Ağız ve diş sağlığı için yeşil çay için

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.132
596.055
42

Birçok yönden sağlığa fayda sağlayan yeşil çay ağız ve diş sağlığını korumada da oldukça etkili. Yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay tüketimi arttıkça diş eti hastalıkları azalıyor.
Çay, rengi ne olursa olsun tüm dünyada milyarlarca insanın vazgeçemediği bir tutku olarak biliniyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, yeşil çayın bir efsaneye göre 4000 yıl kadar önce Çin İmparatoru Shennong tarafından tesadüfen bulunmuş olduğunu ve o tarihten beri Uzak doğu toplumlarında hem içecek hem de ilaç olarak kullanıldığını söylüyor.

Yeşil çay ağız ve diş sağlığını koruyor
Yeşil çayın insan vücuduna olan yararlarına gün geçtikçe bir yenisi daha ekleniyor. Prof. Dr. Erdem Yeşilada “Yeşil çayın etkili olduğu alanlardan biri de ağız sağlığıdır. Yeşil çay tüketiminin yüksek olduğu Japonya’da 49 ile 59 yaşları arasında 940 Japon erkek üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiş ve yeşil çay tüketimi arttıkça diş eti hastalıkları gelişimi arasında ters bir ilişki oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu etkiler özellikle yeşil çay içerisinde bulunan polifenolik yapıdaki kateşinlere bağlıdır“ diyor.

Ağız kokusu tedavisinde de etkili
Yeşil çay içerisindeki kateşinlerin tespit edilen önemli özelikleri arasında ağız kanserlerini ve diş çürümesini önlemesinin olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yeşilada, bu kateşinlerin aynı zamanda önemli bir ağız sorunu olan kötü ağız kokusunun tedavisinde de yararlı olduğunu belirtiyor.

Yeşil çayı şekersiz tüketin
Yeşil çay tüketiminin sigaranın ağız ve diş sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine karşı koruyucu rol oynayabileceğini, yeşil çayın çeşitli ülkelerde diş hastalıklarının önlenmesi ve tedavisine yönelik kullanılması için ağız gargaraları ve benzeri ürünler şeklinde pazarlandığını belirten Prof. Dr. Yeşilada, ağız sağlığında istenilen etkinliğinden yararlanabilmek için yeşil çayın şekersiz içilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Daha önce neden yazmadin canim ya. 5 gündürperisanim :KK43: sarimsak aacayip iyi geldi onu da tavsiye ederim
İlk kez diş eti problemi yasyorum :KK43:

Canim ben sarimsaklari soyup mikserden geçirip zeytin yağ ekledim.lazim oldukça kullaniyordum. Kagir pecetenin içine koydum bir miktar sorunlu dislerimle bastirdim. Ertesi gün acayip iltahap cikti.

Çok harika bir bilgi vermişssiniz. Doğa herşeyin çözümü gerçekten sırtımızı ona yaslasak dert kalmaz.

X