69 ay 1. Sınıf kararsızlığı

İki kızım var biri 82 aylık diğeri 78 aylık gittiler. Aradaki bu kadar az farkı bile ben hissettim.

Ben 1.sınıfa 1 yas küçük başlamıştım. Başarımı etkilemedi. Tek dezavantajı boy konusunda oldu. Beden eğitimi dersinde boy sırası olurduk sondan 3 bendim hep :)

Merhaba, kardeşi anaokulundayken doğdu. Kızım birinci sınıfa başladığında 9-10 aylıktı. Zor günlerdi. Tabiki kıskandı, huysuzlandı , aksi bir çocuk oldu. Yenidoğan döneminin birinci sınıfa denk gelmemesine sevinmiştim çünkü her ikisinin de ilgi beklediği bir süreç. Kızımın yaş olarak büyük bit şekilde birinci sınıfa başlaması bu konuda avantaj sağladı bize. Çünkü birçok şeyi kendi başına halledebiliyordu.
Bizim de kardeş doğumu şimdi hamile kalsam oğlumun ilkokul 1. sınıfın başlamasının hemen başlangıcına gelecek gibi. Bebek için de 1 yıl kadar daha beklesem artık yaşım 38 i geçmiş oluyor. Herkes olumsuz görüş beyan ediyor ilkokul 1 de yeni kardeş doğumu için. Ama bir yandan da düşününce tam zamanlı calışıyorum akşam 18.00'den önce evde olma şansım olmuyor hiç. İlkokul 1 döneminde doğum nedeniyle 1 yıl evde olursam çalıştığım zamana göre oğlumla daha fazla vakit geçirme şansım olacak gibi. Çünkü akşam 20.30 gibi uykusu gelen bir çocuk. Oğlum ilkokul 1 deyken kardeş olmayıp ben çalışmaya devam etsem, 18.00 de eve gelsem yemek hazırla ye , biraz oyun oyna ve ödev yapmaya çalışsak çocuğun bir sey yapmaya hali kalmayacak. Bilmiyorum düşüncem çok mu yanlış??

Bizim de kardeş doğumu şimdi hamile kalsam oğlumun ilkokul 1. sınıfın başlamasının hemen başlangıcına gelecek gibi. Bebek için de 1 yıl kadar daha beklesem artık yaşım 38 i geçmiş oluyor. Herkes olumsuz görüş beyan ediyor ilkokul 1 de yeni kardeş doğumu için. Ama bir yandan da düşününce tam zamanlı calışıyorum akşam 18.00'den önce evde olma şansım olmuyor hiç. İlkokul 1 döneminde doğum nedeniyle 1 yıl evde olursam çalıştığım zamana göre oğlumla daha fazla vakit geçirme şansım olacak gibi. Çünkü akşam 20.30 gibi uykusu gelen bir çocuk. Oğlum ilkokul 1 deyken kardeş olmayıp ben çalışmaya devam etsem, 18.00 de eve gelsem yemek hazırla ye , biraz oyun oyna ve ödev yapmaya çalışsak çocuğun bir sey yapmaya hali kalmayacak. Bilmiyorum düşüncem çok mu yanlış??
Yok hayır hiç de mantıksız düşünmüyorsunuz. Eşiniz de destek olursa gayet güzel geçirebilirsiniz bu süreci. Sizin şartlarınızda evde olmanız çok daha mantıklı görünüyor.

68 aylıkken başlatmadım,sonraki yıl başlattım yani şuan 1e gidiyor. Sinifin coğu da kızım gibi. Ders basarisini değil sosyal yönden düşündüğüm için erken gitsin istemedim. Tuttuğunu koparan,fiziksel duygusal acıdan gelişmiş bir çocuk erken de gidebilir ama diğer türlü yanlış buluyorum.

kızınızı en iyi siz tanıyorsunuz, uyum sağlayan girişken bir çocuksa çekingen değilse bir sorun yaşamaz. ben 5buçuk yaşında okula başladım o zaman okula başlama yaşı 7 idi. yazmayı biliyordum falan diye ailem yazdırdı. ama ben sessiz çekingen pasif bir çocuktum, dersler konusunda sıkıntı yaşamadım ama sosyal anlamda gerçekten zorlandım. dediğim gibi aktif girişken cesaretli bir çocuksa yapabilir.

Okula gec gonderme furyasi “5,5 yas zorunludur” seklindeki duzenlemeden sonra basladi. Bundan 30 yil once ilkokula baslama sarti 6yas bitimiydi. Akademik takvim zaten cocuklarimizi 1 yas daha buyuk goruyor yani 7 yasinda ilkokula baslamis oluyorduk. Eskiden bu kadar raporlar dilekceler yoktu,kimse cocugunu sinifin en buyugu en guclusu olsun kaygisi ile bir sene gec gondermiyordu. Valla o gunlerde sinif mevcutlari simdikinin iki katiydi,kimse vay ezildik demezdi. Devletin bu duruma kesinlikle dur demesi lazim bence. İlkokul 1.sinifta 8 yasinda cocuk var su anda saka gibi

70 aylık başladı kızım. Öğretmeni kesinlikle kaygılanacak hiçbir şey olmadığını söylüyor.
Algısı, akademik düzeyi yeterli ve iyi.
Ödev konusunda zaman zaman zorlanıyor, sıkılıyor ama bu da normal diye düşünüyorum.
Ama kardeşini 69 aylıkken göndermeyi düşünmüyorum.
Karakter olarak farklılar öncelikle.
Çocuğa göre değerlendirmek lazım.

Okula gec gonderme furyasi “5,5 yas zorunludur” seklindeki duzenlemeden sonra basladi. Bundan 30 yil once ilkokula baslama sarti 6yas bitimiydi. Akademik takvim zaten cocuklarimizi 1 yas daha buyuk goruyor yani 7 yasinda ilkokula baslamis oluyorduk. Eskiden bu kadar raporlar dilekceler yoktu,kimse cocugunu sinifin en buyugu en guclusu olsun kaygisi ile bir sene gec gondermiyordu. Valla o gunlerde sinif mevcutlari simdikinin iki katiydi,kimse vay ezildik demezdi. Devletin bu duruma kesinlikle dur demesi lazim bence. İlkokul 1.sinifta 8 yasinda cocuk var su anda saka gibi
Cılkı çıktı. Herkes evde okuma , yazma öğretiyor. Ama yanlış tekniklerle. Sonra çocuk okumasını hızlandıramıyor.
Birinci sınıf konuları zaten çok basitlestirildi. 60 aylık mevzusu olunca. Herseyin bir kritik dönemi var.
Ha birinci sınıfta önde. Ama birinci sinifa kadar önde getirip öyle bıraktıktan sonra anlam ifade etmiyor. Ya devamı.
Bu arada 1. sınıfları okutan sınıf öğretmeniyim.
Çocuklarımı da küçük gönderdim. Hatta sınıfta en küçükler. Hiç pişman değilim.

Cılkı çıktı. Herkes evde okuma , yazma öğretiyor. Ama yanlış tekniklerle. Sonra çocuk okumasını hızlandıramıyor.
Birinci sınıf konuları zaten çok basitlestirildi. 60 aylık mevzusu olunca. Herseyin bir kritik dönemi var.
Ha birinci sınıfta önde. Ama birinci sinifa kadar önde getirip öyle bıraktıktan sonra anlam ifade etmiyor. Ya devamı.
Bu arada 1. sınıfları okutan sınıf öğretmeniyim.
Çocuklarımı da küçük gönderdim. Hatta sınıfta en küçükler. Hiç pişman değilim.
Soyut kavramlar ve metafizik konularda sorun yasaniyor derken neyi kastettiklerini ben anliyorum sanirim, hic onemli degil sahsen benim oglumun metafizigi 14 yasindan once kavrayacagini sanmiyorum,olmasi gereken zaten o yaslarda ogrenmesi.
Bugun bu konuya yazarken tesaduf annem de yanimdaydi,gec gondermenin daha buyuk sorunlara yol acacagini soyledi mesela. Veliler yeri geldiginde sistemin cocuklari at yarisina soktugunu iddia ediyor ama aslinda bunu yapan sistem degil,biraz da velilerin bu tavri. Herkesin derdi cocugum en iyi olsun,en iyi kossun,en iyi atlasin,en uzun boylu olsun,her seyi en en en. Yani bu kadarina gerek var mi anlamiyorum ki ben. En cok istedigim sey cevreye saygili cocuk olsun mesela,arkadasina duzgun davransin,niyeti ve davranisi guzel olsun diyorum ben. En uzun en guclu olunca topluma bir faydasi olmuyor cunku

Soyut kavramlar ve metafizik konularda sorun yasaniyor derken neyi kastettiklerini ben anliyorum sanirim, hic onemli degil sahsen benim oglumun metafizigi 14 yasindan once kavrayacagini sanmiyorum,olmasi gereken zaten o yaslarda ogrenmesi.
Bugun bu konuya yazarken tesaduf annem de yanimdaydi,gec gondermenin daha buyuk sorunlara yol acacagini soyledi mesela. Veliler yeri geldiginde sistemin cocuklari at yarisina soktugunu iddia ediyor ama aslinda bunu yapan sistem degil,biraz da velilerin bu tavri. Herkesin derdi cocugum en iyi olsun,en iyi kossun,en iyi atlasin,en uzun boylu olsun,her seyi en en en. Yani bu kadarina gerek var mi anlamiyorum ki ben. En cok istedigim sey cevreye saygili cocuk olsun mesela,arkadasina duzgun davransin,niyeti ve davranisi guzel olsun diyorum ben. En uzun en guclu olunca topluma bir faydasi olmuyor cunku
Katılıyorum.
Bugün bir arkadaş dedi ki; Çocuğumu çok zorluyorum. Bir test, bir test daha.
Allah korusun çocuğum ölse hersey boşa gidecek.
Tüylerim ürperdi bu söze

1 yıl daha beklerse çok geç olabilir ve öteki arkadaşlarından daha ileri oldugu için ayak uyduramaz bence başlamalı. Bende bir öğretmen olarak söylüyorum. Beklemeyin

Konu biraz hortlamış, ama belki birileri okur diye yazıyorum.
çocukları 1. Sınıfaerken göndermenin sıkıntıları ilkokulda değil ortaokulda yaşanıyor. Algılama, soyut düşünme, sosyal beceriler de hep sıkıntı yaşanıyor. Ortaokulda öğretmenim.
O zaman doğru karar vermişiz 🤗 80 aylık başladı geçen sene.

4 yaşındakı kızım bu sene ıkıncı senesı o bıle sıkıldı.okula gıtmek ıstemiyor.çoğu şeyı gıtmeden öğrenmişti zaten.şimdi sıkılıyor. evde bir yaş üstü etkınlık kıtabı aldırıp onu yaptırcam artık.sürekli tekrar halde göruyorum. cuma gunlerı ödev verıyorlar ben bakmadan kendısı yapıyor tam ve doğru şekılde. 4 yaşındakı çocuk bunu hıssedyorsa sizin kızınızı düşünemiyorum bile.
bence zihinsel gelişim ve öğrenme açısından çocuk kısıtlanıyor.yenilik istıyorlar sürekli.öğrenmeye açlar.bidaha düşünün.

X