5bin tl olan kirayı 16bin tl yapmak isteyen ev sahibi

whispersOFhope

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2020
329
442
35
Merhaba, günümüzün klasikleşmiş konularından olan ev sahibi kiracı konusu ile geldim. Durumumuzun şöyle bir farklılığı var diye yemi başlık açmak istedim. 2 senedir oturduğumuz ev. Geçen sene %25 oran yasal olmasına rağmen biz %40 zam yapmıştık. Sonra ev sahibi evi sattı. Üzerine aynı kiradan 6 ay oturduk. Şimdi Haziran’da 5000 tl olan kirayı 16.000 tl yapmak istiyor. Benzer durum ile karşılaşanlar nasıl bir yol izledi? %100 zam desek bile ikna olacak gibi değil.

Merhaba, günümüzün klasikleşmiş konularından olan ev sahibi kiracı konusu ile geldim. Durumumuzun şöyle bir farklılığı var diye yemi başlık açmak istedim. 2 senedir oturduğumuz ev. Geçen sene %25 oran yasal olmasına rağmen biz %40 zam yapmıştık. Sonra ev sahibi evi sattı. Üzerine aynı kiradan 6 ay oturduk. Şimdi Haziran’da 5000 tl olan kirayı 16.000 tl yapmak istiyor. Benzer durum ile karşılaşanlar nasıl bir yol izledi? %100 zam desek bile ikna olacak gibi değil.
Yeni ev sahibi evi alinca tahliyenizi yazili sekilde istemediyse, kira kontratiniz eski sartlarla devam eder. Kontrat yenilenme zamaninda % 25 zam yaparak devam edin.

Pes diyorum artık yaa.. İnsanlarda insaf kalmamış. Yasal olarak %25 yapabilir. Siz de buna göre ödeme yapın. Benim de bu ay ev sahibi ne yapacak bakalım.

İl
Semt
Ev kaç yaşında
Kaç yıldır kiradasınız
Yeni ev sahibi size tebliğ yolladı mı çıkın diye veya yeni mal sahibi ile kontrat sözleşmesi yenilediniz mi

hangi ildesiniz ve çevrede kiralar ne kadar

İl
Semt
Ev kaç yaşında
Kaç yıldır kiradasınız
Yeni ev sahibi size tebliğ yolladı mı çıkın diye veya yeni mal sahibi ile kontrat sözleşmesi yenilediniz mi
Çekmeköy’de bi site. Ev yeni sayılır. 3-4 senelik sanırım. Biz 2 senedir oturuyoruz. Yeni ev sahibi bir şey yollamadan eski kiradan devam ettik 6 ay boyunca. Yeniden Herhangi bir şey imzalamadık aramızda.
Bir de sitedeki evlerin fiyatı gereksiz pahalı yazılıyor kiralama sitelerinde. Herhalde oradan görüp arttırmak istiyor bu kadar.

Sitede bizim evin benzerleri 20-25bin arası yazılıyor kiralama sitelerinde.
Kiralama siteleri artık gerçekçi değil,çok büyük bi kısmı fiyat belirliyor bilerek.
Yasal hakkınız var fazlasını isteyemiyor diye biliyorum. Ancak ben gelicem oturacağım boşaltın diye ihtar yollarsa diye biliyorum ama o da hemen olmuyor.
Burada avukat arkadaşlar vardır konunuzu görünce yazarlar..

Sitede bizim evin benzerleri 20-25bin arası yazılıyor kiralama sitelerinde.
O zaman vicdanliymis😅 yanlış anlamayinda eski kiralar çok geride kaldı az zamlarla.
Benim evim istanbulda ,yeni 5 yıllık bina,dolapları özel yapılı, 2500 kirası düşünün. Yeni zam zamanına da daha var. Yani maaşlara o kadar zamlar yapılıyor, kiralar da mecbur artiyor. Eski diye makul söylemiş bence . Düz 15 olsun deyin

Sanki o kadar parayı mezarlarına goturucekler .bizim de gelecek ay 5 bin TL olacak .nasıl vericex bilemiyorum .iki bin di önceden 6 ayda bir zam istiyordu sözleşme vardı .ama karisdaki insan % 25 oranı ben bilmem anlamam ddi . Allah yardımcımız olsun

O zaman vicdanliymis😅 yanlış anlamayinda eski kiralar çok geride kaldı az zamlarla.
Benim evim istanbulda ,yeni 5 yıllık bina,dolapları özel yapılı, 2500 kirası düşünün. Yeni zam zamanına da daha var. Yani maaşlara o kadar zamlar yapılıyor, kiralar da mecbur artiyor. Eski diye makul söylemiş bence . Düz 15 olsun deyin
Yirmi beşbin yazmak istemiş olabilir misiniz? İstanbul’da diğeri mümkün değil sanki de. Yani biz o kadar da veremeyiz. Birden 5bindem 15e kim çıkmış ki biz çıkalım? Sitede kira yenileyen herkes yüzde 70/80 aralığında yaptı. Sadece merak ediyorum bizi çıkarabilir mi? Benim araştırmalarıma göre çıkaramaz ama benzer tecrübesi olan varsa danışmak istedim.

Kiralama siteleri artık gerçekçi değil,çok büyük bi kısmı fiyat belirliyor bilerek.
Yasal hakkınız var fazlasını isteyemiyor diye biliyorum. Ancak ben gelicem oturacağım boşaltın diye ihtar yollarsa diye biliyorum ama o da hemen olmuyor.
Burada avukat arkadaşlar vardır konunuzu görünce yazarlar..
Gelip oturamaz, Londra’da. Öyle derse biz de ispatlayamadığı takdirde 3 senelik kira masrafımızı ona ödettiriyoruz diye biliyorum.

Yirmi beşbin yazmak istemiş olabilir misiniz? İstanbul’da diğeri mümkün değil sanki de. Yani biz o kadar da veremeyiz. Birden 5bindem 15e kim çıkmış ki biz çıkalım? Sitede kira yenileyen herkes yüzde 70/80 aralığında yaptı. Sadece merak ediyorum bizi çıkarabilir mi? Benim araştırmalarıma göre çıkaramaz ama benzer tecrübesi olan varsa danışmak istedim.
Yok hatta düz dedim. 2.250 kirasi😅 ya biz fazla vicdanliyiz.
Koronadan önce yeni tasindi sayilir , zamlar çok yoktu malum .düzenli ödesin yeter dedik uyguna verdik. Korona çıktı çok zam yapmadık. Derken malum kiracilarda korunuyor, daha çok zam yapma hakkımız yok.
Boyle kaldı.
Yok cikaramaz da ama bence orta yolu bulun. Benim fikrim bu şekilde.

X