım Aca cildiyeye mi gitsem diye, doktor acilen tahlil istedi ve alt, ast çok yükselmiş 200-300 lü değerlere çıkmış. Hemen ilaç başlattı. O ilaç iyi geldi bi kaç hafta alt, ast nin daha düşük seyretmesini sağladı, kaşıntılar azaldı. Ama haftada 1-2 nst ye girip her hafta alt, ast baktırdım. Son hafta artık bazı nst lerde bebeğin hareketlerinde yavaşlama, nabzında düşüş vs olmaya başlamıştı ki zaten 37. Hafta alt, ast ilaca rağmen tekrar yükseldi doktor hemen bir gün sonra sezeryanle bebeği aldı. Çok şükür kızım sağlıkla doğdu. Benim de doğumdan sonraki gün tüm değerler normale döndü.

Bu sefer tetikte bekliyordum daha hafif kaşıntı başladığı gibi baktırdım. Yeni yükselmeye başlamış. 40-50 civarı olmuş

X