5.5 yaşındaki oğlumun kök süt dişi ☹️

AlerjikRinit

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2021
969
715
38
Selamlar Arkadaşlar,

Oğlum 5.5 yaşında iki kere üst üste kök dişi iltihaplanma yapınca, artık dişin kurtulamayacağını söyledi doktor ve çektirmek zorunda kaldık.

Aradaki boşluk kapanmasın diye sabit yer tutucu taktırdım ama oğlum diliyle ittirdiği için çıktı.

Diş röntgeninde alttaki dişi görünüyor ama çıkması en erken 8-9 yaş dedi doktor.
Endişem diğer dişlerin yamulup o boşluğu kapatması ve alttaki dişin çıkamama ihtimali.

Böyle bir durum yaşayan oldumu yer tutucu taktırmasam ( kullanamıyor ) alttaki diş sağlıklı bir şekilde çıkar mı ?

Şimdiden teşekkür ederim ☺️

Bildiğim kadarıyla orası tam olarak kapanmaz o diş elbet çıkar ama yamukluk olabilir dişlerinde. Yer tutucuyu tekrar taktırın bence.
Diş doktoru varsa daha sağlıklı bilgi verir inşallah.

şu an 40larında olan bir arkadaşım çocukken benzer birşey yaşadığını anlatmıştı. dişler kayıp orayı kapatınca alttaki diş damağa doğru çıkmış demişti. dişçi tek takıp düzeltilebileceğini söylemişti yada diş çekip o kısmı yarıp içerdekini alacağı gibi birşeyler anlatmıştı.
ama tabi malum yaşı var bu kişinin ve o yaşta bulabileceği çözümler ancak böyle olmuş olabilir. sabitlenme ihtimali yok mu o yer tutucunun ?

şu an 40larında olan bir arkadaşım çocukken benzer birşey yaşadığını anlatmıştı. dişler kayıp orayı kapatınca alttaki diş damağa doğru çıkmış demişti. dişçi tek takıp düzeltilebileceğini söylemişti yada diş çekip o kısmı yarıp içerdekini alacağı gibi birşeyler anlatmıştı.
ama tabi malum yaşı var bu kişinin ve o yaşta bulabileceği çözümler ancak böyle olmuş olabilir. sabitlenme ihtimali yok mu o yer tutucunun ?
Ahh yaaa
işte bunlardan dolayı korkuyorum.
Yer tutucu ataç teli gibi bişeydi diliyle itince sürekli çıktı.
Daha sağlam yaparsam taktığım diş zarar görür dedi. ☹️

Bildiğim kadarıyla orası tam olarak kapanmaz o diş elbet çıkar ama yamukluk olabilir dişlerinde. Yer tutucuyu tekrar taktırın bence.
Diş doktoru varsa daha sağlıklı bilgi verir inşallah.
Taktırdım ama sağlıklı olmadı 😩
Diliyle itti oğlum ve çıktı.
Başka bir doktorlada görüşeyim, teşekkürler

Esimde ayni sorun maalesef cocukken düştüğü için olmus. 😿 o da tutmamış tam kapanmadi o boşluk ama diste gelmemis. Bence peşini bırakmayın cunku esim yıllardır bu konudan muzdaripti 28 yaşındayız gecen ay tel taktirdi aradaki boşluğu biraz daha acip implant yaptıracak. Küçükken takip edilseydi daha kolay olur dedi dis hekimimiz

Esimde ayni sorun maalesef cocukken düştüğü için olmus. 😿 o da tutmamış tam kapanmadi o boşluk ama diste gelmemis. Bence peşini bırakmayın cunku esim yıllardır bu konudan muzdaripti 28 yaşındayız gecen ay tel taktirdi aradaki boşluğu biraz daha acip implant yaptıracak. Küçükken takip edilseydi daha kolay olur dedi dis hekimimiz

4 ay oldu çekileli dişi oğlumun.
İnanın sürekli uğraşıyorum.
Olmayınca yer tutucu buraya sormak istedim akıl akıldan üstündür diye.

Merhaba, bizde oğluma taktırdık 6 ay kadar oldu. ama çok sağlam. kullanmanız gerekir yoksa ilerde problem olacak. bence yapan diş hekiminin profesyonelliği de çok etkili.

Tutucuyi problem olmasin diye takiyorlar
Tutucu yoksa problem cikma ihtinali yuksek, haliyle
Baska bir cocuk dis hekimi ile gorusup çocuğunuz ile isbirligi icerisinde bi tedavi gormeniz en mantiklisi
Bir de dis hekimliği ile ilgili ozel kitaplar oluyor
Onlari okusaniz daha bilincli bir sekilde yaklasir o da tedaviye
5.5 yas az degil

Selamlar Arkadaşlar,

Oğlum 5.5 yaşında iki kere üst üste kök dişi iltihaplanma yapınca, artık dişin kurtulamayacağını söyledi doktor ve çektirmek zorunda kaldık.

Aradaki boşluk kapanmasın diye sabit yer tutucu taktırdım ama oğlum diliyle ittirdiği için çıktı.

Diş röntgeninde alttaki dişi görünüyor ama çıkması en erken 8-9 yaş dedi doktor.
Endişem diğer dişlerin yamulup o boşluğu kapatması ve alttaki dişin çıkamama ihtimali.

Böyle bir durum yaşayan oldumu yer tutucu taktırmasam ( kullanamıyor ) alttaki diş sağlıklı bir şekilde çıkar mı ?

Şimdiden teşekkür ederim ☺️
merhabalar öncelikle cok geçmiş olsun konunun devamı olarak bende sizlerden fikir almak istiyorum.diş cekimini anesteziylemi yaptırdınız.?? 6.5 yasında oglumda 2 diş cekimi yerıne yer tutucu ve 6 dolgu olacak bu tedavıyı genel aneztesiyle 5 doktor gezdim hepside genel aneztesiyle önerdi. 3saat sürecek denildi bende haliyle endişeliyim. iki büyük hastanedende fıyat aldım 10-15 bin tlden bahsediliyor.

şimdiden teşekkür ederim. endişelianne :KK43:

merhabalar öncelikle cok geçmiş olsun konunun devamı olarak bende sizlerden fikir almak istiyorum.diş cekimini anesteziylemi yaptırdınız.?? 6.5 yasında oglumda 2 diş cekimi yerıne yer tutucu ve 6 dolgu olacak bu tedavıyı genel aneztesiyle 5 doktor gezdim hepside genel aneztesiyle önerdi. 3saat sürecek denildi bende haliyle endişeliyim. iki büyük hastanedende fıyat aldım 10-15 bin tlden bahsediliyor.

şimdiden teşekkür ederim. endişelianne :KK43:

Oğlumun dişi normal anestezi ile yapıldı.
Normal diş çekimi gibi işte.
Doktorun eli o kadar hızlıydı ki nasıl iğne yaptı, nasıl çekti anlamadım.
Birazcık ağladı oğlum o kadar.
Söylediğiniz işleri yakın zamanda oğlumun kreşten arkadaşına yaptılar.
Genel anestezi ile ve söylediğiniz rakamlarda bişeydi.
Çok rahat geçtiğini söyledi annesi.
Geçmiş olsun sizede.

Oğlumun dişi normal anestezi ile yapıldı.
Normal diş çekimi gibi işte.
Doktorun eli o kadar hızlıydı ki nasıl iğne yaptı, nasıl çekti anlamadım.
Birazcık ağladı oğlum o kadar.
Söylediğiniz işleri yakın zamanda oğlumun kreşten arkadaşına yaptılar.
Genel anestezi ile ve söylediğiniz rakamlarda bişeydi.
Çok rahat geçtiğini söyledi annesi.
Geçmiş olsun sizede.
cok teşekkür ederim bende normal yapılmasını ıstıyorum fakat işlemler fazla oldugu için sürekli git gel cocuk korkucak diyerek hastaneler genel anestezi diyorlar. ama cok kucuk değil bence yapılabilir ama hastaneler hemen amelıyat dıyor.

Merhaba benim.oglum 5 yas 8 aylik 6 yasina girecek ama ust dislerden 7 8 tanesi cok curuk simsiyah ve erimis bagzilari acaba ust dislerini hepsini cektirsemmi yoksa beklesemmi benim icin onemli olan ust yan kesici disler cekilince acaba oraya yer tutucu falan koyuluyormu bide beklesemmi acaba sekiz yasini bilemedim deneyimli annelerimizin cvplarini bekliyorum.sevgiler

Merhaba benim.oglum 5 yas 8 aylik 6 yasina girecek ama ust dislerden 7 8 tanesi cok curuk simsiyah ve erimis bagzilari acaba ust dislerini hepsini cektirsemmi yoksa beklesemmi benim icin onemli olan ust yan kesici disler cekilince acaba oraya yer tutucu falan koyuluyormu bide beklesemmi acaba sekiz yasini bilemedim deneyimli annelerimizin cvplarini bekliyorum.sevgiler
Merhaba benim oğlumda çürüklerden dolayı dis çektirdik sizin dişleriniz çekildi mı yerine yenileri geldimi bizim 3ay oldu cekileli oğlum çok üzülüyor ne 6 yaşına 2 ay sonra girecek ne zaman çıkar acaba

X