Tuvalet Eğitimi 30 aylık erkek çocuk tuvalet egitimi

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

N U R

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Mart 2021
6.142
30.219
35
Tuvalet eğitiminde nasil yollar izlediniz?
Kac gün sürdü ?
30 aylık olunca başlanmalı mi ?
Benim çocuk 32 aylık oldu.
Artık başlıyoruz

Son düzenleme:
Benimki de 3 yaşına 4 ay kaldı daha başlamadık konuşmuyor ama bezi dolunca rahatsız oluyor beziyle oynuyor.bizim çevrede de var kendi uğraştıkları zamanı bilmiyormuşum gibi aa daha bezli mi bıraksın artık sanki keyfimizden..3.5 yaş olunca acaba bir pedagogtan yardım mı alsanız.kuzenimin oğlu öğrenmişti sonradan büyük tuvaletini yapmamaya tutmaya başlamıştı pedagogla çözdüler

oğlum 28 ayını doldurdu aslında bezi bırakma belirtileri de gösteriyor ama bende cesaret yok nedense. yaz gelsin diye dedim hep geldi bakalım nasıl olacak =) çocuk 5 yaşındaymış gibi hala bezli mi diye tepkiler alıyorum oysa bence erken bile. elalemin ne dediğine takılmayın ancak herkesin de çocuğun poposunu ellemesine izin vermeyin lütfen. çocuklar cin gibi, sürekli bez tuvalet konuşulunca geri tepiyordur muhtemelen tepki olarak bile bırakmak istemeyebilir. onun dışında çok güzel tavsiyeler gelmiş ben de uygulamaya çalışacağım.

Bizde bugün 2 Gündür çişe başladık ama öncelikle sizin hazır olmanız ve sabırlı olmanız lazım bu bir görev değil çocuğa bağırarak korkutarak yaptiramazsiniz. Bez takmayın bitti kalmamış deyin..benim oğlumda şuan 32 aylık Cat pat konuşuyor ama iki gündür banyoya gidiyoruz ciss cisss deyince çişini yapıyor azda olsa . Evet altına kaçırdığı da oldu oda benim dikkatsizliğimden . Siz yarım saat yada 20 dakikada bir tuvalate götürün lütfen ama bağırıp kizmadan korkmasın.. gecede alarm kurun bir saatte bir kaldırıp götürün önce yatağına bı muşamba tarzı bişey serin islanmasin. Gece de sık sık uyandırıp götürün.
Bende bı hafta sonra öyle alsiitiricam bakalım nasıl yapicaz . Önce gündüz çise iyice adapte olsunda. Bende kaka olayını düşünüyorum onu nasıl yapicaz daha konusamiyor sorduğumda varmı diye Iıı diyor. Öyle diyor ama tuvalete gidince de yapiyor beyefendi . Yani on gununuzu alır bu olay aczik sabır . İki çocukla zor ama yapicak bişey yok

Bizde 4.gundeyiz tuvet eğitiminde şimdiye kadar düşündüğümden iyi gidiyordu ama bugün çok zorladı beni 5 6 defa üstünü değiştirmek zorunda kaldım bazen pes mi etsem diye düşünüyorum ama bu süreçleri illa yaşıyacağız galiba ne kadar ertelesekte tutamayıp yapacak yine halıların üstüne ben bi on gün daha böyle devam eder diye düşünüyorum sonra bütün evin halilarını yıkamaya vericem suan onu dert etmiyorum ama benimde iki bebeğim var bazen tükenmiş hissediyo insan kendini bol bol sabır gerekiyor annelik zor benim kv ve annem de ikide bir alıştır artik diye baskı kuruyor hele kv daha 1 yaşında başladı biraktir bezi artık diye Allahtan uzakta müdahale edemiyor 😀 sizede tavsiyem isterse gün boyu altını ıslatsin illa alışacak yaşıda gelmiş 3 gün en zor günler olacak sonra oda sende rahat edeceksin kolay gelsin hepimize
Ayni donemlerdeyiz diye alıntı yaptım başka konudan sizi buraya.
Ben de daha bugün başladım.
Birbirimize soracağımız sorular olur ya da söyleyeceğimiz fikirler ha ne dersiniz?

32 aylık oğlum
Yaz gelsin diye bekledim.
Ilk 3 gün sabır işi biliyorum ama bazen sabrımız kalmayabilir.
Şu an öğle uykusuna yatırdim.
Uyuyunca bezini caktirmadan takayım dedim.
Ama hemen uyandi
Takma dedi.
Tamam dedim.
Simdi geri uyudu.
Korkuyorum hadi yatağına yaparsa diye .🙈
Alezim de yok.
Ama şu an kalın bi havlu serdim altına.

Nasıl bir anda başladık onu anlatayım .
Bir anda olmadı aslında çok teklif ettim öncesinden ama istemiyordu.
30 aylık olunca başlamıştım hadi demeye.
Bazen tamam deyip tuvalette oturuyordu ama yapmıyordu.
Yaptim deyip kalkıyordu.
Ben de hazır değil diyerek bezinigeri takiyordum.
Geçen hafta bir cesaret ettim.
Kanepeye çiş yaptığını görünce vazgeçtim.
Gerçekten sabir işi.
Ve tuvalete çiş yapmasını hiç anlamayan çocuğa öğretmek daha zor.
Neyse bugün çocukları banyo yaptırdım sırasıyla.
Küçük olan banyoda yere çişini yaptı. Ben de alkışladım.
Sen çişini yaptın bak çok güzel yaptın dedim.
O da neye uğradığını şaşırdı.
Eğilip goz teması kurdum
Artık bu çişi aynı bu şekilde tuvalete yapabilir misin dedim.
Evet dedi.
Ve bende bir cesaret başladım.
Bezler çıktı.
Zaten hava sıcak.
Mini baksır giydirdim.
Bak ne kadar güzel. Bu hep temiz kalacak tuvaletin gelince bunu cikaricaz sonra geri giydiricem dedim.
Tabi hep tebessüm ederek konusyruum sakin ses tonuyla o da tamam dedi.
Bugün
Bir parkeye çiş yaptı.
Bir defa da halıya yaptı.
2 defa da tuvalete yaptı.
Ben bunu göze aldım yapacak bir şey yok.
Hemen temizledim her yeri.
Bence burada en önemli husus çocuğun evin içine yaptığı için mahcup hissetmesi.
O yüz ifadesini de görünce üzüldün mü dedim.
Evet dedi.
Üzülme bak ben kızmadım.
Bir daha buraya değil tuvalete yaparsın dedim.
Tamam dedi sarıldık.
Çişi tuvalete yapmış olması. 1. Adım tamamlanmış oldu. Simdi 2. Adım tuvaletini her gelişinde hissetmesi ve söylemesi o aşamaya üç gün sonra geliriz diye düşünüyorum.
Bugün saatte bir tuvalet teklif ediyorum gidiyoruz.
3. Adım kaka bu en çok korktuğum husus inşallah kolay atlatırız.
Kakasından korkmadan atlatirsak ne mutlu bize.
Büyük oğlum 3 gün kakasını tutmuştu.
4. Gün altına kaka yapmıştı ağlamisti.
7. Gün kakasını tuvalete yapmıştı ve tuvalet eğitimi başarıyla sona ermişti.
Her çocuk o kadar farklı ki
Bu nasıl olacak hiç bilmiyorum.
Ama diğer çocuğa nasıl özenli ve nazik davrandıysam buna da öyle davranmak istiyorum.
Allah im bu süreci atlatan tüm annelere sabir ihsan eylesin.
Kolaylaştırsin inşallah

Ayni donemlerdeyiz diye alıntı yaptım başka konudan sizi buraya.
Ben de daha bugün başladım.
Birbirimize soracağımız sorular olur ya da söyleyeceğimiz fikirler ha ne dersiniz?
iyi düşünmüşsünüz. ben daha başlamadım. biraz daha bekliyorum açıkçası erken gibi geliyor şu anda. sürekli kazalar yaşamak ya da onu ürkütmektense biraz daha büyüsün istiyorum. 28 ayı doldurdu. Aslında bazı belirtiler var bırakması için mesela kakasını söylüyor, hemen çıkartmamı istiyor kakalı bezden rahatsız oluyor. ancak çiş zorlayacak gibi. altını değiştirirken bile çiş yapıyor hala.

Tuvalet iletişimi konusunu tüm annelerin araştırmasını çok isterim. Oğlum 18 aylık 💩 ve 20aylik çişini kendisi lazimliga yapıyor. Kuru kalkiyor. Bunu tüm çocuklar yapabilir özel durumu yoksa. Ama eğitim değil iletişim benim bahsettiğim doğduğu günden itibaren yapılır çünkü sözsüz iletişim

Tuvalet iletişimi konusunu tüm annelerin araştırmasını çok isterim. Oğlum 18 aylık 💩 ve 20aylik çişini kendisi lazimliga yapıyor. Kuru kalkiyor. Bunu tüm çocuklar yapabilir özel durumu yoksa. Ama eğitim değil iletişim benim bahsettiğim doğduğu günden itibaren yapılır çünkü sözsüz iletişim
Tam ne zaman öğrendi?

32 aylık oğlum
Yaz gelsin diye bekledim.
Ilk 3 gün sabır işi biliyorum ama bazen sabrımız kalmayabilir.
Şu an öğle uykusuna yatırdim.
Uyuyunca bezini caktirmadan takayım dedim.
Ama hemen uyandi
Takma dedi.
Tamam dedim.
Simdi geri uyudu.
Korkuyorum hadi yatağına yaparsa diye .🙈
Alezim de yok.
Ama şu an kalın bi havlu serdim altına.

Nasıl bir anda başladık onu anlatayım .
Bir anda olmadı aslında çok teklif ettim öncesinden ama istemiyordu.
30 aylık olunca başlamıştım hadi demeye.
Bazen tamam deyip tuvalette oturuyordu ama yapmıyordu.
Yaptim deyip kalkıyordu.
Ben de hazır değil diyerek bezinigeri takiyordum.
Geçen hafta bir cesaret ettim.
Kanepeye çiş yaptığını görünce vazgeçtim.
Gerçekten sabir işi.
Ve tuvalete çiş yapmasını hiç anlamayan çocuğa öğretmek daha zor.
Neyse bugün çocukları banyo yaptırdım sırasıyla.
Küçük olan banyoda yere çişini yaptı. Ben de alkışladım.
Sen çişini yaptın bak çok güzel yaptın dedim.
O da neye uğradığını şaşırdı.
Eğilip goz teması kurdum
Artık bu çişi aynı bu şekilde tuvalete yapabilir misin dedim.
Evet dedi.
Ve bende bir cesaret başladım.
Bezler çıktı.
Zaten hava sıcak.
Mini baksır giydirdim.
Bak ne kadar güzel. Bu hep temiz kalacak tuvaletin gelince bunu cikaricaz sonra geri giydiricem dedim.
Tabi hep tebessüm ederek konusyruum sakin ses tonuyla o da tamam dedi.
Bugün
Bir parkeye çiş yaptı.
Bir defa da halıya yaptı.
2 defa da tuvalete yaptı.
Ben bunu göze aldım yapacak bir şey yok.
Hemen temizledim her yeri.
Bence burada en önemli husus çocuğun evin içine yaptığı için mahcup hissetmesi.
O yüz ifadesini de görünce üzüldün mü dedim.
Evet dedi.
Üzülme bak ben kızmadım.
Bir daha buraya değil tuvalete yaparsın dedim.
Tamam dedi sarıldık.
Çişi tuvalete yapmış olması. 1. Adım tamamlanmış oldu. Simdi 2. Adım tuvaletini her gelişinde hissetmesi ve söylemesi o aşamaya üç gün sonra geliriz diye düşünüyorum.
Bugün saatte bir tuvalet teklif ediyorum gidiyoruz.
3. Adım kaka bu en çok korktuğum husus inşallah kolay atlatırız.
Kakasından korkmadan atlatirsak ne mutlu bize.
Büyük oğlum 3 gün kakasını tutmuştu.
4. Gün altına kaka yapmıştı ağlamisti.
7. Gün kakasını tuvalete yapmıştı ve tuvalet eğitimi başarıyla sona ermişti.
Her çocuk o kadar farklı ki
Bu nasıl olacak hiç bilmiyorum.
Ama diğer çocuğa nasıl özenli ve nazik davrandıysam buna da öyle davranmak istiyorum.
Allah im bu süreci atlatan tüm annelere sabir ihsan eylesin.
Kolaylaştırsin inşallah
Öncelikle kolay gelsin bugün bizimde 3. Günümüz biz.bugun çarşıya gittik gitmeden önce sabah bezi çıkardım bekledim normalde kahvaltıdan sonra kakasını yapardı bugün ben bekledikçe yapmadı. Banyoya çise gittik yine yapmadı. Zorlamadim taktım bezi hala büyük tuvaletini yapmamış. Şimdi carsidan geldik salliyorum uyusun . Uyanınca kaldığımız yerden devam edicem. Ve benimkisi Cat pat konuşuyor. Tam konusamadigi için sizin gibi anlaşamıyoruz. Bende oncelikle bu haftayı çiş haftası yapıp, haftaya geceye bezsiz bı güne başlamayı düşünüyorum. Kakasını da takip edicem zaten bakalım durum nasil islicek. Abisi konuşuyordu o hemen bıraktı bezi bakalım ufaklikta nasıl olacak.

Öncelikle kolay gelsin bugün bizimde 3. Günümüz biz.bugun çarşıya gittik gitmeden önce sabah bezi çıkardım bekledim normalde kahvaltıdan sonra kakasını yapardı bugün ben bekledikçe yapmadı. Banyoya çise gittik yine yapmadı. Zorlamadim taktım bezi hala büyük tuvaletini yapmamış. Şimdi carsidan geldik salliyorum uyusun . Uyanınca kaldığımız yerden devam edicem. Ve benimkisi Cat pat konuşuyor. Tam konusamadigi için sizin gibi anlaşamıyoruz. Bende oncelikle bu haftayı çiş haftası yapıp, haftaya geceye bezsiz bı güne başlamayı düşünüyorum. Kakasını da takip edicem zaten bakalım durum nasil islicek. Abisi konuşuyordu o hemen bıraktı bezi bakalım ufaklikta nasıl olacak.
Konuşmakla çişin alakası yoktur diye düşünüyorum.
Benim oğlanın abisi daha konusamiyordu öğrendiğinde.3 günde çiş eğitimi
7. Günde kaka eğitimi tamamlandı.
Gece bile bezlemedim onu.

Ama
Bu erken konuşanlardan. Ama niyeyse bunda daha çok endişeliyim.

O bezler tamamen çıkmazsa öğrenmeleri o kadar zor oluyor.
Çişini 1 defa yapsın tuvalete gerisi daha kolay.
Evin içine istemediğimiz yerlere de yapmasını göze alicaz. Yapacaklar ki rahatsiz olacaklar.
Çocuk ondan sonra sırf etrafı kirletmeden adına tuvalete gitmek istiyor.
Bezli Çocuk zaten etrafa rahatsızlık vermediği için niye tuvalete gidecem ki diyor .anlam veremiyor.

Konuşmakla çişin alakası yoktur diye düşünüyorum.
Benim oğlanın abisi daha konusamiyordu öğrendiğinde.3 günde çiş eğitimi
7. Günde kaka eğitimi tamamlandı.
Gece bile bezlemedim onu.

Ama
Bu erken konuşanlardan. Ama niyeyse bunda daha çok endişeliyim.

O bezler tamamen çıkmazsa öğrenmeleri o kadar zor oluyor.
Çişini 1 defa yapsın tuvalete gerisi daha kolay.
Evin içine istemediğimiz yerlere de yapmasını göze alicaz. Yapacaklar ki rahatsiz olacaklar.
Çocuk ondan sonra sırf etrafı kirletmeden adına tuvalete gitmek istiyor.
Bezli Çocuk zaten etrafa rahatsızlık vermediği için niye tuvalete gidecem ki diyor .anlam veremiyor.
Ya bilemiyorum işte üç gündür soruyorum ııı ☹️ diyor gidiyoruz yapıyor sorun yok şükür sadece dün aksm alt kata babaanneye indi orda sormuşlar ııı ☹️demiş o anda yapmış altına çişini. Ben her goturusumde yaptırdım azda olsa . Artık haftaya gece bezi çıkartırım. Kakayida yemeklerden sonra takip ettikce alisir diye umid ediyorum çünkü altına yapınca benden bile utaniyo ya battaniye altına ya masa altına saklanıyor. Yada elleriyle yüzünü kapatıyor kuzucum. Ben oğluma güveniyorum bence biz bu işi halledebilriiz 😊 yeter ki iradeli olalım.

Ya bilemiyorum işte üç gündür soruyorum ııı ☹️ diyor gidiyoruz yapıyor sorun yok şükür sadece dün aksm alt kata babaanneye indi orda sormuşlar ııı ☹️demiş o anda yapmış altına çişini. Ben her goturusumde yaptırdım azda olsa . Artık haftaya gece bezi çıkartırım. Kakayida yemeklerden sonra takip ettikce alisir diye umid ediyorum çünkü altına yapınca benden bile utaniyo ya battaniye altına ya masa altına saklanıyor. Yada elleriyle yüzünü kapatıyor kuzucum. Ben oğluma güveniyorum bence biz bu işi halledebilriiz 😊 yeter ki iradeli olalım.
Hadi inşallah onlara da bize de kolaylık ya sonrası.
Çocuk daha mutlu oluyor ozguven ister istemez yükseliyor.
Kendini bebeklikten çocukluğumu geçmiş hissediyor.
O his bile çok güzel bir şey.
Bol bol sevelim bu surec cok önemli. Ne kadar güzel atlatirlarsa ileride karakterleri ona göre şekil alacak.
Gelişim psikolojisinde bu konuya hocamız uzunca değinmişti .

Hadi inşallah onlara da bize de kolaylık ya sonrası.
Çocuk daha mutlu oluyor ozguven ister istemez yükseliyor.
Kendini bebeklikten çocukluğumu geçmiş hissediyor.
O his bile çok güzel bir şey.
Bol bol sevelim bu surec cok önemli. Ne kadar güzel atlatirlarsa ileride karakterleri ona göre şekil alacak.
Gelişim psikolojisinde bu konuya hocamız uzunca değinmişti .
Evet onların mutluluğu bizim mutlu olmamız.inslalah isteyen her anne ve çocuk atlatır bu olayı kolaylikla

Dahliadivin Dahliadivin
Şimdi ne aşamadasiniz?
Ben de bugün başladım
Bir hafta sonunda pes ettim cok uzuluyordu birde hamileligmin son ayindayim asiri yoruldum daha fazla devam edemeyecektim sinirlerim yıpranmaya baslamisti bagirmaya baslamistim oglumda uzuluyodu ertledim insallah yanlis yapmamisimdir :/ ins siz guzel sonuc alirsiniz

X