4 kilo üzeri bebekte sezeryan olmalı mı?

beyazipek

inci
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2011
340
70
bugün dr kontrolümde ki 40 artı 1 im bugün , bebeğin dopplerde kilosu 4019 gr çıktı ve dr sezeryn öneriyorum fakat nihai karar senin dedi kafam karışık tecrübeli arkadaşlar bana fikir verebilirler mii?

merhaba arkadasim ben 40+5 de dogum yaptim ve tam 4 kilo dogdu normal dogum yani epudural anastezi yaptirdim ve kolay oldu zor olmadi
1 haftada kendimi toparladim ama sezaryan uzun sure etkisi gitmiyo deniliyo ama sana kalmis ben de 4 kilo denilseydi belki sezaryan isterdim ama
tam kilosunu bilmiyodum
iyide olmus yinede doktorunla iyice konus allah kurtarsin hayirlisi ile kucagina al insallah

benim kızım da 4kg doğdu.

2 doktorum vardı,ikisi de kararı bana bıraktı yalnız başka sebeplerden sezeryan kararı alındı.

kilo tam olarak kestirilemiyor malum,4 deniyor ama 3700 de olabilir dedi bana dr.ama 4ü 1 gr geçse sezeryan öneriyoruz bu şekilde risk almaya gerek yok dediler.

siz bilirsiniz yani,Allah kurtarsın:emir_bebek:

Kilolu bebek nedeniyle biraz hırpalanma oluyor annede haliyle, normal yapıp sezaryenden beter süreç yaşayanlar da oluyor sonrasında. Tek tavsiye edebileceğim normal doğumla sezaryeni bir tut, gerekiyorsa sezaryen olman doğal karşıla derim. Ben çok takmıştım normal de normal diye bebek 1 hafta geç geldi, 10 saati geçkin sancı çektim bir türlü kafasını vermedi, ayrıca kafası yan duruyordu hafif çevirmedi derken sezaryene girdim. Sonrasında kimseye belli etmedim ama kendi içimde çok hesaplaşma yaşadım sanki sezaryen olmak bir yenilgiymiş gibi ha bire kafamda dönüp durdu yaşadıklarım. Nasıl bir normal doğum baskısı hissettirdiysem kendime artık. Şimdi nerdeyse beş aylık oldu tosuncuğum artık aştım tabi böyle düşünceleri çok büyütmüşüm kafamda aman da normal olsun aman da normal olsun, her halukarda oluyorsun ve geçip gidiyor.
Kafan rahat olsun adı üstünde normal doğum, normal olmayan şeyler varsa zorlamaya gerek yok, hayırlısı olsun inşallah...

Not: Bir erkek arkadaşım eşi kilolu bebek doğururken doktor çıkıp sezaryen yapalım dediğinde itiraz etmiş haliyle normalle devam etmişler, o arkadaşımla konuşurken mesela çok pişmanım o kadar zorlamaya gerek yokmuş, eşimi boşuna harap etmişim farkı kalmadı sezaryenden bilsem sezaryeni kabul ederdim demişti. Tabi epudral vs. yöntemler olunca rahat oluyor olabilir bu dediğim örnek tamamıyla normal bir doğumdan sonra yapılan yorumdu.

4 ay once bebegim iriydi ve sezeryan oldum. Cok da memnunum. Tabii ki de sezeryan derim. Bebegi nasilriske atabiliyorsunuz merak ettim dogrusu..

merhabalar
9 ay önce doğum yaptım epidural sezareyenle, ama benim bebeğim ters geliyordu..kuzum 4250 gram doğdu, iyi ki de sezaryen olmuşum dedim ben kendimce.. bence biraz vücut yapıızla da alakalı..ayrıca normal doğumun da bazı negatif yönleri olabiliyor bu durumlarda diye biliyorum -yanlışsam lütfen düzeltin- forseps, ya da vakum kullanmak zorunda kalabiliyor doktorlar bebek gelmediği için, ya da bebeği çıkarırken Allah korusun riskli olabiliyor..ayrıca anne için de doğum sonrası daha zor geçebiliyor dikişler ve iyileşme süreci açısından..hem eşinizle olan ilişkinize de yansıyabiliyor..kadınız sonuçta her detayı düşünmemiz lazım..bence kendinizi çok da yıpratmayın sezaryen kötü bir şey değil..

ben cok kadercı bır ınsanım..bırsey olacaksa olur oyle ya da boyle..kaderınızde ne varsa bence o sekılde bebegınızı kucagınıza alacaksınız ınsallah..zaten benım ınancıma gore sızın dogum seklınız yazılı..ama sunu soyleyebılırım normal dogum yapmıs bırısı olarak eger sadece normal sekılde dogum yapsaydım onerebılırdım..ama dogumum dıkıslı oldu..cok zor ..(dıkıs sayısı da oneml)oturup kalkmak zor oluoyr..esınızle ılıskı surecı de zor oluyor en azından benım oyle oldu..dogumda ıkınmam yetmedı..karnıma bastırdılar ..normal dogum yaptım guya dogumdan sonra 2 saat kızımı emzıremedım agrıdan..2 gun kaburgalarımın agrısından nefes alamadım..daha da anlatmayayım..korkmayın tabıkı ama zorlamayın bence...yanı fıkrımı soylemek zorundayım kusura bakmayın tekrar korkutmak ıcın degıl ..

bana 3900 dendi ama 4250 yi normal doğurdum iyikide normal yapmışım inş arkadaşta normal doğurmuştur.

X