Bebek Beslenmesi 6 ay sadece ve sadece anne sütü veren var mıdır?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

mersel

ikinci kez anne oluyorum
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2008
445
69
Arkadaşlar çok merak ediyorum. 6 ay bebeğinizi hiç anne sütüyle beslediniz mi? Başka hiç bir ek gıda kullanmadan. Sadece anne sütü?
Sizce ne kadar doğru 6 ay boyunca sadece anne sütü, yanında hiç bir ek gıda olmadan.
(çorba yoğurt vs. hiç birşey) Bunu merak ediyorum.

(Arkadaşlar sorumda yanlışlık yaptığımı sonradan farkettim, kusura bakmayın. "Ne kadar doğru 6 ay anne sütü" sorusu saçma olmuş. Moral bozukluluğla öyle yazmışım. Sonradan düzelttim fakat ilk okuyup yargılamayın diye dipnot yazma ihtiyacı duydum)
tşkler

Son düzenleme:
ne demek ne kadar doğru...ben öyle yaptım hemde prematureydi bebeğim...bence sorunuz yanlış olmuş bebeğine göre değişir fakat 6 aydan ufak bebeklere ek gıda veririseniz alerji gibi yan etkiker ortay çıkar

Evet soru yanlış olmuş:)
Bebeğimize ek gıda yapmamız onu sağlıksız beslemek anlamına mı gelir?
6 ay boyunca sadece anne sütü verdiğinizde yaptığınız özel bir şey oldu mu? Sütü arttırmak için.

Bu konuyu neden açtım biliyor musuz? Kendini bilmez bir komşum markette mama alırken gördü. "Aaaa" dediii" mamamı yedircen bebeğine. Süt içir 6 ay öyle diyorlar doktorlar"
Sütüm az teyze dedim o yüzden mamaya başlıcam. Az olurmuymuş, yetermiş vs. vs. söylendi durdu. Canımı sıktı:KK43:(( Sanki sütüm varda ben vermiyorumm bebişimee;(((((

Son düzenleme:
Arkadaşlar çok merak ediyorum. 6 ay bebeğinizi hiç anne sütüyle beslediniz mi? Başka hiç bir ek gıda kullanmadan. Sadece anne sütü?
Sizce ne kadar doğru 6 ay boyunca sadece anne sütü, yanında hiç bir ek gıda olmadan.

cnm bende sadece anne sutu verdım 6 ay boyunca halada emıyor
sorun gercektn yanlıs olmus sızce ne kadar dogru derken bunu yanlıslıkla yazdıgını dusunuyorum aslında saglıklısı dogalı bu ama senın sutun yetmıyorsa verırsın baska bırsey ama sankı ılk 6 ay anne sutu verenlere sızın yaptıgınız ne kadar dogru gıbı bı soru sormus gıbı algılanıyosun .......her turlu drun en azından ortak soyleyebıldıgı teksey bu ılk 6 ay sadece anne sutu su bıle vermeyın derler ama sut yetmıyosa durum baska
keske yazmadan once dıkkat etseydın cnm

benim arkadaş 6 ay sadece ve sadece anne sütü verdi,yetmediği halde.bebeği uyku problemi çekti devamlı.kaç kez dedim ek gıdaya geç dinlemedi.bebek 8 aylık oldu sanırım hala ek gıda vermiyor...

6 ay boyunca sadece anne sütü verdiğinizde yaptığınız özel bir şey oldu mu? Sütü arttırmak için.

Bu konuyu neden açtım biliyor musuz? Kendini bilmez bir komşum markette mama alırken gördü. "Aaaa" dediii" mamamı yedircen bebeğine. Süt içir 6 ay öyle diyorlar doktorlar"
Sütüm az teyze dedim o yüzden mamaya başlıcam. Az olurmuymuş, yetermiş vs. vs. söylendi durdu. Canımı sıktı:KK43:(( Sanki sütüm varda ben vermiyorumm bebişimee;(((((

cnm sorun boyleyse dogru
drun onerdıyse ek gıdayı tabıkı kullanacaksın ama cocugunun doyup doymadıgını sutunle sen anlayabılırsın acken huzursuz oluyolar

ne saçma soru kimseye bişey ispat etmek zorundamısın tanımadıgın bi kadın yüzünden ben üçüncü bebek emzirişim ek gıdaya okadr geç başlardımki hep bir ay önca gidiyo gelişimide yetmiyosa doktor karar verir mama yer buda gayet normal anne sü tü dünyada eşi benzeri varmı ne çorbası ne sebzesi

canım bende 14 ay emzirdim. akşam yatarken veriyordum 14. ayda birde sabah ancak birikiyordu.yetiyormuydu hayır ama amacım 2 yaşına kadar emzirmekti.ne içerse kardı. 14. ayında ameliyat sonrası sussun diye göğsümü verdim bıraktı çok üzüldüm.

ilk 6 ay bende sadece anne sütü verdim.su dahi vermedim. hatta mamada vereyimmi dedim doktora zaten 2 ay önde gidiyor demekki sütün yetiyor dedi.sende doktorunla görüş gelişimi nasıl baksın karar verin. ben sütümü artırmak için bol bol ısırgan çayı içtim .bunu doktorum demişti süt yapar diye. marketlerde var poşet çay şeklinde. birde eczanelerde vitamalt var. alkolsüz bira buda çok iyi süt yapar.yer elması ye canım bol bol oda süt yapar. ve bol su iç ve bol bol emzir. emzirdikçe süt üretimini tetiklersin.
lütfen üzülme ve kendini yargılama elbet sütün yetmiyorsa ek mama vereceksin açmı kalsın kuzun. ama bunu doktorunla kararlaştır.lütfen ama doyurmasada sütünü vermeye devam et.önce sütünü ver sonra doymadığını mama ver.sağlıkla sıhhatle büyütmen dileğiyle bebeğini.

mutlaka doktoruna danış canım, kilo alımı ve gelişimine göre sana yol gösterecektir. Yoldan geçen bile sanki doktormuşcasına akıl verir adama, ben de senin gibi takıp üzülenlerdenim.Ama asla birileri akıl veriyor diye yolumu değiştirmedim, en fazla canım sıkıldı hepsi bu. En güzeli verebildigin kadar anne sütüyle götürmektir ama benim doktorum bana, bunca yıllık doktorum en fazla 7 ay sırfanne sütü verebilenle karşılaştım. Ama verebildigin kadar sadece anne sütüyle gidecegiz. Geceleri yarım saatte bir uyanıp aglamaya baslayınca gel, kilo alımı da düşmüsse ancak o zaman geceriz ek gıdaya demişti. Arkadaşların dedigi gibi bizler bebeklerimizin annesiyiz. Kimse hüküm kesme hakkı düşmez doktorlardan başka...Sıkma canını, sağlıklı günler...

Son düzenleme:
sadece anne sutu verdım..
dıger besınlerı hazmedecek kadar güçlü degıl ki mıdesı...ancak anne sütü...6 aydan sonra elma suyu ..vs..

Tşk ederim kızlar, hakketten canım çok sıkıldı. Dolu dolu akan göğüslerim kesildi. Ben 6 ay sadece anne sütü vermek taraftarıydım ama olmadı;((((
Ayrıca sorum yanlış anlaşıldığı için özür dilerim. Tabi ki de ennn güzeli sadece anne sütü.

ben de 6 ay sadece anne sütü verdim. ne su, ne çorba,ne de başka bir şey.
öyle aman aman sütümde yoktu.
çoğu zaman ağlıyodu oğlum.
hastaneye kontrole gittiğimizde aynı aydaki bazı çocukların yanında bizimki minyatür gibi duruyordu.
kaç kere doktorun kapısına "benim oğlum doymuyor galiba.üstelik çok ta minik.mamamı versek acaba " diye gittiysem tabiri caizse doktorum tarafından kovalandım.
eğer bebeğinizin gelişimi ayına göre normalse, kilo alımı alt sınırdada olsa yeterliyse sırf ağlıyor diye mama veya ek gıda vermeyin derdi doktorum.
açlıktan ağlaması, henüz ek gıdaları sindirmeye elverişli olmayan midesine ağır gelecek şeyleri doldurmaktan daha çok zarar vermez bebeğinize derdi.
ve bence çok ta haklıydı.
yani bebeğin ağlaması doymamasına ölçü değil.
o bebek daha.vara yoka ağlar tabi.her şey için ağlıyo olabilir.
bebeğim tosun olsun diye gelişimi yerinde olduğu halde mama verenlere hayret ediyorum.
ama gidersiniz doktora,sütünüzün yetmediğini söyler,gelişmi,boyu kilosu geridedir o ayrı.o zaman elbette vereceksiniz ek gıda.

ben 6 ay sadece anne sütü verdim tattırma ve tat denetme şeklinde meyve ve sebze suları yoğurt falan verdim ama doyumluk değil yani öğün olacak kadar değil bir iki kaşıık tattırıyodum sadece kaşıktan yutmayı öğrensin ve değişik tatlara alışsın diiye doktorum öyle demişti, hala da emziriyorum 13 aylık şu anda

Son düzenleme:

(Arkadaşlar sorumda yanlışlık yaptığımı sonradan farkettim, kusura bakmayın. "Ne kadar doğru 6 ay anne sütü" sorusu saçma olmuş. Moral bozukluluğla öyle yazmışım. Sonradan düzelttim fakat ilk okuyup yargılamayın diye dipnot yazma ihtiyacı duydum)
tşkler

bende 6 ay boyunca sade emzirdim kızımı
bebeğim bugün itibariylen 7 aylık ve ben ek gidalara yaklaşık 3 hafta önce başladım
sütüm gayet iyidi kızımı 6 ay boyunca besledi kilosu ve gelişimi çok iyidi o yüzden ek gidaya gerek duymadık ne ben ne de dr.umuz
çorba yoğurt vs ömür boyu yiyip içecek zaten anne sütü öyle değil
o yüzden çok memnunum, en az bi 1-1,5 yaşina kadarda emzirmek istiyorum

sadece anne sutu verdım..
dıger besınlerı hazmedecek kadar güçlü degıl ki mıdesı...ancak anne sütü...6 aydan sonra elma suyu ..vs..

canım, dogru soyluyorsun ama anne sütü yetmiyorsa da annenin birtanecik bebekine bakma yükümlülüğü devam eder...nasıl ki kedicikler bir süre sonra bebişlerine fare, et, ciger bulup getirir sütü yetmiyor diye, aynı hesap...Doğanın mucizleri de, buldugualternatif çözümler de tartışılmaz. Keşke her annenin en az 6 ay sütü yetse, ama olmayabiliyor. Benim ogluma sütüm yetiyor ama yine de sürekli aglayıp uyuyamadıgı için içim içimi kemiriyor. Anne sütü dünyanın 2. mucizesi; ilki bebeklerimiz! Ama bebegini emziremeyen anneleri de düşünelim ne olur; hiç bir anne üzülmesin... Oglum 1 aylık bile degilken, kendimce bir program yapmıstım, 3 saat dolmadan bebegime süt vermezdim - aglasa bile - (dogrusu bu sanmıştım , ne cahillik!) sonuçta bebegim hiç kilo alamadı ve dr kontorlunde ek besine geçicez büyük ihtimalle sütün yetmiyor 1 hafta sonra gel bir kontrol daha yapıpı geceriz dedi. O hafta bebegim her istediginde delice emzirdim ve doktorum ek gıdaya geçişten vageçti. niye mi yazdım bunu? cünkü bebegine yeterince süt verememe duygusunun bir anneyi nasıl üzdügünü biliyorum. Ama yine biliyorum ki, bu dogal bir durum. Allah nasıl isterse oyle olur herşey. Oyüzden sütünüz bir şekilde yetmiyorsa, cok üzmeyin kendinizi; ama yine Allah'ın size verdigi aklı- ilmi kullanın. Bol su için. Moralinizi yüksek tutun; ve şöyle deyin; Ben yavruma yeterim... Ha, tüm bunlara ragmen olmazsa, üzmeyin kendinizi; eskiler muhallebiyle beslediler bizi. Ben de anne sütü alamadım. Eşim de...Pek çok tanıdıgımda...Allah bebişleri, meleklerimiz korur. Lütfen üzmesin annecikler kendini, yeter ki önce elinizden geleni doktorlarınız liderliginde yapın. Eskiler daha kırkını doldurmadan pirinç unu verirlermiş bebeye. O bebeler kim? Bizleriz... Bu kadar katı olmayın ki rahat bir nesil yetiştirelim. Sütü yetmeyen annecikler de üzülmesin. Cok normal bu durum. Allah yavrucuklarımıza uzuuuunn saglıklı, mutlu ömürler versin...opuyorumnanaktan

Canım bende ilk altı ay anne sütü verdimm ama şu anki aklım olsaa 4. aydan itibaren tadımlık olarak başlatırdım damak tadı gelişsin,alışsın diye,oğlumun seçiciliğini,iştahsızlığını buna bağlıyorum..

Tanıdığımız bir doktor kilosu iyide olsa 4. aydan itibaren başlatıyorr hastalarını..
Ama hemen hemen tüm dr.lar ilk altı ay sadece Anne sütü diyor..

ben de 6 ay sadeceanne sütü verdim. su da vermedim. ek gıdalara çok zor alıştı oğlum. beni emerken tosuncuktu ama sonra kilo alımı çok yavaşladı. boyu uzamaya devam etti ama. ek gıdalara tastamam 7.5 ayda başladık. erkenden bişeyler tattırmak faydalı mı bilemiyorum. bir bebeğim daha olurs denerim

6 ay boyunca emziren anneler, çalışan annelermisiniz? Yoksa evde miydiniz?
ışe başladıktan sonra da 6 ay sadece anne sütümüz yeterli oluyor mu? Sütlerinizi sağıp stok mu yaptınız?

bende su dahi vermedim 6 ay hep emzirdim arada sütümün azaldığı dönemler oldu fakat sık sık emzirerek ve aç kalmayarak sütümü çoğalttım.özellikle gece emzirmeleri sütü fazlasıyla arttırıyor tavsiyemdir....

Benim sütüm de Allaha şükür yeterli. Şimdiye kadar su dahi vermedim. Bu ayki kontrolümüzde doktorumuz öğün haline gelmeyecek şekilde üç-dört kaşık meyva ve sebze püresi tattırmamı istedi. Önümüz aya hazırlık olacakmış. Ayrıca 5.ayda yutmayı öğrenirlermiş. Yavaş yavaş alıştıralım önümüzdeki ay sorun yaşamayalım dedi. Önümüzdeki ay sütüm yeterli olsa dahi ek gıdalara başlayacakmışız. Bende öğün haline gelmemek şartıyla üç-dört kaşık tattırmalara başladım.

X