5 Yıldır kapalıyım açılma düşüncesi içindeyim yardımcı olur musunuz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

nesodek

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2019
10
3
24
Merhaba arkadaslar cok buyuk sıkıntı icindeyim, sizden yardımcı olmanızı istiyorum. Tesettüre gireli 5 yıl oldu kendi istegimle kapandım ve farz bile degildi kucuktum yani. Ayrıca ogrenciyim. Muhtemelen kuzenlerimden ve arkadaslarımdan ozendigim icin oldu cunku kucuktum cok farkında degildim hatta büyğk babannem benim ilk kapandıgımı gordugunde “yavrum, daha cok kucuk” falan demisti ben anlamamıstım. Hic zorlanamamıstım kapanınca. 2 yıl once buraya yani Amerikaya tasındık. Zamanla kotu hissetmeye basladım. Kimse laf etmese bile bana olan bakıslarını hissedebiliyorum. Part time is arıyorum ama tesetturum sorun oluyor en basitinden. Anlattıgım herkes seytan vesvesesi diyor ancak kapanalı cok oldu simdi neden vesvese versin ki? Ayrıca bu dusunce yaklasık 5 aydır var. Namazlarını kılan biriyim Allaha dua ediyorum beni hangi yol dogruysa ona yonlendir diye. Aileme danıstıgımda etrafımdakilere ozendigimi soyleyıp acılmama karsı cıkıyorlar. Tamam haksızlar diyemem ama ana sebep o degil. Eskisi gibi istekli hissetmiyorum. Ayrıca acılmaya karar verirsem bir sekilde helallik alıp gonullerini almaya calısırım cunku bu benim hayatım ayrıca ozgurlugune asırı duskun biriyim. Empati kurar mısınız siz ne yapardınız? Ayrıca geleceginiz soz konusu olsaydı? Cok kotu hissediyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapmak istediğiniz şeyi 7 yılın üzerine yaptım. Hayatımda uyguladığım en doğru kararımdı diyebilirim. İnsanların ne söylediğini önemsediğiniz sürece huzur bulamazsınız, öncelikle oturup yalnızca kendinizi ve ne istediğinizi düşünün. Hayatınızı nasıl devam ettirmek istiyorsanız öyle devam edin. İnsanlar konuşacaktır, bırakın konuşsunlar. Tenezzül edip cevap dahi vermeyin. Herkesin hayatı kendine.

cok kararsizsiniz,
bence net karar vermeden bir degisiklige gitmeyin.

kararinizi verdi iseniz de ailenizi ikna etmenize gerek var mi,
kisisel bir karardir tesettur.

Ancak ayrimcilik ve is konusunda bu konudan elendiginizi dusunmeyiniz,
sizi basortusunden eleyen kisiler, emin olun adiniza da takar, irkiniza da takar, ten renginize de takar.

Acik veya kapali olmak tamamen icten gelen duygularla, inanarak olmali.
Eger kapali olmakla ilgili aklinizda en ufak suphe, mutsuzluk varsa devam etmeyin. Sizi ne mutlu edecekse oyle devam edin hayatiniza.

Merhaba arkadaslar cok buyuk sıkıntı icindeyim, sizden yardımcı olmanızı istiyorum. Tesettüre gireli 5 yıl oldu kendi istegimle kapandım ve farz bile degildi kucuktum yani. Ayrıca ogrenciyim. Muhtemelen kuzenlerimden ve arkadaslarımdan ozendigim icin oldu cunku kucuktum cok farkında degildim hatta büyğk babannem benim ilk kapandıgımı gordugunde “yavrum, daha cok kucuk” falan demisti ben anlamamıstım. Hic zorlanamamıstım kapanınca. 2 yıl once buraya yani Amerikaya tasındık. Zamanla kotu hissetmeye basladım. Kimse laf etmese bile bana olan bakıslarını hissedebiliyorum. Part time is arıyorum ama tesetturum sorun oluyor en basitinden. Anlattıgım herkes seytan vesvesesi diyor ancak kapanalı cok oldu simdi neden vesvese versin ki? Ayrıca bu dusunce yaklasık 5 aydır var. Namazlarını kılan biriyim Allaha dua ediyorum beni hangi yol dogruysa ona yonlendir diye. Aileme danıstıgımda etrafımdakilere ozendigimi soyleyıp acılmama karsı cıkıyorlar. Tamam haksızlar diyemem ama ana sebep o degil. Eskisi gibi istekli hissetmiyorum. Ayrıca acılmaya karar verirsem bir sekilde helallik alıp gonullerini almaya calısırım cunku bu benim hayatım ayrıca ozgurlugune asırı duskun biriyim. Empati kurar mısınız siz ne yapardınız? Ayrıca geleceginiz soz konusu olsaydı? Cok kotu hissediyorum

açılmak istiyorsan açıl bunda herhangi bir sıkıntı yok ki..
baş örtme namaz gibi oruç gibi farz bir ibadet değildir. topluma böyle aşılamaya çalışanları dinleme.
o zaman kapatmaya karar vermişsin şimdi açılmak istiyorsun kime ne ki?

ben yillardir kapaliyim ve tek bi an bile keske kapanmasaydim demedim.zamaninda aileniz izin vermemeliydi kucuk yasta kapanmaniza.belli bi yasa gelince karari size biraksalardi.ben tesettur konusunda hep şu fikirdeyim ya kapanmamak lazim yada kapanmissan acmamak daha iyi.o yuzden erken yaslarda kapanilmasina karsiyim heves icin tesetture girilmemeli

açılmak istiyorsan açıl bunda herhangi bir sıkıntı yok ki..
baş örtme namaz gibi oruç gibi farz bir ibadet değildir. topluma böyle aşılamaya çalışanları dinleme.
o zaman kapatmaya karar vermişsin şimdi açılmak istiyorsun kime ne ki?
nasi yani farz degil neye dayanarak boyle bi yargiya vardiniz.neyse dini konulara gidiyor

sen ne istiyorsun? açılmak mı ? öyleyse açıl. bu karar ailene düşmez ki. ama kararından emin ol yani ben neden açılmak istediğini anlayamadım.

Hem insanların bakısları hem egitimim icin, zaten bu sekilde mutlu da hissedemiyorum tum mesele bu

ben yillardir kapaliyim ve tek bi an bile keske kapanmasaydim demedim.zamaninda aileniz izin vermemeliydi kucuk yasta kapanmaniza.belli bi yasa gelince karari size biraksalardi.ben tesettur konusunda hep şu fikirdeyim ya kapanmamak lazim yada kapanmissan acmamak daha iyi.o yuzden erken yaslarda kapanilmasina karsiyim heves icin tesetture girilmemeli

kapanmışsa neden açılmasın ki?
kişilerin iradeleri üzerine neden baskı kuruyoruz kişi başını açmak ister açar, ya da başı açıktır kapatmak ister.. yeter ki hür iradesiyle bunu yapsın. ve sorunuza da yanıt vereyim ayetlerde bugünkü gibi bir baş örtme emredilmez. dini konuya giriyor evet ama bunu söylemek gerekiyor.

sen ne istiyorsun? açılmak mı ? öyleyse açıl. bu karar ailene düşmez ki. ama kararından emin ol yani ben neden açılmak istediğini anlayamadım.

Hem insanların bakısları hem egitimim icin, zaten bu sekilde mutlu da hissedemiyorum tum mesele bu

bu şekilde mutlu değilsen başka bahaneye gerek yok zaten.

kapanmışsa neden açılmasın ki?
kişilerin iradeleri üzerine neden baskı kuruyoruz kişi başını açmak ister açar, ya da başı açıktır kapatmak ister.. yeter ki hür iradesiyle bunu yapsın. ve sorunuza da yanıt vereyim ayetlerde bugünkü gibi bir baş örtme emredilmez. dini konuya giriyor evet ama bunu söylemek gerekiyor.
ben acilmasin demedim erken karar verip kapanilmasin diyorum dedigim gayette mantikli.ayetler konusuna hic girmiyorum

27 yasindayim su yasima kadar birgun esaro takmadim... sorun takman yada takmaman degil... nasil istiyor ve inaniyorsan oyle yasarsin... sorun bi acilip bi kapananlarda saci kapatip baska yeri acanda... tesetture uygun olmayan giyim de... boykesine ayar oluyorum... bi ara yokda yururken gordum... kadin kafasinda esarp altinda siyah tayt yani o tayt o kadar eski ki kullana kullana incelmis ve icindeki kilodun rengi belli oluyordu arkadan... dikis yerleri de acilmis dusun yani

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X