Börekler 3 Renkli Börek -TMO Sıvıyağ Sponsorluğunda

Harika olmuşşş eline sağlık nerde gazoz yanında iyi giderdi ben mi hep söyleyecegim🤨
Hahaha o boş bardağa bir gazoz lazımdı :KK50: ama şimdi hamileyim ya doğurunca başlayacağım çünkü sen 'doğurunca gel seni böyle kabul edemem' demiştin onu bekliyorum :KK70: :KK70:

Selam 😽 kizlarrr

Bugün size kolay, tatlış ve leziz bir börek tarifi vereceğim.

🍴 Malzemeler

🥐 1 adet soğan
🥐 200gr kıyma
🥐 1 tatlı kaşığı dolusu salça
🥐 Tuz - karabiber - pul biber
🥐 2 adet patates
🥐 3 adet köy biberi
🥐 4 sap maydonoz
🥐 Zeytinyağı
🥐 3 tane havuç
🥐 Sıvıyağ
🥐 4 adet böreklik yufka

🍽️ Tarif

İlk olarak iç harçlarını hazırlayalım.
Kıyma ile başlıyorum.
Eki Görüntüle 2864395
Soğanı bir miktar sıvı yağında kavuralım. Üzerine kıyamayı atıp biraz suyunu salıp çekmesini bekleyelim. Salçamızı ve baharatlarınıda ekleyip 1-2 dakika daha kavurup altını kapatalım.

İkinci olarak patates harcımız var.
Eki Görüntüle 2864396
Patatesleri haşlayıp, ezelim. Sıvıyağında köy biberini doğrayıp kavuralım. En son tuzunu biraz karabiberi ve maydonozunu da ekleyip, karıştıralım.

En son havuç harcı var.
Eki Görüntüle 2864397
Havuçları rendeleyip, zeytinyağında suyunu salıp çekene kadar kavuralım. Yaklaşık 10dakika. Soğuyunca tuzunu kontrollü şekilde atıp karıştıralım.

İç harçlar bitti şimdi sırada yufkaları yağlayıp, bu harçları yufkaların içine yatmakta.
Eki Görüntüle 2864412
Resim de görüldüğü gibi her bir yufka için 1 harç kullanacağız.
Eki Görüntüle 2864402
Önce yufkayı yağlıyoruz sonra harcı içine yaydıktan sonra 3 köşesini de katlayıp rulo yapıyoruz.

En son kalan yufkayı da yağlayıp rulo olan yufkaları ikisi yan yana biri üstlerine gelecek şekilde koyuyoruz ve iç harç konmuş gibi onu da yanlardan katlayıp rulo yapıyoruz.
Eki Görüntüle 2864404
Sardığımız yufkayı 2 parmak kalınlığında keskin bir bıçakla kesip tepsiye diziyoruz.
Eki Görüntüle 2864408
En son yumurta sarısı ile yanlarını ve dilerseniz üstlerini kizarmalari için fırçalıyoruz.

180 derece 40 dakika

Bitti :KK72:

Eki Görüntüle 2864419 Eki Görüntüle 2864420 Eki Görüntüle 2864422 Eki Görüntüle 2864423 Eki Görüntüle 2864424 Eki Görüntüle 2864425
Ellerinize sağlık çok güzel olmuş, başarılar dilerim 🌹

X