Aikido ve Yoga ( Çocuklar İçin )

E

EU2

Ziyaretçi
FAYDALARIMI..İŞTE...
ÇOCUKLAR NEDEN AİKİDO ÇALIŞMALI?
Yetişkinler iç huzuru, rahatlama ve öz savunma için Aikidoyu tercih edebilirler, fakat bunlar çocuklarımızın akıllarından bile geçirmeyebilecekleri olgulardır. Peki o halde Aikido çocuklar için neden faydalıdır? Aikido onların hayatlarına ne katabilir?
● Öncelikle Aikido saldırgan olmayan bir savaş sanatıdır. Bunun manası şudur ki hiçbir kavgayı Aikido ile başlatamazsınız, fakat bitirebilirsiniz. Aikido çocuklarınızın Power Rangers sendromuna kapılmalarına neden olmaz, çocuklarınız etrafta arkadaşlarını, hayvanları itip kakan, tekmeleyen varlıklar olarak dolaşmaz. Aikido tekniği birisi kuralları bozup size saldırdığı zaman başlar ancak.
● Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Tabiki çocukların herzaman sakin olmaları gerekmez fakat Aikido onlara bu seçeneği sunar. Eğer okulda sakin ve uslu olmaları, ev ödevlerine konsantre olmaları Ya da yaptıkları spora odaklanmaları gerekiyorsa Aikido bunları mükemmel şekilde yapmalarını sağlar. Bu ders ile öğretilen doğru sakinliktir. Bu dyguları konserve gibi saklamaktan çok daha farklı bir öğretidir. Aikido ile kazanılan sakinlik iyi hissettirir.
● Aikido çocuklara pratik öz savunma bilgisi verir. Sarah Gray'in kendisinden büyük bir çocuğun okul otobüsünde ona nasıl sıkıntı yaşattığını anlatan bir hikayesi vardır. Sarah onsa sadece iki defa Aikido ile karşılık vermiş ve onu kendisinden başarılı bir şekilde uzaklaştırmıştır. Bu Sarah'nın o çocuktan daha küçük ve kız olmasına rağmen işe yaramıştır. En önemlisi ise bu onu çocuğu yumruklayıp, tekmeleyerek başına alabileceği beladan korumuştur.
● Aikido çocuklara hayata olumlu bakmayı öğretir. Onlara geçerli bir şey üretmek için çevreleri ile uyum içinde çalışmaları gerektiğini gösterir. Çocuklar eğer problem yaratırlarsa kaybedeceklerini görürler, ama buna karşın zihni berrak, doğru yönde ve olumlu ise hayatta başına ne gelirse gelsin başarılı olacağınıda görür.
● Aikido çocuklara hayata daha kolay yönden bakmayı öğretir. Aşırı ciddi bir bakış hayatı kolaylaştırmaz, ve genellikle bu tarz bir yaklaşım başarılı bir sonuç getirmez. Aikido sakin ve huzurlu hissedildiğinde en etkin halini alır. Bunu öğrenerek çocuklar bunları hayatlarına uygulayabilirler.
● Aikido çocuklara okulda yardımcı olur, aikido çalışarak çocuklar duru ve sakin bir zihne sahip olurlar. Bunun neticesinde ise bilgileri daha çabuk kavrarlar ve daha net düşünebilirler. Aikido insan potansiyelinin geliştirilmesidir ve okulda bu potansiyelin ortaya konulacağı en önemli yerlerdenbiridir.
● Aikido çocuklara spor yaşamlarında da destek olur. Japon kralı Sadoharu Oh Mediocre oyuncusudur ve başarısını Aikida çalışmasına borçludur. Aikido da edindiği sükunet ona topu beklemesi için gereken sabrı sağlamıştır. Aikidonun ona kazandırdığı denge duygusu, onun tek ayak üzerinde duruşunu ve savunma gücünü arttırmıştır.
● Aikidoda herkez başarılı olabilir, bunun için atletik bir yetenek gerekmez . Aikido için anahtar nokta pozitif nokta davranışlara sahip olmaktır. Çocukarımıza daha başarılı ne tür bilgiler verebiliriz ki...
● aikido miniklerinde yapabileceği bir aktivitedir, çünkü aikido temel olarak büyüklüğe, güce, hıza Ya da dayanmaz ve çocuklar tarafından büyüklere bile uygulanabilir.
● Aikido çocuklarımızın enerji sarf etmelerini sağlar ve tabiki bu sayede salı ve perşembe geceleri yatağa daha erken gideceklerdir.
● Aikidonun özellikle çocuk sınıfları çocuklara zarar görmeden en doğru şekilde düşmeyi öğretir. Çocuklar hergün düşer ve bu yüzden çok ciddi yaralar alabilirler, fakat nasıl düşeceklerini bilerek bunu engelleyebilirler.
Elda bize aikido'yu kendisini çok daha güçlü hissettirdiği için aldığını söylüyor.
Bizim Aikido öğretmenimiz Teodore Wilson'dur, çocuk asistanı Hasan Senseidir.genelde normal bir Dojo'da hiçbir eğitmen beyaz kuşak bir öğrenci ile aynı matrise ayak basmaz, özelliklede çocuklarla, fakat bizim aikido takımımız daima çocuklarla oynayarak ve çalışarak matrislerin üzerindedir.
ÇOCUKLAR İÇİN YOGA:
Yoga çocukların hayatlarında dengeyi bulmalarını sağlar. Günümde çocuklar büyük bir stresin altındalar. Diğer çocuklarda rekabet etmekte olan ev ödevleri, bitmek bilmeyen okul sonrası aktiviteler, aşırı yoğun programlar ve tabiki bunların hepsi birikiyor. İşte bu nedenle artık günümüzde çocuklarda rahatlamak için yetişkinler gibi yoga yapıyor.
Yoga çocukların vücutlarını daha iyi ve esnek geliştirirken, kontrol ve koordinasyon yetilerinide arttırır. Kazandıkları bu artıları çocuklar günlük yaşamlarında da taşıyabilirler. Örneğin 10 yaşındaki öğrencilerimizden Lisa bilgisayarının çalışmaması gibi durumlarda sinirlendiğinde ne yapması gerektiğini sordu, ve kötü bir gün geçirdiğinde çocuk duruşunu yaptığını söyledi. Bu harika bir fikirdi. Daha sonra onunla nefes teknikleri çalışması da yaptık, 3 aşamalı nefes gibi. Bu teknikler onun zor olaylar karşısında sakin kalmasını sağlayacak tekniklerdi...
yoga aynı zamanda hiperaktif ve odaklanma problemi olan çocuklar üzerinde de kullanılmaktadır. Yaga bu çocukların dürtülerini pozitif yönde kullanmalarını sağlamaktadır. Yoga daki savaşçı pozisyonunun ve 3. pozisyonun bu çocuklarda çok başarılı olduğu söylenebilir. Bu pozisyonlar onlarda sakinliği, özgüveni ve dengeyi geliştirmektedir. Buradaki önemli nokta çocukarın sadece pozisyonları yapmanın ötesine geçip o pozisyonun ne manaya geldiğini anlamaları ve o pozisyonun ruhuna bürünmeleridir; tıpkı kendine güvenli bir savaşçı gibi.
Güven hissini geliştirmek için ise eşli pozisyonlar ve hareketler kullanıyoruz. Beraber çalışan çocuklar takım ruhunu ve bağlılık duygusunu geliştirmektedir.
Konu rahatlamaya geldiğinde bağzı çocuklar diğerleri gözlerini kapatırken aynısını yapmakata zorlanırlar ve diğerlerinide etkilerler. Rahatlamayı destekleyen tekniklerden biri canlandırmadır. İlk etapta onları karından nefes alma ve rahatlatıcı müziğe odaklayabiliriz, ve daha sonra onlara kendilerini plajda en sevdikleri oyunu oynarken, Ya da sevdikleri başka bir aktiviteyi yaparken hayal etmelerini isteriz. Bu rahatlama egzersizinin sonunda çocukları yaşadıkları deneyimleri paylaşmaları için yüreklendiririz.
Diğer bir teknik ise bir çocukları bir tema Ya da hikaye doğrultusunda yönlendiren rahatlama canlandırması olabilir. Örneğin çocukların kendilerini bir kırda hayal etmelerini, etraflarındaki güzel ağaçlara, kelebeklere bakmalarını, taze havayı koklamalarını, cırcır böceklerini dinlemelerini söyleyebiliriz. Buradaki amaç çocuklara doğa ile bütünleşerek huzur duygusu yaşatmaktır.
Derslerde aynı zamanda çocukları katkıda bulunmaları için yüreklendiririz. Çocukların fikirleri ve soruları onların çok çabuk öğrenmelerini sağlar ve neredeyse çakraların isimleri onlar için bir ninnidir. Yoga çocukların mekan ve sseizlik bilinçlerini geliştirir. Sessiz olabilmeleri için sessizliğin ne olduğunu bilmeleri gerekir ve bu sadece susmak değildir, bu bri zihin ve beden durumudur.
Bizim en büyük dileğimiz daha çok yoga öğretmeninin çocuklara ders vermeye başlaması. Çocuklara zihin ve bedenin bütünlüğünün değerini anlatabilmek bizim en büyük hayalimiz. Çocuklarımıza yoga ile verebileceğimiz çok zengin bir bilgi birikimi vardır. Yoga çok doğal bir pratik olması nedeni ile çocukların ihtiyaçlarına çok hitap eder ve öğrenimlerini çok kolaylaştırır.
Bizim yoga koordinatör ve eğitmenimiz Yara Ulucaydır.
 

derin55

şükürrrr yarabbiimm!!!
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2008
8.222
9
46
ben bu sporu yapmak çok istedim fakat burda yapabileceğimm bir yer yokkk!!!!:a015:
 

rosero

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Mart 2010
27
0
çocuğum olsun ilk işim aikidoya göndermek olucak kız erkek farketmez:KK66:
 
X