Ailemin yüksek beklentileri (düğün,takı,çeyiz…)

İstemiyor gibi yazmış da. İstiyorsa da söylesin canım yabancı değiliz. Takı sevilmez mi 😂
Yoo gayet arada yazmış. Set takmazsam içimde kalır mı diye. Bir insan hiç istemese bunu düşünmez. Kızla isteyin erkeklerden be yaawww. Sanıyor musunzu teşekkür edecek :KK70: abd de biraz para kazansın direkt ailesi ortaya çıkmazsa adımının sonuna naz eklerim hxhdhjdhd

Yoo gayet arada yazmış. Set takmazsam içimde kalır mı diye. Bir insan hiç istemese bunu düşünmez. Kızla isteyin erkeklerden be yaawww. Sanıyor musunzu teşekkür edecek :KK70: abd de biraz para kazansın direkt ailesi ortaya çıkmazsa adımının sonuna naz eklerim hxhdhjdhd

Alsınlar beraber bir set yav ne olacak. Hayır bence set zaten alınır hatıra olarak. Kız tarafı da erkek tarafı da alır bizde. İstenmez. Direkt alınır. 😂

Bak işte, ben de dedim, irkiklerden isteyin. 😂 Ailesi ortaya çıkınca iki çift laf edemeyecek olan kadın da sülaleden istesin.

Hee, sağol. Abartı istemiyorsa istemiyordur, herkes isteyecek diye birşey yok, ilerde pişman da olunmaz istemeyince. Yukarda bir yazınızı okudum, modern ve kadın erkek ilişkilerinde relax iseler istemenize gerek yok, ama geleneksel iseler istemeniz iyi olacak diye. Geleneksel yapıda ben bu kadar bu kadar altın taktım harcama yaptım diye gelin aldık diyorlar, bildiğiniz mal almış yerine geçiyor. Amerikaya gidiyorlar, eş ailesi başlarına ekşimezler diye düşünülebilir, ama ardından da gitmeye kalkanı gördüm, para isteyen zaten sürüsüne bereket, yani o gelin faydası illa görülecek. Ne yapılacaksa iki eş kendi imkanlarıyla yapmalı bence.
tamam da KV uyanıklık yapmış şimdiden konuşuyor, tahminen kız da erkek ailesine hos gözükmek icin yapiyor gibi geldi.. umarım yanilirim. ben illa harcasınlar demiyorum ama sorumluluklarını yapmaları gerek yoksa simariyor erkek aileleri.

tamam da KV uyanıklık yapmış şimdiden konuşuyor, tahminen kız da erkek ailesine hos gözükmek icin yapiyor gibi geldi.. umarım yanilirim.
Kaynana uyanıklık ediyorsa konu sahibi de etsin. Amerikaya gidince para akışı ve ziyaret olmayacak fikrini yerleştirsin mesela.

yani söylemek istediğim daha ailelerle tanışmadan erkek tarafının takıdan bahsetmesi bana çok masum gelmedi.
Aileler tanışmadan kızın gidip müstakbel kaynana ile düğün hakkında görüşmesi büyük hata, geleneksel yapıda insanların şimdi işine gelir ama sonra saygı duymazlar o kıza. Yarın o aile para isteyecek, 6 aylık ziyaretler isteyecek, küçük oğullarını monte etmek isteyecek, gelin gık dese '' Sen de dibimizden ayrılmıyordun, oğlanı aldın alışveriş bitti tabi. '' diyecekler.

Tabi o seti takmazsanız muhakkak içinizde kalır.. yalnız ben sunu anlıyorum arkadaşlarımızla tatillere gidemiyoruz, dunyayi gezemiyoruz, gencken dans edip gulup eglenemiyoz rahatca bunlar icimizde kalmiyor ama trabzon burma veya altin set icimizde kalabiliyor, kina gecesi yapmayinca icimizde kaliyor. Biz dunyaya gelin olmak icin geldigimizden herhalde

Herkese iyi akşamlar diliyorum.

Nasip olursa yaza evlenmeyi planlıyoruz. Evlendikten sonra Amerika’da yaşamak istiyoruz. Bunun için araştırmalara şimdiden ufak ufak başladık. Yaşlar 30 ve 31.

Çekirdek aileler dahil kimse konuşup canımızı sıkmasın diye evlilik süreciyle ilgili her şeyi ikimiz üstlenelim diye anlaştık. Benim ailem bunu pek kabul etmiyor. Gelsin istesinler, takacaklarını taksınlar, biz de üzerimize düşeni yapalım kafasındalar. Yani ikinizin istediği şekilde olsun değil de daha çok biz kız tarafıyız onlar karşı taraf, erkek tarafı gibi düşünüyorlar.

Bu arada 1,5 yıldır birlikteyiz, ben onun ailesiyle aynı şehirde yaşadığım için çoğu kişiyle tanıştım. Öncesinde de arkadaş olduğumuz için benim çekirdek ailem de erkek arkadaşımı tanıyor.

Evlendikten kısa süre sonra yurtdışına taşınmayı planladığımız için her şey mütevazi olsun diye düşündük. Paramızı daha çok yurtdışı işlemleri için kullanalım istiyoruz. Bu mütevazilik konusunda ailemi kırmadan ama kendi sınırlarımı da koruyarak nasıl bir yol izlemeliyim?

Ben şöyle olabilir mi diye düşündüm: Evde söz,nişan,isteme bir arada. Takı konusunda kararsızım. Yurtdışında yaşayacaksak gelinliğin üstüne alınan bir seti ne zaman kullanabilirim, ama takılmazsa içimde kalır mı ilerleyen yıllarda? Düğün konusunda da benim davetlilerim şehir dışından geleceği için (mesafe 4 saat kadar) çerezli düğün değil de doyurucu bir ordövr tabağı şeklinde ikram yapılabiliyorsa yemekli düğünden de bu şekilde yırtabiliriz diye düşündüm. İki tarafın ailesi de düğün istediği için düğün yapmak biraz şart. Kıyafetleri dolap gibi platformlardan ayarlamayı düşünüyorum, çünkü yalnızca 1-2 saat giyeceğim.

Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Siz düğünü oldu bittiye getirmek istiyorsunuz ama ailelerinde bir hevesi var belli ki. Ben sizin yerinizde olsam ailelere karışmam. Gelininize ne yapmak isterseniz yapın derim. Sizin aileniz de üstüne düşeni yapmak istiyorsa yapsın. Aileler düğününüzü yapsın siz de yurtdışında düzeninizi kurun. Düğüne karışmayın madem istiyorlar.

Düğün hakkında söz-nişan en güzel evde oluyor bence bir kaç sevdiklerinizle. Öbür türlü düğün gibi sanki. Takı yapmadım. Zaten çağırdığım 40 kişi flandı. Hepsi çok yakınım ve düğünümede geleceklerdi. İki kere yük olmaya gerek duymadım. Ama isteyen hediyesini getirdi. istemenin bir ağırlığı olmalı bence sadece öz aileler belki birer tane de büyükler. bu duyguyu yaşamalı özellikle babalar için beklediği bir an oluyor bu aşama. Ve çok heycanlanıyorlar☺️☺ Bunlar masraf değil ki. Birini çaya alıyormuş gibi düşünün.

Kına gecenizi doya doya yaşayın. 💃🏻💃🏻Düğünü de oğlan tarafına bırakın nasıl isterlerse yapsınlar.💃🏻🕺🏻 İnanın bunların hepsi bir-iki gün gelip geçiyor. Ne kafa yormaya değiyor. Ne de gerginliklere. Akışına bırakın tadını çıkarın. Neresine denk gelirseniz ordan keyif almaya çalışın.

Hayırlı olsun şimdiden 🥰

Dün akşam herkese fikir verdiği için kibarca teşekkür edip konuyu kapatmıştım ama gelen yorumlara istinaden bir cevap yazmak istedim.

Konumda ne sorduğumu anlamadan yorum yapanlara zaten bir cevabım yok. Yine de vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Set konusunda içimde kalır mı derken şunu kastettim. Ben zaten sarı altın ya da beyaz olsa bile sadece düğünde takılacak tarzda gösterişli bir şey kendi ailem alacak dahi olsa istemem. Yani benim tarzım değil. Bu renkli taşlı pırlantaları seviyorum, zaten konumu okursanız erkek arkadaşımın da istediğin tarzda mantıklı bir şeyi alalım şeklinde konuştuğunu anlayabilirsiniz. Ama yurtdışında yaşayacağım ve muhtemelen kendimin ya da erkek arkadaşımın kardeşinin düğünü dışındaki düğünlere muhtemelen katılmayacağım için acaba almak kullanışlı olur mu, yurtdışında kullanabilir miyim yoksa gereksiz masraf mı olur diye düşündüm. İçimde kalmasından kastım karşı taraf bana takmayacağı için değil kendim gereksiz görüp vazgeçtiğim için 😁 Zaten düğünü ikimiz yapacağız diye anlaştık, yani erkek arkadaşım alacak ya da almayacak o da bana bıraktı zaten. Konunun içerisinde de üyeler minimal bir setten bahsettiğim için yurtdışında da kullanabileceğimi söylediler ben de almaya karar verdim.

Düğünü geçiştirmek gibi bir niyetim yok. Kına gecesi de yapacağım düğün de. Sadece insanlar 5 yıldızlı otelde yemekli düğün yapsanız da konuşuyor, çay bahçesinden bozma bir yerde kuru pastalı düğün yapsanız da, sadece nikah yapsanız da. Ben de kendimce yeterli gördüğüm kadar yapmak istiyorum, parayı aileler verse de fikrim değişmezdi. Kendi adıma konuşayım, benim ailem aşırı fedakar, bana en güzel düğünü de yaparlar. Gerekirse kendi temel ihtiyaçlarından bile fedakarlık edip bana harcayabilirler. Ama sonrasında ben onlardan ayrı düşündüğümde ya da eşimle ilgili bir sıkıntı paylaştığımda biz sana en iyisini yaptık, onun sana davranışına bak tarzında konuşacakları için biz yapalım gerekirse de biz konuşalım diye anlaştık. Mesela ben ikinci el araba alacaktım acemiliğimi atmak için sonra değiştirecektim. Bizimkiler istemedi, destek olalım sıfır al dediler. Arabayı aldım, ikinci haftasına ufak bir kaza yaptım, çok önemli değil ama bu yaşta bile aileme kaza yaptığımı söylemedim ve hala bilmiyorlar. Söylesem ilk tepkileri canın sağolsun yerine azcık dikkat etseydin şeklinde olacak diye düşünüyorum. Bu böyle olmayabilir ama ben altında kalmış gibi hissediyorum ve düğünüm de böyle olsun istemiyorum.

Tabi o seti takmazsanız muhakkak içinizde kalır.. yalnız ben sunu anlıyorum arkadaşlarımızla tatillere gidemiyoruz, dunyayi gezemiyoruz, gencken dans edip gulup eglenemiyoz rahatca bunlar icimizde kalmiyor ama trabzon burma veya altin set icimizde kalabiliyor, kina gecesi yapmayinca icimizde kaliyor. Biz dunyaya gelin olmak icin geldigimizden herhalde
Hanımefendi, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Zaten bütün bu bahsettiğiniz şeyler içimizde kalmasın diye göç etmek istiyoruz. Daha rahat yaşayalım, çocuklarımız da rahat etsin diye 😊 Belirli bir aile kültürü var malum, ben de belirli kodlarla yetiştirildim ve ailemin beklentileri malum. İlerde acaba bir şekilde böyle düşünür müyüm diye sormak istedim. O kadar önem versem zaten isterim düşünmem bile 😊

Dün akşam herkese fikir verdiği için kibarca teşekkür edip konuyu kapatmıştım ama gelen yorumlara istinaden bir cevap yazmak istedim.

Konumda ne sorduğumu anlamadan yorum yapanlara zaten bir cevabım yok. Yine de vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Set konusunda içimde kalır mı derken şunu kastettim. Ben zaten sarı altın ya da beyaz olsa bile sadece düğünde takılacak tarzda gösterişli bir şey kendi ailem alacak dahi olsa istemem. Yani benim tarzım değil. Bu renkli taşlı pırlantaları seviyorum, zaten konumu okursanız erkek arkadaşımın da istediğin tarzda mantıklı bir şeyi alalım şeklinde konuştuğunu anlayabilirsiniz. Ama yurtdışında yaşayacağım ve muhtemelen kendimin ya da erkek arkadaşımın kardeşinin düğünü dışındaki düğünlere muhtemelen katılmayacağım için acaba almak kullanışlı olur mu, yurtdışında kullanabilir miyim yoksa gereksiz masraf mı olur diye düşündüm. İçimde kalmasından kastım karşı taraf bana takmayacağı için değil kendim gereksiz görüp vazgeçtiğim için 😁 Zaten düğünü ikimiz yapacağız diye anlaştık, yani erkek arkadaşım alacak ya da almayacak o da bana bıraktı zaten. Konunun içerisinde de üyeler minimal bir setten bahsettiğim için yurtdışında da kullanabileceğimi söylediler ben de almaya karar verdim.

Düğünü geçiştirmek gibi bir niyetim yok. Kına gecesi de yapacağım düğün de. Sadece insanlar 5 yıldızlı otelde yemekli düğün yapsanız da konuşuyor, çay bahçesinden bozma bir yerde kuru pastalı düğün yapsanız da, sadece nikah yapsanız da. Ben de kendimce yeterli gördüğüm kadar yapmak istiyorum, parayı aileler verse de fikrim değişmezdi. Kendi adıma konuşayım, benim ailem aşırı fedakar, bana en güzel düğünü de yaparlar. Gerekirse kendi temel ihtiyaçlarından bile fedakarlık edip bana harcayabilirler. Ama sonrasında ben onlardan ayrı düşündüğümde ya da eşimle ilgili bir sıkıntı paylaştığımda biz sana en iyisini yaptık, onun sana davranışına bak tarzında konuşacakları için biz yapalım gerekirse de biz konuşalım diye anlaştık. Mesela ben ikinci el araba alacaktım acemiliğimi atmak için sonra değiştirecektim. Bizimkiler istemedi, destek olalım sıfır al dediler. Arabayı aldım, ikinci haftasına ufak bir kaza yaptım, çok önemli değil ama bu yaşta bile aileme kaza yaptığımı söylemedim ve hala bilmiyorlar. Söylesem ilk tepkileri canın sağolsun yerine azcık dikkat etseydin şeklinde olacak diye düşünüyorum. Bu böyle olmayabilir ama ben altında kalmış gibi hissediyorum ve düğünüm de böyle olsun istemiyorum.
Buradaki kilit nokta sizin nasıl istediğiniz. Ben mesela düğünümün basit olmasını istemezdim istemedim insanların ne dediği düşündüğü asla umrumda olmadı. Klasik basit istemedim beni bu mutlu etti. Eğer sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın millete takılmayın. Eğer 5 yıldızlı otel istiyorsanız orda yapın millet şunu bunu der demeyin. Önemli olan sizin nasıl mutlu olduğunuz ve nasıl hissettiğiniz.

Önce evde evin kapasitesi kadar konukla isteme,söz,nişan birarada yapılsın.Evde yapılmıs ikramlar masaya dizilsin açık bufe gibi olsun.Kibar ve minimal zevkinize göre bir set takılsın.Düğünde o set tekrar takılsın ve fakat size ikinci setin parası ve erkek tarafının bütcesi kadar miktar bankaya dolar olarak yatırılsın.Düğün mekanına çıkış gelinlik ve damatlıkla olsun oryalama bibuçuk saat sonra bindallı giyilsin kına yakılsın.Bu salonda verilsin ordövr tabağı ...Gelinlik ve bindallı konusunda kiralamak en doğrusu bence...Yorumum yonerge gibi olmuş özür 😁 Gelişine yazdım.Arkadaşımın kızi evlendi daha yeni bu sekilde ortaya karışık oldu gayetde güzel oldu.Ha nikahıda nişandan sonra yapıp gider bir imza atarsinız beyaz bir elbise bir gelin buketi yeter nikah için.

Böyle konuları okuyunca 2 bilezikle ve sade bir nikahla evlendiğim için kendimi salak gibi hissediyorum :KK70: Amerika'ya gideceğiniz kesin mi ne iş yapıyorsunuz?

Söz nişan evde uygun olur zaten artık genelde herkes öyle yapıyor. Nişanı salonda falan yapmak artık biraz bayaa bir durum haline geldi. Ünlüler vs bile evde aile arasında söz takıyor .
Düğüne gelecek olursak, düğün yapmanız zorunlu ise ve uygun bir şeyler olsun diyorsanız hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama belediyelerin meslek odalarının vs salonlarına bakabilirsiniz. Hem şık olabiliyor hem de nispeten ucuz. Yemek konusunda ise yemek menülerinden istediğinizi ekleyip çıkarabiliyorsunuz ona göre fiyat belirleniyor. Yoldan gelecek yakınlarınızı düşündüğünüze göre sadece ordövr tabağı yerine ordövr ü menüden çıkarıp salt ana yemeği tercih edebilirsiniz. Ordövr çok da doyurucu olmuyor. Olmasa da olur bir şey bence. Örneğin benim düğünüm yemekli idi yemeği et veya tavuk olarak seçebiliyordunuz ve fiyatı ona göre değişiyordu. Biz sadece etli ana yemek seçip ordövrü kaldırmıştık. Öyle hem daha uygun hem de daha doyurucu olmuştu. Baya ana yemek tabağı geliyor. İşte eti pilavı patatesi yanında salatası şeklinde.
Sadece ordövr vereyim derseniz nikah salonlarının ordövrlü kısa süreli düğünleri oluyor onlar epey uygun onları tercih edebilirsiniz. Düğün yeri olunca sadece ordövr veya sadece ana yemek çok fark etmiyor. Ana yemek alsanız yemeği tavuk gibi bişe seçseniz daha hoş olur.

He ayrıca bence erkek ailesinden takı da isteyin. Bu normal bişi ayıplanacak bişi değil. Ve inan bana takı istemedin diye kimse seni alkışlamıyor , ayrıca bir kıymet vermiyor. Bir de sonunda isteseydin falan deniyor 😂 o nedenle bence isteyin. Sonuçta farkeden bir şey yok. Ama takı seti şeklinde sizin durumunuz için uygun görünmüyor. Onun yerine bilezik yaptırın ve bir banka kasasına vs koyun hem yatırım olur .

He ayrıca bence erkek ailesinden takı da isteyin. Bu normal bişi ayıplanacak bişi değil. Ve inan bana takı istemedin diye kimse seni alkışlamıyor , ayrıca bir kıymet vermiyor. Bir de sonunda isteseydin falan deniyor 😂 o nedenle bence isteyin. Sonuçta farkeden bir şey yok. Ama takı seti şeklinde sizin durumunuz için uygun görünmüyor. Onun yerine bilezik yaptırın ve bir banka kasasına vs koyun hem yatırım olur .
Onu isteyin bunu isteyin. Sonra kaynanaya çay koymak zorunuza gidiyor onu napcaz?

X