5 Yaşındaki Oğlum Kalp Hastasıymış

Rabbim şu mübarek günler hurmetine Şafi ismiyle şifasını versin, çok etkilendim Rabbim bütün yavrulara şifa versin sağlıklı uzun ömürleri olsun gelişmeleri yazın bari ...

kalp hastası bir çocuk annesi olaeak geçmiş olsun biz başkentte olduk hiçbir ücret ödemedik memnun kaldım rabbim yardımcınız olsun

Rabbim şu mübarek günler hurmetine Şafi ismiyle şifasını versin, çok etkilendim Rabbim bütün yavrulara şifa versin sağlıklı uzun ömürleri olsun gelişmeleri yazın bari ...
Amin sağolun, Rabbim sizlere göstermesin.

kalp hastası bir çocuk annesi olaeak geçmiş olsun biz başkentte olduk hiçbir ücret ödemedik memnun kaldım rabbim yardımcınız olsun
Başkentte ücret nasıl ödemediniz? Hekiminiz Birgül hoca mı? Rabbim o günleri inşallah size bir daha yaşatmasın, daimi şifalar dilerim.
Rabbim tez zamanda sifa versin insallah Allah yardimciniz olsun
Amin, tüm hastalara inşallah. Sağolun.

Evladımın sağlık durumu yeterince içimi acıtsa da şuan başka bir problemle karşı karşıyayım.
Durumu kısa özet geçeyim; ameliyat sonrası (duruma bağlı olarak) 4-5 ay gibi bir süre oğluma evde özenli bakım vermem gerekiyor. Çalışan bir anne olduğum için iş konusunu ne yapacağım diye düşünmeye başladım. Malumunuz, iyileşme ve toparlanma sürecinde daha çok masrafımız olacağından işsiz kalmak en istemediğim süreç olacak. Doktorların "evde bakım ile ayaktan tedavi gereklidir" şeklinde yazdıkları rapor ile devlet memurları 3 ay refakatçi izni alabiliyorlar. İhtiyaç halinde bu süre 3 ay daha uzatılabiliyor, yani toplam 6 ay. Ben kamuda taşeron eleman olduğum için maalesef ssklı çalışanım ve bu refakatçi izni ssklı çalışana yok. Konuyla ilgili bimere yazdım ve direk çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından şikayetçi olduğumu belirttim. Aile ve sosyal politikalar bakanlığını aradım ama oradaki memurların tek hayrı kendine sanırım. Valilikle görüştüm, oradaki özel kalemin de konuya hakimiyeti yok, iş mahkemesine yönlendiriyor. Akim ak partiye yazdım, onlar da başvurumu çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına yönlendirdiklerini söylediler. Şeflerime danıştım, işten ayrılmak zorunda kalırsam kendi isteğimle ayrılacağım için işsizlik maaşı da alamayacağım dedim, ne şekilde çıkarsan işsizlik maaşından yararlanabileceğini araştır, ona göre davranalım dediler. Araştırınca gördüm ki, beni işverenim işten çıkarırsa işsizlik maaşından yararlanabiliyorum ama orada da şöyle bir prosedür işliyor; işkur beni iş alanımla ilgili eleman alım ilanlarına yönlendiriyor, işverenler beni işe almayı kabul ederse ama ben işe girmeyi kabul etmezsem işsizlik maaşım kesiliyormuş. Yani yine evde bakım süresine sıkıntı doğuruyor. Eşim maalesef memur değil, benim gibi taşeron. Yani tek maaşla geçinebilmek çok zor, hele de açlık sınırı malumken.

Neye elimi atsam boş kalıyor. Neyi neresinden tutacağımı şaşırdım. Bir el yüreğimi almış, sıktıkça sıkıyor. Çıkmazdayım...

Şuan ne durumda oğlunuz merak ettim. İnşallah Allahın izniyle sağlığına kavusmustur. Bende suan 23 haftalık hamileyim ve çocuğum kalp hastası olarak doğacak. Hastalığı büyük arter transpozisyonu o yüzden neler yaşadınız merak ettim. Allah kimseyi evladıyla sınamasın.

Şuan ne durumda oğlunuz merak ettim. İnşallah Allahın izniyle sağlığına kavusmustur. Bende suan 23 haftalık hamileyim ve çocuğum kalp hastası olarak doğacak. Hastalığı büyük arter transpozisyonu o yüzden neler yaşadınız merak ettim. Allah kimseyi evladıyla sınamasın.
Kusura bakmayın, çok geç gördüm mesajınızı. Oğlum şuan aort koarktasyonu devam ediyor. Parsiyel pulmoner venöz dönüş anomalisi tamir edildi. Bu yıl ilkokula başlayacak, heyecanlıyız ve tedirginiz. Koarktasyon için ilerleyen zamanda ya stent denenecek, yada yeniden cerrahi olacak.

Sizin bebeğiniz ne durumda şuan? Dilerim herşey yolundadır.

merhaba üstünden çok geçmiş ama bebeğinizin durumu ne oldu bizde aynı durumla karşı karşıyayız?

Kusura bakmayın, çok geç gördüm mesajınızı. Oğlum şuan aort koarktasyonu devam ediyor. Parsiyel pulmoner venöz dönüş anomalisi tamir edildi. Bu yıl ilkokula başlayacak, heyecanlıyız ve tedirginiz. Koarktasyon için ilerleyen zamanda ya stent denenecek, yada yeniden cerrahi olacak.

Sizin bebeğiniz ne durumda şuan? Dilerim herşey yolundadır.
Merhaba msjlarinizi baştan sona gözyaşları içinde okudum... 5 yas 3 aylik kızım aynı şekilde göğsünü gösterip kalbim ağrıyor diyor bazen sağını bazen solunu gösterdiği için yoruldugundandir diye düşünmüştüm ama içimde de bir dürtü vardi bu yazı beni cok cok cok üzdü kendimi cok kotu hissettim.. Nasil dikkate almazsın diye cok kızdım kendime en kısa zamanda doktora goturecegm insallah korktuğum başıma gelmez Allah im 😭😭... çocuğunuz nasil seneler gecmis üzerinden ama merak içindeyim Allah im insallah sağlığına kavuşmuştur diye dualar ederek okudum tüm yazılanları...

İyi akşamlar üzerinden zaman geçmiş ama şuan aynı şeyleri bizde yaşıyoruz çocuğunuz ne durumda süreç nasıl ilerledi varmı ekstra yaptığınız önerebileceginiz şeyler

Benim kizim var 7 yasinda o da bu sene kalbini gosteriyordu aciyor birsey akiyor yirtilyo gibi oluyo demisti. EKG cekildi test yapildi bisey yok dendi.Hatta akciger gogus filmi vs cekindi.Sadece D vitamini ekskk cikti o yapabilir denildi.Dogustn olmadigi surece cocuklqrda kalp hastaligi olmaZ denildi. Buyume agrilari da olabilir dendi.Uzun suredir d vitamini kullaniyoruz 4 ay oldu artik agrilari kalmadi. Demek istedigim cocuk bir prpblemden bahsediyorsa kesinlikle ciddiye alinmali.

Herkese merhaba.

Uzun zamandır sessizce takıldığım, yorumları okuduğum, derdini sıkıntısını gördüklerime sessiz sedasız içimden dua ettiğim forumda en sonunda ben de yazıyorum.

Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın. Tüm hastalara da şifa versin inşallah.

Oğlum 5yaş 4 aylık şuan. Doğumundan sonra rutin kontrollerden ve kışları üşütme vs durumlardan hariç hiç doktora gitmemiştik. Son zamanlarda göğsünü gösterip ağrıdığını söylüyordu. İçim ferahlasın diye aldım bir pediatrik kardiyoloğa götürdüm. Bulunduğumuz memlekette maalesef 1 tane çocuk kardiyoloğu var. Muayene etti, ekg çekildi, ekoya başlandı, tarih 8martı gösteriyordu ama ben kadınlığımı kutlamak yerine doktorun endişeli yüz ifadesini yorumlamaya çalışıyordum. Doktor baktı baktı ve "bu çocuğun şah damarında kesin olarak bir darlık var, ama derecesini tam göremiyorum. bir profesöre götür, daha tecrübeli biri daha gelişmiş cihazlarla baksın" dedi. Memleketimde bir prof. varmış ama muayeneye çıkmıyormuş hastanede, sadece ders veriyormuş. Özel muyenehanesine gittik, baktı, inceledi, ekoya aldı, ilaçlı tomografi istedi vs; en sonunda o da aynı şeyi söyledi. "şah damarı dar ve akciğerden temiz kan getiren damarlardan biri kalbin pis kan toplanan bölümüne bağlanıyor, anju yapacağız."

Kalbim pır pır etmeye başladı tabi. Biraz araştırdım, hastalığımızın adı aort koarktasyonu ve diğer bahsedilen de pulmoner venöz dönüş anomalisi. Öğrendim ki anju sırasında damarın yırtılma ihtimaline karşın hazırda bir ameliyathane olması gerekiyormuş. Bizim burda pediatrik kardiyovasküler cerrah ne gezer! Hemen araştırmaya devam ettim, İstanbul, Ankara, bir çok doktor önerisi aldım. Doktorlarla görüştüğümde karşıma anju için 3-4binler, ameliyat gerekirse 15-60binler gibi rakamlar çıktı. Asgari ücretle çalışan karı-kocanın çocuğu olarak doğmak oğlumun, canımın içi Yusuf Eren'imin kötü kaderi olamazdı. Biraz daha araştırdım, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi fakülte hastanesinin çok iyi bir ekibe sahip olduğunu öğrendim. Cerrahları da Siyami Ersek'ten gelmiş, alanında çok başarılı imiş.

Uzun lafın kısası; 19nisanda ESOGÜye gittik, muayene olduk, 21 nisanda oğlumuza anju yapıldı. Anjuda balon uygulandı ama koarktasyonumuz açılmamış, yapılan görüntülemede de venöz damarların 2sinin ters bağlandığı görülmüş. Doktorumuz "venöz damarlar mutlak suretle ameliyat edilecek, koarktasyon olan bölge için de ciddi bir sıkıntı yaratmadığı takdirde çocuğun 20kga ulaşmasını bekleyip stent takacağız" dedi. Sonra bizi cerraha yönlendirdi.

Cerrahın bize söylediği açık kalp ameliyatı olacağımızdı. Yani hem göğüs kafesini açacak, hem de kalbi durdurup kalbin yerine cihaz bağlayacak ve kalbin içini açıp içeriden damarların yerini değiştireceği. Çok endişeliyim, ameliyatın 8-9 saat sürebileceği söyleniyor. Bu kadar süre durdurulan kalp sonrasında ya çalışmazsa diye endişeleniyorum. Hele oğlumun hastalığını henüz bilmediğimiz zamanlarda bile "büyümek istemiyorum, hep küçük kalmak istiyorum" dediğini hatırladıkça kahroluyorum. Allah mı söyletiyor diye aklıma geliyor hep.

Pazartesi 10yaşına girecek bir de kızım var. Doğdu doğalı çok sağlık problemi çekti. Ömrümüz hastane köşelerinde geçmişti. Tam onun durumunu toparladık derken oğlumun bu durumu beni mahfetti.

Aranızda bu veya benzer bir problemi olan çocuğu olan varmı bilmiyorum. Ama şunu hatırlatmak isterim; herhangi bir şikayeti olsun olmasın, tedbiren de olsa, çocuğunuzu mutlaka bir kardiyoloğa gösterin. Çünkü biz bunca zaman hiç farketmemişiz, meğer hastalık kendini göstermiş. Sık nefes alma, terleme, iştahsızlık, kilo alamama, sık öksürme... Çoğu kereler acaba şeker hastalığımı var diye doktora bile götürdüm bu şikayetler yüzünden, tahliller vs sonrası hep "bişeyi yok" deyip gönderdiler. Biri de kardiyoloğa da göster demedi. Siz siz olun, erken bebeklik çağında ve özellikle 1-2 yaşına geldikten sonra mutlaka bir kardiyoloğa gösterin. 1-2yaşından sonra diyorum çünkü her bebeğin kalbinde anne karnındayken delikler oluyor. Doğumdan hemen sonra bu delikler hala varlığını sürdürüyor ama çoğu 1-2 yaşına kadar kapanıyor. Eğer o zamana kadar kapanmamış olan delik varsa tedavi gerekiyor.

Bizim şuan günlük yaşantımızı çok fazla olumsuz etkileyen bir sıkıntımız yok, ancak sık sık öksürüğümüz var ve çabuk yoruluyoruz. Ama gizliden gizliye akciğerlerimizde kan gölleniyor ve geçen her gün biraz daha ciğerlerimiz yıpranıyor.

Çok uzun oldu yazım biliyorum ama kusura bakmayın. İçimde fırtınalar kopuyor. Sizden ricam lütfen dualarınızda benim kuzuma da yer verin. Okullar kapandıktan sonra ameliyat olacağız. Net tarihi birkaç haftaya kadar bize bildirecekler yoğun bakım ünitesinin durumuna bakıp. Çok tedirginim.

Ameliyat öncesindeki endişelerimi oğluma hissettirmemem için önerebileceğiniz (uyku vermeyen ve bilinci açık tutan) sakinleştiriciler varsa sevinirim. Zira ben korkarsam o da korkacak, ameliyat sırasında tansiyonu yükselecek.

Rabbim hepimizin evlatlarını bağışlasın. Kandilimiz mübarek olsun..
Allah yardımcınız olsun. Kimseyi evladıyla imtihan etmesin. Rabbim size sabır ve selametlikle versin. Bende bebeğimde acaba kalp sıkıntısı mı var diye düşünüyordum ama doktorlar rutin kontrolde kalbi dinliyor sorun olsa bilirler diye düşünmüştüm. Demekki anlaşılmıyor

Beril hanım sizin çocuğunuzun kalp rahatsızlığı neydi ? Ben şu an hamileyim ve bebeğimize TGA teşhisi konuldu. Başkent hastanesinde takibe devam ediyoruz. Siz kendi yaşadığınız süreçle ilgili bize bilgi verebilirseniz çok seviniriz

X