2021 Temmuz Anneleri Gebelik, Ultrason, Testler, Gebelik Takibi

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    289
Kızlar 7. günde bebeğin saçını traş etmek de sünnetmis. Kaç gr çıkarsa onun ederinde altin alıp verilirmis ihtiyaç sahibine. Bunu duyan oldu mu? Kizimda yapmadım ama oğlumda inşallah düşünüyorum. Bebeklik saçları gidecek diye belki üzülürüm ama saklarim kenarda bişi olmaz, daha sonradan sıklaşsın diye etraftan "saçını kazit bebeğin gür çıksın" diye olacak baskıları engellemiş olurum önden ☺️☺️ kızımda aşırı karışmıştı herkes. Önlerinin seyrek olması millete dert olmuştu 🤦
Saci kesmeden de agirliginca sadaka verebiliyorsunuz ama sunnet olan sacin kesilmesi

Mevlid olmayınca adak adadı eşim onu mecburen kesecez akika da mutlaka kesilmesi gerekiyor diye biliyorum ama onun zaman kısıtlaması yok adağı eşim hayırlısı ile doğsun keselim diye adadı
Bende eşime dedim 5 seneden sonra oldu bide oglumdan önceki düşük oldu dedim sag salim dogsun mevlid yapamayiz virusten dolayı bari adak keselim oda dedi benimde aklımdan öyle gecti yapcaz

Cahilligime verinde akika cocuk olunca kesilene mi deniyor bilmiyorum da ben

Bebis dogunca zaten akika kurbanı kesiliyor ya ayriyeten mi adak kurbani adadiniz ne guzel ya vesile bu tarz seyler hergun hayır yapamiyoruz sonucta cok guzel😊
Ben onu bilmiyordum canım 😊 mevlid yapınca akrabaları cagircaksın konu komşu ee onlar zaten geliyor diye dedim virüste varken yapmaya gerek yok onun yerine sagsalim dogsun adak kestirip ihtiyacı olanlara veririz daha iyi dedim . Bizim yaşadığımız yer küçük eşimide herkez tanıyor burada onların yardım grubu var durumu olmayan ailelere yardım ediyorlar oradan aklıma geldi birde güzel birsey hayır yapmak insanın ici ferahlıyor. Bazen eşim anlatıyor filan ben oturup aglıyorum gercekten başımızı koycak bir catımız var çok şükür diyorum rabbim dışarda olanlara yardım etsin

Adak adanmışsa maddi imkanın el verdiği ilk anda kesilmesi vacip olur (zorunludur) etinden kesen ve bakmakla yükümlü olunan kimse yiyemez.Tamamını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak gerek. Akika kurbanı kesmek sünnettir (zorunlu değil ) Peygamberimiz kesmiş ve bizlere de tavsiye etmiştir.Çocuk ergenliğe girene kadar kestirilebilir.Etinden kesen kişi ve ailesi de yiyebilir :)
Şimdi Anladım farklarinı teşekkür ederim 😊

Kizlar ben de bi tavsiyede bulunmak isterim. Gözleri görmeyen kişiler oluyor ameliyat ile actiriliyor, öyle birşey de olabilir. Bazı yardım kuruluşları yapıyor. Veya eğitim masrafları karşılanıyor bazi çocukların. Ayda sabit bi ücret ile. Beş senelik atiyorum Aylık 200₺ gibi

Hamilelere ihmal etmeyin kontrollerinizi pozitif olsanız bile doktorunuzla görüşüp gidin kontrole acil bir durum olursa arayın diyorlar demek ki hepsi sözde kalıyor gerçi şuan durumu ağır olanlara bile yetişemiyorlar hastaneler full dolu Allah yardımcımız olsun
Doktorumla konuştum canım kontrolüme vardı belirtin olmasada test yaptır dedi ama kimse gelmedi artık bitince gidip yaptırıcam olmadı özele gider yaptırırım

Eklentiler

• D63AEA7C-502A-4BA6-A33F-F603CC622845.png
    D63AEA7C-502A-4BA6-A33F-F603CC622845.png
    143 KB · Görüntüleme: 30
Ben onu bilmiyordum canım 😊 mevlid yapınca akrabaları cagircaksın konu komşu ee onlar zaten geliyor diye dedim virüste varken yapmaya gerek yok onun yerine sagsalim dogsun adak kestirip ihtiyacı olanlara veririz daha iyi dedim . Bizim yaşadığımız yer küçük eşimide herkez tanıyor burada onların yardım grubu var durumu olmayan ailelere yardım ediyorlar oradan aklıma geldi birde güzel birsey hayır yapmak insanın ici ferahlıyor. Bazen eşim anlatıyor filan ben oturup aglıyorum gercekten başımızı koycak bir catımız var çok şükür diyorum rabbim dışarda olanlara yardım etsin
Bende mevlude karsiyim tom insani agirlican birde arkanda konuscaklar ne cok ihtiyac sahibi insan var onlara ulassin hayirlarimiz insallah allah kabul etsin insallah ben kac senedir hep hayrimi kurbanimi gonderirim diyanet araciligi ile maksat makbule gecsin

Evet sen daha alışveriş yapicaksin birde internet üzerinden siparişle. Ne kadar zamanda geliyor peki kargolar yurtdışına. Deterjanimi aldım yarın baslicam yıkayip utulemeye hazır olsunda artık erken değil zaten. Geç olmasindansa hazır olsun o telaşla birde onu dert etmeyelim
Ayy evet alışverişine başlıca. Eşimle seçmek istiyorum netten ama oda çalışıyor hep yüzünü bile zor görüyorum 🙈
Canım bizim durum çok farklı 2 yıl için gelmiştik Avusturya ya eşim konsoloslukta çalışıyor ve hiçbir haktan yararlanmıyoruz zaten herşey privat bize (ev, sağlık,kreş vs.)Vatandaşlıkda vermiyorlar doğum olsa bile. Kanunen Türk toprağında çalışıyormuş gibi görünüyoruz.
Evet o zmn hiç bir haktan faydalanamiyorsun... Hayırlısı cnm. O zmn mantıklı tr de doğum yapman annen gilin orda.
Allah razı olsun canım iyiyiz çok şükür hiç belirtimiz yok inşallah da olmaz bu korkumuzla kalırız 🤲

Sağolasın Allah razı olsun canım aynen yalnızken daha zor çok şükür yakalanmadı ama benim yüreğim ağzıma geldi inşallah herkes şifasını bulur korona mahvetti herkesi😔

Valla doktorlara pabucunu ters giydirdi sıpa 🧿😇

Sorma ben içime kapandım iyice mukabeleye başladım netten bide bu korona girince mahvoldum canım çok şükür inşallah sağ salim kucaklayalım yavrularımızı 🤲

Evet canım çok sıkıyor 112 falan umursamıyor biz test istedik gelmediler :KK43: Allah'tan belirtimiz yok sanırım kayınvalidem dönünce bulaştı ona bizdeyken yoktu birşey 🤦‍♀️

Sağol canımm bir korku atlattım öyle ama çok kötüymüş yavruma bir şey oldu zannettim 😔

Çok hareketliymis gerçekten Allah herkese şifasını versin iyiyiz çok şükür ama keşke test yapsalardi hepimiz dikkat edelim sona yaklaşıyoruz insalah bundan sonra bir aksilik çıkmasın 🤲🤲🤲
Evet 🙈🙈🙈doktorları bile kandırdı 🤣🤣🤣

Canım adak değilde bebek doğunca imkan varsa akika kesiliyorya onu kesin. Adak deyince adamış oluyorsun akika olmuyor o
Bizde iki kızımda akika kestik. Kızda 1 erkek de 2 kesiliyormus.
Bana hediye gelenleri ben de çok uzaktan birilerine hediye götürüyorum valla. Hani bebek görmeye gitsem özel bişey alirim ama gelenleri köydeki akrabalara goturuyordum. Onlar begeniyordu.
Allah ıslah etsin oylelerini ne diyim 🤷
Boşver değmez, onlar yüzünden keyfinizini kaçırmayın.. mesafe koyun, onlar yesin birbirini 😁
Haklısın bazı çok gelenleri bende götürdüm... Ama gidilmicekleri onlar götürmedim.
Aymen onlarda şok olsun doğunca. Allahim ol der olur. Bak nasıl değişti kaç haftadan sonra. Sağlıklı olsunlar da başka birsey istemiyorum 🥰🥰🥰

X