5 yıllık evliyiz ayri eve çıkmak istiyoruz masraflarin altından nasıl kalkabiliriz ?

Gonuldagiiii

Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2020
95
73
29
Oncelikle evet 5 yıllık evliyiz kayinvalide ile birlikte oturuyoruz. Başta bir süre otururuz sonra çıkarız diye konuşmuştuk ama bu süreçte eşim tek çalıştığı için maddi olarak pek uygun olmadi. Kayinvalide zaten sabah çıkıp akşam geliyordu çalışıyordu. Babasi da başka bir yerde çalışıyordu. Simdi o da geldi çalışıyor bu evde yaşiyor. Kayinvalide artık haftada bir iki gün işe gidiyor. Cocugum da var 3 yasinda. Eşim daha iyi bir işte calisiyor inşallah ayrı eve istiyoruz. Biraz birikmişimiz var. Yatak odası takimi ve yatak odası için yorgan yastık battaniye nevresim tarzi şeylerimiz var işte bebek için kurutma makinesi almıştık onu da aliriz zaten. Beyaz eşyalar koltuk tv falan alınacak. Mutfak eşyaları alınacak. Yani yatak odası hariç her şey. Ben cocuk olduğu için çalışmıyorum bunları almak çok mu zor olur. Birlikte oturup sonra ayri eve çıkanlar falan siz nasil yaptınız bu işleri?

Ayrica lutfen baştan aynı eve gitmeseydiniz nasil birlikte oturuyorsunuz falan demeyin öyle oldu. Sorunlar yaşıyoruz zaten. En kısa zamanda çıkmaya çalışıyoruz

Son düzenleme:
Maaş ne kadar, birikmiş ne kadar?

3 yaşından sonra kreşe de verilebilir çocuğunuza iyi gelecektir. Böylece siz de çalışabilirsiniz.

Her şeyi aynı anda almak zorunda değilsiniz neticede. En elzemlerden başlayarak alırsınız parça parça. İkinci el bakabilirsiniz bazı şeyleri.

Neden siz çalışmayı düşünmediniz hiç? 2 yıl çocuk yokmuş bu süreçte iki kişi çalışıp birikim yapabilirdiniz yani kaynana kayınpeder çalışıyor, eş çalışıyor siz evde oturuyorsunuz ne kadar mantıklı? Bir de çocuk yapmışsınız o da bahaneniz olmuş çıkmak istedikten sonra illa o çocuk olmayan 2 senede çalışıp birikim yapardınız karı koca.. hiç mi çeyiz falan da yapmadınız da hazır eve öylece geldiniz. Hazıra alışmışsınız. Çocuğunuzun artık 3 yaşında kreşe verip çalışın insanlara da yük olmayın yani..sonuçta o kadar eşyanın borcu taşınırken masraf kira şu bu baya tutar.

Maaş ne kadar, birikmiş ne kadar?

3 yaşından sonra kreşe de verilebilir çocuğunuza iyi gelecektir. Böylece siz de çalışabilirsiniz.

Her şeyi aynı anda almak zorunda değilsiniz neticede. En elzemlerden başlayarak alırsınız parça parça. İkinci el bakabilirsiniz bazı şeyleri.
35 40 bin kadar biriktirdi eşim. Benimde bir tane bileziği var 2 3 bin lira eder onu bozdururum. Elime geçen paraları da bir hesabima atıp unutacağım orda parayı. Kreşler çok pahalı bulundugumuz yerde. Çalissam bana maaşımdan bir şey kalmamış oluyor maalesef onu da hesap ettik

2.el sitelerinden alabilirsiniz
İlerde yenilersiniz
Çünkü normalde hepsi en az 60 tutar
Koltuk takımları olmuş 13 15 bin
Gerçi 5 yıldır ayda 500 atsaydınız 30 bin yapardı şimdiye
Bin tl atsaydınız 60 bin yapardı tüm eşyalara yeterdi kredisiz.

Güvenilir beyaz eşya mağazalarından ya da eşya mağazalarından alıp, taksit taksit ödemeye şimdiden başlayabilirsiniz. Eve çıkarken de evinize teslim ederler,

Şimdi gördüm 35 bin varmış. Bir koltuk takımı beyaz eşya hallolur sanki bu paraya

Bence eğer kiralar uygunsa eşyalı küçük bir eve geçin 2+1 e ya da mobilyacilardan alın eşyaları kendi yapımlari ucuz olur. Esyasiz eşyalı evlerin fiyatı genellikle 400-500 oynuyor aynı semtteyse. Ya da 0 olsun her şeyin en iyisi olsun takintiniz yoksa spotculardan 3 de 1 fiyatına 0 a yakın eşya alırsınız. Mesela çamaşır makinesi en iyisinden olmaz ama çalışır durumda olur buzdolabı da öyle aldığınız eşyaları temizletir kullanırsınız maks 10bine tüm evi döşersiniz

Birikmişiniz ne kadar ?
Kira ne kadar Olacak ortalama ?
Kv , kp ya da sizin ailelerinizden eşya için yardım eden olacak mı?
Siz de çalışacak mısınız ?
Bunları biraz detaylı yazarsanız daha iyi olur.
Çünkü tek maaşla hem kira hem eşya çok zor olur.
Eşimin ailesini bilmiyorum ufak tefek yardimci olurlar aslinda ama benim tarafimda yardim edecek kimse yok maalesef. Kreş masrafı olursa bana maaştan bir şey kalmıyor daha da çok masraf çıkıyor hatta

En azından beyaz eşyaları şimdiden alın mesela.çok güvenilir olmalı tabi. Birçok yerde bakitte eskisi gibi indirimler falan olmuyor. Taksitle ödeyin. En minimjm olan şeyleri alırsınız sizde. Ama hem kira hem eşya borcu falan çok zorlanırsınız
Nakit para ev kiralarken elektrik doğalgaz falan baya gidiyor yani.
Eve çıkınca zor ödersiniz.

X