Davranış Bozuklukları 8 Yaş Çocuğumda OKB Bozukluk var

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

asya_lc

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Ağustos 2011
45
10
Merhaba arkadaşlar. Benim 8 yaşında oğlum var . OKB var.
Çok endişeleniyorum. Düşündüğü şeyler beni çok korkutuyor.7 ay önce ilk defa başladı. İntihar etme planı yapmış apartmanın en üds katına çıkıp atlamayı planlamıştım anne dedi. Sonra sonra beni öldürmek istediğini, planlar yaptığını söyledi.

""· Çocuğun ödevini yapma sırasında çok fazla silme yazma-düzeltme davranışı sergilemesi

· Çocuğun yanlış yapmaktan,yanlış davranışta bulunmaktan çok korkması

· Çocuğun anne-babasına bir şey olacağı kaygısı ile onları yalnız bırakmaması

· Çocuğun gün içinde çok fazla hayal kurması (obsesif düşüncelerle uğraşıyor olabilir)

· Çocuğun anne-babasına çok fazla soru sorması ve cevabı tekrar tekrar istemesi veya yaptıklarını her detayı ile anlatıp onay istemesi

· Çocuğun bir işe başlarken çok fazla zaman harcaması-gecikmesi-başlayamaması

· Çocuğun odaklanma ve konsantre olma bozuklukları

"
bunlarda var
Benim ağlama nöbetlerim den sonra söylememeye başladı.

Doktora götürdük uyuşturan bir alerji şurubu var ondan verdik 2 ay ama hiç bir fayadası olmadı zaten psikologta ilgilenmeden yazdı gönderdi ilacı o yüzden ilacı da kestik.

Yardımlarınızı, deneyimlerinizi, bilgilerinizi rica ediyorum.
destekleriniz için şimdiden telşekkürler..

bende var okb ama öncelikle yetişkinim artı kendime zarar vermeyi hiç düşünmedim ya da başkasına.... temizlik mikroplar her şeyin takım olması düzgün kusursuz görünmesi gibi takıntılarım sevdiklerime bir şey olacak kaygısı gibi şeylerim vardı demek bunların da mı seviyeleri var ya da yanında depresyon belirtileri de var gibi mi sizde ama ne olursa olsun ilacı kendi kafanıza göre kesemezsiniz... ki bu tip rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar ağrı kesici antibiyotik gibi değil çok uzun sürede etki eder kesmek bile doktor kontrolünde kademeli yapılır doktorunuzdan emin değilseniz de başka birine daha görünüp ona göre karar verseydiniz keşke tedavisi çok zor bir rahatsızlık yani insanın doğru olduğuna o kadar candan yürekten inandığı bir şeye hayır buna artık inanma sen öyle düşünme deyinc..e ha öyle mi düşünmeyeyim tamam o zaman diye bıçak gibi kesilmiyo maalesef (eşim psikoloji mezunu ama onun bu cümleden başka bi yöntemi olmadı yazık ki bana karşı )onun sizden farklı bi algısı oldugunu dünyaya unutmayın..siz kendi başınıza yeterli olacağınıza inanmıyorsanız ilacın yanında psikolojik tedavi de alın bu tip merkezler var klinil bi psikolog olmasılazım tabi.. psikiyatristlerin de bazıları seans yapabiliyor öyle olursa sizde ilacı da takip eden seansı da takip eden aynı kişi olur daha güzel de olur bence

bende var okb ama öncelikle yetişkinim artı kendime zarar vermeyi hiç düşünmedim ya da başkasına.... temizlik mikroplar her şeyin takım olması düzgün kusursuz görünmesi gibi takıntılarım sevdiklerime bir şey olacak kaygısı gibi şeylerim vardı demek bunların da mı seviyeleri var ya da yanında depresyon belirtileri de var gibi mi sizde ama ne olursa olsun ilacı kendi kafanıza göre kesemezsiniz... ki bu tip rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar ağrı kesici antibiyotik gibi değil çok uzun sürede etki eder kesmek bile doktor kontrolünde kademeli yapılır doktorunuzdan emin değilseniz de başka birine daha görünüp ona göre karar verseydiniz keşke tedavisi çok zor bir rahatsızlık yani insanın doğru olduğuna o kadar candan yürekten inandığı bir şeye hayır buna artık inanma sen öyle düşünme deyinc..e ha öyle mi düşünmeyeyim tamam o zaman diye bıçak gibi kesilmiyo maalesef (eşim psikoloji mezunu ama onun bu cümleden başka bi yöntemi olmadı yazık ki bana karşı )onun sizden farklı bi algısı oldugunu dünyaya unutmayın..siz kendi başınıza yeterli olacağınıza inanmıyorsanız ilacın yanında psikolojik tedavi de alın bu tip merkezler var klinil bi psikolog olmasılazım tabi.. psikiyatristlerin de bazıları seans yapabiliyor öyle olursa sizde ilacı da takip eden seansı da takip eden aynı kişi olur daha güzel de olur bence

çok saol cnm ilgilenip yazdığın için.yetişkinlerdeki rahatsızlıklar gibi değil çocuk olunca korkuyorum . böyle birşeyle ilk defa karşılaştım.

Merhaba arkadaşlar. Benim 8 yaşında oğlum var . OKB var.
Çok endişeleniyorum. Düşündüğü şeyler beni çok korkutuyor.7 ay önce ilk defa başladı. İntihar etme planı yapmış apartmanın en üds katına çıkıp atlamayı planlamıştım anne dedi. Sonra sonra beni öldürmek istediğini, planlar yaptığını söyledi.

""· Çocuğun ödevini yapma sırasında çok fazla silme yazma-düzeltme davranışı sergilemesi

· Çocuğun yanlış yapmaktan,yanlış davranışta bulunmaktan çok korkması

· Çocuğun anne-babasına bir şey olacağı kaygısı ile onları yalnız bırakmaması

· Çocuğun gün içinde çok fazla hayal kurması (obsesif düşüncelerle uğraşıyor olabilir)

· Çocuğun anne-babasına çok fazla soru sorması ve cevabı tekrar tekrar istemesi veya yaptıklarını her detayı ile anlatıp onay istemesi

· Çocuğun bir işe başlarken çok fazla zaman harcaması-gecikmesi-başlayamaması

· Çocuğun odaklanma ve konsantre olma bozuklukları

"
bunlarda var
Benim ağlama nöbetlerim den sonra söylememeye başladı.

Doktora götürdük uyuşturan bir alerji şurubu var ondan verdik 2 ay ama hiç bir fayadası olmadı zaten psikologta ilgilenmeden yazdı gönderdi ilacı o yüzden ilacı da kestik.

Yardımlarınızı, deneyimlerinizi, bilgilerinizi rica ediyorum.
destekleriniz için şimdiden telşekkürler..
ah canım benım kıyamam ben ona mınıcık bedenıyle neler dusunuyor .bende de okb var intihar ve zarar verme dusuncelerı bende de oldu fakat en baslarında .ılac tedavısıyle hersey bıttı .şimdi nasıl oğlunuz ?

Merhaba,

OKB ciddi bir rahatsızlıktır. Özellikle intihar düşünceleri hakimse, Çocuk psikiyatrı tarafından ilacı sürekli kontrol altında tutulmalı ve aynı zamanda bilişsel davranışsal terapi almalı bunu aşabilmesi için. Hem ilaç hem terapi size istediğiniz soucu verecektir. En etkili yöntem bu olacaktır. Sabırlı ve istikrarlı olursanız.

Sevgiler,

X