Adet kanaması belirtileri

Cicilikiz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
1.972
9
45
Kişiye göre değişir, fakat ortalama aynı belirtileri sergiler adet kanaması. Biz yine de işimizi garantiye alalım ve adet kanaması belirtileri hakkın da bilgi edinelim.Eğer bir sorun yoksa ergenliğe girmiş her kızın rahminden kan gelir bu kanın adına hayız kanı denir, doğum, düşük yada başka bir özür yüzünden akan kan bu kategoriye girmez. Bu kanın adına biz özür kanı diye nitelendiriyoruz. Adet kanaması 3 ile 15 gün arası sürebilir. Bu süre kadından kadına farklı olabilir. Bu süre her kadın için standart hale gelir, bunun dışında eğer kanama gelirse bu adet kanaması değil özür kanamasıdır.

Kadınlar özellikle adet kanamasının ilk günlerinde ağrı, baş ağrısı ve sekse karşı duyarsızlık gibi bazı problemler yarattığı için kafa olarakta sıkıntı içindedirler. Bu gibi zamanlarda eşleriyle problem yaşanmadan dolayı yapılan boşanmalar dinimizce yasaklanmıştır.

Belirli peridoyik zamanlarda rahimden gelen kana adet kanaması denir. Zamansız ve vücuttaki damalardan gelen kan ise özür kanı olarak adlandırılır.

Adet kanamasıyla oluşan kötü kokuyu gidermek için ödağacı yada reyhan kokusu ile tütsülemektir.

Süt veren annelerde adet yaşanmayabilir. Belirli bir yaşa gelmiş kadınlarda adetin durduğu olabilir. Bundan çok önceki zamanlarda tekrar adetin başlaması için uyluk damarından kan alma işlemi yapılırdı.Medeniyetin gelişmediği zamanlarda adetli kadınlar eve alınmaz, beraber yemek yenilmez onunla aynı ortamda bulunulmazdı. Onun ellediği bütün şeylerin kirlendiği düşünülürdü. Kuran’ı Kerim ile birlikte peygamber efendimiz adet gören kadınlarla beraber aynı ortamda kalınmasında bir sakınca olmadığını belirtmiş yalnıza seks yapmayın demiştir.

Adet kanamasını artırmak isterseniz kullanabileceğiniz bitkiler vardır mesela kekik, hem küçük tuvaleti hem adet kanamasını artırır.

Adet kanamasının ne zaman biteceği tam olarak bilinmemekle birlikte normalde 55 yaşından sonra durma yaşanır. Bazı otoritelere görede kadının yaşadığı bölge ve kadının özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bu zamanlarda hem kadında hem erkekte sekse karşı istek artık azalmaktadır. Kadınların adet görme süreleri artmaktadır, terlemeler görülmekte, mental olarak rahat olmama, vücutta kızarıklıklari sivilce ve kaşınma oluşur. Tekrar bebek dünyaya getiremez duruma gelmesi rahiminde sayılır.

En bilindik belirtileri ise; sırt ağrısı, göğüslerde dolgunluk, bacak ağrısı, baş ağrısı, mide ağrısı, kasık ve karın ağrısı.