Ailesi için kredi çeken erkek arkadaş

Merhaba herkese. Bir süredir aklıma takılan bir konu var, ben çözüm getiremedim ve çözüm olabilecek bir fikir önerisi duymak için buraya yazıyorum. Bir süredir beraber olduğum bir erkek arkadaşım var. Aynı şehirde yaşıyoruz, ikimizin de aylık 10 bin liranın üzerinde gelirimiz var. Konu şu ki biz henüz flört aşamasındayken erkek arkadaşım ailesi için 500 bin kredi çekti, ailesi bu paranın üzerine yine para ekleyerek ev aldı. Bu krediyi ailesi her ay erkek arkadaşıma gönderiyor. Erkek arkadaşımın çekme sebebi hayat sigortasının erkek arkadaşım çektiğinde daha düşük çıkması. Biz henüz flört döneminde olduğumuz için ben bu konuda bir şey söylemeyi ayıp olarak gördüm, karşı çıkmadım. Ancak şimdi inanılmaz kafama takıyorum. Ailesinin de geliri yüksek ödeme güçleri var biz ödemeyeceğiz borç benim değil diyor ama vadesi 10 yılın üzerinde. Ben bu konuda ne yapabilirim gerçekten bilmiyorum. Ailesine laf arasında krediyi erken kapatmayı düşünüyor musunuz ben de ev almak isteyebilirim ileride demiş belli olmaz gerekirse biz senin için çekeriz dert etme demişler. Ben ne yapabilirim bu konuyla ilgili. Bazen başımı bile ağrıtıyor. Biz yaklaşık bir yıl sonra evlenmeyi düşünüyoruz, bu arada kendisi evlilik teklifi etti ben de kabul ettim.
eğer şuan evlı olsaydınız evet karışmaya hakkınız vardır fakat şuan yok görünüyor maalesef.Borç sevgilinizin üzerinde görülebilir fakat ev de onun üzerinedir neden dert edıyorsunuz kı??ailesi ödeyemezse eşinizin geliri zaten musaıtmıs o odemeye devam eder ev zaten onun.Sevgılınızin kredi notu daha yuksektır çalıştığı kurumla banka arasında maaş protokolu vardır avantajlı faız alınmıstır.Yaşı babaya göre epey genc oldugu ıcın hayat sigortası evet düşük çıkmıştır veya ailenin geliri vardır ama resmıyette belgelendırilemıyorudur vs bu sebeplerden çekmiş olabilir .Siz evlendıgınızde konut kredısı cekmek ıstedıgınızde zaten bu ev eşinizin üzerine gorulecegınden bu evde oturacagız yenı alacagımız konutu yatırım amaclı dersenız kira gelırı vs ıle kredı yıne cıkarılır merak etmeyın yeterkı kredı duzenlı ödensin .Sevgılınız kefıl de olmus olabılırdı bence o daha rısklı ev hem onun uzerıne olmayacaktı hem riski almıs olacaktı böyle düşünün rahatlayın bence.Kredıyı de erken kapatmazlar konutta erken kapama cezası var .Kendinizi vade ıle uyumlu ödenecek diye adepte edin bence.

Evlilik teklifi edilip, yüzüklerin takıldığı,ailelerin tanıştığı bir durumda elbette bunu dert etmeniz çok normal.
Aksi halde geleceğe yönelik hiç bir şeyin konusulmamasi,sorgulanmamasi,maddi hiç bir planin yapilmamasi gerekir. Öyle ya,ne ilgilendirir ki ?! İlişkiye 3 gün takılmak için baslamadiniz nihayetinde,birbirinizin müstakbel eşisiniz.

Mantıklı olan evlilikten sonra değil,önce herşeyi netlestirilmek.

Ailesi bugün gönderiyor. Yarın göndermezse ne olacak? Erkek arkadaşımın üzerine olsa ne olacak? Kiraya verebiliyor mu? Yarın bana demeyecek mi yatırım yapacağımız zaten sen kredi çek diye? O zaman ailesi ödeme yapmazsa ne olacak? Beş parasız ortada mı kalacağız. Belki çocuk da olacak. Tabii ki söz söylemeye hakkım var. Kocamın maaşı on yılın üzerinde ipotekli olacak.
Kocan siz evlenmeden bir ev almış ödüyor ama ailesini oturtuyor gibi düşün. O şartlarda bu adamla evlenir miydin?
Cevabın hayırsa şimdi de evlenme.

Bir de çocuğunuz olursa zaten babasının evi olacağından çocuğunun da hakkı olacak.

Senin bir zararın yok ki bunda.

"Evli değilsin, aile değilsin, karışamazsın" yorumlarına katılmıyorum. Evlilik planı yaptığım adamın nereye ne borcu olduğunu bilmek isterim ben. Çatır çatır da sorarım.
Ama bu 7 aylık sevgilinizin birkaç aydır tanıdığınız ailesine "borcu kapatın" şeklinde direktifler verebileceğiniz anlamına gelmiyor.
Bu konu sevgilinizle sizin aranızda ve ilişkinizdeki güvenle alakalı bir sorun. Ailesi krediyi ödemezse sevgilinizin tavrının nasıl olacağına güvenmiyorsunuz belli ki. O yüzden buradaki atarlarınız çok gereksiz olmuş.

Sizin aklınıza gelen tek çözüm neden borcu kapatmaları? Pek de iyi niyetli bulmadım sizi. Başka çözümler de bulunabilir çünkü.
Mesela krediyi de evi de ailesine devredebilir. Satış olur, başka bir şey olur ama bir yolu vardır mutlaka. Çünkü sadece sizin açınızdan değil herkes açısından sıkıntılı bir durum evin sevgilinizin üstünde kalması.

Kardeşi var mı? Varsa neden "ileride mirastan payımı alabilecek miyim" sıkıntısı yaşasın?
Annesi ya da babası vefat ettiğinde, ev oğullarının olduğu için hayatta olan eş mirastan payını alamaz. Yaşlı başlı insan niye çocuğunun ve gelininin insafına kalsın?
Eşiniz vefat etse ev size kalır. O zamana kadar ödedikleri tüm parayı yok sayıp evi vermezseniz ne olacak?
Ailesi parayı elden veriyorsa ve öyle devam edeceklerse bir boşanma durumunda sizin tavrınız ne olacak? Belki olmadığı halde "benim de payım var" deyip evlilik boyunca ödenen kredileri talep edeceksiniz boşanırken? Sizin güvenmediğiniz eşiniz ve ailesi neden size güvensinler ki?

O yüzden ben sevgilinizin yerinde olsam "ailemin evini" aileme, ailem için iade ederdim.

Ben konu sahibini haklı buluyorum. Benim aile tanımımda bu tarz şeyler her bireye danışılır. Babam ev kredisi çekmişti, elli kere aradı beni, faizler düşmüşken yapılandırayım da ara ödemeyle birlikte erken bitsin diye bana danıştı. Birlikte inceledik yapılandırma sonrası ne kadar ödenecek vs. Birlikte karar verdik. Benim ne cebimden para çıkıyor o ödemeye, ne babam benim aklıma muhtaç. Ancak birlikte planlıyoruz bütçemizi.

5 yıllık bir ilişkim var bugüne kadar hiç ayrılık yaşamadık, tek seferde 2 haftanın üzerinde arajızın bozuk olduğu bir dönem bile olmadı. Yaklaşık 2 yıla evlenmek istiyoruz. Tarih de belli değil, aileler de tanışmadı, parmağımda yüzüğüm de yok. Ancak biz erkek arkadaşımla evleneceğimize kesin gözüyle bakarak planlama yapıyoruz. Değil 10 yıl üzeri bir borç (ki 500 binin geri ödemesi 1 milyon 700 bin civarı, her türlü mantıksız benim için, peşinatı artırarak daha az kredi çekmenin yollarını arardım ben) 6-7 ayda ödeyeceği 10 bin tl kredi çekse bana haber verir, danışır fikrimi sorar. Başka bir konuda da bana dediği "aileler önemli kararları birbirine danışır, biz de aile olacağız artık, bir şeye karar verirken ortak karar almalıyız"dır. Ben de bu şekilde düşünüyorum.

Erkek arkadaşınızın ailesinin de düşüncesiz olduğunu düşünüyorum. Erkek arkadaşımın ailesi ondan böyle bir borcun altına girmesini istemezler. İsterlerse de erkek arkadaşım yakın zamanda evlenmeyi düşündüğü için bunu yapamayacağını söyler zaten.

Dediğim gibi bizde tarih bile belli değil, ben atama bekliyorum. Babam diyor ki atanınca arabayı yenilememe yardım edersin. Hayır dedim, ben evleneceğim ve biz ailelerimizden kuruş istemiyoruz, birikim yapmam lazım, olabildiğince az borçlu şekilde evlenmek istiyoruz biz. Ancak babamın bir borcu var ki, aylık 850 tl civarı, o borç babamı baya zor durumda bırakıyor. Yaklaşık bir buçuk yılı var. Yardımcı olmazsam zor geçinir, onu karşılamayı düşündüğümü ve o borç bitince de aylık yaklaşık 1000 tlye kadar aileme yardımcı olmak istediğimi, hiçbir şey yapamasam ailemin tedavi masrafını ya da yatılı bakıcı tutarsak onun aylığının en az yarısını ödemek istediğimi erkek arkadaşım biliyor. Onun bu düşüncelerimi sıkıntı yapmayacağından emin olmadan da babama söz vermezdim.

Yerinizde olsam ayrılırdım. Hayatımdaki insanın benimle bir gelecek kurmayı planlamadığını düşünürdüm. Dediğim gibi biz her adımı birbirimize danışıyoruz. Sevgilimin maaşı 5 bin civarı, ödemesi 1.500 oluyor maksimum, onu bile bana sormadan, bana danışmadan yapmaz. Bu öyle basit bir para da değil benim için. Yaklaşık 120-180 aylık, 8 bin tl ve belki üzerinde bir ödeme bu. 1-2 bin olsa ya da erkek arkadaşınız tek başına fazlaca kazanıyor ve kendi sorumluluklarını yerine getirdikten sonra çerez parası gibi göreceği bir miktar olsaydı aylık ödemesi neyse. Ancak bu şartlarda ben kabul etmezdim. Belli ki ailesi oturacak o evde. Ya bir şey olur da ödeyemezlerse? Diyelim babası öldü, annesini evden mi çıkaracak satıp ödemek için? Bu kredinin şartları da bana gram mantıklı gelmiyor. 500 bin çekilip ev alınıyor ancak ödemesi 8.000. Kira ödemesi ne kadar? Bir beş on yıla 8.000 öder mi, hiç sanmıyorum. Bizim evimiz şu an 750-800 bine satılabiliyor ancak kira getirisi 2.500 civarı. Kredimiz 3.000 ve ev 5 yıllık, neredeyse kendi kendini ödeyecek durumda. Ancak 500 binlik evin 2 binden fazla bir kira getirisi olacağını hiç sanmıyorum. Üstelik geri ödemesi bir buçuk milyondan fazla. Ben asla böyle mantıksız bir borcun altına girmezdim, dolayısıyla kabul etmeyeceğim şartlarla, ilerideki eşimin maaşının, bizim evimizin gelirinin böylesi saçma bir borca gitmesi olasılığını dahi kabul etmezdim.

Bin tldir diyen olmuş ama cıks. Minimum 8 bin.

Yalnız şeyy... Konu sahibinin ilişkisi 7 aylıkmış :dondurma:

Ben konu sahibini haklı buluyorum. Benim aile tanımımda bu tarz şeyler her bireye danışılır. Babam ev kredisi çekmişti, elli kere aradı beni, faizler düşmüşken yapılandırayım da ara ödemeyle birlikte erken bitsin diye bana danıştı. Birlikte inceledik yapılandırma sonrası ne kadar ödenecek vs. Birlikte karar verdik. Benim ne cebimden para çıkıyor o ödemeye, ne babam benim aklıma muhtaç. Ancak birlikte planlıyoruz bütçemizi.

5 yıllık bir ilişkim var bugüne kadar hiç ayrılık yaşamadık, tek seferde 2 haftanın üzerinde arajızın bozuk olduğu bir dönem bile olmadı. Yaklaşık 2 yıla evlenmek istiyoruz. Tarih de belli değil, aileler de tanışmadı, parmağımda yüzüğüm de yok. Ancak biz erkek arkadaşımla evleneceğimize kesin gözüyle bakarak planlama yapıyoruz. Değil 10 yıl üzeri bir borç (ki 500 binin geri ödemesi 1 milyon 700 bin civarı, her türlü mantıksız benim için, peşinatı artırarak daha az kredi çekmenin yollarını arardım ben) 6-7 ayda ödeyeceği 10 bin tl kredi çekse bana haber verir, danışır fikrimi sorar. Başka bir konuda da bana dediği "aileler önemli kararları birbirine danışır, biz de aile olacağız artık, bir şeye karar verirken ortak karar almalıyız"dır. Ben de bu şekilde düşünüyorum.

Erkek arkadaşınızın ailesinin de düşüncesiz olduğunu düşünüyorum. Erkek arkadaşımın ailesi ondan böyle bir borcun altına girmesini istemezler. İsterlerse de erkek arkadaşım yakın zamanda evlenmeyi düşündüğü için bunu yapamayacağını söyler zaten.

Dediğim gibi bizde tarih bile belli değil, ben atama bekliyorum. Babam diyor ki atanınca arabayı yenilememe yardım edersin. Hayır dedim, ben evleneceğim ve biz ailelerimizden kuruş istemiyoruz, birikim yapmam lazım, olabildiğince az borçlu şekilde evlenmek istiyoruz biz. Ancak babamın bir borcu var ki, aylık 850 tl civarı, o borç babamı baya zor durumda bırakıyor. Yaklaşık bir buçuk yılı var. Yardımcı olmazsam zor geçinir, onu karşılamayı düşündüğümü ve o borç bitince de aylık yaklaşık 1000 tlye kadar aileme yardımcı olmak istediğimi, hiçbir şey yapamasam ailemin tedavi masrafını ya da yatılı bakıcı tutarsak onun aylığının en az yarısını ödemek istediğimi erkek arkadaşım biliyor. Onun bu düşüncelerimi sıkıntı yapmayacağından emin olmadan da babama söz vermezdim.

Yerinizde olsam ayrılırdım. Hayatımdaki insanın benimle bir gelecek kurmayı planlamadığını düşünürdüm. Dediğim gibi biz her adımı birbirimize danışıyoruz. Sevgilimin maaşı 5 bin civarı, ödemesi 1.500 oluyor maksimum, onu bile bana sormadan, bana danışmadan yapmaz. Bu öyle basit bir para da değil benim için. Yaklaşık 120-180 aylık, 8 bin tl ve belki üzerinde bir ödeme bu. 1-2 bin olsa ya da erkek arkadaşınız tek başına fazlaca kazanıyor ve kendi sorumluluklarını yerine getirdikten sonra çerez parası gibi göreceği bir miktar olsaydı aylık ödemesi neyse. Ancak bu şartlarda ben kabul etmezdim. Belli ki ailesi oturacak o evde. Ya bir şey olur da ödeyemezlerse? Diyelim babası öldü, annesini evden mi çıkaracak satıp ödemek için? Bu kredinin şartları da bana gram mantıklı gelmiyor. 500 bin çekilip ev alınıyor ancak ödemesi 8.000. Kira ödemesi ne kadar? Bir beş on yıla 8.000 öder mi, hiç sanmıyorum. Bizim evimiz şu an 750-800 bine satılabiliyor ancak kira getirisi 2.500 civarı. Kredimiz 3.000 ve ev 5 yıllık, neredeyse kendi kendini ödeyecek durumda. Ancak 500 binlik evin 2 binden fazla bir kira getirisi olacağını hiç sanmıyorum. Üstelik geri ödemesi bir buçuk milyondan fazla. Ben asla böyle mantıksız bir borcun altına girmezdim, dolayısıyla kabul etmeyeceğim şartlarla, ilerideki eşimin maaşının, bizim evimizin gelirinin böylesi saçma bir borca gitmesi olasılığını dahi kabul etmezdim.

Bin tldir diyen olmuş ama cıks. Minimum 8 bin.
Ama şöyle bir durum var konu sahibinin ilişkisi maksimum 7 aylık ve ilişkiye ciddi diye başlanmış. Kredi de ilk aylarda çekilmiş ancak konu sahibi fikir belirtmemiş. Şimdi sizi düşünelim bunca yıllık ilişkide bu konuda fikrin olumsuz ancak kredi dönemi fikrini belirtmedin. Evlenmeye yakın "krediyi kapatın! İstemiyorum!" deme hakkın var mı? Bence yok. Çünkü o zaman müstakbel eşin kalkıp sana "madem fikrin olumsuzdu, neden fikrini belirtmedin?" diye sorabilir, sorar. Haklıdır. İşte konu bu. Fikri olumsuzsa neden belirtmedi ya da "bu bana uygun değil" diyerek ayrılma yolunu seçmedi? Yani olayın başında hiçbirşey denilmeden olayın sonunda "hayır olmaazzz" demek mızıkçılık gibi geliyor bana. İyi niyetlilik değil yani.
Sizin durumunuz farklı o yüzden, sizin durumunuzda tabiki sorulması seninde mutlaka fikrini belirtmen gerekir. 🌸

Benm annemde abime ev kredisi çekti ama tapu abimin üzerine :) bütn hipotekleriyle kabul ediyorum diye imza atmış abim tapuda. Tapuyu da gördum annemn üzerine çekilen krediyi de .. size tavsiyem tapuyu bi şeklde görmeniz.. Emin olmak adına. .

Hayat sigortası farkı ne ki allah askına...Ondan değildir o, orda sana doğruyu söylemiyor bence...500bin tl kredi çekip üstüne daha para ekleyen kişi, hayat sigortası farkına mı takılacak? Babasına kredi çıkmamıştır ondandır...

Düşük peşinatla ev almaya kalkışmışlar, oğlanın da maaşı iyi ona çıkar kredi deyip yüklenmişler. Tek garanti ev onun üzerine olması ama onlar aile olduğu için bu da hiçbi işe yaramaz, ailesi odeyemeyeceğiz derse ailesini sokaga atamayacagı için mecburum odeyeceğim der...
Bu durumların olabileceğini gözönüne almalısın..Aylık büyük bir miktar ödüyordur sanırım.

Benm annemde abime ev kredisi çekti ama tapu abimin üzerine :) bütn hipotekleriyle kabul ediyorum diye imza atmış abim tapuda. Tapuyu da gördum annemn üzerine çekilen krediyi de .. size tavsiyem tapuyu bi şeklde görmeniz.. Emin olmak adına. .
hipotek deterjan falan mı 😬

Sizin dert edeceğiniz bir durum göremedim ben.
Ailesi ödemeyi yapıyorlarmış, kendileri de siz ev alırsanız yardım ederiz demişler.
Zaten olası durumda siz kredi çekersiniz beraber ödersiniz. Böyle şeyleri sorun edip kafaya takarsanız erkek arkadaşınızla korkarım ki düşündüğünüz evlilik de hayal olur.

Yalnız şeyy... Konu sahibinin ilişkisi 7 aylıkmış :dondurma:
Bu yıl içerisinde evleneceğiz demiş, tüm yorumları okudum. Bu kısım gerçekse haklı buluyorum. 2-3 yıla evlenmeyi düşünüyorlarsa da haklı buluyorum ben. İki taraf da evlenmeyi düşünmüyor olsaydı boş ver karışma derdim sanırım :KK70:. Ben normalde 7 aylık ilişkiyi ciddiye almam ama 7 ayı bile doldurmadan evlenmiş olanlar yok mu, var. O yüzden bir şey diyemeyeceğim ilişkilerinin uzunluğuna ben.

Ama şöyle bir durum var konu sahibinin ilişkisi maksimum 7 aylık ve ilişkiye ciddi diye başlanmış. Kredi de ilk aylarda çekilmiş ancak konu sahibi fikir belirtmemiş. Şimdi sizi düşünelim bunca yıllık ilişkide bu konuda fikrin olumsuz ancak kredi dönemi fikrini belirtmedin. Evlenmeye yakın "krediyi kapatın! İstemiyorum!" deme hakkın var mı? Bence yok. Çünkü o zaman müstakbel eşin kalkıp sana "madem fikrin olumsuzdu, neden fikrini belirtmedin?" diye sorabilir, sorar. Haklıdır. İşte konu bu. Fikri olumsuzsa neden belirtmedi ya da "bu bana uygun değil" diyerek ayrılma yolunu seçmedi? Yani olayın başında hiçbirşey denilmeden olayın sonunda "hayır olmaazzz" demek mızıkçılık gibi geliyor bana. İyi niyetlilik değil yani.
Sizin durumunuz farklı o yüzden, sizin durumunuzda tabiki sorulması seninde mutlaka fikrini belirtmen gerekir. 🌸
Ay evet ya, önceden ses çıkarmayıp şimdi çıkarması yanlış. Deseydi ki biz tanışmadan önce çekmiş, ayrılsın derdim. Ama ilişkinin başlarında çektiğinde de "hop dur, hani biz evlenecektik" diye karışmak da anormal olur gibi çok yeni bir ilişkide. Ona ben de karışamazdım sanırım :KK70:. Direkt ciddi başladılarsa kredi çekilirken görüşünü belirtmesi gerekirdi. Hatta böyle bir şeyi ona danışmaması dahi aslında evlenmemesi gerektiğinin göstergesi bana göre.

Bence de tek çözümü kredinin kapatılması değil. Belki devir ya da satış söz konusu olabilir. Bir diğer çözümü de bence evlenmemek :KK70:

Ailesi bugün gönderiyor. Yarın göndermezse ne olacak? Erkek arkadaşımın üzerine olsa ne olacak? Kiraya verebiliyor mu? Yarın bana demeyecek mi yatırım yapacağımız zaten sen kredi çek diye? O zaman ailesi ödeme yapmazsa ne olacak? Beş parasız ortada mı kalacağız. Belki çocuk da olacak. Tabii ki söz söylemeye hakkım var. Kocamın maaşı on yılın üzerinde ipotekli olacak.
Henüz kocanız değil. Sevgililik döneminde böyle şeylere karışmak hoş değil bence.

7 aylik ilişkiymis deyip kis kis gulenlere de anlam veremedim.

Esimle aralikta tanistik haziranda nisanlandik ağustosta evlendik. 10 yildir da evliyiz. Zira cevremde belli bir yeterlige sahip bircok kisi yillarca aylarca sevgili kalmadan evlendi.

Evlenmek icin kac yil kac ay sevgili kalma şartı var. Soyleyin de bilelim.

Konu sahibi bu adamla evlenecek ya da şartları uymazsa evlenmeyecek.

30, 40 binden bahsetmiyoruz. 17 yila yayilmis yüklü bir mebla var es adayının odemesi gereken. Tut ki evlilik icinde bir yatirim yapacaklar kendileri kredi kullanmak isteyecek. Kp ben size çekerim demis de zaten emekli olacakmis. Ne kadar kredi verecekler? Ayrica madem kredi çekebiliyor madem varlikli bir aile sigorta masrafından mi kacacak Allah askina?

Insan omru maalesef oyle amannn 17 yil ona oderiz sonra biz çekeriz diyecek kadar uzun degil. Bu kadar buyuk rakamlarin döndüğü bir hesapta verilen sozlere gore hareket etmem ben. Hayat o kadar tahmin edilebilir planli ilerlemiyor her zaman.

Yapabileceğiniz birşey yok ama en azından durumu biliyosunuz temkinli davranın .ben evlenirken eşim ve ailesi eşime ait evde oturuyolardı.. bizde kirada bana evlenince netleştiririz demişti... 2 yıl bu durumun düzelmesini bekledim benden kredi çekmemi bile istedi ve olan bize oldu giden bizden gitti..evlenmeden ev almasını sağlayın ve kesinlikle size bulaşmadan..ben hakkımı helal etmedim hiçbirine

X