2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
Evet ben de geçen ay aynı şüpheyle gittim, kan ve idrar tahlili istedi doktor. Kanda alt ast karaciğer enzim değerleri var, onlara bakıyorlar ama tek belirleyici o mu bilmiyorum. Benim düşük çıkmıştı. Aşırı yüksekliği gebelik kolestazina işaret diye biliyorum.
Sağlık ocağında yaptırdığımız testlerde de oluyor sanırım onlar dimi? Orda yapıldığında normal çıkıyordu benim hep.

Alt, ast, ggt ve billirubin değerlerine bakılıyor canım kanda. Ya gebelik kaynaklı normal kaşıntılar da olabiliyor ama kolestaz varsa o riskli. O yüzden ihmal etmeyip bi tahlil yaptırmak da yarar var. Çok basit bi kan tahlili zaten.
Sağlık ocağında da bakılıyor yazmışsın canım. Ben yaptırmıştım geçen ay rutin testleri. İdrar, idrar kültürü vs de var. Olsaydı çıkardı sanırım onda dimi? Yani öyle aşırı değil tabi bendeki özellikle göğüs altı normal gibi karın geriliyor. Ayaklarım da kuruduğu için düşündüm. İnş yoktur Bi şey. Artarsa giderim ama.

Her ulkenin uygulamalari, prosedurleri ayri ayridir mutlaka. Ultrasonda radyasyon yok ki, ses dalgalari sadece, neden cekiniyorlar anlamiyorum, yunuslarin iletisim mantigi gibi, zararsiz. Sadece kalp sesini duymak icin kullandiklari teknoloji kizilotesi ultrason cihazlarinda, o da ilk 3 ay cok kisa tutuluytor. Bazi doktorlar ses acmiyor bu yuzden.
Benim doktorum dedi ses dalgaları bebek için çok iyi değil. Yani ayda 2 defa ultrason yapamayız dedi. Bende gebelik şekeri çıktı. Onda bile ayda bir kere ultrason yapıyorlar.

Sağlık ocağında da bakılıyor yazmışsın canım. Ben yaptırmıştım geçen ay rutin testleri. İdrar, idrar kültürü vs de var. Olsaydı çıkardı sanırım onda dimi? Yani öyle aşırı değil tabi bendeki özellikle göğüs altı normal gibi karın geriliyor. Ayaklarım da kuruduğu için düşündüm. İnş yoktur Bi şey. Artarsa giderim ama.
Aynen canım 👍🏻 zaten karaciğerdense çok şiddetlenir kaşıntı anlarsın

Benim doktorum dedi ses dalgaları bebek için çok iyi değil. Yani ayda 2 defa ultrason yapamayız dedi. Bende gebelik şekeri çıktı. Onda bile ayda bir kere ultrason yapıyorlar.
Cok iyi degil denmesini ilk kez duydum ilginc. Hangi ulkedesiniz bilmiyorum ama ayda bir ultrason az da degilmis zaten. Ingltere'de toplamda sadece iki kez, tabi annenin, bebegin sagligi iyiyse. Bana seker yuklemesi de yapmadilar, ebe her ay gittigimde idrarimdan ph cubugu gibi bir cubukla sekerime bakiyor seker yok diyor 😅Annem 33 yasindan beri insulin kullanir ustelik.

Cok iyi degil denmesini ilk kez duydum ilginc. Hangi ulkedesiniz bilmiyorum ama ayda bir ultrason az da degilmis zaten. Ingltere'de toplamda sadece iki kez, tabi annenin, bebegin sagligi iyiyse. Bana seker yuklemesi de yapmadilar, ebe her ay gittigimde idrarimdan ph cubugu gibi bir cubukla sekerime bakiyor seker yok diyor 😅Annem 33 yasindan beri insulin kullanir ustelik.
niye aksatıyorlarki annende de şeker varmış. Bana da her gittiğimde idrardan bakıyorlar bir sorun yok diyorlar. Benim 2 hafta sonra iki randevum var. Hem ultrason hemde ebe bakacak. Benim kiloma,tansiyonuma ,idrar tahilil birde karnımı ölçecek. Hani ultrason ile aynı gidiyor mu diye.

Ben de aynı şikayetle hatta korkuyla koşarak doktora gittim ultrasonla bakıp bebek kafasını serviksin olduğu yere dayamış ve baskı yapıyor dedi. Mesane dolu olunca bebeğin baskısı haliyle daha artıyor. Bebek bazen dönüyor o zaman rahatlıyorum ama sonra gene dayıyor kafasını ağrı geri geliyor.
içimi rahatlattınız çok teşekkürler. Gerçekten artık gece olmasın istiyorum hele geçen gün eşim kaldırdı beni yataktan ağrıdan kendim kalkamadım o derece. Gün içinde bir şey yok neyseki. Artık geceleri duş almaya başladım o rahatlatıyor :KK43:

Benimde daha 6. Ayda aşırı derece kaşıntım başladı ama öyle böyle degil gece uykudan uyandırıp kasiyacak kadar siddetliydi yani ama belirli bölgelerde göğüs karın ve kasıklarım artık kasıklarım kasinmaktan morardilar geçen ay o dediğiniz testleri yaptım netten baktım karacigerle alakalı olacağını söylüyordu çok şükür sonuçlarım temiz çıktı değerlerim normalmiş sonradan geçti zaten çok şükür yani çok siddetliydi benimde bazen hamilelikten kaynakli da olabiliyormuş yine de testleri yaptırmak lazım ama

içimi rahatlattınız çok teşekkürler. Gerçekten artık gece olmasın istiyorum hele geçen gün eşim kaldırdı beni yataktan ağrıdan kendim kalkamadım o derece. Gün içinde bir şey yok neyseki. Artık geceleri duş almaya başladım o rahatlatıyor :KK43:
Dus almak bana da cok iyi geliyor. Firsat buldukca kendimi suyun altinda buluyorum. Suda dogum dusunmuyorum ama boyle de suda hamilelik oldu :))

Aaa o derece kaşıntın varsa muhakak alt, ast, ggt ve billirubin değerlerine baktır. Benim alt, ast yüksek çıkıyor. Hiç bekleme sağlık ocağında bile baktırabilirsin bu değerlere. Eğer kolestaz çıkarsa sıkı takip ve ilaç kullanımı gerektiren bir durum. Hatta riskli gebelik kategorisine giriyor. Geçen gebelikte kolestaz çıkınca devlet hastanesinde beni hastaneye yatırmak istediler devamlı nst takibi gerektiriyormuş, imza verip çıkmıştım istemiyorum diye.
Aaa ciddi misin canim ya ben bu kadar onemli olabilecegini dusunmemistim bebege bir zarari falan olur mu ki yada yada erken dogum falan mi oluyor neyi etkiliyor

Benimde daha 6. Ayda aşırı derece kaşıntım başladı ama öyle böyle degil gece uykudan uyandırıp kasiyacak kadar siddetliydi yani ama belirli bölgelerde göğüs karın ve kasıklarım artık kasıklarım kasinmaktan morardilar geçen ay o dediğiniz testleri yaptım netten baktım karacigerle alakalı olacağını söylüyordu çok şükür sonuçlarım temiz çıktı değerlerim normalmiş sonradan geçti zaten çok şükür yani çok siddetliydi benimde bazen hamilelikten kaynakli da olabiliyormuş yine de testleri yaptırmak lazım ama
Evet gebelikten kaynaklı da olabiliyor hatta bende başta öyle sanıp önemsemedim. Geçmesine sevindim, çekilecek gibi değil 😬

Aaa ciddi misin canim ya ben bu kadar onemli olabilecegini dusunmemistim bebege bir zarari falan olur mu ki yada yada erken dogum falan mi oluyor neyi etkiliyor
Ya bu kolestaz 1000 de 1 olan bişeymiş yani illa sende de vardır diye bişey yok ama tedbiren bi tahlil baktırmak da fayda var. Bayağa ciddi bir rahatsızlıkmış ben de bilmiyordum, hatta ölüm doğumlara filan sebep oluyormuş eskiden ama artık bilinen bir rahatsızlık ilaçla takiple sorunsuz atlatılıyor çok şükür. Kızımda çok korkmuştum ama şimdi tecrübeli olduğum için içim rahat

Benim de düşüncem hep kızımda yoğunlaşıyor. O gece evde kiminle kalacak? Babasıyla kalsın desem hastanede annem benimle kalır ama bu pandemi ortamında yaşlı kadını riske mi atmış olurum? Anneannesiyle evde kalsın eşim benimle hastanede kalsın desem, kızım hem anne hem babadan ayrı nasıl duracak? Vs vs
Bir de doğumdan sonra tabi ki bebekle ilgilenilecek daha çok. Kızım bir anda ilgisiz kalacak en çok bunu düşünüyorum.
Canım aynı sıkıntıyı bende yaşıyordum ama annannemiz bnm riskli durumundan dolayı 20 gündür bizle kalıyor doğuma kadar da kalacak çocuklara hep o bakıyor alıştılar o yüzden daha rahatim hastanede esim kalir yanimda ama genede anneme cok zor olacak her ne kadar alışsalar da bensiz kalamıyorlar illa görecekler beni 2 gün idare edeceğiz artık seninde annenin gelme imkanı varsa sık sık gelsin sen git alışsın minik prenses ki zorlamasin sizi hem içinizde rahat eder alışınca annanneye

Az once "elimination communication" diye bir yontem oldugunu ogrendim. Belki duymussunuzdur hic bez kullanmadan buyutuluyor bebek. Yikanabilen bezlerden almayi dusunuyordum ben ama bu yontemi ilk defa duydum. Ilginizi cekerse youtube'de bir suru videolari var. Basta imkansiz geldi ama dinledikce de insanin aklina yatiyor. Boyle baslayinca tuvalet egitimi vermeye de gerek kalmiyormus. Cok guzel bir yontem ama herkesin harci degil gibi. Ben hala yikanabilen bezlere daha yakinim.

Geçmiş olsun canım, sıkma canını
Bebeğini sağlıkla kucağına al da gerisi önemli değil.

Senin ailendi galiba Amerika’ya kardeşinin yanına mı gitmişlerdi, doğuma yakın döneceklerdi, geldiler mi

Doğum şekli de ben devlet hastanesine gidiyorum, doktora sordum daha erken 38.hafta bi gelsin konuşuruz demişti.
Benim ilki normal doğum, bir aksilik olmazsa bunu da normal istiyorum bakalım kısmet.
Merhaba canim cokvdogru hatirladim ailem hala amerikada nisan 15 te geliyorlar az kaldi kismetse. Ben tekrar gittim doktora kasik kemiginenkortizon ignesi yaptilsr iyilesemeyince ben cok aciliydi haftaya yine olucam zor oldu hersey allahtan esim evden calisiyo yanimdancok yardimi oldu. İns gonlune gore bir normal dogum gerceklesir bende normal istiyorum acikcasi. Kisket tabi jersey beneklerimiz saglikla gelsin bu grupta ne cok takilirdim son zmnlarda bakamamistim hic eski dostumu gormus gibi oldum sen yazinca sizinkiler nasil peki sen nasılsın yolunda degil mi herseu

Sağlık ocağında yaptırdığımız testlerde de oluyor sanırım onlar dimi? Orda yapıldığında normal çıkıyordu benim hep.
Evet oluyor. Sağlık ocağına gittiğinde gebelik kolestazindan supheleniyorum dersen ona göre tetkik verirler. Yine de baktır sen bı daha.

Az once "elimination communication" diye bir yontem oldugunu ogrendim. Belki duymussunuzdur hic bez kullanmadan buyutuluyor bebek. Yikanabilen bezlerden almayi dusunuyordum ben ama bu yontemi ilk defa duydum. Ilginizi cekerse youtube'de bir suru videolari var. Basta imkansiz geldi ama dinledikce de insanin aklina yatiyor. Boyle baslayinca tuvalet egitimi vermeye de gerek kalmiyormus. Cok guzel bir yontem ama herkesin harci degil gibi. Ben hala yikanabilen bezlere daha yakinim.
Tuvalet iletişimi diye kitabı var onun kızımda yarı zamanlı olarak denedim aslında çok mantıklı, bu bebekte de denerim belki. Hamile kalıp bulantılar başlayınca kızımda bırakmak zorunda kaldım yoksa ne güzel 1 yaşında kakasını hep lazımlığa yapar olmuştu

Tuvalet iletişimi diye kitabı var onun kızımda yarı zamanlı olarak denedim aslında çok mantıklı, bu bebekte de denerim belki. Hamile kalıp bulantılar başlayınca kızımda bırakmak zorunda kaldım yoksa ne güzel 1 yaşında kakasını hep lazımlığa yapar olmuştu
Tuvalet iletisimi diye cevirmisler demek, cok mantikli, hem dogaya hem butceye hem de bebegin sagligina faydali. Insanin dogasina cok uygun ama iste dikkat zaman istiyor sanki. Tam zamanli zor belki ama mumkun oldugunca denenebilir geldi bana da.

Ben çok sık kontrole gidiyorum yani mecburen tabi ultrasonun bebeğe bilinen hiçbir zararı yokmuş.

X