Deniz Ürünleri Ahtapot Salatası

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.749
48
20210424_172621.jpg

Deniz ürünleri seviyorsanız bu salatayıda seveceksiniz eminim. Benim bey ( Kazen Kazen ) balık tutar,dalar vs..Bizde denizden babam çıksa yerim tarzı bir aile olunca sık sık deniz ürünleri pişer evimizde.

İçi Lokum Gibi Dışı Çıtır Çıtır Kalamar Tava

Daha önce tutmuş olduğu ahtapotları yıkamadan buzluğa atmıştım. Zaten ahtapotun yumuşak olmasının en önemli püf noktalarından biri ahtapotu dövmekten ziyade dondurmak..

Bir gece önceden çıkardım ve sabaha kadar çözülmesini bekledim. Oda ısısında çözdürmek önemli..

Tarife gelecek olursak;

Malzemeler:
  • 1 adet ahtapot
  • Yarım kuru soğan
  • Yarım limon
  • 4-5 dal maydanoz
  • 3-4 defne yaprağı
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 3-4 diş sarımsak
  • Yarım çay bardağı sirke
  • 2 lt su
Sosu için:

-Yarım çay bardağı zeytinyağı
-Yarım limon
-2 dal yeşil soğan
-2 dal taze sarımsak
-Tuz,karabiber

Yapılışı:

Temizlenmiş ahtapotu düdüklü tencereye alıyoruz. Yarım soğan, Yarım limon, defne yaprağı, maydanoz, sirke, şeker,sarımsak ve suyu ekleyip düdüklü tencerede 1 saat pişiriyoruz. Çok fazla pişen ahtapot yumuşamak yerine sertleşir. Bu nedenle süre oldukça önemli..

Haşlanan ahtapotu tencereden alıp soğuk suyun altına tutuyoruz. Sonrada üzerindeki kabuğunu soyuyoruz. Zaten çok kolay bir şekilde sıyrılır kabuğu..

Dilimlediğimiz ahtapota zeytinyağı, limon suyunu, tuz ve karabiberini ekledikten sonra dolaba kaldırıyoruz. Bu şekilde en az 3-5 saat beklesin. Sosu güzelce çekecektir.

Servis etmeden önce küçük küçük kıydığımız yeşil soğan ve yeşil sarımsak ekliyoruz ve karıştırıyoruz.

Salatamız hazır..

Afiyet olsun...

20210424_172407.jpg

20210424_172138.jpg

ahtapota bayılırım, ızgarısını yemeyi çok özledim malum pandemiden gidemez olduk :KK43: ellerinize sağlık :KK54:

ızgara yapmadan önce haşlıyor musunuz? Bir de haşlamanın püf noktalarını müsait bir zamanda paylaşabilirseniz çok sevinirim...:)

X