20lik diş çekiminin gerekliliği

sadolinda

Üye
Kayıtlı Üye
28 Mart 2023
475
171
30
Hanımlar merhaba.bir 20lik diş sorusu da benden. Öncelikle 20lik 4 dişim de duruyor sadece biri yarım çıkmış. Üniversite hastanesi ve özel klinik olmak üzere toplam 4 Dr ile görüştüm.yani dişlerimde sıkışma, diğerlerini ittirme vs olmuş mu diye danıştım.ikisi çekmeye gerek yok sıkışma olmamış vs diğer ikisi çektirseniz iyi olur demişti.tabii bunları dolgu, diş taşı temizliği için gittiğimde sormuştum hep.dislerim aşağıdaki şekilde. çektirmeli miyim sizce cektirmeyip pişman olan var mı ya da tecrübe sahibi olanlar paylaşabilir mi çok kararsız kaldım.

Eklentiler

• IMG_20230613_142717.jpg
    IMG_20230613_142717.jpg
    78,4 KB · Görüntüleme: 79
Yani ben hekimleri dinlerim ama damagi rahatsiz etmiyorsa niye cektireyim ?farkli bir problem olursa anca...zor bir yerde, zaten cekene kadar agzim yirtilir diye korkarim

O dişler varsa bir hikmeti de vardır diye düşünürüm. Şahsi fikrim sıkıntı oluşturmuyorsa çekilmesine gerek yok.

Ben sık sık yanağımı ısırdığım için çektirmiştim. Yanaga doğru kıvrıktı ve bazen rahatsız ediyordu. Doktor bunu çekebiliriz sana etki etmez dedi. Diğerini çiğnemekte kullanıyormuşum bunları çektirme dedi. Sonuç olarak bir yirmiliği çektirdim. Üçü duruyor. Doğru karar verip vermediğimi bilmiyorum ama hâlâ 🤔

Ben üç yirmiliğimi de çektirdim ama hiç biri keyfi değildi. Ya yandaki dişi çürütüyordu. Ya temizlemesi zordu. Ya kendi çürümüştü gibi sebeplerden. Ayrı ayrı yıllarda ayrı ayrı hekimler halletti hatta. Hatta birini ameliyatla almışlardı..

Sol alt çenemde sadece 16 yaşında çekilen dişim vardı o çekilince ordaki yirmilik çenemde rahat oturdu ve kaldı.

Dişlerinizde üst üste binme sıkışıklık durumu var mı?
Ya da ara yüz çürükleri zor temizlendiği için.
Ağrı sızı yapmıyor ise acil değil demek.

Ama sol alt çenenizdeki yirmilik biraz saf dışı kalmış gibi duruyor.

Dişlerinizde üst üste binme sıkışıklık durumu var mı?
Ya da ara yüz çürükleri zor temizlendiği için.
Ağrı sızı yapmıyor ise acil değil demek.

Ama sol alt çenenizdeki yirmilik biraz saf dışı kalmış gibi duruyor.
Ay vallahi bilemiyorum bir Dr öyle diyor başka bir Dr öyle diyor sıkışma hissetmiyorum ama aldırmak sağlıklı deniyor. Ben de gördüm dediginizi yandan kaykila kaykila geliyor gibi :KK70: kararsızım ya

Screenshot_2023-06-23-15-30-09-671-edit_com.opera.browser.jpg
Burdaki (sağ üstteki iki üç diş) yoğun beyaz görünümler üst üste binen dişler değil mi?
Dişiniz aynaya bakınca anlarsınız düz aşağı mı iniyor birbirinin üstüne mi binmiş.

Araları biraz sıkı ama hep böyleydi diş ipi geçiyor aralarından o zaman sadece bir tanesinin yarısı çıkmıştı ustte sadece onu mu cektirsem en azından rahatlama olur belki diğer düşlerime.

X