Aile terbiyesi almayan çocuklar!

cowgirll

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Mart 2014
3.534
2.430
Arkadaşlar uzun zamandır gözlemlediğim bir şey var, bugün de canlı örneğini gördüm dayanamayıp buraya yazmak istedim. Bazı aileler çocuklarına gerçekten de toplum içinde nasıl davranılması gerektiğini öğretmiyor. Tiyatroya gitmiştik bugün kuzenimle. Neyse yanımıza da bir aile oturdu anne baba çocuk şeklinde. Çocuk da 10 yaş civarı. Herkesin bileceği üzre tiyatroda sessiz olunur. Ve on yaşına gelmiş bir çocuğun bunu bilmesi gerekir. Çocuk bir buçuk saat boyunca yanımızda tepindi gerçekten. Bir şeyler istiyor annesi babası tepki vermedikçe bağırıyor ve kendini yere falan atıyor. Ve ailesi kızı uyarmıyor bile. Sanki dünya o 10 yaşındaki şımarık çocuğun etrafında dönüyor. Aynı şekilde dolmuşta, sinemada veya bu gibi toplumsal alanlarda nasıl davranılması gerektiğini hiç bilmiyorlar. Ben henüz üniversitede okuyorum fakat böyle çocukları gördükçe korkuyorum çocuğum olunca nasıl bir eğitim vermem gerektiği konusunda, yanılıyor muyum? Ve kendimi çok zor tutuyorum açıkçası bu tarz çocukları aileleri hiç uyarmazken dönüp uyarmamak için. Ama bi gün fena patlıycam birine bence

Arkadaşlar uzun zamandır gözlemlediğim bir şey var, bugün de canlı örneğini gördüm dayanamayıp buraya yazmak istedim. Bazı aileler çocuklarına gerçekten de toplum içinde nasıl davranılması gerektiğini öğretmiyor. Tiyatroya gitmiştik bugün kuzenimle. Neyse yanımıza da bir aile oturdu anne baba çocuk şeklinde. Çocuk da 10 yaş civarı. Herkesin bileceği üzre tiyatroda sessiz olunur. Ve on yaşına gelmiş bir çocuğun bunu bilmesi gerekir. Çocuk bir buçuk saat boyunca yanımızda tepindi gerçekten. Bir şeyler istiyor annesi babası tepki vermedikçe bağırıyor ve kendini yere falan atıyor. Ve ailesi kızı uyarmıyor bile. Sanki dünya o 10 yaşındaki şımarık çocuğun etrafında dönüyor. Aynı şekilde dolmuşta, sinemada veya bu gibi toplumsal alanlarda nasıl davranılması gerektiğini hiç bilmiyorlar. Ben henüz üniversitede okuyorum fakat böyle çocukları gördükçe korkuyorum çocuğum olunca nasıl bir eğitim vermem gerektiği konusunda, yanılıyor muyum? Ve kendimi çok zor tutuyorum açıkçası bu tarz çocukları aileleri hiç uyarmazken dönüp uyarmamak için. Ama bi gün fena patlıycam birine bence

Haklisin ama kinadigin burnunda bitermis, bunu unutma.

Arkadaşım çocuk bu. İstediğin eğitimi ver yeri gelir kendi bildiğini okur. Bunun terbiyesizlikle ne alakası var

Geleneksel yöntemleri bırakıp modern yöntemlere ve kitaba göre eğitmeye kalkışma.
Sevgi ve saygı ,ezilmemek ama ezmemek herkesin bir onur taşıdığına ve her sınıf,her tip,her karakter hatta karaktersizlerin bile onurda eşit olduğuna dair eğit...
İnsanlıktan ayrılmadıkça adaletten kopmadıkça ve yaratanın sevgisi ile beraber çocuklar terbiyeyi yudum yudum sindirerek alır ve utandırmaz sizleri.
Unutmadan küfür! bundan uzak tutun asla hoş görmeyin ve gülmeyin aman çocuktur demeyin kimseye yanında ettirmeyin o sözleri sizde ve o da...

Bazı durumlarda aile bir yere kadar etkili olabiliyor... kimi boşvermişlikten böyle, kimi çocukta hiperaktiviteden ... İnan ailelerin çoğununda bu konudan mutlu olduklarını sanmıyorum. belki çoğu neyi nasıl yapacağını sorunu nasıl düzelteceğini bile bilmiyorlar...

Haklisin ama kinadigin burnunda bitermis, bunu unutma.

Ben çocukları kınamadım. Çocuk dediğiniz yaş ağaç gibi, nasıl şekillendireceğiniz size bağlı. Açıkçası hiç sanmıyorum böyle bir anne olacağımı, en azından uyarmak gerekir bi ne bileyim...Ama yine de yeni nesil çocuklar böyle oldukça birbirlerini de etkilerler herhalde şımarıklık konusunda. Bilmiyorum ya o kadar çocuk seven ben "bi tane çarpsam ağzına" diye düşünüyorum böyle durumlarda

Arkadaşım çocuk bu. İstediğin eğitimi ver yeri gelir kendi bildiğini okur. Bunun terbiyesizlikle ne alakası var

10 yaşında çocuk tiyatro salonunda susması gerektiğini bilmiyorsa anormallik yok mu sizce? Üstelik tiyatro burası, herkes sus pus oyun izliyor. Çocuk problem çıkarıyorsa ailenin çocuklraber çıkması veya her ne istiyorsa vermesi gerekmez mi? Bu derece umursamaz davranmak terbiyesizlik elbette. Farkındaysanız çocuğa değil ailesine söylüyorum ben. Sonuçta bana ve oradaki seyircilere ve hatta oyunculara yapılan şey saygısızlık. :Çığlıklar atıyor çocuk ve ailesi hiç sesini çıkarmadan oyunu izlemeye devam ediyor. Valla siz fazla sakinmişsiniz ben baya sinirlendim.

Prof. Dr. Üstün Dökmen, “Yere düsen ekmeğin üstüne basan insan görmedim; ama yere düsen insani tekmeleyen çok kişi gördüm” diyor. Saygılı olmaktaki kusurlarımızı şöyle anlatıyor:

- Birbirimize saygılı olma konusunda 3 tip temel hatamız var…
Avrupa’da yaşayan vatandaşımız, orada yerlere çöp atmıyor; ama Kapıkule’den girer girmez yerlere tükürmeye, çöp atmaya başlıyor. Niye burada böyle yapıyorsun diye sorulduğunda, herkes böyle yapıyor diyor. Kendi fikri olmayan insanin duruma göre hareket etmesidir bu.
İkinci hatamız, adama göre davranmamız. Karşımızdaki adam iri yarıysa, ‘Buyur Abi’, diyoruz, ufak tefekse, ‘Ne var lan!’ diyoruz. Oysa ki, insanların onuru birbirine eşittir.
Üçüncü hata, keyfimize göre davranmak. Keyfimiz yerindeyse eve girerken ‘Merhaba Millet’ diyoruz, değilse surat asıyoruz. Oysa keyfimiz yerinde olsun olmasın insanlara saygılı davranmak zorundayız.
Diyorum ki, yerdeki ekmeğe saygılı olma konusunda ülkemde mutabakat var, kimse basamaz, ayağıyla dürtüklemez ya da öper, koyar bir kenara.
Ekmek nimettir kabul, peki insan nimet değil mi?
-Güvenmediğin kimseye aleyhine kullanabilecek hiçbir koz verme.
-İnsanlara doğru değer ver, hak etmeyenleri sil.
-Kimseye yalvarma.
-Asla dönüp arkana bakma.
-Sır tutmasını bil.
-Dostlarının yeri ayrı, sevgilinin yeri ayrı. Sevgilin için dostlarını, dostların için sevgilini satma.
-Kimsenin lafıyla dolduruşa gelme, ama aklının bir köşesinde de tut.
-Bir ilişkiyi kafanda bitirdikten sonra iki çift tatlı söz, iki damla gözyaşı için asla yumuşama.
-Seni sevenlerle kullananları iyi ayırt et.
-Seni dinleyip anlamaya niyetli olmayanlarla tartışma.
-Emrivaki oluşturulan dostlukları kabul etme.
-Eğer verdiğin o kişide kalmıyorsa ikinci bir sır şansı verme.
-Karşındakinin doğruyu söylediğini varsayma.
-Kendine saygını yitirmene neden olacak hiçbir şey yapma.
-Sorunun olduğunda insanlar zaman ayırıp seni dinliyorsa onların öğütleri göz ardı etme.
-Göz göre göre su birikintilerine taş atma, mutlaka üzerine sıçrar.
-Gözyaşlarının değerini bil. Onları hak etmeyenler için harcama.
-Senin zekana inanan insanları hayal kırıklığına uğratma.
-Kendini sev.

-Dışarıdaki güneşe bakıp gülümse ve önünde koskocaman bir gelecek olduğunu unutma.
-Dostluğunla yetinmeyenler için hiçbir fedakarlık yapma.
-İnsanları kaybediyorsun diye ağlayıp sızlama, ama kazandığın insanların değerini bil.
-Kimseye taşıyabileceğinden fazla değer verip bununla övünmesine fırsat verme.
-İstediğini almak için asla duygu sömürüsü yapma.
-Sana duyulan sevgiyi ve güveni istismar etme.

Üstün Dökmen :KK9:

Çocuk söz konusu olduğunda herzaman verilen eğitim işlemiyor. Eminim o anne baba pes etmiştir artık. Belli ki çocuk zor bir çocuk. Bebeğim olmadan önce tam disipline inanırken, bebekten sonra bu inancım yerle bir oldu. Daha 10 aylık ve istemediği birşeyi asla yaptıramıyorum. Belki o çocuk orada olmaktan mutsuz, zorla getirildi. Bilemezsiniz.

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Şımarık olan çocuk mu acaba sen misin ? 10 yaşında yahu.Çocuk,adı üstünde.

Ben çocukları kınamadım. Çocuk dediğiniz yaş ağaç gibi, nasıl şekillendireceğiniz size bağlı. Açıkçası hiç sanmıyorum böyle bir anne olacağımı, en azından uyarmak gerekir bi ne bileyim...Ama yine de yeni nesil çocuklar böyle oldukça birbirlerini de etkilerler herhalde şımarıklık konusunda. Bilmiyorum ya o kadar çocuk seven ben "bi tane çarpsam ağzına" diye düşünüyorum böyle durumlarda

Başkasının anneliği,terbiyesine not verdin bir de bravo. Bekara karı boşamak kolay dedikleri bu olsa gerek.

Bazı durumlarda aile bir yere kadar etkili olabiliyor... kimi boşvermişlikten böyle, kimi çocukta hiperaktiviteden ... İnan ailelerin çoğununda bu konudan mutlu olduklarını sanmıyorum. belki çoğu neyi nasıl yapacağını sorunu nasıl düzelteceğini bile bilmiyorlar...

Çocukları uyarmak gerekiyor bence. Gerçekten bu başıma gelen kaçıncı bilmiyorum. Tiyatro, bale, sinema vs hep bi kriz geçiren çocukla ve onun yanında hiçbir şey yok gibi gösteriyi izlemeye devam eden ailesiyle karşılaşıyorum yani

Oyle deme. Ben de cocugum olmadan once kolay konusuyordum, isin icine girdigimde isin hicte oyle kolay olmadigini anladim. Bazen oyle oluyor, ne yaptiginin farkinda bile olamayabiliyorsun, cocugunu yetistirirken. Oyle konusup yuksekten yuksekten, cocuk yetistirilmesi hakkinda bir ton kitap okuyup, bir ton da ahkam kesen iki ailenin cocuklari acayip agresifti, ve cocugu artik kontrol bile edemiyorlardi. Tahminime gore hem zor bir karekterde olan cocuklardi, hemde anne babalarinin kontrolunden, tipa tip kitaplara gore yetistirilmelerinden gina gelmisti onlara. Sen bence simdi bunlari dusunme, dua ette allah sana uysal, akilli uslu cocuklar versin. Allah oyle bir karakterde cocuk verebilir, ve sende iyi dusunup o cocugu oyle kotu yetistirebilirsin ki, ne yapsanda fayda etmeyebilir, o cocuk koca adam oluncaya kadar insan icine bile cikamayabilirsin.

Son düzenleme:
3 yıllık öğretmenim ve çocuk yetiştirmek çok zor bi durum. yakın bi arkadaşım psikolog eşi anasınıfı öğretmeni ama kızını herhangi bir şekilde durdurmak mümkün olmuyor. bazen yapacak bişi olmayabiliyor. belki ailesi evde konuşacak başkalarının ynında rencide etmek istemedi ya da kendi hatasını kavraması içn görmezden gelmiş de olabilirler

Türk aile tatile gider, ailece açık büfenin önünde dikilir. Çocuğun yiyeceklerini babası alır, annesi yedirir, halası ağzını siler. Bireysellik sıfır. Bu durumda agresif, laftan anlamayan, sosyal zekası kıt çocuklar yetişiyor.

Bu güzel yazıda ipuçları gizli saygı konusunda.
Evet "AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR"
Ama herkesin çocuğu aynı ne yapalm yeni nesil yapacak birşey yok.
Hayrı! bu sadece çabuk pes ediş ve geleceğinizi ve bir geleceği karartarak yanlışlarla dolu bir dünyaya giden yolu açmaktır.
Herkesle aynı olmak zorunda değiliz,edeb her zaman bir şereftir insan için.
Çok edebli diyerek süt çocuğu densin ama yaka silkinecek ve yüzünüzü kızartacak evlatlarımız olmasın.

Şımarık olan çocuk mu acaba sen misin ? 10 yaşında yahu.Çocuk,adı üstünde.

Başkasının anneliği,terbiyesine not verdin bir de bravo. Bekara karı boşamak kolay dedikleri bu olsa gerek.

Valla etrafımda bir sürü anne var. Ben çocukların ailelerinden çok büyük bir şey beklemiyorum farkındaysanız. Tiyatroya geldiysem sizin çocuğunuz kendini yerlere atıyorsa beni rahatsız etmeye hakkınız yok. 10 yaşındaki çocuk 4. sınıfa falan gidiyordur herhalde, bu yaşta toplum kurallarından bi haberse bi zahmet siz de çocuğunuzu toplum içine çıkarmayın. Böyle saçmalık olur mu ya etrafımda bir sürü çocuk var ve hiperaktivite bozukluğu sebebiyle tedavi gören 11 yaşındaki kuzenim bile bugün o aynı oyunda bir defa sesini çıkarmadı, gelmeden önce konuştuk uyardık. Milleti rahatsız etseydi de saygılı davranıp kuzenimle beraber çıkardım oyundan. Bu kadar basit.

Bu güzel yazıda ipuçları gizli saygı konusunda.
Evet "AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR"
Ama herkesin çocuğu aynı ne yapalm yeni nesil yapacak birşey yok.
Hayrı! bu sadece çabuk pes ediş ve geleceğinizi ve bir geleceği karartarak yanlışlarla dolu bir dünyaya giden yolu açmaktır.
Herkesle aynı olmak zorunda değiliz,edeb her zaman bir şereftir insan için.
Çok edebli diyerek süt çocuğu densin ama yaka silkinecek ve yüzünüzü kızartacak evlatlarımız olmasın.

bunu kimse demiyor.

Denen su, annesi babasi naparsa yapsin orda o cocuk sumayabilirdi, hatta belki daha cok bagirabilirdi. Demek ki cocuk boyle ortamlara cok yabanci. belki kucuklugunde girip ciksaydi boyle sessiz olmasi gereken yerleri, orda oturmasini bilicekti, bilemiyorum.
Sadece sunu soylemek istiyorum, bazen naparsan yap cocuk agresif ise yapabilecegin hic bir sey olmaz. Bu genetik te olabilir, cevresel faktorler de olabilir, annenin hamileligini hangi sartlarda gecirdigi, stres durumuyla, hatta cocugun bebeklik doneminde ki evde stres durumuyla da alakali olabilir.

Biz Turk toplumuyuz, fanus icinde yetismiyor bir cok aile. Bir cok ailenin isinin icinde, kayinvalide kayinpeder giriyor, ailelerin bir kismi zaten hep hir gur, devamli bir kargasa, karmasa, buyk sehirleri zaten biliyorsunuz, vizir vizir trafik egzos kokusu, devamli eve tikilip kalan cocuk, boyle havasi bile temiz olmayan yerde buyuyen bir cocuk, ne bekliyorsunuz ki o zaman ?

Bu cocuk gunluk olarak parka bile gidemeyebiliyor muhtemelen, devamli evde, muhtemelen bilgisayarin yada televizyonun basinda kontrolsuzce vakit geciriyor.

Kisacasi, cevrenin deyisecegi de yok kolayina, o zaman napicaz, cok fazla cevremizdekiler hakkinda kotu dusunmeyecegiz, cunku muhtemelen butun bunlarin farkinda olmadan yetistirmeye calistilar, bildikleri en guzel sekilde.

Ama biz biliyoruz, biz daha iyi bir sekilde daha saglikli kosullarda yetistirebiliriz cocuklarimizi.

Neyse cok uzun oldu, ama cocuk konusunda ozellikle cocugu olmayan arkadaslara tavsiyem, lutfen koseli cumleler kurmayin, cunku boyle bir cocukjla imtihan olabilirsiniz.

Bu arada demissiniz ya beni rahatsiz etmeye ne haklari var, burda size katiliyorum. ben olsam ya oyle yere gitmem yada alirim disari cikarim.

Son düzenleme:
Türk aile tatile gider, ailece açık büfenin önünde dikilir. Çocuğun yiyeceklerini babası alır, annesi yedirir, halası ağzını siler. Bireysellik sıfır. Bu durumda agresif, laftan anlamayan, sosyal zekası kıt çocuklar yetişiyor.

Aynen öyle. Çocuk bu diyerek normalleştirmeye çalıştıkları bu anormallikler de ileriki hayatlarında problem yaratıyor bu insanlara. Tek bu insanlara değil çevrelerindeki insanlara da. 4. sınıf öğrencisinden için "Ay o çocuk, tiyatroda kendini yerlere atmışsa ne var, ailesi de çıkarmamış sesini, çocuk da olabildiğine çıldırmış, siz de oyunu izleyememişsiniz ama o adı üstünde çocuk, bu yüzden şımarık olan sensin" demiş bana:KK1: Halbuki çok normaldi tiyatroda olanlar. Bir komşumuz 6. sınıfa kadar oğlunun altını temizliyordu tuvalette. O çocuk da böyle tuhaf davranışlara sahipti işte. Aynı dediğiniz mantık sanırım cidden

bir öğretmen olarak davranış bozukluğu olan çocukların öyle olma sebebi kesinlikle anne baba tutumlarıdır diyorum .çocuğuna bu yaramaz laftan anlamaz damgası vuran anne babalar kendilerine göre kusursuzlar!

çocuk büyütmekle çocuk yetiştirmek arasındaki farkı o çocuk büyüyüp insan içine karıştığı zaman anlarsınız. diye bir söz duymuştum çok doğruymuş.Allah hepimize hayırlı evlatlar versin bizleride hayırlı anne babalardan eylesin inş.hlk eğitimin açtığı anne çocuk eğitimi kursundaki hocamız bir çocuğun terbiyesi 6 7 yaşına kadar oturmuş olur ve olmalıdırda ağaç yaşken eğilir misali eğitimde daha bebeklikten başlamalı.TAVİZKAR ANNE BABA TUTUMLARI BÖYLE SONUÇLAR DOĞURABİLİYOR İŞTE.

X