3 yaşındaki çocuk kreşte ebeveyni olmadan ...

ikican

İki prens annesi :))
Kayıtlı Üye
18 Temmuz 2013
1.146
52
Oğlum 2 hafta önce kreşe başladı. İkinci ve en küçük çocuğumuz. Hayatında ilk defa düzenli olarak uzun süre (öğlen 1 e kadar ) benden ayrı kalmaya başladı. Yapı olarak hareketli, meraklı ve inatçı bir çocuk. Ayrıca çok sevgi dolu, neşelidir. Olumlu ve sakin yaklaşılırsa uyumlu bir çocuk da. Maalesef öncesinde akranlarıyla grup arkadaşlığı olamadı. Çünkü çevremizde akranı tanıdık çocuklar yoktu.
Kısaca; evden, anneden ayrılık; kalabalık oyun grubu , paylaşma gibi şeyleri ilk defa yaşıyor. İlk günlerden itibaren oyuncakları paylaşmak istemediği, arkadaşlarından oyuncak isteyip de vermedikleri zaman ağladığı ya da onlara vurduğu( şiddetli ya da zarar verici ölçüde değil ) yönünde öğretmeninden şikayetler aldım. Bu arada; öğretmenimiz ya ilk defa ya da uzun zamandır 3 yaş grubu çocuklarla beraber olmamış. Bu sürecin kendisi için de zor ve alışılması gereken bir durum olduğunu toplantıda belirtti. Biraz sabırsız , kız çocuklarla daha ilgili olduğu da gözümden kaçmadı. Okul dönemi yeni başladığı için sıkça sınıfa gitme durumum oldu. Doğum gününü kutladık oğlumun. O özel gün dahil bir kere bile oğluma sarıldığını , sevgi gösterdiğine şahit olmadım. Oysa benim oğlum bu tip şeylere alışkın ve buna tepki gösteriyor olabilir.

Gelelim soruma/sorunuma: Evim okula çok yakın. Ev hanımıyım. Öğretmenine, bir sorun olduğunda ve çağırması durumunda 5 dakikada okulda olabileceğimi söyledim . Pazartesi günü sabah 5 gibi uyandı. Uykusunu tam alamadı haliyle. Okulda sürekli mızırdamış, arkadaşlarıyla huzursuzluk yaşamış. Bana haber verilmeden rehberlik servisine çıkarılmış. Sorular sorulmuş. Tarifi üzerine resimler çizilmiş. Rehberlik servisi benimle görüşmek istedi. Gittim. Aman Allahım; ailemiz ( büyük oğlum dahil ) resmen sorgulandı, yargılandı. Çok kötü oldum. Ağladım. Hatta saçmalayıp mantıksız şeyler bile söyledim sanırım. Eve geldim, migrenim tuttu üzüntüden. Çocuğuma sevgi gösterip göstermediğim bile sorgulandı. Çünkü rehber öğretmen 'Çocuğunuzla ilgilendim, onu sevdim sakinleşti. Çok akıllı ve uysal bir çocuk aslında. İlgiye ihtiyacı var ' dedi. Evde ilgi üst düzeyde. Ben yavrularım için kariyerimi bıraktım. Çocuğum okulda gereken ilgiyi/sabrı göremediği için bu şekilde davranıyor olamaz mı? Öğretmen hiç sorgulanmadan fatura bize çıkarılmış. Tekrar görüşmeye çağrıldım. Büyük oğlum okulunda rehberlik hizmeti almalıymış -ki gerek evde gerekse okulda gurur duyduğumuz, herkesin maşallah dediği tavırlar ve başarılar sergileyen bir çocuktur.- Eşimle de görüşeceklermiş . Ona bu durumu söylemedim bile ,şok olacağına eminim.

Araştırma yaptım biraz. Bu yaş grubu çocuklar oyuncak paylaşmama, ağlama ve arkadaşlarına vurma gibi davranışlar sergiler, bunlar zamanla ,doğru yaklaşımla sönermiş. Henüz yolun başında , alışma döneminde çocuğumun sergilediği ve normal kabul edilen bu davranışları nedeniyle ( öğretmeni sabırsız ve ilgisi azsa )çocuğumun ve bizim suçumuz ne?

Bu yaştaki bir çocuk ebeveyni olmadan , ebeveyninin haberi ve rızası olmadan bu tür bir rehberlik hizmeti alabilir mi? Bu doğru mu?

Durumu anlattığım öğretmen arkadaşım benzer şekilde yaklaştığında çocuğum tekrar tekrar sorulan sorulara tutarsız cevaplar verdi. Rehber öğretmenin tespitleri ne derece sağlıklı bu durumda?

Önerilerinizi -özellikle de bu konuda uzman olan arkadaşların - deneyimlerinizi ve bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum. Hala çok kötü hissediyorum hem de çokkkk....

Uzman degilim onu belirteyim...ama az buçuk tecrübe sahibiyim...

Cocugun davranışları normal...rehberlik servisine yönlendirilmesi daha ki adaptasyon döneminde bu cocuklar bir garip durum... bir de resim yaptırıp yorum yapmıyorlar mı sinir oluyorum bu durumlara...neye göre kime göre ?

Benim oglumda 3 yaşında kreşe başladı...1 hafta okulda cok aglamış...annemi kaybettim annemi kaybettim tuvaletlere dahi hergün ögretmeniyle bakıyorlarmİş...eve geldiginde bardak bardak su içerdi...yani düşünün o kadar aglıyomuş ki içi yandıgından suya saldırırdı...

5 yaş döneminde kreşte drama dersi aldırmaya başladık...drama ögretmeni birgün içinuzden ne geçiyorsa kagıda dökün demiş...

Benim oglanında huyu kurusun börtü böcekge bayılır...evde tropikal hayvanlardan tut envayi cesit oyuncagı var o dönemlerde gerci halen de var...başlamış kagıdı örümceklerle doldurmaya...büyügünden küCügüne kadar her renk örümcek düşünün artık...

drama dersi ögretmenin herhalde o an kafasında cocugumun anne baba kardes falan yapmasini bekliyordu...diger cocuklarla kıyasladı sanırsam..

Aksama o resmin arkasına şöyle bir not düşerek bana göndermiş...oglumun adını yazarak anne baba ayrı kaliteli zaman geçirin vs...gibi cümleler ben okudugum an cinler tepeme çıktı tabi...kaldıki oglym ayrıldıgımızın halen farkında degil...baba devamlı şehir dışında veyahut yurt dışında..

Drama dersinibir sùre sonra bıraktırdım...drama ögretmenini müdürün odasında yakaladım ve sordum dogal olarak...

Anne baba ayrı bık bık bık...hayır dedim oglum evde bunlarla oynuyor ve dogal olarak cocuk dünyaSında da bunlar var...hayır o pedagojik egitim almış mış da ...ya bırakın allasen kime göre neye göre?

Tartışır gibi olduk...Taşın altında kalırım lafın altında kalmam...

Biraz uzun oldu...kusura bakma...uzun lafın kısası bir cocugu en iyi anne tanır anne bilir...

iki günde altı üstü bir resim yapmakla cocugun psikolojisi anlaşılmaz...eger içinize sinmeyen bir şey varsa bunu dile getirin...hiç olmadı başka bir yere alın...anneler hislerinde asla yanılmazlar...dikkatli anneler asla !

Canim telasinda çok haklisin
Sende ilk defa bu kadar uzun sure ayri kaldigin için aklin çocuğunda ve onun oradaki her hareketini yorumluyorsun
Henüz çocuğum yok ama çok yakin arkadasim ve komşunun çocuğundan ornek vermek istiyorum
3 buçuk yasinda ve 1,5 yasinda bir kardeşi var
Anne caliatigi için 1 sene önce kreae basladi
Asidi hareketli ve cevrede hic kimseyle konuşmayan hatta göz göze bile gelmeyen bir çocuktu
2 yasina kadar kucagimiza alip sevdigimizi hatirlamiyorum aevdirmezdi kesinlikle
Krese başladı ve annesi gergin kresten kamerada izliyordu gün içinde
Önceleri hicbir oyuna katilmadi yemek yemesi
Annesi kresten alacak duruma geldi
Ellerini yikatmiyor be boyali eve geliyordu
Sonrasında bakici bulamayınca devam etti ve simdi çok memnun
Artik çocuğu çok güzel konuşuyor kendi kendine oyun kuruyor arkadaşları ve çevresiyle iletişimi çok iyi
Yani karar verirken biraz sabirli ol
3 yasinda ve artik.bizler gibi sokağa cikip oynayamadigi için çocuğa yetmiyorsun
Kreste yaptiklari oyunlar resimler ona evde senin liginden emin ol daha yararli olacak
Ogretmenin tabiki senin gibi sevgi gösterisinde bulunmaz , ona birşey olduğunda cani acimaz
O o sevgiyi evde aliyir zaten orada da Burak eğitimini alsin :KK66:

Canim telasinda çok haklisin
Sende ilk defa bu kadar uzun sure ayri kaldigin için aklin çocuğunda ve onun oradaki her hareketini yorumluyorsun
Henüz çocuğum yok ama çok yakin arkadasim ve komşunun çocuğundan ornek vermek istiyorum
3 buçuk yasinda ve 1,5 yasinda bir kardeşi var
Anne caliatigi için 1 sene önce kreae basladi
Asidi hareketli ve cevrede hic kimseyle konuşmayan hatta göz göze bile gelmeyen bir çocuktu
2 yasina kadar kucagimiza alip sevdigimizi hatirlamiyorum aevdirmezdi kesinlikle
Krese başladı ve annesi gergin kresten kamerada izliyordu gün içinde
Önceleri hicbir oyuna katilmadi yemek yemesi
Annesi kresten alacak duruma geldi
Ellerini yikatmiyor be boyali eve geliyordu
Sonrasında bakici bulamayınca devam etti ve simdi çok memnun
Artik çocuğu çok güzel konuşuyor kendi kendine oyun kuruyor arkadaşları ve çevresiyle iletişimi çok iyi
Yani karar verirken biraz sabirli ol
3 yasinda ve artik.bizler gibi sokağa cikip oynayamadigi için çocuğa yetmiyorsun
Kreste yaptiklari oyunlar resimler ona evde senin liginden emin ol daha yararli olacak
Ogretmenin tabiki senin gibi sevgi gösterisinde bulunmaz , ona birşey olduğunda cani acimaz
O o sevgiyi evde aliyir zaten orada da Burak eğitimini alsin :KK66:
Benim sıkıntım yani hissettiğim şey şu: Bence öğretmen çocuklar sanki anasınıfıymış gibi sakin, her söyleneni hemen yapan, kurallara uyan tipler olsun istiyor. Çocuğumdaki bu tepkiler son derece normalmiş araştırdığım, sorduğum kadarıyla. Ama öğretmen, rehber öğretmene sanki oğlum sorunlu bir çocukmuş gibi yansıtmış. Oysa oğluma sakin, sevecen yaklaşarak zamanla bu davranışlarının sönmesini sağlamalıymış. Bu öğretmen daha 2 hafta önce kreşe başlamış bir çocuğa sabır gösteremiyorsa benim çocuğumdaki bu davranışların sönmesi pek mümkün görünmüyor. Okul çok güzel, temiz,ödüllü. Her yaş grubu çocuğu olan memnun. Evime çok yakın. Zaten tavsiye üzerine orayı seçtim ama sanırım öğretmen konusunda şanssızlık yaşıyoruz :KK43:

Benim sıkıntım yani hissettiğim şey şu: Bence öğretmen çocuklar sanki anasınıfıymış gibi sakin, her söyleneni hemen yapan, kurallara uyan tipler olsun istiyor. Çocuğumdaki bu tepkiler son derece normalmiş araştırdığım, sorduğum kadarıyla. Ama öğretmen, rehber öğretmene sanki oğlum sorunlu bir çocukmuş gibi yansıtmış. Oysa oğluma sakin, sevecen yaklaşarak zamanla bu davranışlarının sönmesini sağlamalıymış. Bu öğretmen daha 2 hafta önce kreşe başlamış bir çocuğa sabır gösteremiyorsa benim çocuğumdaki bu davranışların sönmesi pek mümkün görünmüyor. Okul çok güzel, temiz,ödüllü. Her yaş grubu çocuğu olan memnun. Evime çok yakın. Zaten tavsiye üzerine orayı seçtim ama sanırım öğretmen konusunda şanssızlık yaşıyoruz :KK43:
Sikayetinizi müdüre bildirim o zaman
Eminim aiİn farkettiginizi diğer anne babalar da farketmistir o zaman
Küçüklere daha anlayislu öğretmenle değiştire bilirler
Ainiftan başka anne babayla görüşüyor musunuz

Sikayetinizi müdüre bildirim o zaman
Eminim aiİn farkettiginizi diğer anne babalar da farketmistir o zaman
Küçüklere daha anlayislu öğretmenle değiştire bilirler
Ainiftan başka anne babayla görüşüyor musunuz
Sadece toplantıda karşılaştık. Onun dışında çocukları bırakırken karşılaşırsak selamlaşıyoruz.
Bu arada sınıf mevcudu az. 16 kişi. Üstelik tuvalet, giydirme vs. işleri stajer ablalar yapıyor. Bir insan bu koşullarda 4 saat çocuklara katlanamıyorsa başka iş yapsın. Benim çocuğumla ilgili olmadığı için detaya girmiyorum ama hala -doğal olarak- ağlayan ,tam gün kalmak istemeyen çocuklara şevkat göstermeli. Oysa geçenlerde bu durumdaki bir çocuğu alıp bir köşeye oturttu, ' bak filan da kalıyor ama ağlamıyor ' deyip dışarı çıktı. İçim parçalandı :KK43:

Sadece toplantıda karşılaştık. Onun dışında çocukları bırakırken karşılaşırsak selamlaşıyoruz.
Bu arada sınıf mevcudu az. 16 kişi. Üstelik tuvalet, giydirme vs. işleri stajer ablalar yapıyor. Bir insan bu koşullarda 4 saat çocuklara katlanamıyorsa başka iş yapsın. Benim çocuğumla ilgili olmadığı için detaya girmiyorum ama hala -doğal olarak- ağlayan ,tam gün kalmak istemeyen çocuklara şevkat göstermeli. Oysa geçenlerde bu durumdaki bir çocuğu alıp bir köşeye oturttu, ' bak filan da kalıyor ama ağlamıyor ' deyip dışarı çıktı. İçim parçalandı :KK43:
Geçenlerde krese bir arkadasimin çocuğunun doğum günü için gittik, fazla kalip vakit geçirdik
Arkadasimin çocuğu asidi yaramaz kesinlikle evde öğle uykusuna yaymayan masaya oturup yemek yemeyen bir çocuk
Orada herkesle oturup yemek yiyor öğle uykusuna yatıyor. Haftanın 5 günü kereste öğle uykusuna yatar hafta sonlari evde kesinlikle yatiramiyorlar.
Orada öğretmenin otoritesinde evde yaptigi huysuzluklari yapamıyormus demek dedim.
Yani biraz otorite şart, öğretmen anne baba gibi çok yumuşak davransa ayni nazi kereste de yapar diye düşündüm.
Ama siz birkaç olumsuzluğu birlikte yasamisiniz ondan baya soğutmuş sizi
Dediğim gibi mudurle konusun belki sizin gözlemlediği izi başka veliler de gizlemiştir şikayette bulunmuşlardır. Donem basindayken henüz olmadi kreşi değiştirebilirsiniz.
Ama size tavsiyem biraz daha sabredin gözlemleyen.

Geçenlerde krese bir arkadasimin çocuğunun doğum günü için gittik, fazla kalip vakit geçirdik
Arkadasimin çocuğu asidi yaramaz kesinlikle evde öğle uykusuna yaymayan masaya oturup yemek yemeyen bir çocuk
Orada herkesle oturup yemek yiyor öğle uykusuna yatıyor. Haftanın 5 günü kereste öğle uykusuna yatar hafta sonlari evde kesinlikle yatiramiyorlar.
Orada öğretmenin otoritesinde evde yaptigi huysuzluklari yapamıyormus demek dedim.
Yani biraz otorite şart, öğretmen anne baba gibi çok yumuşak davransa ayni nazi kereste de yapar diye düşündüm.
Ama siz birkaç olumsuzluğu birlikte yasamisiniz ondan baya soğutmuş sizi
Dediğim gibi mudurle konusun belki sizin gözlemlediği izi başka veliler de gizlemiştir şikayette bulunmuşlardır. Donem basindayken henüz olmadi kreşi değiştirebilirsiniz.
Ama size tavsiyem biraz daha sabredin gözlemleyen.
Ben zaten alışma evresi olması taraftarıyım. Oğlum bir kaç gün ağladı. Ama bırakıp geldim öyle olması gerektiğini biliyorum çünkü. Aksi halde çocuk alışamazdı. Ama sabırsız olan öğretmen. Çocukla ilgilenip zaman tanıması gerekirken hoooppp rehberlik servisine gönder kafa dinle mantığıyla hareket etmiş.
İlginize teşekkürler. Dün geceden beri daha rahatım. İyi ki yazmışım buraya. Tatil sonrası gardımı almış olarak rehber öğretmene gidip gözlemlerimi anlatıcam. Ayrıca o gün kendimi ve ailemi doğru ifade edemedim ,tabii şok geçiriyordum sanırım. Bu sefer hazırlıklı olup ,güzel bir konuşma yapıcam. Eminim rehber öğretmen de durumun sıradan bir alışma süreci olduğunu ve öğretmeninin yanlış, sabırsız tavırlar sergilediğini anlayacak ona göre davranacaktır...

X