3 Çocuklu Annenin Gözüyle Umre Mekke Medine Ziyareti

sezenin

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2014
14
8
MEKKE (UMRE ZİYARETİ) – CİDDE – MEDİNE 0

Bu seyahati kaleme almadan önce çok düşündüm. Çünkü az sonra size anlatacaklarımı sanal ortamda hiçbir yazıda bulamazsınız. Biraz iddialı oldu ancak okudukça ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Mekke Umre Seyahatinden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Öncelikle karar vermeniz gereken konu Mekke’ ye tur ile mi gideceksiniz yoksa bireysel kendi organizasyonunuzla mı?
Bu soruya şaşırdınız değil mi ? Birçoğunuzun “Umre’ye tursuz da gidilebilir mi? Nasıl olur?” Dediğini duyar gibiyim.
Biz ailecek yurt dışı ve yurt içi seyahatlerimizi kendi çizdiğimiz rotalar üzerinden, kendi belirlediğimiz programlar dahilinde daha ekonomik ve daha verimli olması sebebiyle tursuz gitmeyi tercih ediyoruz. Bunu daha önceki Dubai yazımda da belirtmiştim. Tabi bunun en temel sebeplerinden biri de üç çocuğumuzun olması . Çünkü çocuklu aileler bilirler hele ki küçük çocuklu aileler bir çocukla bir programa uymanın zorluğunu. Ayrıca turla gitmenin gittiğiniz ülkedeki insanlarla maksimum iletişin kurmanıza bir miktar engel olduğunu düşünüyorum. Bu da o kültürü tanımak için bir dezavantaj olabiliyor maalesef .
Kimler Umre seyahatine tursuz gitmeli?
Umre seyahatine yanlız başına tura dahil olmadan gidecek kişinin turist İngilizcesi kadar da olsa İngilizcesi ya da Arapçası olmalı
Umre ya da Mekke – Medine umre ziyareti vizesi alırken Türkiye’DE kesin olarak kalıcı olduğunuza dair güveni tur şirketine vermeli örneğin memurlar biçilmiş kaftan bunun yanında belli bir yaşın üzerindeki kişilere oraya gittiklerinde sırra kadem basıp bir daha çıkmamak üzere kalırlar diye umre vizesi vermek istemiyorlar. Çünkü bu durumda vizeyi alan tur şirketi çok fahiş bir ceza yiyor Suudi Hac bakanlığından. Ez cümle belki sizden teminat bile isteyebilirler.
Peki biz neden umreye turla gitmedik ya da tursuz gittik?
Bizim seyahatimiz eşim, annem ben ve üç çocuğumla birlikte olacaktı. Bu sebeple turun otobüs seyahatleri bizim için sıkıntılı olabilirdi.
Ayrıca yakın otel bir tur istiyorduk. ( Bence küçük çocukla umre seyahatinin en önemli dikkat edilmesi gereken konusu) Özellikle gece çocuklar uyuduğunda ben de tavafımı yapabilecektim.
Yakın otel kendi organizasyonumuz umre fiyatları üç yetişkin üç de küçük çocuk için turun verdiği yakın otel fiyatlarına göre her türlü kalem dahil (ekstra olarak biz bir de Cidde’de bir gece konakladık) yaklaşık olarak 3′te 1 oranında daha ekonomikti.
Bununla birlikte bizim bir tura dahil olup onun programına ayak uydurmamız çok mümkün değildi.
Buradaki yakın otelden kastım (Clock Tower otelleri ya da Zem zem kulesi olarak da biliniyor)
Mekke Umre Seyahati Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Bu vizeyi sağlayan tur şirketi bulmanız gerekiyor. Zira tur şirketleri yaptırımları ağır olduğu için tur vizesi satmak yerine umrecinin pasaportunu elinde tuttuğu ve birçok kalemden para kazanabildiği tur paketini satmak istiyor. Bunu İstanbul’da bile satan tur sayısı çok az.
İkinci aldığınız vizenin Suudi Arabistan vizesi olması yetmiyor. Umre ya da hac ziyaretleriniz için geçerli vizeyi almanız gerekiyor.
Evraklarına gelince çok zor bulunacak bir evrak istemiyorlar. Sadece bayanlar için eşleriyle ya da babalarıyla nikah düşmeyen yakın (akraba erkek refakatinde ya da eşiyle birlikte ya da on sekiz yaşını doldurmuş erkek evlat) ile girişine izin verildiği için nüfustan memurluğundan bu durumu ibraz edecek kağıt istiyorlar.
Umreye bayanlar kaç yaşından sonra yalnız gidebilir?
Suudi hac bakanlığı 45 yaş üstü bayanların eşinin muvaffaktıyla umreye ya da hacca gidişine izin veriyor.
Uçak Bileti En Uygun Nasıl Bulunur?
Umre’ye gidişinizle ilgili uçak biletini bu sayfalardan bulabilirsiniz.
Türk Hava Yolları
Suudi Arabia Hava Yolları
Mekke’ye gitmekse niyetiniz uçak bileti aramanızı Cidde ya da Jeddah diye yapmalısınız. Çünkü Mekke’ye doğrudan bir uçuş yoktur.
Mekke Cidde arası mesafe ne kadardır?

Mekke’ye giderken inmeniz gereken King Abdulaziz International Airport ile Mekkeyi mükerreme arası yaklaşık 100 km. dir.
Mekke’de araç kiralamak mümkün mü?
Teoride bu mümkündür. Ancak burada yaşayanlar kuralların katiliği ve dışarıdan gelen insanlara bakış açıları sebebiyle tavsiye etmemektedirler.
Mekke’ye ya da Mediye’ye gitmeden otel rezervasyonu nasıl yapabilirim?
Umre amaçlı olarak Suudi Arabistan’a giden bir kişi otel rezervasyonu yaptırıp da gitmeye özellikle dikkat etmelidir. Mekke Dünyanın en büyük topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Dolayısıyla bu otel fiyatlarına ve kalitesine yansımaktadır. Oteller her şekilde doludur. Özellikle hac zamanı ramazan ya da mevsimin daha az sıcak olduğu kış mevsimlerinde çok yüksek sayıda ziyaretçi çekmektedir. Otel fiyatlarını belirlemedeki en önemli faktör Kabe’ye yakınlıktır. Genelde otel odaları yerden kazanmak amaçlı olarak 15-20 metrekarelik küçük odalardır. Biz otel rezervasyonlarımızı genelde booking.com’dan yapıyoruz. Herhangi bir sürprizi olmayan sağlam organizasyonu olan bir hizmet veriyor. Birkaç kere Agoda’dan yaptık ancak çok memnun kalmadık. Ancak bu sefer tura bize otel fiyatı için teklif vermesini istedik. İstediğimiz oteli ve kişi sayısını belirttik. Vizeyi aldığımız tur otel fiyatını booking.com’a göre anlaşmaları olduğu için daha ucuza sattı bize. Sonuç olarak %15 gibi bir rakam daha ucuza aldık odayı.
Mekke – Medine İçin En Uygun Mevsim Hangisidir?
Mekke’de iki mevsim vardır çok sıcak yaz az sıcak yaz :) Benim size tavsiyem aralık,ocak, şubat mevsimleri.
İklimi çöl iklimi olduğu için kış aylarında akşamları üşüyebilirsiniz. Ancak gündüz ortalama 22-25 derece arası olur (aralık sonundan şubat sonuna kadar) .
Medine içinde akşamları hazırlıklı olmakta fayda vardır.
Arap ülkelerindeki AVM lerde çocukları hep uzun kollu ve uzun pantolunlu giydirdim. Kendim bile üşüdüğüm zamanlar olmuştur. Özellikle AVM’nin boş olduğu saatlerde serinlik iyice de hissediliyor. Dolayısıyla mutlaka yanınızda AVM’ye giderken uzun kollu kıyafetler bodyler olsun.


Mekke – Medine’de para birimi nedir? Türk lirasına göre değerli mi?
1 dolar 3.75 SAR (Suudi Arabistan Riyali)

Merak edenler için bir de resim ekledim.
Umre’ye Çocukla Seyahat Edecekler Yolculuk Öncesi Hazırlıkta Nelere Dikkat etmeli?
Mekke her şeyi her şekilde bulabileceğiniz tam bir tüketim şehri. Bu sebeple yanınız sizin hareket kalibiyetinizi azaltacak fazla yüke çok da gerek yoktur.
Çocuklarla Seyahatte Valiz Hazırlamanın Kendimce Püf Noktaları Şunlar
En iyi hazırlanmış valiz en az eşya ile hazırlanmış valizdir. Mekke yolculuğumuza 3 çocuk ve 3 yetişkin olarak 45 kg civarı eşya ile gittik . Eğer bir hafta gibi bir süre ise gitme durumunuz bebeğiniz bezli ise kesinlikle valizi bezle doldurmanızı tavsiye etmem. Zemzem Tower ‘ın girişinde ve Mekke ve Medine’nin bir çok yerinde Bin Davud marketi var oldukça büyük çeşitli ve yeterli her şeyi bulmanız mümkün. Ayrıca inşaallah işiniz düşmez ancak kalabalıktan kaynaklanabilecek rahatsızlıklar sonucu eczaneye ihtiyaç duyarsanız o da zemzem kulelerinde mevcut.
Ancak yanınıza ıslak mendil almanızı tavsiye ederim zira ıslak mendil pahalı Arap ülkelerinde kağıt ve kağıt mamülleri hep ülkemize göre pahalı oluyor, buna karşılık petrol ve ürünleri de ucuz (plastik vs.) Mekke’de tropik meyveler uygun ve bol çeşitli, hazır mamalar da pahalı ben her yurt dışı seyahatimde 3 çocuğum için de bir buzdolabı poşetinin içine toz bir paket bol tahıllı sütlü toz kaşık mama , ceviz rendesi, üzüm, tarçın, fındık rendesi, yulaf, susam vb. malzemelerden hazırlanmış bir paket hazırlarım. Yanıma da bir kase ve bir kaşık aldığımda yemek sorununu büyük oranda çözmüş oluyorum. Size de tavsiye ederim.
Not: Havalanında x rayden geçirmek istemediğinizi görevliye söylediğinizde zaten küçük bir inceleme ile radyasyona da uğramadan mamanızı yanınızda taşıyabiliyorsunuz.
Bizim burada pastörize kutu sütünün yerine oradaki market raflarında daha çok pastörize günlük sütü var. Ben çocuklara deve sütü içirdim bol bol.
Umre’de bavulunuzda mutlaka olsun dediklerim
Güneş kremi (Çöl güneşi hangi mevsim olursa olsun çok yakıcı)
Güneş gözlüğü
Şapka
Çocuklar için az yer kaplayan oyuncaklar
Sandalet tarzı terlik (ki bu otelde rahat etmenizi sağlıyor)
Bol bol çorap
BEBEK ARABASI
Seyahatlerimde kullanacağınız araba bence böyle bir araba olmalı sadece 3 kg tıklayın.

SADECE 3KG GEZGİN BEBEK ARABASI
Çocukla Havalimanı ve Uçak Seyahati
İkinci bebeğimiz henüz 20 günlükken bile uçak seyahati yapan bir aile olarak uçak seyahatlerinin doğru bir planlama ile çok da zorlayıcı olmayabileceğini düşünürüm.
Ancak bu tabi her zaman her şey yolunda gidecek anlamına gelmesin.
Evden çıkmadan önce küçük bir el seyahat çantası yapmak çok önemli bunun içinde
Uçak biletleri
Vize rezervasyon çıktısı
Otel rezervasyon çıktısı
Pasaport
Bir miktar Dolar
Tükenmez Kalem
Varsa ehliyet
İçinde telefon numaranızın iletişim adreslerinizin yazılı olduğu bir not.
Mekke – Medine Haritası
Umre Kitapçığı
Mekke Haritaları
Medine Haritaları


Cidde Haritaları


Bizim Cidde’de kaldığımız otel ve Cidde Otel Haritası
VE ARZIN KALBİNE KALBİN ARZI İÇİN YOLCULUK BAŞLAR.
Not: Çocuklarla seyahatte tek başınıza seyahat ile edeceğinizde hava alanında olacağınız süreye her çocuk için 15 dakika ekleyerek erken gelin.
Bagajlarınızı verirken
Çocuklu olduğunuzu ve bunun için mümkünse yanı, arkası boş bir koltuk verilmesini çocuğun uyuyabileceğini söylemenizde fayda var. Verilmezse de sorun yok yanınızda oturan yolcuya en yakın koltuğa en hareketli çocuğunuzu ya da bebeğiniz kucağınıza alarak siz oturun uçuştan 10 dakika sonra yanınızdakine boş yer varsa mümkünse geçebilir miyim diyecektir zaten tecrübeyle sabittir. :) (Bu kısmını utanarak yazdım ancak her iki tarafın da selamati açısından baştan bu durumun sonuca ulaşması en doğrusu)
Yurt dışı çıkış harcınızı alın. Çocuklar için yurtdışı çocuk harcı alınıyor mu? Hayır alınmıyor. Pasaport kontrolünden geçin varsa eğer vıp salon üyelikleriniz Atatürk havaalanında Akbank’ın salonu çok güzel sıcak-soğuk her türlü yiyecek internet vs. gibi hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz. İşbankasında da aperatif atıştırmalıklar meyveler ve içecekler var. Bunlardan faydalanın ancak dikkat edin biz bir keresinden burada zamanın nasıl geçtiğinin farkına varmamışız ve uçağı hava alanınına dört saat önce gelmemize rağmen kaçırdık :) Bu bir rekor olsa gerek :)
Uçuş saati yaklaşmadan önce çocukların tuvalet ihtiyaçlarını karşılamakta fayda var.
Ben uçak seyahatlerinde çocukların uyku saatlerini gün içerisinde uçak yolculuğuna göre ayarlıyorum ve seyahat esnasında çok da faydasını görüyorum şiddetle tavsiye ederim. Tabi babamızın uçak içi için hazırladığı videolar oyunlarda yanımızda can simidi oluyor. Ayırca çocukların sevdiği atıştırmalıklar süt vs. de size sakin geçmiş bir 20 dakika kazandırabilir.
Ben kendim için Umre kitapçığından çıkardığım özet bilgileri sizinle paylaşayım.
Umre
1.İHRAMA GİRMEDEN ÖNCE :
* Gerekli vücut temizliğini yapınız.
* Mümkünse güzel koku sürününüz.
* İhram yasağına uygun elbiselerinizi giyiniz.
Erkekler giymekte oldukları bütün elbiselerini soyunur, sadece “izar” ve “rida” denilen iki parça örtüye bürünürler
İZAR : Bele bağlanan ve belden aşağısını örten parçaya,
RİDA : Omuza alınan ve üstü örten parçaya denir. * Bu iki örtünün beyaz, yeni ve temiz olması müstehaptır. Ayrıca azaları belli etmeyecek şekilde kalınca olmalıdır. * Ayaklarına terlik giyerler. ( Terlik bulamamışlarsa, ayakkabılarını topuklarını örtmeyecek hale getirirler.)
* KADINLAR; elbiselerini çıkartmazlar. Onlar için daima tesettüre en uygun olan, daha münasip olandır.
2.İHRAMA GİRERKEN : Bu hazırlıklardan sonra, mikat sınırında veya daha önce, İhramın sünneti olarak – kerahet vakti değil ise – iki rekat namaz kılınız. ( Namaza başlarken : Niyet ettim Allah’ım senin rızan için ihram namazının sünnetini kılmaya diye niyet edilir ve namazın ilk rekatında Fatiha’dan sonra Kafirun suresi , ikinci rekatında Fatiha’dan sonra İhlas suresi okunur.) Namazdan sonra umre için niyet ediniz.
Umreye niyet nasıl yapılır?
” Allah’ım senin rızan için umre eda etmek istiyorum. Onun edasını bana kolay kıl ve umremi kabul buyur. Allah rızası için umreye niyet ettim ve ihrama girdim.”
Namaz kıldığınız yerden kalkıp sefere yönelince “Telbiye” getiriniz. Telbiye : ” Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyke la şeriyke leke lebbeyk. İnnel hamde ven niğmete leke velmülk la şeriyke lek.” ” Allah’ım! Senin emr-i celiline her an koşmaya, her an itaata hazırım. Sana ortak yoktur. Emir ve davetine, gönülden ve sadakatle icabet ederim. Şüphesiz ki; hamd de, nimet de sana mahsustur. Mülk senindir. Senin şerikin yoktur.”
Bizim yolculuğumuz Mekke’ ye idi. Umre yapmak niyetiyle önce Mekke’ye gidecekler Mekke’ye ihramlı girmelidirler. Önce Medine’ye gidip ardından Mekke’ye gideceklerin ihrama girmesine gerek yoktur. Mikat sınırları denilen sınırları uçakta size bildiriyorlar. Suudi Havayolu şirketinin uçağı oldukça büyüktü. İçerisinde namaz kılınacak yer dahi vardı. Biz iki vakiti uçakta eda ettik. Ayrıca bazı kimseler mikat sınırlarına girmeden ihrama uçakta girdiler.

HEYECAN MUTLULUK BEKLEYİŞ VE UMRE SEYAHATİNİN FARKLI KİTLESİ
Şimdiye kadar yaptığım seyahatler içinde en ilginci uçaktaki geçen ambiyans anlamında umre seyahatiydi. Genel tur yolcuları ve bağımsız seyahat eden Araplar’ın olduğu uçakta tek münferit Türk grubu bizim tayfaydı. Ancak uçakta Sabır ya hacı teriminin neden dile bu kadar pelesenk olduğunu öğrenmeye başlıyorsunuz.
Çoğunluğu hayatında ilk defa uçağa binen 55- yaş üstü hatta daha da yukarı bir kitleyle seyahat ediyorsunuz. Bu da size farklı olayları deneyimlemenizi sağlıyor. Koltuğumuza yerleşmiş iki yetmişlik ninenin “ben namahremin yanına oturmam diyerek feveranda bulundukları” kaldırılması için dakikalarca ikna edilmeye çalışıldığı kendi yerinde aslında sonradan namahrem olmadığını gördüğümüz sadece eltisiyle aynı yerde oturma çabası için bu kadar kıyamet kopardığı ve bunu anlatamadığımız teyzemi hiç unutmam. Teyzeye ben çocuklardan ayrılamayacağımı onun için kesinlikle bu sıraya oturmam gerektiğini izah ettiğim an bastonunu her an saldırı aracı olarak da kullanabilme potansiyellerinin çok yüksek olduğu bir seyahatti. Gerçekten çok çok ilginç ve kayda değerdi.
Dönüşte de normal seyahatlerde çok kibar davranışlarla muamele eden THY personelinin umre yolcularına ne kadar kaba ve nahoş prezantasyondan uzak halleri beni şaşırttı doğrusu.
Neyse işin özünden uzaklaşmayalım. Bunlar sabrı öğrenmek için umre yolcularının Allah’ın gönderdiği minik dersler.

ÇCUKLARLA UMRE
Minik Umreciler.
VE SONUNDA KUTSAL TOPRAKLARA SADECE YÜZ KİLOMETRE UZAKLIKTAKİ KRAL ABDÜLAZİZ HAVA ALANI CİDDE’ DEYİZ.
Her an her saniye heyecanımız artıyor. Suudi Arabistan rahat insan topluluğu tarafından yönetilen bir ülke bu da sizi sabır açısından zorlayabilir. Mesela pasaport kontrolünde görevli hiç bir sebebi olmadan işini askıya alabilir. Kendini yorgun hissediyorsa kuyruğu önemsemez ve dinlenmeye çekilir. Bu da sıraya kuyruğa takılmanızı ve çocukların sıkılmasına sebep olabilir. Çok kişinin 6-7 saate kadar süren pasaport kontrolün bizim için bir saat süre sonunda nihayete erdi.
Ancak beklemediğimiz bir şey oldu ve pasaport polisi pasaportu geri vermedi. Bizi aldı bir telaş maalesef kimse İngilizce’de bilmiyor. Pasaportunuzu hocanıza vereceğiz diyip duruyorlar biz de hocamız yok diyoruz anlamıyorlar. Neyse geçtik kontrolden içerde bekleyiş başladı. Gelen hoca turunu alıyor çıkıyor gelen turunu alıyor çıkıyor . Bizim pasaport ortada yok hala sonra eşim tekrar gitti konuşmaya telaşlanmayın bekleyin diyorlar, tekrar gitti sonunda bir görevli bize beni takip edin dedi. Transfer noktasına gittik orada son model GMC cipler ve o tip büyük araçlar bekliyordu. Buyrun dediler. Hep beraber dolduk arabaya, pasaportumuzu istedik yine vermediler bu adam bu sefer pasaportu sürücüye verdi. Sürücü yine vermiyor pasaportu, tövbe estağfirullah, bu arada ödemeyi sorduk yok dediler, 100 km lik yolculuğumuz başladı Cidde’den Mekke’ye yol oldukça güzeldi sadece bir iki noktada trafik vardı. Otele vardık hala pasaportu vermiyorlar. Yine hac bakanlığının bir görevlisi bizi otelin giriş kapısında bekliyordu.Bizim pasaportlar bu sefer bu beyefendiye geçti. Neyse otelin lobisine hep beraber ilerledik pasaportumuz bu resepsiyondaki görevliye teslim edildi. Resepsiyon görevlisi durumu açıkladı. Gelip kalanlar ve hiç ülkesine dönmeyenleri önlemek için otel onayına kadar kontrol ediliyormuş. Sonunda pasaportumuzu verdiler. Ve biz de felaha erdik. İşin diğer bir yanı hiçbir transfer ücreti almadılar. Bunun da sebebi Kabe’nin Allah’ın evi olması dolayısıyla Allah’ın evine gelen kişilerin Allah’ın misafiri olarak görülmesi Rabbimizin misafirlerine de saygı göstermek için herhangi bir ücret alınmamasıymış. Sembolik de olsa güzel bir düşünce olmuş. Otele akşam on gibi vardık eşyalarımızı bırakıp hemen vuslata ermek isteyen gönülleri bekletmemek gerek diyerek Kabe’nin yoluna koyulduk. Otelimiz kabenin ana kapısının karşısındaydı. Kabe genişletme çalışmaları nedeniyle üst katlar kapalıydı. Dolayısıyla bebek arabasına izin verilmiyordu. Biz de iki tane özürlü arabası aldık ve çocukları oturttuk içine. Oldukça kalabalıktı içerisi:
Kabenin manevi yönüne aşkımın büyüklüğü beni çok duygulandırdı. Bir taraftan da çocuklarıma anlatmaya ibadeti yaşatmaya gayret ediyordum. Annem, eşim ve ben çocukları paylaştık.
3.TAVAF ZAMANI
Tavafa başlamadan telbiyeyi kesilir.
Tavafın ilk üç şavtında “remel” yapınız. ( Remel : kısa adımlarla, hafif koşar vaziyette omuzları silkeleyerek, çalımlıca yürümektir. Hanımlar remel yapmazlar.)
Hacer-ül esvete Rüknu yemenden gelmek sünnettir.
- Tavafı bitirince iki rekat tavaf namazı kılınız. Kerahet vaktinde iseniz sonraya bırakarak kamil bir vakitte eda ediniz. ( Namazın ilk rekatında Fatiha’dan sonra Kafirun Suresi, ikinci rekatında Fatiha’dan sonra İhlas Suresi okumak efdaldir. Ve namaz yer müsait ise Makam-ı İbrahim’in arkasına denk gelecek yerde kılınsa iyi olur. Aksi halde kimseye eziyet etmeden müsait bir yerde eda edilir.) – Sonra bol bol zemzem içiniz ve bedeninize dökünüz.
- Safa’ya yönelirken Hacer-ül Esved’e geliniz ve istilam ederek ayrılınız. Sünnettendir. Tekbir, tehlil getiriniz hamd ediniz, salavat getiriniz.
- Safa’ya varınız.
Safaya çıkışta Zemzem sularının olduğu yer var orada bol bol zemzem içtik çocuklara umreye gitmeden önce zemzemi anlatmıştım çok faydalı çok büyüten bir su olduğunu defalarca dinlediler. Gözlerinde çocuk gözüyle iksir gibi olan bu suyu kana kana içtiler.
4.SAY
- Yapacağınız say haccın sayıdır. Bu niyetle sayınızı yapınız.
- İki yeşil direk arasında “hervele” yapınız.
HERVELE : Süratlice koşunun adıdır. Remelden farklıdır, ondan daha hızlıdır. Ancak müslümanın vakarını zedeleyecek şekilde var güçle koşmamalıdır. Hervele sayın her şavtının sünnetidir. Hanımlar hervele yapmazlar.
- Say 7 şavttır.
- Safa’dan başlayıp, Merve’de biten yürüyüş bir şavttır. Merve’den Safa’ya dönüş ikinci şavttır. Böylece devam eden say, Safa’dan başlamış, Merve’de bitmiş olur.
- Başka bir deyişle say, Safa’dan Merve’ye 4 gidiş, Merve’den Safa’ya 3 dönüş olmak üzere 7 şavttır.
- Saydan sonra saçınızı traş edip ihramdan çıkınız.
SAÇ TIRAŞI İKİ TÜRLÜ OLUR :
- HALK : Saçın tamamını dipten tıraş etmektir. Bu daha efdaldir.
- TAKSİR : Başın üçte biri veya dörtte birinden ” ünmüle miktarı” ( parmağın üç boğumundan en uçtakinin uzunluğunda ) kesmektir.
- Başın bir tarafını usturaya vurup öbür yanlarını bırakmak, sadece kahkül bırakmak gibi müslümanın vakarını zedeleyici tarzdaki traşlar mekruhtur.
- Saçlarının uzunluğu ” ünmüle ” miktarından küçük olanlar ” taksir ” yapamaz, ” halk ” yapmak zorundadırlar.
- Hanımlar sadece “taksir” yaparlar. ” Halk” yapmaları ” tahrimen mekruh ” görülmüştür.
- Traş olduğunuz andan itibaren, bütün ihram yasakları kalkmıştır.
- Umreniz tamamlanmıştır.
- Mekke-i Mükerreme’de durduğunuz sürece, hükmen bir Mekkeli gibi davranır, nafile tavaf yapar, ibadet ve dua edersiniz.
SAÇI TRAŞ ETTİREBİLECEK YER NERESİ?
Umrede nesıl nerede tıraş olunur?
Eşim böyle bir yer aradı bulmakta da zorlandı. Ben buraya onu da yazmak istedim. Kabe’nin ana giriş kapısının karşısında Orchid otel var direk onun koridorunda mağazalar var o sıra sıra mağazalardan biri de berber.
Eşimin gitmeden önce hafif uzattığı saçların tamamen gittiğini görünce çocuklar şaşırdı. Hatta en küçüğüm babasını yadırgadı iki gün yabancı muamelesi yaptı :)
Gidenler hep söylerdi de Kabe Mekke başka diye gerçekten inanılmaz bir enerjisi ve insana mutluluk, huzur depolayan sizi bulunduğunuzdan daha iyi bir insan olmaya yönlendiren çok farklı bir yönü var.
Burada bulunduğumuz süre içerisinde ben çocukların müsaitliği süresince eşim ve annem de olabildiğince vakit namazlarını Kabe’ye yakın kıldılar. Bu noktada söylemeden geçmemeliyim. Küçük çocukla gidecekseniz mutlaka en yakın otelleri tercih edin. Çünkü çocukların tuvalet, uyku, yemek gibi ihtiyaçları böyle bir otelde sizin için çok daha pratik giderilebilir, siz de ibadetinizi bir ucundan tutunup geliş amacınıza daha yaklaşma fırsatını elde edebilirsiniz.
Ayrıca aşağıdaki haritada işaretlediğim burcun altında dükkanlar ve kocaman bir mescid var ki erkekler kısmı camekanlıdır. Kabe imamının sesi buraya aktarılır. Ve burada namaz kılınır. Biz çocuklarla çok kalabalık ya da sıcak olduğu zamanlarda bu mescidi kullandık ayrıca temiz tuvalet ihtiyacınızı da giderebilirsiniz herkese açıktır. Ama az kişi bildiği için çok kullanılmaz. Kapıdan girdiğinizde -yan yolun tarafından- giriyorduk asansörle aşağı mescide iniyorsunuz orada tuvalet var. Maalesef umuma açık olan diğer tuvaletler hijyenden uzaktı.
UMREDE TUVALET MEKKE
Ayrıca Saat kulesinin (nam-ı diyar Zemzem tavır) 9. ve 10. katında yine Kabe’yi görebileceğiniz (10. katı bayan katıdır) çok güzel sessiz ve temiz bir mescid var. Orası da çok kalabalık zamanlarda sakin sakin ibadetinizi yapabileceğiniz bir yerdir.

Saat kulesindeki mescitten çekilmiş bir fotoğraf.

Saat kulesindeki mescitten çektiğim bir fotoğraf.
Suudi Arabistan’da Saat Zaman Resmi Tatiller Farklı mı?
Saati hesaplarken Türkiye’den bir saat zaman farkı olduğunu hesaba katmayı unutmayın.
Ayrıca tatil günü cumadır. Cuma namazları Türkiye’deki namaza göre iki kat daha uzun zaman alır.
Namaz hayatı şekillendir. İnsanlar alış verişlerini ya da işlerini salah denilen ezan vaktine göre dizayn eder. Salah vakti bütün kepenkler kapanır. Herkes namaza gider.
Namaz vakitleri Arapça nasıldır?
sabah namazı : salatül fecr : al-fajer / fajr
öğle namazı : salatüz zuhr : al-zohr / zuhr / thuhr
ikindi namazı : salatül asr : al-asr / aser
akşam namazı : salatül mağrib : al-maghreb / maghrib
yatsı namazı : salatül işa’ : al-eshaa / isha
imsak : al-shorook
MEKKE’DE ZİYARET ETTİĞİMİZ YERLER
mekkede nereler ziyaret edilir
Umre seyahatimiz sırasında ziyaret etmeyi planladığımız yerlerin haritalarını daha önceden maps.google.com sayfasından tek tek kaydetmiştim. Ancak Arapça isimlerini bulmak için oldukça vakit harcamıştım. Bu sebeple burada sizlerle bu haritaların görüntülerini de paylaşmak istiyorum. Belki işinize yarar ben de faydam dokunduğu için mutlu olurum.
Ayrıca biz turla gitmediğimiz için buralara taksi ile ulaştık. Taksiye binmeden önce mutlaka bir erkeğin taksici ile pazarlık etmesini tavsiye ederim. Çünkü fiyatlar pazarlıkta çook çook değişiyor. Normalde benzin ve taksi ucuz ancak sizi turist görürlerse fiyatı bindiriyorlar. Özellikle cuma, cumartesi ve perşembe akşamı Kabe çok çok kalabalık oluyor. Bu da oradaki ulaşım imkanlarını kısıtlayabiliyor. Programınızı yaparken cuma ve cumartesiye dikkat edin derim ben.
Tenim mescidi diğer adı Ayşe Mescidi nerededir? Nasıl gidilir?

Haşa amacım dini bilgileri bilirkişi kıvamında veren bir yazı yayınlamak değil ancak benim gitmeden önce yaptığım araştırmalarda bulmakta zorlandığım bilgileri burada bildiğim ölçüde paylaşmak istiyorum.
Ayşe mescidinin önemi nedir?
Peygamber efendimiz (SAV) Âişe validemizin Umre yapmak için ihram’a girmesini buyurduğu yerdir.
Mikat sınırlarını belirleyen nişaneler vardır. Dikili taşlar gibi oraların dışına çıkıp girmeden önce tekrar ihrama girilirse umre yapılabilir. Ancak birbirine çok yakın zamanda yapılan 2. umre ile ilgili dini sitelerde farklı muhalif görüşler de vardır. Araştırmanızı tavsiye ederim.

Arafat Dağı nerededir? Ulaşım nasıldır? Nasıl gidilebilir?
Buraya bizim ulaşımımız taksi ile oldu takribi olarak 30-40 tl ödedik geçmiş zaman net hatırlamıyorum. Ancak dönüşünde de taksimiz bizi geri getirmek için 30 dakika kadar bekledi. Çıktık dua ettik indik tam da 30 dakika sürdü. Giderken gayet geniş ve düzgün bir yoldan gidiyorsunuz araçla 15 dakika kadar sürüyor.

Efendimiz SAV” hac Arafat’tır” buyuruyor. Bir simge Arafat bir toplanma duaların kabülünün en tepe noktası.
“Arafat dağıdır. Bizim dağımız. Orada kabul olur dualarımız.” (Yunus Emre)
Maalesef günümüzde insanlar bu dağı da şahsi menfaatleri doğrultusunda kullanıyor. Etrafında adama başına 10 taneden daha fazla düşen bir dilenci popülasyonu var. Kutsal mekan ziyaretlerinin uhreviyetini konsantrasyonunu zora sokuyorlar.


Hira Mağarasına gidiş haritası

Hira Mekke’nin yaklaşık 6 km kuzeyinde bulunan Nur Dağında bulunur Aslında kuş uçuşu mesafesi neredeyse yarı yarıyadır . Ancak araçla çizilen rotayı 13 km veriyor.
Yaklaşık 300 metre yüksektedir. İlk Kuran ayetlerinin geldiği bu mağaraya ulaşımı kolaylaştırmak için yakın zamanda teleferik kurulacakmış.
Sevr Dağı ve Sevr Mağarası
Hz. Muhammed (SAV)’in Mekke’den Medine’ye hicreti sırasında Hz. Ebu Bekir ile birlikte müşriklerden gizlendikleri ve üç gün süreyle kaldıkları mağaradır.
Biz burayı uzaktan gördük zira çocuklarla buraya çıkılması pek mümkün değildi. Çıkanların tavsiyesi Güneş doğarken ya da batarken çıkılmasıdır. Yaklaşık sekiz yüz metre çıkışı dik bir dağdır.
Çocuklar için Mekke’de yapmak zorunda olduklarımız
Aslında her bayan gibi ben de zaman zaman AVM gezmesini severim. Ancak bu Mekke’de hele de Kabe’ye bu kadar yakın mesafedeyken yapmak gerçek manada zorunluluk hissi uyandırdı. Ancak onlar çocuk ve biz de onlar sayesinde Mekke’nin başka bir yüzünü tanıma fırsatı bulduk. Mekke’de yaşayanların gittiği yerlerin başında AVM’ler geliyor.
Şimdi size çocuklarla seyahat edecekseniz çocuklarınızı Mekke’de oyun alanına götürme ihtiyacı hissederseniz gidebileceğiniz yerlerin listesini vereceğim.
Mall of Makkah

Al Diyafa Mall


Çocuk oyun alanları :Üstteki fotoğraf Al Diyafa Mall’dan benim tavsiyem kesinlikle alttaki fotoğraflarda görünen Mekke Mall olur. Al Diyafa Mall’u taksiciler bilmiyor. Bilen de Souk Al Diyafa olarak biliyor. Bizi 25 SAR ‘a götürmüştü. Al Diyafa daha yakın. Mekke Mall oyun alanı daha güzel hatıra almak isterseniz de alış veriş olarak da güzel. Burada ayrıca Suudilerle sohbet imkanımız oldu. Özellikle Türklere olan hayranlıkları gerçekten üst seviyede. Bizim kızların fotoğraflarını mütemadiyen tüm umre ziyaretimizde çektiler. Annem bu durumdan çok rahatsız oldu. Biz diğer yurt dışı seyahatlerimizden bu duruma alışık olduğumuz için eşimle çok yadırgamadık.


Çok büyük oyun alanıydı. Çocuklar çok eğlendiler. Hep videolarını izlediklerinde Mekke’ye gidelim ne olur anne diyorlar.

İbadet Kısmını çok yazmak istemiyorum. Bu kısmın bana kalmasını istiyorum. Eminim oraya çocukla bile yeterki gideyim diyerek giden bir insan zaten elinden gelenin en üst düzey gayretini gösterip feyzlenmek isteyecektir. Ancak vakit namazlarını Kabe’de kılmak için çıktığınızda çocuklarla hep son dakikaları bekleyin bence, böylelikle son dakikalarda normalde yol olarak ayrılan yerlerin bir anda namazgaha dönüştüğünü seccadesini serenin namaza durabildiğini göreceksiniz. Siz de aynı şekilde seccade bulundurun yanınızda, çocuklarla insan selinin olduğu onca kalabalığa rağmen rahat bir namaz kılmanızın en önemli püf noktasıdır.
Ayrıca yanınızda mutlaka çocukları oyalayacak minik oyuncaklar, balonlar, şekerler (ya da süt vaktini ona göre ayarlayabilirsiniz) bulundurun. Can simidi gibi gelir.Rahatça namazını kılarsınız. Bayanlar bölümünde genelde çocuk ağlama sesleri duyarsınız. Ancak çok şükür benim çocuklarım her zaman oyalancak birşeyler buldular. Sadece bir ya da iki vakitte o zaman 9 aylık olan en miniğimi kucağıma alıp namaz kıldığımı hatırlıyorum. Bu da benim için güzel ve farklı bir durumdu.
Bizim otelimiz sabah akşam açık büfe kahvaltı şeklindeydi. Akşam yemek saatinde akşam namazı ve yatsı namazı olduğu için namaz saatleri dışında çok yoğunluk oluyordu. Ben de bu yoğunluktan etkilenmemek için çocukları namaz saatinde herkes namaz kılarken yedirip sonrasında eşim ve annem de dahil insanlar namazdan geldikten sonra kendimiz yemeğimizi yedikten sonra namazımı kılıyordum. Bu sistemle yoğunluğa kalmadan çocukların temel öğünlerini halletmiş oldum. Hem de yoğunluk olmadığı için 3 çocukla tek başıma yemek işini halledebildim.
Tavsiye: Bu tavsiyem gerçekten tursuz seyahat etmeyi düşünenler için çok önemli bence kıyafetlerinizi seçerken Arapların giydiği geleneksel kıyafetlere yakın olmasına dikkat edin. Bu sizin birçok işinizi kolaylaştıracak. Ne kadar oralı gibi giyinirseniz ve davranırsanız istismar edilme durumunuz o kadar azalır. Biz bu konuda çok rahat ettik.
Umre için gelen çok çok fazla Türk var. Ve genelde hepsi Kızılay dağıtmış gibi aynı tarz kıyafetler giyiyorlar. Buradaki halk Türklerin alış verişe çok düşkün ve çok para harcadıklarını bildiği için ona göre davranıyor. Benim eşim genelde yukarıda gördüğünüz geleneksel kıyafete yakın kıyafeti tercih etti ben de ona yakın giyindim diyebilirim. Hatta bir Türk kafilesindekiler bana direk Arap muamelesi yaptılar. Yanımda çok rahat çocuklarım ve benim hakkımda yorumlar yaptılar. O sırada asansördeydik. Ayrılırken hayırlı günler deyince şaşırdılar. :) Zaten bence olabildiğince Türklerden yani Türkçe konuşabileceğiniz kişilerden uzak durun dolayısıyla dünya kelamından da uzak durmuş olursunuz. Bu da insanın özüne dönmesi için kendini araması için bence fırsat olabilir.
HÜZÜN – DÖNÜŞ VAKTİ CİDDE’YE YOLCULUK
Normalde umre turlarında ya önce Cidde Mekke yapılır sonra Medine’ye geçilir. Ya da önce Medine’ye sonra da Mekke’ye gidilir. Biz bu yolculuğumuzda bir gün de Cidde’de konakladık. Mekke’deki altıncı günümüzde eşyalarımız ve çıkış işlemlerimizden sonra eşim yaklaşık 250 SAR karşılığında bizi Cidde’ye götürecek özel araç ile anlaştı. (Burada olabildiğince transfer ücretlerini yazmaya çalışıyorum ki size bir fikir verebilsin istiyorum.)
Aracımız yine geniş eşyamızı alan konforlu bir araçtı. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğumuzdan sonra otele eşyalarımızı bıraktık. Ve bir gün içinde şehirden olabildiğince istifade etmeye çalıştık.
Cidde yüzen camii (Floating Mosque Jeddah)Burada öğle namazının edasından sonra deniz havası eşlinde közlenmiş mısır yemenizi tavsiye ederim.

Haritada A ile işaretli yer cami
Kral Fahad Fıskiyesi (Dünyanın en yükseğe su sıçratan denizin içindeki fıskiyesi)

Burası bir miktar ciddenin güneyinde kalıyor.

ARAP AVM Sİ (MALL OF ARABİA)

MEDİNE’YE GÜL KOKUSUNA CENNET BAHÇESİNE YOLCULUK
Transfer için otelimizden yardım istedikten sonra otel eşimi bir yere yönlendirdi ve transfer taksilerinin olduğu yere gidip uygun aracın sürücüsüyle anlaştı.
Artık yaklaşık dört saat sürecek Medine yolculuğumuz resmen başladı. Geç vakitte yolculuk yaptığımız için ve aracımız GMC bir 4×4 olduğu için yolculuğumuz çok rahat geçti gece otelimize vardık.
Otelimiz Mescid- Nebevi’ye iki sokak paraleldi. Medine’de kalış süremiz Mekke’ye göre daha az olması sebebiyle izlenimleri daha az oldu. Ancak bir günümüzü mescid gezmeye ayırdık. Burada bir taksici ile 200 SAR karşılığında anlaştık. Bu anlaşmamız sayesinde Kuba mescidine, Uhud Şehitliğine, Yedi Mescidlere, Kıbleteyn Mescidine gittik.
En son dönüşümüzde 65-70 yaşlarında bir teyze annemin yanına yaklaştı. Biz o sırada 15 metre uzaktaydık. Heralde dileniyor diye düşündüm önce sonra annem bizi yanına çağırdı. Teyze Türk çıktı. Meğer üç otobüs gelmişler turla teyzeyi bırakıp gitmişler Kuba mescidinde teyze ağlamaklı , okuma yazmam yok kızım diyerek gariplendi. Tur kartının arkasındaki numarayı arıyoruz açan eden yok. Neyse baktık olmayacak teyzeyi aldık yanımıza döndük Mescid-i Nebeviye’ye ancak bölgede yüzlerce otel var. Soruyoruz oteli bilen eden yok. iki saatlik bir arama faaliyetinden sonra oteli bulduk. Kafile başkanını bulduk teyzeyi emanet ettik. Emanetimizi de verirken artık sitemimiz edemeden duramadık. Buradan Mekke’ye gideceklermiş. Dedik ki “Mekke çok kalabalık Medine’de kaybolduysa bu teyze Mekke’de nasıl sahip çıkacaksınız ?” Biz görevi tamamlamanın mutluluğu teyze kavuşmanın mutluluğu ile sarılıştık sonra ayrıldık. Kıssadan hisse çocuklara ve yaşlılara dikkat etmek gerek kaybolmasın diye.
Medine’de beni en çok üzen şey bayanlara uygulanan negatif ayrımcılık oldu. Maalesef kural koyucu sıfatlara sahip makamlarda genelde erkek egemenliği hakim olduğu için olumsuz örneklerle mücadele edip doğru bir düzen ve davranış ortaya koymak yerine kadınlar aleyhine olumsuz ayrımcılık yaparak yasaklayıcı tavırlar geliştirmek daha kolaylarına geliyor. Maalesef Ravzaya kadınlar günün belirli saatlerinde ziyaret edebiliyor.

Yedi Mescidler haritası

Kıbleteyn cami harita (kKıbleteyn camine nasıl gidilir?)

Kuba mescidi haritası( Kuba mescidine nasıl gidilir?
Uhud şehitlik
Uhud Şehitliği : Burası gerçekten çok hüzünlü

Çocukları gezdirmek için Medine’de götürebileceğiniz alış veriş merkezlerinin haritası

Rasid AVM

AL NOOR AVM Haritası
DÖNÜŞ
Rüya gibi geçen bir 10 günün sonunda artık bu sefer dönüş hüznü içimizi kapladı. Acaba tekrar nasip olabilecek miydi bu maneviyatı hissedebilmeyi görmeyi.
RABBİM GÖRMEK İSTEYENLERE, EN KISA ZAMANDA SAĞLIKLA AFİYETLE MANEVİ TATMİNLE BEREKETLE HER TÜRLÜ GÜZELLİKLE GİTMEYİ, GİDİP DE FEYZLENMEYİ NASİP ETSİN İNŞAALLAH. ALLAH İSTEMEYENLERE DE ORADAKİ BİRLİK TEVHİD ENERJİSİNİ HİSSETMEYİ İSTEYECEK İMANI NASİP ETSİN.
VALİZLER HAZIRLANDI KÜÇÜK BİR HAVAALANI OLAN MEDİNE HAVAALANINA YOLCULUK BU SEFER HÜZÜN İÇİMİZDE TEKRAR KAVUŞMAK DİLEĞİYLE….
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Alys

You may call me Lady Alys
Pro Üye
6 Aralık 2010
22.931
54.964
Yazınız çok bilgilendirici oldu, teşekkürler.
Ben de internetten arama yapıyordum, tursuz gitmek mümkün değil mi diye, çünkü tur zamanlarını bir türlü bizim tatilimize denk getiremiyoruz.
Ben de 2 yaşındaki oğlumla gitmeyi planlıyorum, yazınızdan baya faydalanacağım.
 

balhatun

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2011
8
1
çok güzel bir yazı olmuş Allah razı olsun. bende hangi şirketle vizeyi aldığınızı merak ettim birde yol ve otel masraflarınızın toplam maliyetini öğrenebilirmiyim bir kişininkini
 

eylul627

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Mart 2012
3
1
Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım olmuş ama ben fotoğraflarınızı göremiyorum ve attığınız blog linki de açılmıyor yardımcı olabilir misiniz