3 kuruş param vardı o da eridi gitti.

Ekonomiden anlayan kadınlar biraz dertleselim mi.?
Terste kalanlar ne durumda?

Gizliden saklıdan biriktirdiğim bi 35 grm altınım vardı hesapta.

Düşüyordu yükseliyordu derken parcalı sattım, cok yükseklerde satamadım makas vardı. Sattıktan sonra dolar aldım tl de durmasın diye.

E tabi hersey bir gece de tepetaklak oldu.

Su an 980 dolar ve vadeli de param var. 11bin gibi.
35 grm altından geriye 20 binkaldı.(2bin öncedem vardı)

Kafamı hangi duvarlara vurayım bilemdim
Altını sattıgım yerlerden düşükte şu an aslında ama kazanc yok.

Bankaları zengin ettim.

Napalım bekleyelim mi? Vadeli de li paramla altın mı alsam.? Terste kalanlar ne durumdasınız?
altın cıktıgı yeri asla unutmaz bu 1
2 cisi venus retrosu var suan 2 ay düsük hatta alım fırsatı denir

ani dalgalanma hep olur keriz s denir borsada buna

ama sen uzun vadede düsündügün sürece kerdasın yanlız altın hesabı yanlıs
altın dedigin elinde tutucaksın tak diye yarın bankalara birsey olsa her zaman 1 b planın olmalı

ben bankaya guvenmeyenlerdenin yani öyle para babası olmadıgımız ıcın yarın basıma birsey gelse ülkede olay cıksa elinde altın dolar para yoksa yandın

hatta artık o kdar ögrendim ki isi yatırım icin bilezik yada cumuriyette almıyorum cunku uyanık kuyumcular 2 senedir altın artında serbest piyasa ekonomisi adı altın makası cok acık tutuyolar alım satım arasında bir cumhuirttte nerdeyse 250 zarar var

o yuzden 24 ayar altınlar var 5 10 20 50 ve 100 olarak ben artık direk alabildigim zaman 5 gram 24 ayar altın ver kardes dicem kuyumcuya alım satım karı daha düsük cünkü

altın cıktıgı yeri asla unutmaz bu 1
2 cisi venus retrosu var suan 2 ay düsük hatta alım fırsatı denir

ani dalgalanma hep olur keriz s denir borsada buna

ama sen uzun vadede düsündügün sürece kerdasın yanlız altın hesabı yanlıs
altın dedigin elinde tutucaksın tak diye yarın bankalara birsey olsa her zaman 1 b planın olmalı

ben bankaya guvenmeyenlerdenin yani öyle para babası olmadıgımız ıcın yarın basıma birsey gelse ülkede olay cıksa elinde altın dolar para yoksa yandın

hatta artık o kdar ögrendim ki isi yatırım icin bilezik yada cumuriyette almıyorum cunku uyanık kuyumcular 2 senedir altın artında serbest piyasa ekonomisi adı altın makası cok acık tutuyolar alım satım arasında bir cumhuirttte nerdeyse 250 zarar var

o yuzden 24 ayar altınlar var 5 10 20 50 ve 100 olarak ben artık direk alabildigim zaman 5 gram 24 ayar altın ver kardes dicem kuyumcuya alım satım karı daha düsük cünkü
Bankadan degil, kuyumcudan, al diyorsun yani. Ama bankadan da zatm 24 ayar almıyor muyuz?

Oturduğum evi 6 yıl önce aldım o zamanlar 2500 gr ediyordu.Ev suan taş çatlasa 750 bin eder oysa o miktar altın geçen hafta 2.5 milyon ediyordu. Altın hala değerli bence.
Teşekkürler umut oldu😊 altında beklemeye devam o zaman. Satmadıkça zarar etmiyoruz kimse üzülmesin:) biranda yükselmesi zaten iyi olmuyor. Her sey birlikte yükseliyor

Bankadan degil, kuyumcudan, al diyorsun yani. Ama bankadan da zatm 24 ayar almıyor muyuz?
Saklama korkum olmasa katılıyorum ama ben maalesef banka hesabına güveniyorum şu durumda. Evde saklayamam ondan da korkarım. Ayrıca deprem riski vs hep var. Once altınlar aklima gelmez.

Vadeli TL hesabı açtırıp oraya atabilirsiniz faiz olayına karşı değilseniz. Dolar yükselirse devlet karşılar zararınızı düşerse de zarara girmemis olursunuz.

ben katılıyorum. Öncelikle yatırım tavsiyesi değildir amma bu iş operasyonla baskılamayla şunlu bunla olmaz. Dövizi max 6 ay baskılayabilirler, bence döviz Mart ayından sonra gerçek değerine dönmeye başlar. Ocak ve Şubatta fiyatlar bu şekilde seyreder ama sonra kopar gider. Kimse satmadı zaten elindeki dövizi altını, herkes operasyonun bitmesini bekliyor. Milletimiz kazık yiye yiye cin gibi oldu maşallah
:KK51:
Satamiyor ki bir de makas cok fazla.

Bir de şöyle düşünün şu an ihtiyaç kredisi çekecek insanlardan dolar ve altına yatırım yapmayacaklarını dair taahhüt istiyorlar. Alım fiyatları çok düşük olduğu için insanların yatırım yapmasından korkuyorlar Bu sebeple ben yükseleceğini düşünüyorum geçici bir durum olarak değerlendiriyorum şu anı

Malesef bu düşünen panikle bozma haline keriz silkeleme denir. Ekonomi böyle işler. Panik yapmayacaksiniz. Ve eger bir yatırım yapıyorsanız onu uzun vadede unutmaniz lazim. Al sat kisa donemlerle kar elde etmek piyasayi bilmiyorsaniz zordur. En akıllı yatırım Toprak ve altındır. Ben buna inanıyorum. Ve altin asla gördüğü yeri unutmaz. Malesef bizim gibi uretimi olmayip hqmmaddye bagimli ulkelerde piyasa böyle düşük zor seyreder. Ocak ayindan sonra ben yine yukselecegini düşünüyorum.
Yatırım tavsiyesi vermek haddime degil asla.
Ama cok uzun sure böyle dayanamayiz gibi geliyor.

Keşke fiyatlar artmasa da dediginiz çok mantıklı. Yatırım için değil de daha bir oturalik evimiz yok. O yuzden almak istiyorum ama yaşadığım bölgede 800 binden aşağı eli yüzü düzgün ev yok. Altın ne kadar artsa da o derece kazandırmaz herhalde. Eskiden altın birkaç ev parası kadar kar edermiş şimdi evler çok yüksek. Umarim bekleyenler olarak talihli oluruz.
Ben de böyle düşünüyorum. Yeni binalar yapılmadıkça eski binalarda fiyat düşmeyecek gibi geliyor. Yeni binalara da hiç bir zaman gücüm yetmeyecek sanırım. Adamlar demir pahalı diyor, kar edemiyorum diyor, milyonlara satıyorlar haklı olarak. O yüzden eski binalardan yakaladığım fırsatı değerlendirip, altını bozsam mı diye düşünüyorum. Altın yükselince 500 e baktığım ev 700 e yükseliyor :KK43:

Ben de böyle düşünüyorum. Yeni binalar yapılmadıkça eski binalarda fiyat düşmeyecek gibi geliyor. Yeni binalara da hiç bir zaman gücüm yetmeyecek sanırım. Adamlar demir pahalı diyor, kar edemiyorum diyor, milyonlara satıyorlar haklı olarak. O yüzden eski binalardan yakaladığım fırsatı değerlendirip, altını bozsam mı diye düşünüyorum. Altın yükselince 500 e baktığım ev 700 e yükseliyor :KK43:
Bu konuda benimde kafam karışık ama ev fiyatları daha ne kadar artıcak onu da bilemiyorum bu hızla giderse kimse ev alamaz çok zenginler dışında. Bir yerde durur mu diye düşünüyorum yeterince sabredersek.
Çünkü altın uzun süre ayni seyrederken bir anda atak yapip 500lere çıkınca cevremde herkes paramla ev almak yerine altın alsaydım şimdi en az iki evim vardi diyorlardı.
Ben deprem bölgesinde olduğum için eski eve yatırım yapmak istemiyorum mecbur pahali bir ev almak zorundayım.

😁 birkaç hafta sonraya bakalım yükseliyor mu düşüyor mu ? Sadece anlık yapıldı birileri kahraman oldu o kadar . Marketler heryer aynı insanlar zor yaşıyorlar
Bu platformda kendimi hiç anlatamıyorum galiba ben 😅 hanfendi tahmin ettiğiniz kesimde değilim hiç olmadım bu sistemin bir balon olduğunu en fazla 2 yıl dayanacağını da bankalar kapalıyken dövizlerini yüksekten bozduranları da biliyorum😬 demek istediğim tek biz zarar edelim de en azından biraz durum düzelsindi neden anlaşılmıyor yazdığım ben de onu anlamıyorum 😅

Bu platformda kendimi hiç anlatamıyorum galiba ben 😅 hanfendi tahmin ettiğiniz kesimde değilim hiç olmadım bu sistemin bir balon olduğunu en fazla 2 yıl dayanacağını da bankalar kapalıyken dövizlerini yüksekten bozduranları da biliyorum😬 demek istediğim tek biz zarar edelim de en azından biraz durum düzelsindi neden anlaşılmıyor yazdığım ben de onu anlamıyorum 😅
🤣 şimdi ben kesim vs düşünmedim. Burada senelerdir üyeyim ve siyaset yapmam 🤣birkaç hafta içinde bir kesim çok zengin bir kesimse çok fakirleşti bunu hepimiz görüyoruz öyle değil mi 🙄 piyasanın gazını alabilmek için bir sürü rezerv satıldı yandı bitti kül oldu 🤦🏻‍♀️işe de yaramadı gördük neticede . Dolar altın vs vs bir kere bir noktaya değerse geri mutlaka aynı noktaya gelir bu hep böyle olmuştur . Netice de düzelen birşey yok sadece anlık oldu yıl başından sonra yine göreceğiz . Oğluma 4.5 TL ye aldığım kefir biraz önce baktım 7 TL olmuş güya dolar düştü enflasyon az ya 🤦🏻‍♀️ bir sürü şey yazarım ama siyasete girer o yüzden susuyorum . Düzelmedi yani anlatabildim mi

Malesef bu düşünen panikle bozma haline keriz silkeleme denir. Ekonomi böyle işler. Panik yapmayacaksiniz. Ve eger bir yatırım yapıyorsanız onu uzun vadede unutmaniz lazim. Al sat kisa donemlerle kar elde etmek piyasayi bilmiyorsaniz zordur. En akıllı yatırım Toprak ve altındır. Ben buna inanıyorum. Ve altin asla gördüğü yeri unutmaz. Malesef bizim gibi uretimi olmayip hqmmaddye bagimli ulkelerde piyasa böyle düşük zor seyreder. Ocak ayindan sonra ben yine yukselecegini düşünüyorum.
Yatırım tavsiyesi vermek haddime degil asla.
Ama cok uzun sure böyle dayanamayiz gibi geliyor.
Sizce dolar şu anki değerinin altına düşer mi? Daha da düşer diye beklemek mantıklı mıdır? Dolara ya da altına yatırım yapmak arasında ciddi farklar var mıdır?
Naçizane tavsiyelerinizi almak isterim.

X