9 Yaşındaki Kızım

DeliHA35

... T Ü R K ...
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2014
1.517
5.978
Merhaba güzel hanımlar.
Büyük bir dert değil Allaha şükür ama yine de çok zorluyor beni.

Benim büyük kızım 9 yaşında.
1. sorunumuz ;
Bacaklarında ve kollarında çok fazla tüylenme var.
Özel bölge koltukaltı temiz daha yok oralarda.
Hormonlarında sıkıntı yok.
Bende başka kimsenin yanında kıyafetinin kolunu ya da bacağını bir milim dahi kıvırmıyor.
Çok utanıyor.
Badilerinin kol ağızları her yemeğin ve her şeyin içinde.
Bu ayrı bir çılgın konusu.
Tüylere en azından 11 yaşına kadar yapabileceğim birşey yok değil mi?

2. sorunumuz ;
Daha bu yaşında resmen ergenlik triplerine girdi.
İnatlaşma,beğenmeme,sürekli itiraz,benim hayatıma karışmayın tripleri.
Son iki aydır sürekli kavga ediyoruz.
Beni asla beğenmiyor hiç bir düşünceme onay vermiyor sürekli laf sokma ve her şeye cevap verme modunda.
Cahil ya da bağnaz bir anne değilim.
Ders konularından,sınıf dedikodusundan tutun da youtube bloggerlarına kadar her şeyi rahatça konuşuruz.
Ama özellikle şu son 2 aydır acayip değişti.
Her şeye burun kıvırıyor mutlaka bir kusur buluyor.
2 ay önce hayatında değişen bişey olmadı.
Güzelce konuşuyorum anlatıyorum hı hı tamam diyor gerisi yok.
Doktor arkadaşıma anlattım 'ön ergenlik' olduğunu söyledi.

Var mı bu yaşlarda çocuklarında bunları yaşayan?

Daha 9 yaşında böyleyse asıl ergenliğinde ne yapacağım bilmiyorum.

Bir endokrinolog gördü mü? Gerçi özel bölgelerde tüylenme başlamadıysa erken ergenlik değildir sanıyorum ama yine de bir uzmanın görmesinde fayda var.

Esmer ya da beyaz tenli olsa da kara kaşlı kara gözlü çocukların kol ve bacakları tüylü oluyor genelde, ergenliğe yaklaştıkça da iyice artıyor. Epilasyon ya da depilasyon için de erken sanıyorum.

aramıza hoşgeldiniz :)
13 yaşında kızım da yaklaşık 4 yıldır böyle
tüyler için sarartıcı kullanabilirsiniz
bizde aldırmaya 11 yaş civarı başladık

Bir endokrinolog gördü mü? Gerçi özel bölgelerde tüylenme başlamadıysa erken ergenlik değildir sanıyorum ama yine de bir uzmanın görmesinde fayda var.

Esmer ya da beyaz tenli olsa da kara kaşlı kara gözlü çocukların kol ve bacakları tüylü oluyor genelde, ergenliğe yaklaştıkça da iyice artıyor. Epilasyon ya da depilasyon için de erken sanıyorum.
Endokrinolog gördü evet.
Zayıflığından dolayı baya araştırıldı.

Aynen dediğiniz gibi esmer,kara kaşlı,kara gözlü :)
Ondan sanırım açık tenlilere nazaran daha tüylü.

Tüyleri sarartabilirsiniz. Diğer konularda bilgim yok ama şimdiki çocukların sanırım çoğu böyle. Yine de doğru bilgiler gelir umarım.

Endokrinolog gördü evet.
Zayıflığından dolayı baya araştırıldı.

Aynen dediğiniz gibi esmer,kara kaşlı,kara gözlü :)
Ondan sanırım açık tenlilere nazaran daha tüylü.

Endokrinolog bir sorun yok dediyse yoktur muhtemelen. Kara böcekler tüylü oluyor yapacak bir şey yok.

Ergenlik sancıları başlamış gibi. Enerjisini yönlendirdiği bir spor, sanat ya da etkinlik var mı? Yoksa bu tip bir şey kendine güven kazanmasında çok işe yarayacaktır.

Hormonlarına baktırın önce. Gerekeni doktor gerekeni söyler zaten. Ayrıca tüylerle ugraşmak için 9 yaşta 11 yaşta çok erken değil mi? Bu bloggerlar, youtuberlar güzellik algımızı öyle bir değiştirdi ki herkes kusursuz olmak zorunda. Birileri şunları tamamen ortadan kaldırsa o kadar mutlu olcam ki anlatamam. Gelecek nesiller için çok endişeleniyorum.

Çocuğun suçu yok. Sanal alem herkesi herşeyi öyle mükemmel gibi gösteriyor ki yavrular daha bu yaşta memnuniyetsizliğe düşüyor.
Kendini sevmesi için yardımcı olun. Sağlıklı olduğu için vücudunun tüylendigini söyleyin . Metabolizması iyi çalışmasa öyle olmazdı. Yani genetik etkileri ve sağlıklı olduğunu ona aktarmaya çalışın.
Sosyal medyadan uzaklaştırın bence, hatta sağlığına şükretmesini sağlayacak bazı sosyal sorumluluklara yöneltin.
Hasta olduğu için saçları kaşları dökülen okadar çocuk var, belki empati yaparsa kendini daha çok sevecektir.
Size sert davranma sebebi bence mutlu olmaması . Kendini sevmemesi.
Görünen bölgelerine papatya suyuyla işlemler yaparak sarartabilirsiniz. Belki biraz daha kırılır öfkesi .

Onu anlıyorum benimde bıyıklarım vardı. Sınıfta arkamdan pala remzi diye şarkı söylerlerdi. Öyle utandırdım ki, annemi suçlardım:)

Endokrinolog bir sorun yok dediyse yoktur muhtemelen. Kara böcekler tüylü oluyor yapacak bir şey yok.

Ergenlik sancıları başlamış gibi. Enerjisini yönlendirdiği bir spor, sanat ya da etkinlik var mı? Yoksa bu tip bir şey kendine güven kazanmasında çok işe yarayacaktır.
Sanat , spor, etkinlik bu aralar arayış içindeyiz.
Ben ne desem hepsine bi burun kıvırıyor.
Doktoruyla yapabileceği sporları konuşup sonrasında topu babasına atayım en iyisi.
Babasına benden daha ılımlı.
Beraber karar versinler.

papatya suyu ile sarartabilirsiniz daha rahat hisseder en azından. epilasyon için biraz erken bence :KK43: o yaşlarda başka ne yapılabilir bilmiyorum. endokrinde de hormonlarda da birşey çıkmadıysa genetik olabilir.

Kil-tüy konusu muhtemelen arkadaşları arasında alay konusu olmuştur.
Çocuklar acımasız oluyor bu konularda.
Yoksa o yaşta bu kadar hassasiyet biraz fazla geldi bana.
Eğer böyle bir sey yasadiysa sevdiği arkadaşları ve anneleri ile bir gün planlayın, çocukları eglenecekleri ya ilgilerini cekecekleri bir yerlere götürün. Aralarındaki paylaşım artarsa kılın tuyun önemi azalır :)
Dediginiz gibi müdahele etmek için çok küçük henüz. Ve nereden baksanız 2 yili var.

Sizi begenmesin yahu :)
Mantıklı aciklamanizi yapin ve ağırlığınızı koyun. Onu anlamaya çalışın ama arkadaşı degil annesi olduğunuzu da bilsin
Size sesini yükseltemez. Tartışma sırasında eğer kendine hakim olamıyorum bir 3 dakika ara isteyin. İkinizde bekleyin gib şeyler ise yarar mı bilmiyorum. KOlay gelsin küçük ergenle :)

Sanat , spor, etkinlik bu aralar arayış içindeyiz.
Ben ne desem hepsine bi burun kıvırıyor.
Doktoruyla yapabileceği sporları konuşup sonrasında topu babasına atayım en iyisi.
Babasına benden daha ılımlı.
Beraber karar versinler.

Devamlılığın olması açısından kendi isteğiyle başlaması çok önemli. Zorlamayla olmuyor çünkü.

Hormonlarına baktırın önce. Gerekeni doktor gerekeni söyler zaten. Ayrıca tüylerle ugraşmak için 9 yaşta 11 yaşta çok erken değil mi? Bu bloggerlar, youtuberlar güzellik algımızı öyle bir değiştirdi ki herkes kusursuz olmak zorunda. Birileri şunları tamamen ortadan kaldırsa o kadar mutlu olcam ki anlatamam. Gelecek nesiller için çok endişeleniyorum.
Önceki ay bakıldı hormonlarına.
Sıkıntı yok.

Youtube da güzellik bakım sayfalarına değil daha çok oyun ve kendinyap kanallarını seyrediyor.
MineCraft, Roblox, 5 Minute Craft gibi.

Bir arkadaşımda onunla alay edilince jiletle bıyıklarını ve kollarını tıraşlmıştı o yaşta .Allah korusun kendine zarar verir . Önemli bir süreç bizim annelerimiz sizler kdr bilinçli yaklaşmıyordu. Ama eminim siz ona çok hassas yaklaşacaksınız.

Bir arkadaşında önerdiği gibi spora yönlendirmelisiniz. Kendine güvenirse herşey iyi olur

Keşke şu fenomenleri yok etse birisi .
Bizleri bile olumsuz etkiliyor. Kusursuz sofralar, kusursuz mutfaklar, kusursuz aileler. Herkes doyumsuzluğa yönleniyor

Kil-tüy konusu muhtemelen arkadaşları arasında alay konusu olmuştur.
Çocuklar acımasız oluyor bu konularda.
Yoksa o yaşta bu kadar hassasiyet biraz fazla geldi bana.
Eğer böyle bir sey yasadiysa sevdiği arkadaşları ve anneleri ile bir gün planlayın, çocukları eglenecekleri ya ilgilerini cekecekleri bir yerlere götürün. Aralarındaki paylaşım artarsa kılın tuyun önemi azalır :)
Dediginiz gibi müdahele etmek için çok küçük henüz. Ve nereden baksanız 2 yili var.

Sizi begenmesin yahu :)
Mantıklı aciklamanizi yapin ve ağırlığınızı koyun. Onu anlamaya çalışın ama arkadaşı degil annesi olduğunuzu da bilsin
Size sesini yükseltemez. Tartışma sırasında eğer kendine hakim olamıyorum bir 3 dakika ara isteyin. İkinizde bekleyin gib şeyler ise yarar mı bilmiyorum. KOlay gelsin küçük ergenle :)
Geçen yaz gayette askılılar şortlar giyiyordu hiç dikkatini çekmiyordu tüyleri.
Yaz sonlarında yaz okulunda erkek çocuğunun biriyle tartışıyorlarmış çocuk buna ' sen sus kıllı bacak' demiş.
O gün bugündür bu haldeyiz :KK51:

Benim kardesimde oyle cok tuylu hatta kendisi de farkinda simdi 12 yasinda mens oldu. Olmadan once sort etek giyiyordu simdi de giyiyor ben rahatsiz oluyorum cocuk rahatsiz olmuyor 🤣 tatile gidince bikini giyiyor tuyler sarariyor bizim ki rahatsiz olmayinca bende mudaheke etmedim hic bence coxuk rahatsizsa sarartici kullanin aslinda gunes altinda kalinca zateb sarariyor kendiliginden

Benim kardesimde oyle cok tuylu hatta kendisi de farkinda simdi 12 yasinda mens oldu. Olmadan once sort etek giyiyordu simdi de giyiyor ben rahatsiz oluyorum cocuk rahatsiz olmuyor 🤣 tatile gidince bikini giyiyor tuyler sarariyor bizim ki rahatsiz olmayinca bende mudaheke etmedim hic bence coxuk rahatsizsa sarartici kullanin aslinda gunes altinda kalinca zateb sarariyor kendiliginden
12 yaşında artık alabilirsiniz tüylerini bence. Liseye başlayacak yakında.

Geçen yaz gayette askılılar şortlar giyiyordu hiç dikkatini çekmiyordu tüyleri.
Yaz sonlarında yaz okulunda erkek çocuğunun biriyle tartışıyorlarmış çocuk buna ' sen sus kıllı bacak' demiş.
O gün bugündür bu haldeyiz :KK51:
Oy kiyamam ya☺
Simarik cocuga bak sen killi bacakmis.
Arkadaslar da demis canim, suan icin bence kimyasal sararticilar bile kullanmayin. Epilasyon icin zaten kucuk daha.

Papatya suyuyla sarartin, rahat eder insalalh

X