Tuvalet Eğitimi 8 çocuktan Biri Altini Islatiyor.

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
N

nargisos

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi nargisos
  • #1
Yapılan bir araştırmada, her 8 çocuktan birinin uykuda altını ıslattığı saptandı. Altını ıslatma oranı erkeklerde yüzde 16.9 iken, kızlarda yüzde 8.6 olarak tespit edildi. Uykuda altını ıslatan çocukların yüzde 72’sinde bu durum doğuştan beri görülüyor.

- Adnan Menderes Üniversitesince (ADÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Pediatrik Nefroloji Bilim dalı Başkanı Doç. Dr. Ferah Sönmez, Aydınmerkez ve köylerinde 5-15 yaş arası çocuklarda “uykuda altına ıslatma” sıklığının saptanması ve bunun sosyo-ekonomik nedenlerinin belirlenmesi amacıyla 1008 çocuğu kapsayan araştırma yapıldığını söyledi.


Uykuda altını ıslatma sorunu yaşayan çocukların oranının yüzde 12.9 olarak saptandığı bildiren Sönmez, şöyle konuştu:
“Bu oran bize göre yüksek. Yani her 8 çocuktan biri altını ıslatma sorunu yaşıyor. Çocukların altını ıslatma sıklığı, ülkeler ve bölgeler arasında farklılık gösteriyor. Bu oran 9 yaşında yüzde 17.6’ya kadar çıkarken, 15 yaşında yüzde 2.4 olarak bulundu. Uykuda altını ıslatan çocukların yüzde 72’sinde bu durum doğuştan itibaren görülüyor. Yüzde 28’inde sonradan gelişmiş.”

Araştırmada, altını ıslatan çocukların ailelerinin yüzde 68.8’inin hiç hekime gidip bilgi almadıklarının belirlendiğini ifade eden Sönmez, altını ıslatma oranının erkeklerde yüzde 16.9 iken, kızlarda yüzde 8.6 olarak tespit edildiğini söyledi.

KARDEŞ KISKANÇLIĞI VE EKONOMİK NEDENLER DE ETKEN
Sönmez, uykuda altını ıslatan çocukların üçte ikisinde anne veya babanın da çocukluk döneminde aynı sorunu yaşadıklarını, düşük öğrenim düzeyi olan, annesi çalışan çocukların altını ıslatma oranının daha yüksek olduğunu bildirdi.

Sönmez, “Kardeşini kıskanan, annesi ya da babası otoriter olan çocuklarda ‘gece altına işeme’ sorunu daha fazla yaşanıyor. Aylık geliri düşük olan ailelerin çocuklarında uykuda altını ıslatma sorununun daha yüksek olduğunu tespit ettik” dedi.

Hastalığın genellikle 15 yaşa kadar kendiliğinden düzelebildiğini belirten Sönmez, anne ve babanın çocuğunu tedavi ettirmekten çekinmemesini, mutlaka hekime başvurması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
A

adviye

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi nargisos
  • #2
bu gerçekten doktora gidilmedigi sürece kendiliginden halledilemeyecek kadar önemli bir sorun.bir yakınımın çocugunda bire bir şahit oldum. hep atlatır biraz daha büyüsün yapmaz dendi fakat malesef çocuk ergenlige adım atmasına ramen degişen bişey olmadı... artı ergenlige geçişte yaşadıgı problemler de cabası.böyle durumlarda vakit kaybedilmeden doktora gidilip bu rahatsızlıgın altında yatan nedenler araştırılmalı..nargisos sanada paylaşımın için teşekkür ederim..
 

zeliha42

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Ağustos 2006
168
0
43
  • Konu Sahibi nargisos
  • #3
Benim kızım 3 yaşını yeni bitirdi.Gündüz bir sorunumuz yok ama gece kaldırmadığım zaman altını ıslatıyor.Sizce bu bu yaş için normal mi?
 

cmrmduru

kızım+oğlum:Huzur
Kayıtlı Üye
6 Mart 2011
2.688
749
Mesaj hakkınızı oyun bölümünden veya geyik bölümünden doldurun.
Burada mesaj doldurmak yasaktır,ceza alabilirsiniz
 
X