İlköğretim Yorum ve Soruları 8 YAŞINDAKİ OĞLUM HAKKINDA: Testlerde yorum sorularını yapamıyor

egemn

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
13 Ocak 2011
2.579
225
Herkese merhaba,

8 yaşında 3.sınıfa giden oğlum testlerde yorum sorularını yapamıyor.Mesela matematikte problemlerde cok zorlanıyor. Ya da mesela türkçede "Aşağıdaki noktalama işaretlerini uygun yerlere yerleştirin" tarzı soruları yapıyor ama soru eğer "Yukarıdaki boş parantezlere uygun noktalama işaretleri geldiğinde aşağıdakilerden hangisi söylenebilir/söylenemez?" biçimindeyse yapamıyor.Öğretmenine sordum o da bir sorun gözlemlediğini bazen çok basit soruları da kaçırdığını ve bunun için pedagoga gitmemizin iyi olacağını söyledi.Ben muhakkak götüreceğim gerekli testleri yaptıracağım ama o zamana kadar da içim içimi yiyor.Buradaki özellikle pdr ve sınıf öğretmeni arkadaşlardan fikir almak istiyorum. Yorumlarını esirgemeyen herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Gün içinde dalgınlığı, mesela oyun oynarken sizin komutlarınızı duymaması gibi şeyler söz konusu mu?
Kesinlikle baskı yapmayın.
Psikaytri konusunda çok acil harekete geçin. İyi bir çocuk psikaytrı ile hızlı çözüme kavuşursunuz.
Zeki ama çalışmıyor denilen öğrencilerimde şunu gözlemledim genel olarak. Zeki ama dikkat eksikliği var. Böyle bir konu ise basit iki ilacı var çözülür. Konu başka ise ona göre ilaç yada terapi önerilir zaten.

Gelişimsel bir sorunu olduğunu sanmıyorum ama tabi ki çocuğu görmeden bir şey denemez. Aklınızda kalmasın götürün bir uzmana ancak muhtemelen okuduğunu anlamıyor çocuk. Okuma anlama anlatma çalışmalarıyla ilerleyebileceğinizi düşünüyorum.

Hikayeyi okuyup sorulan sorulara cevap verebiliyor mu? Yeterince okuyor mu?

Gün içinde dalgınlığı, mesela oyun oynarken sizin komutlarınızı duymaması gibi şeyler söz konusu mu?
Psikaytri konusunda çok acil harekete geçin. İyi bir çocuk psikaytrı ile hızlı çözüme kavuşursunuz.
Zeki ama çalışmıyor denilen öğrencilerimde şunu gözlemledim genel olarak. Zeki ama dikkat eksikliği var. Böyle bir konu ise basit iki ilacı var çözülür. Konu başka ise ona göre ilaç yada terapi önerilir

Gelişimsel bir sorunu olduğunu sanmıyorum ama tabi ki çocuğu görmeden bir şey denemez. Aklınızda kalmasın götürün bir uzmana ancak muhtemelen okuduğunu anlamıyor çocuk. Okuma anlama anlatma çalışmalarıyla ilerleyebileceğinizi düşünüyorum.

Hikayeyi okuyup sorulan sorulara cevap verebiliyor mu? Yeterince okuyor mu evet cevap verebiliyo

Hikayeyi okuyup sorulan sorulara cevap verebiliyor mu? Yeterince okuyor mu?
evet bununla ilgili testler de oluyor sınıfta zaman zaman.Güzel puanlar getiriyor.Örneğin hikayeyi okuyoruz içinden sorular soruyorum cevaplıyor.Ertesi gün öğretmeni sınav yapıyor.80-90 alıyor genel olarak.

Zeki ama çalışmıyor denilen öğrencilerimde şunu gözlemledim genel olarak. Zeki ama dikkat eksikliği var. Böyle bir konu ise basit iki ilacı var çözülür. Konu başka ise ona göre ilaç yada terapi önerilir zaten.
Hayır tv'ye falan dalmamışsa olmuyor.

evet bununla ilgili testler de oluyor sınıfta zaman zaman.Güzel puanlar getiriyor.Örneğin hikayeyi okuyoruz içinden sorular soruyorum cevaplıyor.Ertesi gün öğretmeni sınav yapıyor.80-90 alıyor genel olarak.
Soru çözmeyi bilmiyor o zaman. Sorularda da hikaye mantığıyla ilerleyin. Verilen/istenen/çözüm yöntemi işe yarayabilir. Soru bize ne vermiş, neyi biliyoruz? Peki bizden istediği ne, neyi soruyor? Bu soruya çözümümüz/cevabımız ne olmalı? Gibi sorularla ilerleyebilirsiniz.

Günümüz çocukları genelde anne baba yardımıyla ders çalışıp soru çözdükleri için kendileri yardımsız yapma becerisi geliştiremiyorlar. Muhtemelen sorununuz bu.

Şunu da belirtmek istiyorum benim anne olarak gözlemim biraz da okulla ilişkisinin bozuk olduğu yönünde.Anasınıfını çok seviyordu sürekli oyun,etkinlik,eğlence,şarkılar..1.sınıftaki öğretmenimiz akademik gelişime çok önem veren pek etkinlik vs.tercih etmeyen bir öğretmen.Oğlum için bu keskin bir geçiş oldu.1.dönemin sonuna doğru tırnak yemeye başladı.Ardından pandemi ve uzaktan eğitime geçiş.Hiç sevmedi,kesinlikle adapte olamadı ve ben çok zorladım.Zorla oturttum bilgisayarın başına. Bunların da etkisinin olduğunu düşünüyorum.

Soru çözmeyi bilmiyor o zaman. Sorularda da hikaye mantığıyla ilerleyin. Verilen/istenen/çözüm yöntemi işe yarayabilir. Soru bize ne vermiş, neyi biliyoruz? Peki bizden istediği ne, neyi soruyor? Bu soruya çözümümüz/cevabımız ne olmalı? Gibi sorularla ilerleyebilirsiniz.

Günümüz çocukları genelde anne baba yardımıyla ders çalışıp soru çözdükleri için kendileri yardımsız yapma becerisi geliştiremiyorlar. Muhtemelen sorununuz bu.
Kendi başına Türkçe,Fen,Hayat bilgisi yapıyor.İngilizcesi çok iyi. Ama mat yapamıyor.Sadece çarpma,bölme vs.varsa yapıyor.Ama problem gibiyse yardımsız yapamıyor.Resim çizmeyi çok seviyor,çizerek çözdürüyorum soruyu."Burda çarpılcak hadi çarp bakalım" falan demiyorum. O da "o zaman çarpmalıyız çünkü artmış dimi anne" diyor.Bu şekilde ilerliyoruz genel olarak.

Son paragrafa katılıyorum, son dönemde kızımda gözlemlediğim sıkıntılardan biride bu.

Konu sahibi benim de kızımda daha belirgin ve yorucu olmak üzere benzer sıkıntılar var. Dört işlem veya ezbeleri yapıp yorumları, problemleri yapamıyor. Dikkat eksikliğinden ilaç kullanıyoruz. Benim konularıma bir bakın isterseniz.

Kendi başına Türkçe,Fen,Hayat bilgisi yapıyor.İngilizcesi çok iyi. Ama mat yapamıyor.Sadece çarpma,bölme vs.varsa yapıyor.Ama problem gibiyse yardımsız yapamıyor.Resim çizmeyi çok seviyor,çizerek çözdürüyorum soruyu."Burda çarpılcak hadi çarp bakalım" falan demiyorum. O da "o zaman çarpmalıyız çünkü artmış dimi anne" diyor.Bu şekilde ilerliyoruz genel olarak.
Aynen kızımın cümlesi artmış anne o zaman toplayalım, azalmış anne o zaman çıkaralım, olmadı carpalim vb. 😔

Son paragrafa katılıyorum, son dönemde kızımda gözlemlediğim sıkıntılardan biride bu.

Konu sahibi benim de kızımda daha belirgin ve yorucu olmak üzere benzer sıkıntılar var. Dört işlem veya ezbeleri yapıp yorumları, problemleri yapamıyor. Dikkat eksikliğinden ilaç kullanıyoruz. Benim konularıma bir bakın isterseniz.
Tamam,teşekkür ederim.

Ezber yöntemi var.
Problem çözme daha çok zekayı kullanma.
Yukarıdaki önerileri gözönünde bulundurun.
Belki de oglunuzun sözel zekası baskin.
O problemleri çözme algılama ilişki kurma bence çocuğun algılama biçimi ile alakalı.
Bende sozelciyimdir matematikte hep ezber soruları yapardım.
Bu çok değişir mi bilemedim.

Anlıyorum. Kesinlikle okuduğunu anlama konusunda zorluk çekiyor. Muhakeme yeteneği zayıf muhtemelen. Üçüncü sınıf için bulamadım da yöntemi anlamanız açısından aşağıya video bırakıyorum. Problemler konusunda zorlanan çocuklarda işe yarar bir yöntemdir bu.

Çocukluğumdan beri çok kitap okuyan birisi olarak hayatımın bir evresinde dikkat ile ilgili tedavi aldım.
Kendi tecrübemin haricinde öğrencilerimde benzer şeylerle karşılaştım.

Hayır tv'ye falan dalmamışsa olmuyor.

Bir uzmanla görüşün. En iyi sonucu o verecektir size.

Anlıyorum. Kesinlikle okuduğunu anlama konusunda zorluk çekiyor. Muhakeme yeteneği zayıf muhtemelen. Üçüncü sınıf için bulamadım da yöntemi anlamanız açısından aşağıya video bırakıyorum. Problemler konusunda zorlanan çocuklarda işe yarar bir yöntemdir bu.

Çok teşekkür ederim.

X