Konuşma Problemleri 23 aylık kızım kekelemeye başladı !

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Ponpiripinpon

Üye
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2016
98
31
31
Merhabalar. Kızım 23 Aylık 1 nisanda 2yaşına girecek çok güzel ve akıcı konuşuyordu kelime dağarcığı fazlaydı. yavaş yavaş 10gündür falan kekelemeye başladı bazen normal konuşuyo bazen kelimeyi söylerken zorlanıyo. Aa anne bak yada anane gel gibi bunları mesela arada gün içinde normal söylüyo arada zorlanıyo. Takıldığıda oluyo ba ba ba ba bak siyo kuş dicek ku ku ku kuş diyo d d d d dada diyo 2gündürde Zorlandığı zaman parmağını göZüne götürüp tutuyo söyleyemediği kelimeleri söylerken öyle düşmedi bişeyden falan korkmadı bildiğim kavga falan olmado her bebek ağlar korkar uyanınca Banyo olunca falan ama korktuğu bişey olmadı sizce konuşması hep böyle mi kalıcak böyle nişey yaşayan var mı lütfen bilgi verin çok üZgünüm blmiyorum napçamı ?

Merhaba, benim kızım da 2 buçuk yaş civarı kekelemeye başlamıştı. mail ile bir pedagoga bahsetmiştim. normal konuşuyormuş gibi dinleyin düzeltmeye çalışmayın demişti aynen onun söylediği gibi yaptık, hiç bir sorun yokmuş gibi davranmayı bırakmadık, çevremizden de bu şekilde yapmalarını rica ettik. yine de 1 yıl kadar sürdü. sonra bi baktık düzgün konuşuyor. o yaşta çok fazla şey biliyordu. şakılar, istiklal marşı, kısa sureler gibi. konuşma hızı, düşünme hızına yetişemiyordu sanırım. bu arada kızım artık 12 yaşında :) Allah evlatlarımıza sağlıklı uzun ömür versin.

Merhabalar benim kizimda 2.5 yasinda ve kekelemeye basladi.. Tuvalet egitimi konusunda korktugunu dusunuyoruum..
1 hafta falan olacak.. Insallah cok uzun surmez bende cok tedirginim.. :KK43:

Önceliklee resimdeki güzellik kızınızsa maşallah :) ama bence resminizi değiştirin nazar değmesin bebeğinize. Malum çok yoğun kullanıcısı olan bir site..

Bunun dışında ben bir uzmandan yardım almanız gerektiğini düşünüyorum. Böyle oturup düşünmektense, erken yapılan diğer tüm teşhisler gibi bundan da iyi sonuç alabilirsiniz.
Eğer isterseniz bundan önce kızınızla konuşabilirsiniz. Belki sizin bilmediğiniz bir şey onu korkutmuş olabilir. Belki kendisi bile onu neyin korkuttuğunu unutmuştur. O yüzden eğer cevap alamazsanız ona bol bol güven verin ilgilenin. Sonra da bir uzmandan yardım alın ki içiniz rahat etsin.

X