aileden para isteyen ama harcamayı bilmeyen kız kardeş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

bendekidurumlar

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2015
1.276
820
benim kız kardeşim boşandı. diyor ki belki de ömür boyu nafaka alamayacağım, bir işe girmem,ya da bir kurs bir eğitim almam lazım diyor. buraya kadar gayet haklı bir kadın görüyorum. ama burda durumlar biraz farklı. bunları sürekli bize anlatıyor. saatlerce yapamadığı şeylerin suçlusu bizmişiz gibi. ailemi suçluyor. ailemden de sürekli maddi destek bekliyor onları arayıp bu konulardan saatlerce bahsediyor. siz bana destek olmadınız vs. diyor.
yalnız şöyle bir durum var ki kardeşim hiçbir işin devamını getirebilen biri değil. öyle kurslara para verildi diye devam etmez. spora başlar bir iki gün gider yarım kalır, müzik için bir gün gider yarım kalır. bu yüzden ailem para vermiyor.
ayrıca eline geçen para anında bitiyor. o kadar gereksiz harcıyor ki bir haftada biter, hiç geleceği düşünmez, ya da gurur yapıyım demez. gider annemlere param yetmiyor diye onların kafasını ütülemeye.
babamın yıllardır çalışıp biriktirdiği hesabında duran parayı söyleyip durur. o kadar parası var versin kızı değil miyim diye.
sizce ne yapmak lazım ne söylemek lazım. gerçi ne söylersek söyleyelim kendisi haklı.
git iş bul çalış bizle ne alakası var derim bazen. hayalleri de oldukça büyük öyle asgari ücrete falan çalışamaz ben yapamam der. bu yaşa kadar böyle yerlerde çalışmamışım bundan sonra ancak kendime ait bir işte çalışabilirim diyor. herşeyi o kadar kolay sanıyor ki anlatamıyorum bir türlü. ve ailem kızı olduğu için yapmak zorundalarmış.

Bu durum ailenizi ilgilendirir
Baştan şımarık mi yetistirdi
Doyumsuz birine benziyor
Aileniz bu süreci iyi yonetmeli ama sanki geç kalmislar
Ben asla babama kenarında para ver bana harcamak zorundasin demem o yüzü de vermez
Gidin çalışın der.
Ailenizin tutumundan kaynaklı o davranışlar.

Ohoo oyle hop kendi isinin sahibi olmak kolaysa bende olayim bosuna surunuyoruz 😂 afedersin ama kardesin simarik herseyi kendine isteyen acgozlu bencilin teki.🤷🏻

Ailenin gozu aciksa paralarini yedirmezler ayrica sen degil ailen konusmasi lazim git is bul duzenli calis 2 gun calisip cikmakla olmaz hayatini bize muhtac kalarak yasama bizden bu kadar maddi degil manevi destek olarak hep yanindayiz diyebilirler.

Burda biraz ailenin devreye girmesi gerekiyor yoksa ayni tas ayni hamam devam eder para bekler keyfini yasar

Aile para vermek zorunda... Anne torun bakmak zorunda.. Bir adam bulunca ailesini takmayan insanlar boşanınca aileyi suçlar... Bu tarz insanlardan nefret ediyorum. Ana babaya da huzur verin kardeşim. Tek hücreli gibi yapışıp kalmayın!
Kardeşiniz de umarım tez kendine gelir. Gitsin asgari ücretle başlasın kendi parasıyla ne hali varsa görsün

Ohoo oyle hop kendi isinin sahibi olmak kolaysa bende olayim bosuna surunuyoruz 😂 afedersin ama kardesin simarik herseyi kendine isteyen acgozlu bencilin teki.🤷🏻

Ailenin gozu aciksa paralarini yedirmezler ayrica sen degil ailen konusmasi lazim git is bul duzenli calis 2 gun calisip cikmakla olmaz hayatini bize muhtac kalarak yasama bizden bu kadar maddi degil manevi destek olarak hep yanindayiz diyebilirler.

Burda biraz ailenin devreye girmesi gerekiyor yoksa ayni tas ayni hamam devam eder para bekler keyfin
sürekli bir şekilde rahatsız ettiği için babam benden umudu kes demiş bunu bana şikayet ediyor. alakasız şeylerle anlamlandırarak. ben boşandım diye böyle yapıyorlar diyor. insan kızını desteklemez mi geleceğini kurmaz mı ortada kaldım belki bir daha evlenmeyeceğim, benim şimdi bu dönemde kafa dağıtmam gerekirken evin içindeyim diyor kafayı yiyeceğim falan diyor.

sürekli bir şekilde rahatsız ettiği için babam benden umudu kes demiş bunu bana şikayet ediyor. alakasız şeylerle anlamlandırarak. ben boşandım diye böyle yapıyorlar diyor. insan kızını desteklemez mi geleceğini kurmaz mı ortada kaldım belki bir daha evlenmeyeceğim, benim şimdi bu dönemde kafa dağıtmam gerekirken evin içindeyim diyor kafayı yiyeceğim falan diyor.
Psikolojik destek almasindan baslayabilir mesela. Ay Allah sabir versin oyle kiz kardesim olsa kafasina vura vura dahada mal ederdim 😂🤦🏻

mesleği yok daha önce çalışmadığı için ben yapamam diyor biz zorlukla büyümedik daha önce çalışmadık diyor. kendi işi olmalıymış.
bu zamana kadar hiç bir işte çalşmamış emek vermemiş biri birde iş begenmeyip üstüne de asgari ücreti begenmiyor pes doğrusu,...kusura bakmayın ama kardeşinizden bir halt olmaz..

benim kız kardeşim boşandı. diyor ki belki de ömür boyu nafaka alamayacağım, bir işe girmem,ya da bir kurs bir eğitim almam lazım diyor. buraya kadar gayet haklı bir kadın görüyorum. ama burda durumlar biraz farklı. bunları sürekli bize anlatıyor. saatlerce yapamadığı şeylerin suçlusu bizmişiz gibi. ailemi suçluyor. ailemden de sürekli maddi destek bekliyor onları arayıp bu konulardan saatlerce bahsediyor. siz bana destek olmadınız vs. diyor.
yalnız şöyle bir durum var ki kardeşim hiçbir işin devamını getirebilen biri değil. öyle kurslara para verildi diye devam etmez. spora başlar bir iki gün gider yarım kalır, müzik için bir gün gider yarım kalır. bu yüzden ailem para vermiyor.
ayrıca eline geçen para anında bitiyor. o kadar gereksiz harcıyor ki bir haftada biter, hiç geleceği düşünmez, ya da gurur yapıyım demez. gider annemlere param yetmiyor diye onların kafasını ütülemeye.
babamın yıllardır çalışıp biriktirdiği hesabında duran parayı söyleyip durur. o kadar parası var versin kızı değil miyim diye.
sizce ne yapmak lazım ne söylemek lazım. gerçi ne söylersek söyleyelim kendisi haklı.
git iş bul çalış bizle ne alakası var derim bazen. hayalleri de oldukça büyük öyle asgari ücrete falan çalışamaz ben yapamam der. bu yaşa kadar böyle yerlerde çalışmamışım bundan sonra ancak kendime ait bir işte çalışabilirim diyor. herşeyi o kadar kolay sanıyor ki anlatamıyorum bir türlü. ve ailem kızı olduğu için yapmak zorundalarmış.

Bu yaştan sonra ne kursu allah aşkına. Artık niteliği neyse ne kattıysa kendine onunla iş bulsun eli ekmek tutsun asgari ücretse asgari. Yoksa otursun annenlerle yani. Kursa gitmeyle kimse ayda 10bin kazanmıyor. Zamanında düşünecekti iyi bir meslek sahibi olacaktı. Bunun için de ailenin sana maddi yatırım yapmasına gerek yok.
Kardeşin tam olarak senin düşündüğün gibi saçmalıyor. İmkanı varsa ailenizin ne kursuna gitmek istiyorsa hangi kursla kendi işini kuracaksa bence son bir maddi imkan sağlasınlar. Susturmak için ben olsam fazladan ona verecek param varsa verirdim. Ama istediği kurslar uçuş fiyatlar isteyen şeylerse bilmiyorum tabi.

5-6 ay asgari ücretle çalışıp ailenizle yaşayıp parasını hiç harcamazsa istediği kursa da gider zaten. Çok meslek sahibi olmak isteyen zaten bunu yapardı.

biraz tüketici sanırım

mesleği yok daha önce çalışmadığı için ben yapamam diyor biz zorlukla büyümedik daha önce çalışmadık diyor. kendi işi olmalıymış.

Valla ben de zorlukla büyümedim. Babam çok varlıklı bir adam. Çok rahat büyüdüm. İyi bir üniversite kazandım üniversite hayatım boyunca yapmadığım iş kalmadı mühendislik okurken. Kendi paramı kazandım. Babam veriyordu tabi. Ama biriktirip ihtiyaçlarımı alıyordum. Babamın verdiği ancak günlük akbil yemek ufak tefek şeylere giderdi. Alışverişimi tatilimi hep kendi paramla yaptım. Hala da çalışıyorum maaşlı kendi işimde değil.

Başkasının parasında hak iddia eden insanlardan nefret ediyorum. Babasının kenarda parası varsa kendi çalışıp, kötü günler için kendisinin kısıp kenara attığı bir para. Nereye harcayacağini da o ve birikime yardımcı olan karısı bilir . İster ev alır kiraya verirler,ister yazlık alırlar... Hatta paşa gonulleri bilirse tüm mali mülkü arsayı satip,parayı faize verip ömür boyu yokluk cekmeden de yaşayabilirler.
Ha, Allah gecinden versin vefat eder, evet hak iddia eder tabii ki paradan. Ama yaşayan adamdan zorla para alınmaz ki.
Aileniz vermiyorsa vermez. Siz de kafanıza çok takmayın. Parasız kalırsa asgari masgari girer zaten bir ise

Meslek sahibide degilmis acaba hangi isin patronu olmak istiyor suan kendi isinin sahibi olanlar dahi daha nasil kendimi gelistirebilirim diye seminerler kurslar konferanslara katilirken ustelik.

Uni mezunuyum is bulamadim ilk senemde anketorluk yaptim sokak sokak sonra ise girdim para biriktirip sertifika egitimlerinile katildim asgari ucretle calistim valla ailemden tek kurus maddi destek beklemedim. Bosanmis olmak ailenin onun her ihtiyacini karsilayacak dihe zorunluluk dogurmuyor sonucta cocuk degilki. Bunu en iyi ailen konusmasi lazim laftanda anlamiyosa elinizi eteginizi cekin mecbur kalinca bak bakalim nasil ise giriyor calisiyor pasa pasa. Zira aksi olmasi icin saraylarda zenginlik luks icinde yasayip bankaya her ay havadan para icine dusmesi lazim millet 2 cocukla kirasiydi ev gecindirmesiydi nelerle ugrasip asgari ucrete tamah ediyor pes dogrusu ne bu rahatlik

Ne iş yapacakmış babam birikmişini verince

Gitsin o işte çalışsın önce

Hani vardır ya butik açayım başında oturayım hayal bu ise girsin bir yıl çalışsın giyim mağazasında öğrensin

Zaten zengin olanlar değil de iş ile bir yere gelenlerin hepsi önce bu işte başkası ile çalışır.

Başkasının parasında hak iddia eden insanlardan nefret ediyorum. Babasının kenarda parası varsa kendi çalışıp, kötü günler için kendisinin kısıp kenara attığı bir para. Nereye harcayacağini da o ve birikime yardımcı olan karısı bilir . İster ev alır kiraya verirler,ister yazlık alırlar... Hatta paşa gonulleri bilirse tüm mali mülkü arsayı satip,parayı faize verip ömür boyu yokluk cekmeden de yaşayabilirler.
Ha, Allah gecinden versin vefat eder, evet hak iddia eder tabii ki paradan. Ama yaşayan adamdan zorla para alınmaz ki.
Aileniz vermiyorsa vermez. Siz de kafanıza çok takmayın. Parasız kalırsa asgari masgari girer zaten bir ise
babamın çok cimri olduğunu söylüyor. başkalarıyla kıyaslıyor. örnek veriyor. bak babasıyla şu işi açmışlar vs. diye.

evet bana onu bile dedirtti ilerde o para sana kalacak dedim. geleceğim yok ortada kaldım deyip duruyor çünkü.

Kardeşiniz bipolar olabilirmi acaba ? Psikiyatriye götürülmesi gerekiyor.
bir kere psikoloğa gittiler annemle babamda beraber girmiş anlatmaya çalışmış psikolog o kendi konuşabilir demiş. ailemi baskıcı kardeşimin de özgüvensiz olduğunu düşünmüş. halbuki özgüven tavanda. iş kurup başarılı olabileceğini düşünüyor. herkese her lafı söylebileceğini insanların da bunu çekebileceğini düşünüyor. bilemedim gerçekten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X