5 bin tl maas türkiyeye geri dönmek icin ikna etmeye ne kadar yeterli?

Tanıdığım iki aile memleket hasreti deyip dönüş yaptılar, ev tutup, eşya dizdiler, 1 yıl dolmadan Almanya'ya geri döndüler.

Ya okadarmi zor Türkiye. Bende yurtdisindayim ilerde donmek istiyorum . Cocuklarm vatandas biri hariç. Bende dglm . Ondan sonra düşünüyorum ama belki bi tatile geleym biraz daha anlarım durumu. Okadarmj zor . Bzen düşünüyorum aileden uzak yasamaya değmiyor diye
Evet çok zor düşünün her markete gittiğinde en az 150 200 Euro’nun gittiğini düşünün içinde ne et ne doğru dürüst meyve sebze yok bir poşet ya bir çikolata bile 8 milyon. Kola 9 milyon alım gücü yok herşey lüx

merhaba herkese,

eşim kuzeni ile konuşmuş, çalıştığı firmada pazarlama bölümünde hep çalışan aranıyormuş. maaşı 5bin tl. gel hemen calis demis. yani hayat daha rahat daha güzelhuzurlu gibi baska ikna edici unsurlar olmadan sadece 5bin tl icin almanyadan gelin diyor. iki cocugumuz var is yeride ankarada olacakmis.

5bin tl asla kücümsemiyorum insallah yanlis anlasilmam ama 10 bin tl bile teklif etseler gitmem kendimce sebeplerim var onlarida izah edicem sizlere.
sen ne dedin peki diye sasirdim bende cunku ne yalan söylim aklimda geri dönme yok.
artik kibarliktan mi bilmem esimde “bakicaz abi kismet”demis. Ben bu forumda konuşulan sokak röportajlarından duyduklarim ve kendi gözlemlerime dayanarak bunun mantıklı olmadığını söyledim.

ben okuyorum seneye insallah mezun olup direk işe başlıcam, net gelirim başlangic için en az 2500€ olacak. calisma saatim günde 6 bucuk 7 saat olacak .
esime diyorum alicagin 5bin bereketli olmaz ve büyük sehir herseyi gectim mazot araba masrafina dayanmaz. cocuklarin okul masrafi servisi vs derken ki bu durumda ikinci arabamiz olamayacagina ve ben onlari götürüp getirmiceme göre oda masrafli olacak. yeme icme fiyatlari ortada.
burda masa basi isi istiyorsan ben sana hep destek olurum ama bugüne kadar beni bu konuda takmadin (kurslar var basvuraim mi senin icin dedimde istemezdi kendisi insaat iscisi). simdi masa başı cazip geliyor.

Ben ülkemi ve insanlarini küçümsemiyorum, sadece zorluklarini bildigim icin ne gerek var diyorum. esimin calismadigi aylarda eve 1500-1600 giriyordu hicbiseyden yine eksik kalmiyorduk, bu sartlar orda yok hepimiz biliyoruz alim gücü iyi degil hepimizin bildigi gibi.

insanlarin çoğu huzursuz bikkin durumda,tek avantajimiz ise kira ödemicez kendi evimiz var.
geri dönecek gibi degiliz ama ordaki akrabalarinin bu durumda saydiklarimi göz önünde bulundurmayaraj esime genel olarak orayi birak gel demeleri ve esimin kafasinda yer etmesi beni rahatsız etti.

benim yerimde olsaniz naprdiniz, daha nasi argümanlar sunmaliyim ?
Ankaradayız 15-20 bin gelirimiz var. Evimiz kendimizin, arabamız var. 6000 Kredi ödememiz var. Bir tane bebeğimiz var ufak. : Ucu ucuna geçiniyoruz. Aklınızı kullanın sakın gelmeyin. Ha bu arada 2 yıldır green card başvurusu yapıyoruz buralardan nasıl kaçarız diye.. Bilginize..

Ankaradayız 15-20 bin gelirimiz var. Evimiz kendimizin, arabamız var. 6000 Kredi ödememiz var. Bir tane bebeğimiz var ufak. : Ucu ucuna geçiniyoruz. Aklınızı kullanın sakın gelmeyin. Ha bu arada 2 yıldır green card başvurusu yapıyoruz buralardan nasıl kaçarız diye.. Bilginize..
5000 tl maaş ile Ankara da yoksuloğlu yoksul olarak yaşanır.ha köye yerleşirim eker diker geçinirim 5 bin le derse z zaman olur :rolleyes:

5000 tl maaş ile Ankara da yoksuloğlu yoksul olarak yaşanır.ha köye yerleşirim eker diker geçinirim 5 bin le derse z zaman olur :rolleyes:
Yaa belki yaşarsın da ona yaşamak denirse yaşarsın yani. Gezmez tozmazsın, çocuklar da ancak temek gıdaları yer içer falan.. Zor yani.. Hele avrupa standardından sonra imkansız.

Yurt disindan donulur mu heleki su zamanda. 5 bin tl orada ki standartinizi bulamazsiniz.esimin kuzeni amerikada buraya yazdan yaza geliyorlar orada cok.mutluyum donmeyi dusunmuyorum diyor.

Yaa belki yaşarsın da ona yaşamak denirse yaşarsın yani. Gezmez tozmazsın, çocuklar da ancak temek gıdaları yer içer falan.. Zor yani.. Hele avrupa standardından sonra imkansız.
bir avm ye uğramak benzini yemeği alışverişi en az 300 400 tl 4 kişi için.5000 tl ne ki büyük şehirde.çocukların servisi var kursları var kiralar pahalı haftada 4 damacana su alıyoruz 44 tl ayda 180 i geçiyor eve kullanılan su da 170 geliyor sadece su parasını hesaplarsa dönmekten zaten vazgeçer

X