Abla kardeş sorunu

gun123

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2016
13
0
40
Merhaba hanımlar benimde bir derdim var ve karar aşamasında oldukça zorlanmaktayım. Objektif yorumlarınızı beklemekteyim.
Ablam ile aramızda 16 yaş fark var. Geçmişten günümüze bir çok konuda sorun yaşadık . öyle ki ailemden 14 yaşımda ayrılmam gerekti ve ablam evinde yaklaşık 9 yıl bana baktı . daha sonra ailem yaşadığımız şehire geldiğinde birlikte yaşamaya başladık. ablam ile birlikte yaşarken de eniştemin yaptığı babalığı asla yapmadı sürekli eleştirdi sürekli aşağıladı ne mevzu olsa söz hakkı tanımadı defalarca ailemin yanına dönmek istedim gözyaşları ile vicdanıma oynadı ve geri çevirdi. şükür yaklaşık 10 yıldır ayrı yaşıyoruz ama çok yakın oturduğumuz için her gün görmek zorunda kalıyorum. problemleri aşağıya maddeler halinde sıralayacağım uzun olacak ama okuyun lütfen
-ben bir sağlık sıkıntısı yaşadım bu dönemde bana baktı ama sürekli sorun yaşadığımızda kendi evime gittiğimde gelip ağlaya ağlaya beni kendi evine geri götürdü( ailem o dönem yanımda değildi) ağlarken sürekli elalem ne der bir kardeşine bakmadı hasta hasta evde tek kalıyor der. yahu elalemden banane sanane boşver dedidiğimde eniştemi bile devreye soktu allem etti kallem etti beni kendi evine götürdü.
- maddi sıkıntılı günleri bittiğinde sürekli beni ve aile diğer bireylerini küçük görmeye başladı .
- x biri ile sorun yaşasam bu kişi annem babam yada erkek kardeşlerim olabilir hepsinde sen küçüksün sen alttan alacaksın dedi. ama şimdi kendi çocukları bana terbiyesizlik yaptığında onları tutuyor( ne gibi derseniz örnek: küçük çocuğu bana vurması , yada büyük çocuğunun sadece para için bana yaklaştığını dilime alıp sitem ettiğimde kendi çocuklarını tutması sen büyüksün idare edeceksin demesi )
- bize gelirken bir şeyler alıp gelmesi sofra kurulacağı zaman kimse olmadığında yenecek şeyi ben taksim edeceğim şu kadar yiyeceksiniz demesi ( sanki bizim yemeğimiz yokmuş gibi davranıyor olması tabiki sofraya oturulduğunda yemek bölüştürülür ama bunu sadece bana söylemesi yani sofraya otur paylaştır bunu neden diline alıyorsun)
-bize kahvaltıya geliyor çoluk çocuk sofrada bu büyük çocuğumun isim vererek diyor bu küçük çocuğumun ( aç gözlülük yapıyor gibi hissediyorum ) bunu farklı günlerde yapıyor üstelik.
- benim bir tanışma merasimim olmuştu oraya geç geldi işten geldim harıl harıl mutfakta hazırlık yapıyoruz zerre elini sürmedi 5 karış surat birde geldi yattı yattığı yerden mutfağa seslenip ordakileri lafa tutmaya çalıştı.
- yine tanışma faslım olduğunda aile büyükleri ile onun konuşmasını istedim yardım amaçlı bu asıl konuşması gereken şeyleri tembihlediğim halde söylemedi ve o kişi biraz bizden farklı idi bununla alakalı sürekli bana felaket senaryoları yazıp durdu güldü eğlendi yine o kişi ile alaklaı gizli kalmasını istediğim bir şey vardı bunu sürekli duyulması gerektiğini söyledi. ki bu yüz kızartıcı bir şey değildi sadece ben aile içinde kalsın şimdilik demiştim .
- benim sözüm olacağı zaman başka bir akrabamızın da sözü olacaktı onlarla konuşup peş peşe yaparız onlar biz hafta sonu yapalım siz hafta içi diyince direk kabul etmişti düşünün ben çalışıyorum yoğun biçimde bir pazarım var bana sormadan onu başkasına olur demiş. uzaktan akrabalar geleceği için. nitekim erkek arkadaşımın annesinin bir sözü üstüne ablamın felaket senaryolarını birleştirip ayrıldım. ablam benim ahımı aldın o yüzden olmadı gibi iğnelemeli sosyal medya paylaşımları yaptı.
annem de arkamda durmadı üstüme geldi yine suçlu ben oldum. görmezden geldim olan oldu kırılan kırıldı yen içinde kalsın dedim sineye çektim . onun özel bir günü oldu gittim elimden geldiğinde servisinden hizmetine yardım ettim.
bir ortamda mevzu muhabbet olsa ben bir şey söylesem ve beni aile büyükleri takdir etse ses tonunu yükselte yükselte aynı kanaatte bir şeyler söyleyip beni susturmaya çabalar. yada evimize ailenin büyükleri gelse namazda yada mutfakta otursak başbaşa dini yada siyasi yada gündem içerikli konu konuşulsa gelir beni susturmaya çalışır . kendi konuşmaya çabalar. benimle birşey konuşsa ben onu başkasından duyarım.
gel zaman git zaman kendi evladının tanışma merasimi oldu beni çağırmadı. aile büyüklerinden biri benim için onu götürün mutlaka demiş oda bana x kişi seni götürmemizi söyledi ama bilmiyorum napacağımı dedi. yorum yapmadım. tanışmaya çağırmadı koştur koştur hazırlanırken bizim evimizdeydiler başka bir şehirdeki annem sürekli baskı yaptı kalk yardım et kalp yardım et vs... bende etmedim annem bana tavır aldı bende sebebini söyledim. ama beni anlamak yerine sen küçüksün duymayacaksın alınmayacaksın dedi.
aynı zamanda çocukları da bana cephe almış durumda. bayram için memleketimize gideceğiz tüm aille kardeşler bu dönemde resmi bir takım merasimi var ablamın ve ben asla gitmeyeceğim annem baskı yapıyor geleceksin diye bende gerekirse memlekete gelmeyeceğim ama o merasime de gitmeyeceğim yeter dedim annemde tamma gelme o zaman ama gelirsen mecbur geleceksin akrabalar duymasın kırgınlığı dedi. bende kızdım babamın evi benim evim kendi evime o geliyor diye gelmeyecekmiyim geleceğim ve gitmeyeceğim kim duyarsa duysun dedim. annem de benim gönlümü almaya çalıştı ben sen yıpranma diye dedim vs ablama da kızmış çocuklara neden cephe aldırdın diye.
çok uzattım bir dünya sorun var şimdi sizlere sormak istiyorum.
bana evinde baktı diye yaptığı herşeyi sizce sineye çekip o merasime gitmeliyim. küsmek yerine bir şey yokmuş gibi barışmalımıyım ( defalarca bir şey yok gibi davrandım ama hep aynı şeyler tekerrür etti) . üstelik bu malum ortamda ben burada tektim ne aradı ne sordu ne ilgilendi. annem kızmış neden aramadın yanlız bıraktın diyince o kimseyi istemiyor kendi gelseydi korkmuş madem demiş. annemde manevi olarak sende çok hakkı var beddua eder perişan olursun diyor.
bende anneme anne onların zor günlerinde ben elimden geldiğince yanındaydım dedim( buraya yaptığım şeyleri yazmayacağım çünkü ALLAH rızası için yaptım )
ayrıca ben çok konuşan sürekli vidi vidi yapan biri değilim o yüzden sülale sürekli arkamdan benim başarılarımı ahlakımı konuşur. ve çok şahid olmuşumdur az sessiz konuş x off amann dediklerini o konuştuğunda
sizce ne yapayım öleyim en iyisi. çok sinirliyim nasıl ne yazdım kontrolsüz gönderiyorum kelime cümle hataları için özür diliyorum. lütfen akıl fikir verin.

Baya kiskanc ve sana karsi kini olan bi ablan var...
Ondan hic beklentin olmasin
Mesafeli ol
Ve bol bol sabir
Sende boyle bir ablaya sahipsin baska yapabilcegin birsey yok ya kotu olcan yada sabredecen

Onun yaptığı davranış onun kalitesini gösterir senin davranışın da senin kaliteni gösterir. Ben yerinde olsam o merasime yabancı bir misafir gibi gider gelirdim.

Baya kiskanc ve sana karsi kini olan bi ablan var...
Ondan hic beklentin olmasin
Mesafeli ol
Ve bol bol sabir
Sende boyle bir ablaya sahipsin baska yapabilcegin birsey yok ya kotu olcan yada sabredecen
Off hakikaten dilime gelmeyen kinli olmasıymış bir türlü çözemiyorum nedenini. Artık sabrım kalmadı kalbimi bozdurdu iyi şeyler düşünemez oldum :KK43: Nasıl atlatacağım bilmiyorum teşekkür ederim yorumunuz için

Onun yaptığı davranış onun kalitesini gösterir senin davranışın da senin kaliteni gösterir. Ben yerinde olsam o merasime yabancı bir misafir gibi gider gelirdim.
Mutlaka öyle ama daha önceden de davet etmediği çocukla gönderdiği davetiye ye karşılık gittim sonra yine aynı şeylere devam etti bir teşekkür ederim bile etmedi. Gittiğimde de misafir gibi duramıyorum ki güler yüzümü insanlardan esirgeyemiyorum birileri ile konuşunca da sinirim geçiyor unutuyorum ve bir şey yokmuş gibi oluyor hiç görüşmesem artık olmaz mı unutmak istiyorum varlığına yok saymak istiyorum

Bilmiyorum ki mesafe koymak bu kadar zor mu? Ezmesine izin vermeyin mesafe koyun araya kimi koyarsa koysun sabit fikrinizde durun bakın kıymete binersiniz

Bilmiyorum ki mesafe koymak bu kadar zor mu? Ezmesine izin vermeyin mesafe koyun araya kimi koyarsa koysun sabit fikrinizde durun bakın kıymete binersiniz
En son annemden rica ettim bana karışmayın konuş alttan al duyma demeyin onunla da benim tavrım ile alakalı konuşmayın sadece şu şekilde arkamda durun biz ona karışmıyoruz çocuk değil Nasıl davranacağını bilir de bana bırak dedim. Ona küs demiyorum bana yaptıklarınıza karşı tavır al demiyorum sadece bana katılmamakla arkamda dur yeter dedim off kızım olurmu olmaz öyle biz örnek aileyiz diyor Allah ım ya Napim bir şey de istemiyorum

Annemde böyle ses çıkaramazdı ablasına.
Ki anneannem de laf taşırdı taraf tutardı.
Şuan görüşmüyorlar.
En iyisi.

Mutlaka öyle ama daha önceden de davet etmediği çocukla gönderdiği davetiye ye karşılık gittim sonra yine aynı şeylere devam etti bir teşekkür ederim bile etmedi. Gittiğimde de misafir gibi duramıyorum ki güler yüzümü insanlardan esirgeyemiyorum birileri ile konuşunca da sinirim geçiyor unutuyorum ve bir şey yokmuş gibi oluyor hiç görüşmesem artık olmaz mı unutmak istiyorum varlığına yok saymak istiyorum

Oyle olmuyor işte malesef yok olsun denilince yok olmuyor o ablalar... yarin birgun ellere karisacaksin, ablan nisanina kinana dugunune gelmeyince damadin akrabalarina karsi yuzun egilmeyecek mi? Ya da senin icin buruk olmayacak mi?

Annemde böyle ses çıkaramazdı ablasına.
Ki anneannem de laf taşırdı taraf tutardı.
Şuan görüşmüyorlar.
En iyisi.
Daha da kötü olacak bu gidişle son şeyide sineye çekersem peki yakın mı oturuyorlar teyzenle. Yeğenlerim için ölürdüm o kadar severdim ama onlarda tavır alınca onlardan da uzaklaşmak en iyisi dedim biz yakın oturuyoruz bu gidişle evi satıp gidicez çok net

Bosver bi dengesiz yuzunden kendini yipratma ne yaparsa yapsin sen kendi bildigin gibi davran o yokmus gibi yasa..
Bir soz var ya kimseyi kendine dusman etme dusmani annen dogurur zaten...aileler dengeyi kuramadigi icin kardeslik bagi boyle yipraniyor iste

Oyle olmuyor işte malesef yok olsun denilince yok olmuyor o ablalar... yarin birgun ellere karisacaksin, ablan nisanina kinana dugunune gelmeyince damadin akrabalarina karsi yuzun egilmeyecek mi? Ya da senin icin buruk olmayacak mi?
Mutlaka ama bizim öyle arkadaşlık gibi diyaloğumuz hiç olmadı eniştem ile oturur dertleşirim belli konularda o anlar ama ablam mutlaka aksi yönde konuşur. Söylediklerinin zıttı şeyler söylemek için yazmıyorum yanlış anlama ama İnan gelip laf sokacak eleştirecekse olmasın daha iyi diyorum

Bu kadar uzun yazabildiğini göre artık bıkmışsın. Bize annene hiç kimseye birşey sorma görüşmek istemiyorsan görüşme kimse kimseye mecbur değil. Nasıl mutlu olacaksan onu yap kendini ezdirme.

Bosver bi dengesiz yuzunden kendini yipratma ne yaparsa yapsin sen kendi bildigin gibi davran o yokmus gibi yasa..
Bir soz var ya kimseyi kendine dusman etme dusmani annen dogurur zaten...aileler dengeyi kuramadigi icin kardeslik bagi boyle yipraniyor iste
Doğru haklısın düşmanım yok kardeşim var :KK43: ne ister bilmem evi eşi çocukları benden 10 kat daha iyi her anlamda :KK43:

Bu kadar uzun yazabildiğini göre artık bıkmışsın. Bize annene hiç kimseye birşey sorma görüşmek istemiyorsan görüşme kimse kimseye mecbur değil. Nasıl mutlu olacaksan onu yap kendini ezdirme.
Bunu yapmaya çalışacağım bugün yalnızlığım da bitiyor ailem gelince benim konuşmaya kalkışacak büyük ihtimal bende o Zaman sessiz mi kalsam hayırdır şimdi mi geldim akına diye laf mı söylesem

Daha da kötü olacak bu gidişle son şeyide sineye çekersem peki yakın mı oturuyorlar teyzenle. Yeğenlerim için ölürdüm o kadar severdim ama onlarda tavır alınca onlardan da uzaklaşmak en iyisi dedim biz yakın oturuyoruz bu gidişle evi satıp gidicez çok net

Şöyle bir şey Annemler 3 kız 1 erkek. Annem en küçükleri.
Ben kendimi bildim bileli büyük teyzem Annemi kırar hatta ağlatırdı.
Anneannem de Keza farklı anlatırdı dedeme laf taşırdı karışırdı ortalık.
Sonra ben lise dönemindeyim 15-16 yaşlarında.
Annem başlarım size de aile ye diyerek uzağa taşınma kararı aldık aynı yerde değil ama yarımsaatlik mesafede oturur olduk.
Hiç gitmedik gelmedik.
En sonunda yapmayın etmeyin diye alttan almalar oldu annem yine sırt çeviremedi görüştü haftadabir falan.

En son ben üniversite için Şehir dışına çıktım Ankaraya tüm sülale Tekirdağ da tabi.
Annemde geldi yanıma. O gün bugündür aramaz sormaz Annem. Aklına geldikçe hazmedemiyor ki haklı.

Annem de teyzemin çocuklarına bakmış hep severmiş sülalenin ilk torunları onlar sonuçta Ama şuan onlarda Annemi aramaz.Unutuluyor zamanla yaptıkların.
O yüzden hiç takmayın

Bunu yapmaya çalışacağım bugün yalnızlığım da bitiyor ailem gelince benim konuşmaya kalkışacak büyük ihtimal bende o Zaman sessiz mi kalsam hayırdır şimdi mi geldim akına diye laf mı söylesem
Sessiz kalma üzüldüğün şeyleri söyle sakın ol önce onun tavrına göre tavır al. Ciddi olduğunu hissettir.

Şöyle bir şey Annemler 3 kız 1 erkek. Annem en küçükleri.
Ben kendimi bildim bileli büyük teyzem Annemi kırar hatta ağlatırdı.
Anneannem de Keza farklı anlatırdı dedeme laf taşırdı karışırdı ortalık.
Sonra ben lise dönemindeyim 15-16 yaşlarında.
Annem başlarım size de aile ye diyerek uzağa taşınma kararı aldık aynı yerde değil ama yarımsaatlik mesafede oturur olduk.
Hiç gitmedik gelmedik.
En sonunda yapmayın etmeyin diye alttan almalar oldu annem yine sırt çeviremedi görüştü haftadabir falan.

En son ben üniversite için Şehir dışına çıktım Ankaraya tüm sülale Tekirdağ da tabi.
Annemde geldi yanıma. O gün bugündür aramaz sormaz Annem. Aklına geldikçe hazmedemiyor ki haklı.

Annem de teyzemin çocuklarına bakmış hep severmiş sülalenin ilk torunları onlar sonuçta Ama şuan onlarda Annemi aramaz.Unutuluyor zamanla yaptıkların.
O yüzden hiç takmayın
Çok üzücü gerçekten :KK43: inşallah bende yuvamı kurar uzaklaşırım bunlardan. Zamında büyük abim bizi ordan uzaklaştırmak istedi şimdi o kadar iyi anlıyorum ki onu biz de taşınmadan bitmeyecek bu çile

Mutlaka ama bizim öyle arkadaşlık gibi diyaloğumuz hiç olmadı eniştem ile oturur dertleşirim belli konularda o anlar ama ablam mutlaka aksi yönde konuşur. Söylediklerinin zıttı şeyler söylemek için yazmıyorum yanlış anlama ama İnan gelip laf sokacak eleştirecekse olmasın daha iyi diyorum

Bende de bas belasi bir abla var. Bizim durum daha farklı tabi. Ablam kendi tercih etti ve 3 çocuğu dahil tüm ailesini terk edip gitti yaklaşık 8 aydır ne aradı ne geldi. Yokluğu varlığından iyi diyorum aslında yalan yok ama içim hep buruk. Bebeğimin kırkı çıkacak ama teyzesi daha onu görmedi, onu geçtim yeğeninin cinsiyetini bile bilmiyor. Keşke benim de aklı başında bir ablam olsaydı diyorum, içim yanıyor... malesef elden birşey gelmiyor canım işte. Varlığı da yokluğu da dert böylelerinin...

X