28 günlük lohusayım. Cinsel ilişkiye ne zaman girebilirim.

MirzaDemirMikail

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2021
22
7
25
Merhaba. Eşimle cinsel hayatımız gayet guzeldi. Araya hamilelik girdi 9 ay boyunca hiç iliskiye girmedik. Simdi dogum yaptim ve eşimi çok özledim o da beni. Dogumum sezeryan oldu, dikislerim çok iş yaptigimdan halen daha kapanmadi hatta acildi ve iltihap tuttu. İlidkiye girersek kendimi zorlarsam daha çok açılır diye korkuyorum. Kanamam da yok denecek kadar azaldi ama napmaliyim

Rahimin kendini toplaması için 40 gün beklemeli diyor drlar. Dikişler iyilrsse bile dıstakı dikiş iyilesiyo kac kat kesildiniz. Vajinadan cıkmasa bıle bebek oranında kendini toplaması gerekiyor. Yinede dr danısın isterseniz. Fazla zaman kalmamıs zaten bşr kontrol ettirin iç dikişler rahim toparlanmaya baslamısmı dıye.

Merhaba. Eşimle cinsel hayatımız gayet guzeldi. Araya hamilelik girdi 9 ay boyunca hiç iliskiye girmedik. Simdi dogum yaptim ve eşimi çok özledim o da beni. Dogumum sezeryan oldu, dikislerim çok iş yaptigimdan halen daha kapanmadi hatta acildi ve iltihap tuttu. İlidkiye girersek kendimi zorlarsam daha çok açılır diye korkuyorum. Kanamam da yok denecek kadar azaldi ama napmaliyim
Bu sorunlar için doktorla görüştünüz mü?
Cinsel ilişkiye engel olan dıştaki değil içteki dikişler
Tıbben ve dinen 40 gün beklemeniz gerekiyor ilişki için

dinen 40 gün beklemenize gerek yok öncelikle, kanamaniz bittiği zaman ilişkiye girilebilir. tibben de 6 hafta olarak öneriliyor, ama bir çok şey için kanamanın bitmesi yeterli. 28 gün belki kesisiz ya da az kesili vajinal doğum sonrası için gayet yeterli olabilir ama sizin dikişleriniz iltihap kapmış vs, o yüzden belki de tek doğru cevabı doktorunuz söyler. gebelik boyunca neden ara verdiniz özel değilse?

dinen 40 gün beklemenize gerek yok öncelikle, kanamaniz bittiği zaman ilişkiye girilebilir. tibben de 6 hafta olarak öneriliyor, ama bir çok şey için kanamanın bitmesi yeterli. 28 gün belki kesisiz ya da az kesili vajinal doğum sonrası için gayet yeterli olabilir ama sizin dikişleriniz iltihap kapmış vs, o yüzden belki de tek doğru cevabı doktorunuz söyler. gebelik boyunca neden ara verdiniz özel değilse?
6 haftalikken düşük riskim vardi. Düzeldi daha sonra, doktorunda girebilecegimizi söyledi fakat eşim ve ben korktugumuz icin giremedik. Ve benim karnim çok büyüktü engel oluyordu ve tabiki hamileligimden önceki vücudum yoktu

Bu sorunlar için doktorla görüştünüz mü?
Cinsel ilişkiye engel olan dıştaki değil içteki dikişler
Tıbben ve dinen 40 gün beklemeniz gerekiyor ilişki için
Ya gerçekten soruyorum, dini bir konuda bilginiz eksikse nasıl bu kadar kolay fetva verebiliyorsunuz? Gerçekten merak ediyorum yani korkmuyor musunuz Allahin adına konuşmaya? 40 gün beklemek gerekiyor diye bir şey yok. Kanama bittiğinde ilişkiye girilebilir .

Ya gerçekten soruyorum, dini bir konuda bilginiz eksikse nasıl bu kadar kolay fetva verebiliyorsunuz? Gerçekten merak ediyorum yani korkmuyor musunuz Allahin adına konuşmaya? 40 gün beklemek gerekiyor diye bir şey yok. Kanama bittiğinde ilişkiye girilebilir .
Fetva vermek derken?
Emin olduğum şeyi söylemekten korkmuyorum. Allah adına konuşmak haşa kimsenin haddine değil. Allah ın kuralını söylemek demek doğru olan.
siz buyrun delilinizi söyleyin neye dayanarak kanama bitince ilişkiye girilebileveğini 40 gün beklemek gerekmediğini anlatın.
Bu kadar sert mevzuya girmenizi de anlayamadım neden yani, dini bir konuda asla emin olmadığım birşey söylemem, tıbbi bir konuda bilgim varsa söyler tecrübem varsa anlatır doktora yönlendiririm, günlük bir konuda bendeki karşılığı neyse söyler geçerim. Burası sohbet ettiğimiz dertleştiğimiz bir alan okul değil. Kimse sizin benim lafımla birşey yapmamalı zaten. Bir zahmet doğru kaynaklardan okuyup araştırıp öyle uygulamaya geçmeli. Canı isteyen 40 gün bekler canı isteyen doğurduğunun ertesi günü sevişir

Fetva vermek derken?
Emin olduğum şeyi söylemekten korkmuyorum. Allah adına konuşmak haşa kimsenin haddine değil. Allah ın kuralını söylemek demek doğru olan.
siz buyrun delilinizi söyleyin neye dayanarak kanama bitince ilişkiye girilebileveğini 40 gün beklemek gerekmediğini anlatın.
Bu kadar sert mevzuya girmenizi de anlayamadım neden yani, dini bir konuda asla emin olmadığım birşey söylemem, tıbbi bir konuda bilgim varsa söyler tecrübem varsa anlatır doktora yönlendiririm, günlük bir konuda bendeki karşılığı neyse söyler geçerim. Burası sohbet ettiğimiz dertleştiğimiz bir alan okul değil. Kimse sizin benim lafımla birşey yapmamalı zaten. Bir zahmet doğru kaynaklardan okuyup araştırıp öyle uygulamaya geçmeli. Canı isteyen 40 gün bekler canı isteyen doğurduğunun ertesi günü sevişir
Alimlerin cumhuruna göre lohusalığın minimum süresi yoktur, bir kadın lohusalıktan temizlenir temizlenmez yıkanması vaciptir. Bunun üzerine kırk gün geçmese de namazını kılar orucunu tutar. Çünkü lohusalığın minimum süresini sınırlayan her hangi bir şer’i bilgi bulunmamaktadır. (İbn Kudame, El Muğni 1/428)

Daimi Fetva Kurulunda verilen fetvaya göre:

Lohusalık geçiren bir kadın şayet kırkından önce temizlenirse yıkanır, namazını kılar, orucunu tutar ve eşiyle ilişkiye girebilir. (5/458)

Daha bir ton kaynak yazarım da gerek yok, araştırması gereken sizsiniz. Yanlış biliyorsunuz ve ısrar ediyorsunuz. Lohusalığın MAKSİMUM süresi 40 gün, sonrasında kanama devam etse dahi ibadetlerine devam etmesi gerekir. Gusul almalıdır yani. İlişki de ayni şekilde. Konuyu dini bir yorumla doldurmak istemiyorum ama rica ediyorum bilmediğiniz dini konularda bu kadar kolay bilgilendirme yapmayın, evet burası bir forum sitesi ama o kadar çok kişi bilinçsizce okuyup bir şeyler öğreniyor ki haddi hesabı yok.

Lohusalık/nifas hali, doğum veya düşük yapan ya da kürtaj olan bir kadının doğumdan sonra kanamasının devam ettiği haldir. Böyle kadına lohusa denir. Her kadın için farklı nifas süreleri olabilir. Bu, kadınların fiziki bünyelerine, kalıtım ve çevre şartlarına göre değişir.
Lohusalık halinin alt sınırı yoktur. Üst sınır ise, Hanefî mezhebine göre kırk; Şâfiî mezhebine göre altmış gündür. Bu üst sınırlar geçtikten sonra görülen kan, nifas değil, özür kanıdır. Ayrıca lohusalık günlerindeki akıntı bir süre kesilip sonra devam ederse, akıntının kesildiği günler de lohusalık halinden sayılır (Aliyyü’l-kârî, Fethu bâbi’l-’inâye, I, 144-145; Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 185).
Kadınlar nifas hallerinde, cinsel ilişkide bulunamaz; namaz kılmaz, oruç tutmaz (Buhârî, Hayız, 6; Müslim, Hayız, 16, 67-69) ve Kabe’yi tavaf edemezler (Buhârî, Hayız, 1, 7). Kadınlar hayız ve nifas hallerinde kılmadıkları namazları daha sonra kaza etmezler, ancak tutamadıkları farz oruçları kaza ederler (Müslim, Hayz, 67-69). Doğum yapan kadının kanaması kırk gün dolmadan tamamen kesilirse yıkanır ve ibadetlerini yapmaya başlar.

Alimlerin cumhuruna göre lohusalığın minimum süresi yoktur, bir kadın lohusalıktan temizlenir temizlenmez yıkanması vaciptir. Bunun üzerine kırk gün geçmese de namazını kılar orucunu tutar. Çünkü lohusalığın minimum süresini sınırlayan her hangi bir şer’i bilgi bulunmamaktadır. (İbn Kudame, El Muğni 1/428)

Daimi Fetva Kurulunda verilen fetvaya göre:

Lohusalık geçiren bir kadın şayet kırkından önce temizlenirse yıkanır, namazını kılar, orucunu tutar ve eşiyle ilişkiye girebilir. (5/458)

Daha bir ton kaynak yazarım da gerek yok, araştırması gereken sizsiniz. Yanlış biliyorsunuz ve ısrar ediyorsunuz. Lohusalığın MAKSİMUM süresi 40 gün, sonrasında kanama devam etse dahi ibadetlerine devam etmesi gerekir. Gusul almalıdır yani. İlişki de ayni şekilde. Konuyu dini bir yorumla doldurmak istemiyorum ama rica ediyorum bilmediğiniz dini konularda bu kadar kolay bilgilendirme yapmayın, evet burası bir forum sitesi ama o kadar çok kişi bilinçsizce okuyup bir şeyler öğreniyor ki haddi hesabı
Temkin süresi diye birşey duydunuz mu hiç? Belli ki duymadınız. Doğum yaptıktan sonra hiç kanaması olmayan kadınlarda var, doğrusu kanaması yok nasıl olsa hemen sevişebilir mi? Ben ibadetler konusunda hiçbirşey söylemedim, aklınıza gelen herşeyi cevap gibi yazınca rahatladınız mı? Bana göre siz eksik bilip rahatça paylaşıyorsunuz, size göre ben yanlış bilip rahatça paylaşıyorum.Ben araştırma işlerini bitireli çok oldu, öğrendim tatmin oldum, uyguladım, uygulamaya da devam edecem. Sizin doğrunuz size benim doğrum bana. Karşılıklı birbirimizi uyardık nasihat ettik, dağılabiliriz…..

Dikişleriniz tam iyileşmemiş olabilir. Şu an farketmiyorsunuz ama ağrınız olabilir. Beklemeniz daha iyi sanki.

Temkin süresi diye birşey duydunuz mu hiç? Belli ki duymadınız. Doğum yaptıktan sonra hiç kanaması olmayan kadınlarda var, doğrusu kanaması yok nasıl olsa hemen sevişebilir mi? Ben ibadetler konusunda hiçbirşey söylemedim, aklınıza gelen herşeyi cevap gibi yazınca rahatladınız mı? Bana göre siz eksik bilip rahatça paylaşıyorsunuz, size göre ben yanlış bilip rahatça paylaşıyorum.Ben araştırma işlerini bitireli çok oldu, öğrendim tatmin oldum, uyguladım, uygulamaya da devam edecem. Sizin doğrunuz size benim doğrum bana. Karşılıklı birbirimizi uyardık nasihat ettik, dağılabiliriz…..
doğumdan sonra kanaması olmayan nasıl oluyor?
kanama oluyor, sonrasında da loşi denilen akıntımsı şeye dönüyor

Fetva vermek derken?
Merhaba ben de lohusayken ilmihale açıp bakmıştım,en fazlası 40 gün.ama 40 gün dolmadan da kanaması kesilenler oluyor,o zaman gusül almak gerekiyor.baktiniz kanama var 40.gunden sonra da devam ediyorsa yine gusül alıyorsunuz,özür sahibi olup her namaz vakti sadece namaz abdesti alıyorsunuz.herkesin evinde ilmihal olmasi bu sebeple iyi birşey.kirmadan da yumuşak şekilde anlatabilirdi arkadas

Ha haa yalnız kadının dikişler iltihap tutmuş, kanaması yok denecek kadarmış ama var hali hazırda az da olsa kanama, hala ilişkiye gireyim mi diye soruyor millet de fetva diye birbirine düşmüş 😅 sizce konu sahibi o boyutunu takar mı🤣 bacım siz hemen bu gece ilişkiye girin de bi rahat edin böylece doktora sorulacak soruları buralara sormazsiniz🤣

X