5 yaşındaki kızım ve arkadaş ablasi

Annem geldi aklıma, kızımı okuldan o alıyor. Geçen dedi ki hep o'nu ebe yapıyorlar, küsmüş anaokulundaki çocuklardan :KK48:
kızımsa anne söyle 5 dakika daha oynamama izin versin diye kendini paralıyor.
8 yaşındaki çocuktan ne olacak, çocuğunuza kin tutmayı öğretmeyin. Zamanla doğruyu yanlışı kendisi bulur.

Konu sahibi seni çok iyi anlıyorum. Benm kızım da yengeç ve aynen senin bahsettiğin gibi bir iki kız vardı etrafımızda. Ama yaşları daha büyüktü. Bu kızlar resmen benim kızı ve sitedeki diğer yaşıtlarından küçük çocukları etraflarında toplamış yönetiyor yönlendiriyor istedikleri yapılmayınca sözümona gruptan atıyor diğer çocukların onlarla konuşmalarına vb izin vermiyorlardı.momiyle korkutuyor.kızım apartmanın alt katından korkup dışarı çıkamıyor su. Basbaya çocuklar akran zorbalığına uğruyordu. Bu büyük çocuklarla güzelce konuştum. Bir süre iyidiler ama kısa zamanda eskisi gibi oldular. Ya düşünün zile basıp kızıma hesap soruyor mesela " ayşeyle konuşmak yasaktı sen onunla konuşmuşsun doğrumu" falan diyor yani. Neyse yine konuştum bunlarla yine aynı. Sonra aileleriyle konuştum kısa zaman sonra yine aynı.
En sonunda diğer çocukların anneleriyle konuştum. Kararlaştırdık bu kızlarla kimse konuşmayacak diye.
Velhası lı kelam çocukları ancak bu şekilde kurtarabildik.
Onlar da çocuk evet ama eğer aileleri bu konuda benim gibi olsalardı eminim o çocuklar da yaptıklarının yanlış olduğunu anlarlardı. Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Ben akran zorbalığın çok önemsiyorum. Tam da karakterlerinin oturmaya başladığı dönemlerde bu tarz olaylarla sindirilmeleri manüple edilmeleri ileride büyük sorunlara yol açar düşüncesindeyim. Maalesef ben üzülerek çözümü bu yaptığımda buldum. Şimdi çocuğum çok daha huzurlu mutlu. O kızlar da kendi yaşıtlarıyla takılıyor artık.

8 yaşındaki çocuk okul görmüş, ortam arkadaş görmüş çocuktur. Küçük falan diyemeyiz yani. Yaptıklarının sonuçlarına katlanmayı öğrenebilecek bir yaşa ermiş işte daha ne olacak… bu yaşlarda aradaki üç yaş on yaş gibidir onu da söyleyeyim. Daha ufak çocuklar varsa oturduğunuz yerde, onlarla oynamasını sağlayın mümkünse. Çocuğu oyuna almamak bir seçenek midir onu düşünmek lazım.. evet çocuk bir müeyyideyi hak ediyor ama bu ne olmalı tam olarak?? Sizin çocuklarla oynamanız doğru değil ama sizinki beş yaşında olduğu için onu da çok garipsemedim.

Kizlar slm abartıyor muyum bilmiyorum o yüzden size sormak istedim.

5 yaşında bir kızım var sitenin bahçesine iniyoruz çoğu zaman hatta yemek ve ihtiyaç için içeri giriyoruz o derece bende oynuyorum çocuklar lar la .

Ben varken bir kızımla çok iyi anlaşan çok iyi oynayan bir kız var. Ben az ötede komşular la otururken gözlemliyorum bı çocuk bu arada 2.sinifa gidiyor. kızıma elindekini bana vermeden oynama diyor yada onun istediği bir şey olmasa oynama git diyor kısımlara kimsenin oynamasına izin vermiyor .

1 şahit oldum uyardım.

2 şahit oldum uyardım.

3 şahit oldum uyardım annesine söyledim

4.de artık asla bir daha benim kızımla oynamiyorsun sakın yanına bile yaklaşma dedim.

Ertesi gün ben topladım yine çocukları top oynuyoruz kızıma sirnasiylr hadi barışalım annene sole bende oynuyum diye hayır dedim istemiyorum bak nasıl oluyormuş anlandedim.

Kızım da yengeç burcu hemen affediyor yazık anne oynasın diyor.

Yada kız gel dese gldiyor oynama dese köşeye çekilip tek oynuyor.

Ben acaba yanlış mı yapıyorum yada yaptım bilmiyorum

Biz burda gurbettten geldik . Kimsemiz yok kızımla ilgiliyiz bende babasida çok naif bir çocuk merhametli ama ozguvensiz değil yani.

Nasıl bı tutum sergilemeliyim .
Ciddi anlamda merak ettiğim bir şey var kızını okula başladığında ne sanıyorsunuz kimseyle sorun yaşamayacak mı kızınızı oyunu almayanlarla kızınızla zıtlaşanlarınız sürekli aileleriyle mi konuşacaksınız ya da sınıfta bekleyip oyun oynarken müdahale mi edeceksiniz ya da yanına yaklaştırmayacak mısınız böyle devam ederseniz kızınızı yalnız kalır biraz kendi kendine kararlar vermesini kendinde savunmasını Bırakın kendi kendini öğrensin müzede yetiştirmeyin çocukları hayatları sadece sizin yanınızdan ibaret olmayacak

5 yaşında bir kızım var sitenin bahçesine iniyoruz çoğu zaman hatta yemek ve ihtiyaç için içeri giriyoruz o derece bende oynuyorum çocuklar lar la .

Ben varken bir kızımla çok iyi anlaşan çok iyi oynayan bir kız var. Ben az ötede komşular la otururken gözlemliyorum bı çocuk bu arada 2.sinifa gidiyor. kızıma elindekini bana vermeden oynama diyor yada onun istediği bir şey olmasa oynama git diyor kısımlara kimsenin oynamasına izin vermiyor .

1 şahit oldum uyardım.

2 şahit oldum uyardım.

4.de artık asla bir daha benim kızımla oynamiyorsun sakın yanına bile yaklaşma dedim.

Ertesi gün ben topladım yine çocukları top oynuyoruz kızıma sirnasiylr hadi barışalım annene sole bende oynuyum diye hayır dedim istemiyorum bak nasıl oluyormuş anlandedim.

Biz burda gurbettten geldik . Kimsemiz yok kızımla ilgiliyiz bende babasida çok naif bir çocuk merhametli ama ozguvensiz değil yani.

Herhalukarda Bir çocuktan bahsediyorsunuz 🤷‍♀️🤔

1 şahit oldum uyardım.

2 şahit oldum uyardım.

Çocuklara örnek olacağımız yerde siz küsmeyi asiliyorsunuz. Karşı taraftaki de bir çocuk. Çocuğu karsiniza alıp yaptığı davranışın yanlis olduğunu kendi kızınız dahil kimseye bunu yapmaması gerektiğini anlatmalisiniz. Çocukla kısasa kısas yapıyorsunuz anlayamayacağım kadar değişik bir yöntem.

Üzülürsünüz böyle devam ederseniz.
Benim 2 çocugum var,kizım 6 yaşından beri siteye çıkıp oynuyor arkadaşları ile(akıllı saati var takip edebiliyorum)oglumda bu sene benimle cikiyor agustosta 4 yaşına girecek.
Ben mudahil olmamaya çalisıyorum. Bazen ben yanlarındayken arkadaşları ile tartıştilar. Kiz gitti tek oturuyor diğer tarafta. Kızimla arkadaşlarına anlayışlı olun,uzamasın,arkadaşınız üzgündü bugün belki,aranızda iletişim problemi oldu oyuna devam edin gelirse yanınıza gelme demeyin dedim. Kız biraz dolandi sonra geldi oyuna devam ettiler birşey olmamış gibi. 9-10 yasındalar. Uzasaydı küsluk birleştirmeye calisırdim muhtemelen,baktım hallettiler mudahil olmadım.
Bakin hep olacak sorunlar, anlaşamazlıkda olacak,biri baskın olup elinden oyuncağını da almaya çalışacak,bazen sizin cocuğunuz bunu yapmaya meyledecek vs ama zamanla ilişkileri oturuyor, şiddet,hakaret vb yaklaşımlar olmadikca kendileri halletmeli. Siz zaten oradasıniz ters birşey yaşanırsa durdurursunuz ama oyuna almamak olmaz. Böyle ders veremezsiniz. Cocuk unutmuştur bile arkadasinin oyuncağini almaya çaliştiğini.

Hepinize teşekkür ederim yanlış yaptığımın farkındaydım ama ana yüreği ağır bastı bundan sonra kesinlikle daha az müdahil olucam çok hakkisiniz
Bence Bi kek falan yapın gönlünü alın çocuğunu.. Yoksa sizi ömrü boyunca hep gıcık sevimsiz teyze olarak hatırlayacak

İşsiz gibi parkta çocuklarla duruyosun sürekli sadece yemek yemeye çıkıyosun eve, bide çocuklara müdahil oluyosun. Ne yapmaya çalışıyosun?

X