26 yaş, sgk geçiyor mu?

EloraViolet

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2022
4.015
16.890
Arkadaşlar şimdi ben 25 yaşımı doldurunca, bana sgk prim borcu yazmaya başlamış. Şuan 26 yaşındayım, sigortam yok, ailem üzerinden sgk dan faydalanıp, hastanelerde indirim hakkımı kullanabilir miyim?

Özel hastaneye gittiğim zaman, mesela 100 lira olan randevu ücretinden sgk ile 70 liraya faydalanabilir miyim? Asıl merak ettiğim bu, çünkü ona göre randevu alacağım.

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama na göre 3 bin lira borcum var

edevletin arama kısmına "spas mustehaklik" yaz. Orda "tescil kapsami", "gss kapsami" kisimlarinda kimin uzerinden fayladalandigin yaziyor

Arkadaşlar şimdi ben 25 yaşımı doldurunca, bana sgk prim borcu yazmaya başlamış. Şuan 26 yaşındayım, sigortam yok, ailem üzerinden sgk dan faydalanıp, hastanelerde indirim hakkımı kullanabilir miyim?

Özel hastaneye gittiğim zaman, mesela 100 lira olan randevu ücretinden sgk ile 70 liraya faydalanabilir miyim? Asıl merak ettiğim bu, çünkü ona göre randevu alacağım.

Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama na göre 3 bin lira borcum var
anneniz- babanız 2008 tarihinden önce çalışıyor muydu?

siz 2008'den önce "bakmakla yükümlü olunan" kişi idiyseniz sonsuza (!) kadar (yani evlnene ya da kendiniz işe girene kadar) aileden yararlanabilirsiniz
ama bunu için SGK'ya gidip o genel sağlık sigortası bocu olayını halletmeniz "müstehaklık" tespiti yaptırmanız lazım.

normalde sistemde otomatik müstehak görünmeniz lazım ama görünmüyorsa SGK'dan yaptıracaksınız.

edevletin arama kısmına "spas mustehaklik" yaz. Orda "tescil kapsami", "gss kapsami" kisimlarinda kimin uzerinden fayladalandigin yaziyor

Aşağıdakiler yazıyor, galiba yararlanamıyormuşum.
60/g Türk Vatandaşı İsteğe Bağlı GSS Primi Ödeyenler
Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.

anneniz- babanız 2008 tarihinden önce çalışıyor muydu?

siz 2008'den önce "bakmakla yükümlü olunan" kişi idiyseniz sonsuza (!) kadar (yani evlnene ya da kendiniz işe girene kadar) aileden yararlanabilirsiniz
ama bunu için SGK'ya gidip o genel sağlık sigortası bocu olayını halletmeniz "müstehaklık" tespiti yaptırmanız lazım.

normalde sistemde otomatik müstehak görünmeniz lazım ama görünmüyorsa SGK'dan yaptıracaksınız.

Evet çalışıyorlardı. ☹ o zaman önce sgkya gideceğim

Evet çalışıyorlardı. ☹ o zaman önce sgkya gideceğim
Sgkya gidin prim borcunuz da silinir, benzer bir durum kızımın başına geldi, 18 yaşını doldurduğu gün re’sen gssli yapmışlar, kızım babasının sigortasından faydalanan bakmakla yükümlü olunan kişi konumunda olduğundan, bizim aklımıza hiç re’sen gssli olacağı gelmedi, yalan olmasın ama gss yapıldıktan 1 yıl sonraydı galiba eve kızım adına tebligat geldi borcunuz var 10 iş günü içinde ödeyin diye, sgkya gittim hangi evrakları istediler hatırlamıyorum ama borca itiraz dilekçesi yazmıştık galiba, eşimin sgk bilgilerini girdik diye hatırlıyorum, borç düştü kızım babasının sigortasından yararlanan kişi sayıldı.

25 yaşına girince mi hak kayboluyor yoksa 25 yaşını bitirince mi? Ben mart 1998 doğumluyum, üniversitede öğrenciyim. Sağlıktan yararlanabilir miyim?

X