2021 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    240
Evet mastit oldum iki kere üst üste bi antibiyotik bitti üstüne hemen tekrar oldu. Benim göğsümde açık yara var ne kadar korumaya da çalışsam yanlış emzirme yüzünden düzelmediği için malesef sürekli enfeksiyon oluyor. Önce şişti boşaltmaya çalıştık olmadı bi damla bile gelmedi bebek de o göğsü emmedi gelmediği için sonra ateşim çıktı üşüme titreme geldi çok fenaydım böyle grip olursun da her yerin dökülür öyle oldum. Bi de göğsümde tıkalı olan yer kıpkırmızı oldu enfeksiyon olduğunda böyle kızarırmış.
Eğer sadece kanalda tıkanıklık varsa yani ateş ve memede kızarıklık yoksa o zaman mastit demiyorlar antibiyotik vermiyolar.
Antibiyotik 14 taneydi sabah akşam birer tane 7 gün içtim ikinci gün hiç bişeyim kalmadı ama antibiyotiğe başladığım için mecburen içmeye devam ettim. Emzirmeye de devam ettim hatta hala antibiyotik kullanıyorum hala emziriyorum. Sütümü hiç atmadım sağsam da verdim yine bebeğe.
Ben de çok tereddüt etmiştim antibiyotik konusunda. Hatta ilk antibiyotiği acil hekimi yazdı ben kullanmayıp ertesi gün hem çocuk doktoru hem genel cerrahla görüştüm illaki süte geçecek ama fayda zarar açısından bakarsak kullanman gerekiyo dediler.
Bi de benim kendi tecrübem çiğ lahana yaprağı ve uyku çok iyi geliyor.

Kuzum çiğ lahana yaprağı dediğin buzluğa atıp kullanılan mı?
Onu denedim çünkü.
Benim de sol göğsümde yumurta büyüklüğünde var.
Kızarıklık yok henüz.
Ama dediğin gibi ateşim 38.3leri gördü.
Titreme terleme üşüme hep yaşadım 2 gün
Parol aldım rahatladım.

Kızlar bende mastit oldum sanırım sol göğsüm çok şiş ve içi sanki bi kütle var gibi sert , ateşim 38 halsizlik baş ağrısı hersey var3 gündür😭 doktora da gitmedimLahana yaprağı Sarıyorum Ama henüz bir işe yaramadı Oğlum emiyor o göğsü Bir fayda etmedi hala çok sert ve acıyor😕

Günaydın arkadaşlar benim sutum cok yok azaldi ne yiyip iciyorsunuz sutu bol olan arkadaşlar oglum bu hafta hic toparlanmadi doymuyo cokmu yemek yemek lazim ekmek kahvaltıda yiyorum ceyrek cokta kilo almadan nasıl beslenmeliyim
Bulgur pilavı, bulgur çorbası, şekersiz kompostolar tadlandırmak için pekmez ekleyebilirsin, tahin helvası çok etkili mutfağa gir çık at ağzına bir parça kahvaltıda mutlaka Dereotu olsun, aralarda rezene çayı yanında kuru dut badem fındık Vs, ekmek hiç bir işe yaramıyor yemesen de olur yiyeceksen çavdar yada tam buğdaylı ye, ve bol su ve uyku tabiki sık emzirme bunları yaparsan sütün çoğalır cnm

Kızlar saglık ocagı d vitamini verdi hem kızıma hem bana. Sizlere de verdi mi saglık ocagı ve kullanıyor musunuz
Bebekleriniz su an hangi ilacı kullanıyor? Gaz ilacı olarak maflor kullanan var mı?

Bulgur pilavı, bulgur çorbası, şekersiz kompostolar tadlandırmak için pekmez ekleyebilirsin, tahin helvası çok etkili mutfağa gir çık at ağzına bir parça kahvaltıda mutlaka Dereotu olsun, aralarda rezene çayı yanında kuru dut badem fındık Vs, ekmek hiç bir işe yaramıyor yemesen de olur yiyeceksen çavdar yada tam buğdaylı ye, ve bol su ve uyku tabiki sık emzirme bunları yaparsan sütün çoğalır cnm
Teşekkür ederim ❤️ cnm

Benimki muthis gazli. Doktordan ciktik. Kolik bebek dedi. Devit3 veriyordum. Kes bu ay verme dedi. Ekmek gaz mi yapar? Ben tuketirim. Tuketmeyim mi?
Bilmiyorum ama sezaryan oldum kabizlik yapiyo yemiyorum ekmek gazda yapar belki benimki cikartiyo masallah ama gazi oluyo yinede agliyo uykuda hep bebehimede verdiler ben kullanmıyorum

Sütünüzün yetmediğini nereden anlıyorsunuz, kaka çiş günde yeterli miktarda yapıyorsa, tartıda da günlük ortalama en az bir 20-25 gram artış varsa yetiyordur sütünüz. Ama hadi yetmiyor azaldı diyelim, en çok arttıran şey emzirmek yine, çünkü emme isteği geldikçe vücut süt üretmek için uyarılıyor böylece daha çok süt üretiyor, onun dışında bir arkadaşım bana bozanın çok arttırdığını söyledi, şu malt içecekleri falan da aynı muhabbetten dolayı arttırabilir galiba
Gogsum kaynamiyo bu aralar kaynayinca sut bol oluyo kakasi daha az ordanda anlıyorum cnm istiyo sikinca gelmiyo artik emince

Burada çoğumuz yeni anne olduğumuz için doğal bence hemen anlamamamız; ama vakit geçtikçe bebeklerin verdiği işaretleri daha iyi anloyoruz bence. Mesela ben emmesinin üstünden çok uzun zaman geçmemişse (30-45 dk) ve ağlıyorsa genelde ya gaza yoruyorum ya altı pistir diyorum, ya da bir müddettir uyumuyor veya uykudan uyandıysa uyutmaya çalışıyorum tekrar meme vermeden. Ama onun üstüne yine ağlıyorsa, hatta ağzından emziği falan hep atıyorsa artık emziriyorum ya aç ya da emerek sakinleşmek istiyor diye. Bu herkeste farklı şekilde ilerleyebilecek bir durum, ilk aylarda illa tökezlemelerimiz, yanlışlarımız olacak, bende mesela bebeğim işk 5 günde bırak doğum kilosunu yakalamayı yüzde ondan fazlasını kaybetti, doktorda bunu öğrenince vicdan azabından ölecektim neredeyse. Ama sezaryanlıydım, ağrılarım çoktu ve etrafta o kadar çok kişi bebeğe benimle birlikte bakıyordu ki ben kendi bebeğimin işaretlerini anlayamamıştım. Şimdi artık daha çok zaman geçirdikçe, huyunu suyunu anlamaya başladıkça taşlar yerine oturuyor. Ama bunun daha Allah korusun hastalığı, diş çıkarması, ek gıdası var bu süreçleri hep yine tecrübe ederek öğreneceğiz.
Evet bebeğe kalabalık bakmak ne kadar kolaylık olsa da alışma sürecini uzatıyor. Ben de emzirme için en azından bi saat beklemeye çalışıyorum çok ağlamadığı sürece. Bide uykusu geldiğinde de çok huzursuzlanıyor o zamanlarda hep annemler aç bu çocuk dediler başta ben de acaba mı diyordum ama şimdi birazcık daha alıştım.

Kuzum çiğ lahana yaprağı dediğin buzluğa atıp kullanılan mı?
Onu denedim çünkü.
Benim de sol göğsümde yumurta büyüklüğünde var.
Kızarıklık yok henüz.
Ama dediğin gibi ateşim 38.3leri gördü.
Titreme terleme üşüme hep yaşadım 2 gün
Parol aldım rahatladım.
Evet ama ben buzluğa koymamıştım direk dolaptan çıkarıp koymuştum. Bi şekilde o yumruyu dağıtmaya çalış yoksa Allah korusun ameliyata kadar gidiyormuş. Bi de nasıl dayandın ya o ateş titremeye ben bi kaç saat sonra direk acildeydim. Bebeğe bakamadım çünkü o halde mecbur daha önce sağıp depolandığım sütlerden verdiler o ara.

Bilmiyorum ama sezaryan oldum kabizlik yapiyo yemiyorum ekmek gazda yapar belki benimki cikartiyo masallah ama gazi oluyo yinede agliyo uykuda hep bebehimede verdiler ben kullanmıyorum
Anladım cnm. Benimkine de rezene cayi verdi doktor. Bugun aşı da olduk. Bakalım doktorun dediklerini uygulayacaz bir sure. Belki degisiklik olur durumumuzda..

Benimki de hep memede 🙄 3 saati bir iki kez gördüm
Napalım bizim bıdıklar seviyor demek ki
Bi emzirme danışmanı şey yazmış
Bebekler sadece doymak için emmez
Sevmek için emer
Sevilmek için emer
Anne kokusunu özlediği için emer
Anne sıcaklığı istediği için emer
Korktuğu an annesine sığınmak için emer
Emmek için emer
Üstelik doğada emmenin saati yoktur. Yavrular ne zaman annelerini emmek isterse o zaman emerler demiş.
O yüzden ne zaman isterse emzirin gitsin yazmış.

Evet ama ben buzluğa koymamıştım direk dolaptan çıkarıp koymuştum. Bi şekilde o yumruyu dağıtmaya çalış yoksa Allah korusun ameliyata kadar gidiyormuş. Bi de nasıl dayandın ya o ateş titremeye ben bi kaç saat sonra direk acildeydim. Bebeğe bakamadım çünkü o halde mecbur daha önce sağıp depolandığım sütlerden verdiler o ara.

Ya Allah yardım etti inan ki.
Biliyor musun yorganın altında titreyr titreye emzirdim.
Uyuttuğum zaman ılık suyun altında duş almaya çalıştım.
Sonra migrenim tavan yaptı ilk gün tabi
Ben parol migren için almıştım.
Ama çok şükür ateşimi de düşürdü.
6 saat sonra yine titremeye başladım.
Bidaha attım hap.
Eğer geçmeseydi gidicektim ben de.

Malesef şuan benden başka bakacak mantıklı kimse yok.
Eşim korkuyor avutamıyor.
Kayınvalidem de ayrı Bi kafa zaten.
Allah eline muhtaç etmesin.

Ya Allah yardım etti inan ki.
Biliyor musun yorganın altında titreyr titreye emzirdim.
Uyuttuğum zaman ılık suyun altında duş almaya çalıştım.
Sonra migrenim tavan yaptı ilk gün tabi
Ben parol migren için almıştım.
Ama çok şükür ateşimi de düşürdü.
6 saat sonra yine titremeye başladım.
Bidaha attım hap.
Eğer geçmeseydi gidicektim ben de.

Malesef şuan benden başka bakacak mantıklı kimse yok.
Eşim korkuyor avutamıyor.
Kayınvalidem de ayrı Bi kafa zaten.
Allah eline muhtaç etmesin.
Doğru tabi ben onu düşünemedim insan mecbur kalınca bırakamıyor. Ben annemlerdeydim zaten onlar idare ettiler sağ olsunlar bi kaç saat.
Her zorlukla beraber bir kolaylık veriyor gerçekten Allah sen öyle geçirmişsin. Çok çok geçmiş olsun inşallah kötüleşmeden atlatırız bi daha da tekrarlamaz.

Doğru tabi ben onu düşünemedim insan mecbur kalınca bırakamıyor. Ben annemlerdeydim zaten onlar idare ettiler sağ olsunlar bi kaç saat.
Her zorlukla beraber bir kolaylık veriyor gerçekten Allah sen öyle geçirmişsin. Çok çok geçmiş olsun inşallah kötüleşmeden atlatırız bi daha da tekrarlamaz.
İnşallahh canım benim 😇
Bi doktor şey diyor
Çoğu anne illa doğumdan sonraki 2 ay içinde en az 1 defa mastit oluyormuş.
İnşallahh tekrarlamaz.
Bol bol emzirme sonrası sağım yapalım.

Ben varya neden kaynaklandığını düşünüyorum biliyo musun
2 akşam 1er kupa Rezene çayı içtim.
Bebeğimin rahatlasın diye.
O da coşturdu heralde sütü.
Gece de emmeyince şişti orada.
Sen bulabildin mi nedenini
Ya da tahminin var mı

Bugün kırkımız doldu ama benim kanamam devam ediyor çok azıcık da olsa ne kadar sürecek acaba aranızda var mı böyle olan?

Benim bugğn 35 hala devam ediyor 40 tan sonra da dder mi bilmem ama. Burdan biri yazmıştı bi önceki doğumunda 60 gün devam etmiş

Off 60 gün de çokmuş ya

Cok ilginç ilk kez duyuyorum normal olamaz kesinlikle doktora gidilmeli boyle durumda en cok kirk gun

Benim ilk doğumumda 62 gün sürmüştü doktorada gittim normal dedi şuan 48 günlüğüz bazen renkli akıntım geliyor

İnşallahh canım benim 😇
Bi doktor şey diyor
Çoğu anne illa doğumdan sonraki 2 ay içinde en az 1 defa mastit oluyormuş.
İnşallahh tekrarlamaz.
Bol bol emzirme sonrası sağım yapalım.

Ben varya neden kaynaklandığını düşünüyorum biliyo musun
2 akşam 1er kupa Rezene çayı içtim.
Bebeğimin rahatlasın diye.
O da coşturdu heralde sütü.
Gece de emmeyince şişti orada.
Sen bulabildin mi nedenini
Ya da tahminin var mı
Benim büyük ihtimalle göğüs ucu yaralarımdan kaynaklı ordan enfeksiyon alıyor. Rezene çayı dışında ben de artık özellikle süt arttırıcı diye bişey yiyip içmiyorum. Sürekli bebek emdikten sonra kalanınsağ diyorlar ama başka bi hemşire de sürekli sağmak süt üretimini arttıracak o da mastitin daha çok tetikleyecek dedi bu bana da mantıklı geldi. Ben sadece geceleri çok şiştğinde bebek ememiyo o zamanlar sağıyorum

X