Tuvalet Eğitimi 3 yaş iki aydır veremediğim tuvalet eğitimi

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

leylacv

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2017
451
130
31
Daha önce iki yaşında da denediğim ama asla sonuç alamadığım için kendini daha iyi ifade edeceği 3 yasa ertelediğim tuvalet eğitimi kabusa döndü. 2 aydır uğraştım sonuç hüsran asla çişim geldi demiyor ben söylemeden tuvalete gitmiyor. Hatta çoğu zaman yalvar yakar götürüyorum ancak öyle biraz kuru kalıyor. Kaka hiç tuvalete yapmıyor direkt üstüne yapıp yaptım diye söylüyor. Gece de bez takmıyorum alarm kurup 3 kere kalkıyorum bazen kaçırmış oluyor. Bıraksam yatak sular seller oluyor iki aydır direniyorum sizce ne yapmalıyım? Şu an 37 aylık. Fark ettiğim şey istese de tutamıyor yapınca fark ediyor herşeyi. Doktora mi gitmeliyiz ne yapmam lazım Allah rızası için tecrübesi olan yol göstersin :KK43:

Biraz geç kalınmış. Şuan tam da inatlaşma döneminde çocuklar. Ama yapacak bir şey yok. İsrar ve sabırla öğreteceksiniz. Biraz zor olacak tabi. Banyoya başlayıp sonra tuvalete alıştırın. Altını gündüz açtığınız gibi gece de açın ki çocuk alıssın. Gece nevresimin altına muşamba alt açmalar var onu sererek alıştırın. On güne öğrenir. Emin olun. Sizin sabrınız önemli burda. Çocuğa kızarsanır altına yapar. Sakın kızmayın sabırla uğraşın olur

Kolay gelsin, süreç zor ve yıpratıcı olabiliyor. Çiş için bir rutini var mı? Rutin derken benim oğlum su falan içtikten iki saat sonra hiç şaşmaz işer. Ben bu düzene göre tuvalete götürdüm (alafranga) suyla oynarken iyice sıkışıp ayakta istediği bir yere yaptı, çiş yapmaktan korkmadığı vakitte lazımlığı gösterdim. Ona geçmesi daha kolay oldu. Oyuncaklarını yüzdürebilir, kitap resimlerine bakabilir veya sevdiği bir şeyle oyalayabilirsiniz... Tuvaleti daha eğlenceli ve ilginç kılabilirsiniz korkmayın sonra bırakıyorlar o İlk gün ki istekleri. İlk başlarda söylemiyordu oğlum da ama bir kere tuvalete işeyince artık sağa sola işemez oldu, gelince de söylemeye başladı. Çocuğunuz tuvalete hiç mi yapmadı şimdiye kadar? Tuvalete hiç çiş yapmayıp hemen arkasından başka yere işiyorsa tuvaletten korkuyor olabilir. Ben tuvalet eğitiminin başlarında sağa sola işediği zamanlar da yani lazımlığı evde gezdirmedik yer bırakmadım. Ara ara oturttum, su koyduk içine... kaka bizde zor bir süreç oldu bir yıl çişini tuvalete kakasını beze yaptı geçenlerde babası oğlum tuvalete yap artık dedi, gitti oturdu yaptı. Babasından da yardım isteyin. Tuvalete gitmeden önce ona söyleyin çişim geldi ben tuvalete gidiyorum diye. Gece işemeleri için komşumun gece sesini duyuyordum uzun bir süreç olabilir. Alez, muşamba gibi şeylerle süreci geçirmekten başka çare yok gibi...
Bunları yaptığım halde hiç gelişme yok diyorsanız hem içinizin rahat etmesi hem de olası bir rahatsızlığın teşhisi için bir doktora gidebilir, fikir alabilirsiniz.
Tekrar kolay gelsin, sabırlı olun kızmayın emin olun geçecek.

Merhaba tüm bu sürece nasıl başladığınızı bilmiyorum ama sanırım ufak bir yerlerde yalnış bir şeyler yapıyor olmalısınız. Tuvalet ile ilgili kitaplar alıp beraber okuyabilirsiniz. Sonra peluş oyuncaklarını alıp beraber tuvalete götürebilirsiniz( su içip yemek yedirdikten sonra) Sizde evde tuvaletim geldi diyip tuvalete gidebilirsiniz( onun duyacağı şekilde) sende istediğin zaman kendini hazır hissetiğin zaman bana söylersen bizler gibi tuvalete yapabilirsin tuvaletini diyebilirsiniz. Bir kaç kitap önermek isterim. Beraber külot lazımlık seçmeye gidebilirsiniz. Kendi seçtikleri şeylerde daha heyecanla kullanıyorlar. Bezi bıraktığımızda külot kullanacağız diyerek heyecanlandırabilrisiniz

Eklentiler

• E56E6727-4D30-4D0F-954C-143765AFA05B.jpeg
    E56E6727-4D30-4D0F-954C-143765AFA05B.jpeg
    90,7 KB · Görüntüleme: 415
Bir kartona sizde adını yazıp böyle bir şey hazırlayıp tuvalet fayansına yapıştırabilrisiniz. Yaptığında buralara gülenyüzler ya da daha çok sevdikleri için stickerlar yapıştırabilirsiniz.😊

Eklentiler

• B8AEE459-F71F-4E6D-9B1F-A4F6EA2A13C1.jpeg
    B8AEE459-F71F-4E6D-9B1F-A4F6EA2A13C1.jpeg
    127 KB · Görüntüleme: 494
  • 437A6B41-FA03-4FDF-8139-326E785501BD.jpeg
    437A6B41-FA03-4FDF-8139-326E785501BD.jpeg
    110,6 KB · Görüntüleme: 556
Merhaba tüm bu sürece nasıl başladığınızı bilmiyorum ama sanırım ufak bir yerlerde yalnış bir şeyler yapıyor olmalısınız. Tuvalet ile ilgili kitaplar alıp beraber okuyabilirsiniz. Sonra peluş oyuncaklarını alıp beraber tuvalete götürebilirsiniz( su içip yemek yedirdikten sonra) Sizde evde tuvaletim geldi diyip tuvalete gidebilirsiniz( onun duyacağı şekilde) sende istediğin zaman kendini hazır hissetiğin zaman bana söylersen bizler gibi tuvalete yapabilirsin tuvaletini diyebilirsiniz. Bir kaç kitap önermek isterim. Beraber külot lazımlık seçmeye gidebilirsiniz. Kendi seçtikleri şeylerde daha heyecanla kullanıyorlar. Bezi bıraktığımızda külot kullanacağız diyerek heyecanlandırabilrisiniz
Cok teşekkür ederim bana da fayda sağlayacak

Cok teşekkür ederim bana da fayda sağlayacak
Rica ederim ne demek. İnşallah işe yarar. Bu süreç birazda annenin hazır olmasından geçiyor. Annenin her duygusu çocuğa yansıdığı gibi endişeli/kaygılı hallerimizde yansıyor. Pes etmemek ama çocuğuda çok zorlamamak lazım. Dilerimm miniğiniz çok kolay adapte olur. Sevgi ve şefkat ile sürecinde ilerlersiniz❤️🥰

Bir kartona sizde adını yazıp böyle bir şey hazırlayıp tuvalet fayansına yapıştırabilrisiniz. Yaptığında buralara gülenyüzler ya da daha çok sevdikleri için stickerlar yapıştırabilirsiniz.😊
Benim de başka bir sorum olacak. Bizde yeni başladık tuvalet alışkanlığı kazandırmaya. Temizliğini nasıl yapabiliriz özellikle kaka temizliği? Bezlerken ıslak mendil kullanırdım ama şimdi yıkamak mi yoksa ıslak mendille temizleyip kurulayip kremlemek mi? Yani pişik olup bu sürecin kötüye evrilmesini istemiyorum

bence siz güzelce yıkayıp silin normal bizim yaptığımız gibi. Sonrasında bir yaprak tuvalet kağıdıda ona verin bunublada sen sil diyin. Hem böylelikle öğrenmişte olur sonrasında güzelce kurularsınız❤️

Daha önce iki yaşında da denediğim ama asla sonuç alamadığım için kendini daha iyi ifade edeceği 3 yasa ertelediğim tuvalet eğitimi kabusa döndü. 2 aydır uğraştım sonuç hüsran asla çişim geldi demiyor ben söylemeden tuvalete gitmiyor. Hatta çoğu zaman yalvar yakar götürüyorum ancak öyle biraz kuru kalıyor. Kaka hiç tuvalete yapmıyor direkt üstüne yapıp yaptım diye söylüyor. Gece de bez takmıyorum alarm kurup 3 kere kalkıyorum bazen kaçırmış oluyor. Bıraksam yatak sular seller oluyor iki aydır direniyorum sizce ne yapmalıyım? Şu an 37 aylık. Fark ettiğim şey istese de tutamıyor yapınca fark ediyor herşeyi. Doktora mi gitmeliyiz ne yapmam lazım Allah rızası için tecrübesi olan yol göstersin :KK43:
Ben 33 aylikti ogrettigimde cevrem bana cok geç kalmişsin dedi.37 ay gercekten cok geç yani 3 yaşını doldurmuş seni anlayabilir.Şu dönemde gerçekten büyük inatcilik peşindeler bnmki de 37.nci ayını yeni doldurdu şu 2 aydir bnmle çok inatlasiyor.Şükür tuvalet alişkanligini birakmadi ama bazen sözümü dinlemiyor.Bnce daha da büyümeden ogrenmeli yaşitini ornek gosterin anladigim kadariyla çocuğunuz konusabiliyor bnmki konuşamiyor cocugunuzla guzelce konusun yani ikna edin.

Ben 33 aylikti ogrettigimde cevrem bana cok geç kalmişsin dedi.37 ay gercekten cok geç yani 3 yaşını doldurmuş seni anlayabilir.Şu dönemde gerçekten büyük inatcilik peşindeler bnmki de 37.nci ayını yeni doldurdu şu 2 aydir bnmle çok inatlasiyor.Şükür tuvalet alişkanligini birakmadi ama bazen sözümü dinlemiyor.Bnce daha da büyümeden ogrenmeli yaşitini ornek gosterin anladigim kadariyla çocuğunuz konusabiliyor bnmki konuşamiyor cocugunuzla guzelce konusun yani ikna edin.
Bazen belki her zaman değil ama oyun yoluyla ikna etmelisiniz. Diyelim ki bir şeyi yemesini mi istiyorsunuz. Sakın bunu yeme sakın. Yani aslında bu inat ve bireyselleşme tutumunu ona karşı baş ederken kullanabilirsiiniz. Kıyafetini giymek istemiyor diyelim. Kıyafetini zıplayan bir dinazor gibi mi giymek istersin yoksa bir penguen gibi mi? Gibi gibi her anı oyunlaştırarak çatışmayı azaltmakta fayda var.💗 Kaç aylıksınız? Konuşamıyor demişsiniz ama özel bir durumu mu var🌸

Bazen belki her zaman değil ama oyun yoluyla ikna etmelisiniz. Diyelim ki bir şeyi yemesini mi istiyorsunuz. Sakın bunu yeme sakın. Yani aslında bu inat ve bireyselleşme tutumunu ona karşı baş ederken kullanabilirsiiniz. Kıyafetini giymek istemiyor diyelim. Kıyafetini zıplayan bir dinazor gibi mi giymek istersin yoksa bir penguen gibi mi? Gibi gibi her anı oyunlaştırarak çatışmayı azaltmakta fayda var.💗 Kaç aylıksınız? Konuşamıyor demişsiniz ama özel bir durumu mu var🌸
37 aylik.Doktor sorun yok dedi genetik olabilirmiş babasi da geç konuştu.

32 aylık olduğunda bir sabah bez yok çişimizi buraya klozete yapıyoruz dedim hiç oralı olmadı bulduğu yere yaptı kakayi 3 gün tuttu salonunun ortasına yaptı amma gece kuru kalktı oğlum 9 saat kesintisiz uyur su ve sütünü içmeden uyumaz 3 gün 5 gün 10 gün derken her çişim geldiğinde beraber yaptık bir damlada olsa onun çişi varsa bende yaptım benim varsa oğlumda yaptı şimdi sen git bitince söylerim temizlerim diyor sabır sabır sabır asla pes etme Allah yardımcımız olsun evde çok iyi hersek yolunda ama misafirlikte özellikle yatılır kalıyorsak hala kaçırıyor herkese lazimlik taşıyorum lafa söze aldırış etmiyorum çocuğum eğitimde öğreniyor eğlenerek beraberce nasıl yemek oyun gezme normalse bu da normal hepsi öğreniyor cocuklarin cdogru zamanda ins.yardimci olabilmisimdir

Benimde oğlum 33 aylık tam 3 aydır tuvalet eğitimi vermeye çalışıyordum olmadı ne çiş ne kaka söylemedi ilk bı kaç gün cisim var dedi ama kakasını lazimliga ilk yapısında korktu ve o gün her şey tepetaklak oldu gecer düzelir diye bekledim ama olmadı 3 gün önce tam 3 ay doğduğu gün bez bağladımm ya çişi yada kakayi söylese yine beklerdim ama 3 aydır ikiaini de söylemiyor bıktım artık bez bagladim

Ani şekilde tuvalete hazır olup olmamakta genetik olabikir gençlerden geçmesi ile gez hazır olabilir. Yani konuyu başlatan hanimefendinin bebeği de genler ile alakalı olarak geç hazir olacak olabilir
37 aylik.Doktor sorun yok dedi genetik olabilirmiş babasi da geç konuştu.

X