Ak desem kara diyen kayınvalide

ladyandbaby

Üye
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2022
7
15
38
Herkese merhaba, yıllardır burayı takip ederim ilk defa üye olup konu açıyorum. Derdim büyük değil ama keyfimi kaçırmaya yetiyor. Eşim tek çocuk haliyle kvnin tek gelini benim, aramızda hiçbir zaman tartışma kırgınlık laf söz gibi şeyler olmadı. Hakkını yiyemem bana çok iyiliği de oldu amma bu tavrı beni üzüyor. Eşime de anlatamıyorum erkeklerin anlam vereceği bir düzeyde değil bence bu mesele.
En basit bir yemek tarifinden sürdüğüm ojenin rengine kadar benim seçimimin veya yöntemimin tam tersini söylüyor. Kilolarca sebzeyi kış için hazırladım dondurucuya koydum “hımm ladycim aslında şöyle değil de böyle yapsaydın daha iyiydi” dedi. Onun dediği gibi yapmış olsaydım bu defa da zıttını savunurdu. Şöyle ki bunları söylerken kibar olduğu için aramızda bir tartışma veya sözel zıtlaşma olmuyor ama belli ki ikimiz bir soğuk savaşın içindeyiz. Mutfak masamı değiştiririm rengini beğenmez tamam beğenmesin ok ama çaktırmadan hevesimi kırar. Yapacağım veya alacağım şeyleri onunla paylaşırdım önceleri, sonra hevesimi kıra kıra bir baktım ki hiçbir şey anlatmıyorum. Haliyle iletişimimiz de zayıflıyor. Ben böyle olmak da istemiyorum, anne kız gibi olamasak da sıcak ilişkimiz olsun istiyorum. Kendisi de eğitimli gün görmüş bir insan cahil de değil. Beni sevdiğini her fırsatta söyler ama bu huyu beni üzüyor.
Bence beni beğenmiyor takdir etmiyor ha dersiniz ki onun beğenisine ihtiyacın mı var hayır yok belki ama ben ona karşı hep saygılı anlayışlı destekleyici oldum, saçını kestirdi beğenmesem bile onu kırmadım veya evine bir şey yaptırdı tarzım olmasa da güle güle kullanın dedim bunun gibi şeyler işte. Beni beğensin diye olmadığım biri gibi görünmek de bana göre değil zaten. Neyse kimseye anlatmadığım için içten içe sinir olmaktansa sizinle paylaşmak istedim…

Herkese merhaba, yıllardır burayı takip ederim ilk defa üye olup konu açıyorum. Derdim büyük değil ama keyfimi kaçırmaya yetiyor. Eşim tek çocuk haliyle kvnin tek gelini benim, aramızda hiçbir zaman tartışma kırgınlık laf söz gibi şeyler olmadı. Hakkını yiyemem bana çok iyiliği de oldu amma bu tavrı beni üzüyor. Eşime de anlatamıyorum erkeklerin anlam vereceği bir düzeyde değil bence bu mesele.
En basit bir yemek tarifinden sürdüğüm ojenin rengine kadar benim seçimimin veya yöntemimin tam tersini söylüyor. Kilolarca sebzeyi kış için hazırladım dondurucuya koydum “hımm ladycim aslında şöyle değil de böyle yapsaydın daha iyiydi” dedi. Onun dediği gibi yapmış olsaydım bu defa da zıttını savunurdu. Şöyle ki bunları söylerken kibar olduğu için aramızda bir tartışma veya sözel zıtlaşma olmuyor ama belli ki ikimiz bir soğuk savaşın içindeyiz. Mutfak masamı değiştiririm rengini beğenmez tamam beğenmesin ok ama çaktırmadan hevesimi kırar. Yapacağım veya alacağım şeyleri onunla paylaşırdım önceleri, sonra hevesimi kıra kıra bir baktım ki hiçbir şey anlatmıyorum. Haliyle iletişimimiz de zayıflıyor. Ben böyle olmak da istemiyorum, anne kız gibi olamasak da sıcak ilişkimiz olsun istiyorum. Kendisi de eğitimli gün görmüş bir insan cahil de değil. Beni sevdiğini her fırsatta söyler ama bu huyu beni üzüyor.
Bence beni beğenmiyor takdir etmiyor ha dersiniz ki onun beğenisine ihtiyacın mı var hayır yok belki ama ben ona karşı hep saygılı anlayışlı destekleyici oldum, saçını kestirdi beğenmesem bile onu kırmadım veya evine bir şey yaptırdı tarzım olmasa da güle güle kullanın dedim bunun gibi şeyler işte. Beni beğensin diye olmadığım biri gibi görünmek de bana göre değil zaten. Neyse kimseye anlatmadığım için içten içe sinir olmaktansa sizinle paylaşmak istedim…
Ortada paylaşılan biri olunca istemsizce içten içe bir savaş oluyor ne yazık ki kvlerde .Siz bence hiç takılmayın buna nasılsa gerçeği biliyorsunuz 😉

Maalesef bu tarz durumları öz anne babamızla bile yaşıyoruz. Ben mesela annem evdeyken yemek yapmam çünkü küçükte olsa müdehale etmesi onu öyle doğrama şunu oraya koyma gibi söylemleri beni aşırı rahatsız ediyor bende sen yap o zaman diyip salona geçiyorum. Bi şeyleri yaparken hep müdahale eder. Aslında bu onların huyu :) Ben üniversiteye kadar hiç yemek yapmadım şimdi ise o işe başladığından beri istediğimi yapıyorum ve çokta güzel oluyor. Onun renk, eşya zevkini de ben hiç beğenmem ama kendisi için almışsa karışmamda. O yüzden umursama ben böyle beğeniyorum de geç :)

En basit bir yemek tarifinden sürdüğüm ojenin rengine kadar benim seçimimin veya yöntemimin tam tersini söylüyor. Kilolarca sebzeyi kış için hazırladım dondurucuya koydum “hımm ladycim aslında şöyle değil de böyle yapsaydın daha iyiydi” dedi. Onun dediği gibi yapmış olsaydım bu defa da zıttını savunurdu.
Komşum aynı karakterdeydi, sonra toplum içindeyken başkalarına böyle mi diye daha iyi gözlemleye karar verdim. Evet, başkalarına da böyleydi. Üstünde durmadım, boşver çektim. Şayet sadece bana böyle davranıyor olsaydı rahatsız olurdum. Kayınvalideniz sadece size böyleyse üstünüzde otorite kurmaya çalışıyor olabilir.

Kv ile duygusal bi bağ kurma. Bu yaptığının da kıskançlıktan oldugunu bil. He de geç. Bu tür konularda fikrini sorma. Konuşursa da umursama, umursamadığını da belli et.

İşte sanırım benim tıkandığım nokta bu kendi anneme rahat davranıyorum beğenemiyorsan da benim tarzım bu canım falan diyorum şakayla karışık. Ama kv öyle olmuyor işte yüz göz olmamak adına meseleyi uzatmıyorum ama bu sefer de her şeye zıt gidiyor. En iyisi onu da ikaz etmeliyim kibar bir şekilde…

Ben kimsenin dört dörtlük bir gelin kayinvalide ilişkisi olduğunu düşünmüyorum.İlla bir problem çıkar,anne kız gibiyiz diyenlere pek inanmam çünkü anne kız bile zaman zaman çatışır🙂.Böyle bir durumda ilişkinizi optimize etmek daha akıllıca olabilir.Çok rahatsız edici huyları varsa da kırmadan inceden belirtebilirsiniz.

ayni benim kayinvalidem de boyle. dunyadaki en dogru seyi yapsam bile sinsi gulusuyle “yassycim aslinda onu oyle degil soyle yapsaydin daha iyi olurdu…..ama sen bilirsin canimmmm🥰🥰🥰” der. iki gun sonra benim yaptigimin aynisini yapar. kavga etsen edemezsin cunku cok minnos (!) sekilde soyler. etmesen icinde patlar. ben artik onu duymuyorum. o konusurken benim kafamda dimbillan dayi remix caliyor.

ayni benim kayinvalidem de boyle. dunyadaki en dogru seyi yapsam bile sinsi gulusuyle “yassycim aslinda onu oyle degil soyle yapsaydin daha iyi olurdu…..ama sen bilirsin canimmmm🥰🥰🥰” der. iki gun sonra benim yaptigimin aynisini yapar. kavga etsen edemezsin cunku cok minnos (!) sekilde soyler. etmesen icinde patlar. ben artik onu duymuyorum. o konusurken benim kafamda dimbillan dayi remix caliyor.
Ha bir de o mesele var, masanın rengini beğenmedi ya gidip hemen hemen aynısından alır “ay baban beğenmiş aldı” olur. Buzdolabımda sorum oldu değiştirecektik aman ne gerek var elleşmeyin dedi sonraki hafta kendine dolap almış😂 kıskançlık yaptığını hiç düşünmemiştim aslında ama sanırım durum bu.

Yani okudum okudum da bu da dert mi dedim 😏
Kv yaptıklarını onaylamıyor tersini yapıyor
E bu kvnin günaydın gelin demesi gibi birşey 🤷‍♀️
Cidden kvlik yapsa bayılcan gibi geliyo konu sahibi 😬
Benim kişiliğim gereği bana cidden kvlik yapsa ben kendisiyle görüşmem zaten ilişkimi keserim ama bu tatlı tatlı yapınca sinirlerimi bozuyor aksiyon da alamıyorum içimde patlıyor. Dert değil farkındayım ancak ilişki kalitemizi bozuyor işte. Ama mesajınıza güldüm 😂

Ha bir de o mesele var, masanın rengini beğenmedi ya gidip hemen hemen aynısından alır “ay baban beğenmiş aldı” olur. Buzdolabımda sorum oldu değiştirecektik aman ne gerek var elleşmeyin dedi sonraki hafta kendine dolap almış😂 kıskançlık yaptığını hiç düşünmemiştim aslında ama sanırım durum bu.
benimki kiskanmaz ama iste ben dogru da yapsam yanlis yapmisim gibi davranir. sonra dogrusu o oldugu icin o da aynisini yapar. 😂 bir seyi dogru veya eksiksiz yaptigimi kabullenemez.

Benim kişiliğim gereği bana cidden kvlik yapsa ben kendisiyle görüşmem zaten ilişkimi keserim ama bu tatlı tatlı yapınca sinirlerimi bozuyor aksiyon da alamıyorum içimde patlıyor. Dert değil farkındayım ancak ilişki kalitemizi bozuyor işte. Ama mesajınıza güldüm 😂
Siz de aynısını ona yapın.
Kıyafet mi aldı ay anne çok aradın mı bunu deyin gülün geçin, yemek yaptığında aa sen bunu yapardın ama el lezzetin bozuldu son zamanlarda deyin, size ne kadar yapıyorsa aynı şekilde o kadar yapın. Sorarsa aa şaka yaptım canım dersiniz.

He he diyin gecin ayni annem bende he he diyorim sensin başkan sensinnn reisss senn haklısın tabiki birdahakine yaparim diyorum kendi bildigimi yapıyorum degismiyor bunlar

Ben sizi anladım ama malesef bunun çözümü yok, böyle naif naif takılmakla da olmaz azıcık arsız olup şakayla karışık cevabı yapıştırmanız lazım. Ve en sevmediğim tutum pasif agresif tutumdur ve benimki de öyle.

Örneğin nasılsın napıyorsun diyor, sıcaklarla aram çok kötü dediğimde verdiği tepki şu; e bütün ülkeye yaz mevsimi sıcak bir size değil ki. 🤦🏻‍♀️ BEN ONUN İÇİN Mİ DEDİM diye yükseliyorum içimden 🤣 ya da mesela benim temizlikçim memlekete gitti ve kedilerim olduğundan evi bk götürdü. Bana dedi ki “kendin temizle çalışmıyor etmiyorsun nasılsa” 😒 E senin kızın da çalışmıyor hem de 30 senedir? Ben de bir daha arsız olup “ gelin görümceye çekermiş ben de ev kadını oldum kızın gibi” dicem mesela. (Bu arada kısa süredir evdeyim hayatım full çalışmakla geçti)

Yani asla kendi annenizle ilişkiniz gibi olmayacak o yüzden he he diyip geçmek ve takmamak lazım.

Benim kayınvalidem de böyle ya. Her şeyi kendi biliyor, ben güzellikle bir şey diyorum mesela şunu şöyle yapalım anne bak ben öyle yapıyorum diyorum kibarca, güzellikle öneriyorum yani hani fikir veriyorum böyle daha iyi diyorum bana verdiği cevap: ''Ben biliyorum kızım biliyorum hepsini biliyorum sen merak etme sen öyle yap tabii de ben zaten öyle yapıyorum'' Ya da mesela yaptığı bir şeyi bir daha yapmamasını söylüyorum oda bana ''Aaaaa o öyle yapılır mı yapmıyorum tabii ki ben'' ee ama yaptın gördüm o yüzden uyarıyorum. Aklımla oynuyor gibi kadın yani. Her şeyi bilen müthiş deha bir kayınvalidem var asla öneri-fikir kabul etmez çünkü o her şeyi bilir, tamam beceriklidir, iyi de biri, bana hep yardım da eder ama bu huyu beni çıldırtıyor ve sizin dediğiniz gibi kocama da söyleyemiyorum çünkü erkekler anlamıyor. He bir de hazır söylemiş içimi dökmüşken şu huyundan da bahsedeyim, mesela ben bir şey yapılacaksa o olayı yönlendiriyorum nasıl yapılacağına dair ama o herkese ben yaptım diye yayıyor ne alaka ya sen dedin diye yapmadık ben öyle istediğim için öyle oldu yani sen ne alaka millete her haltımızı ona danışıp da yapıyormuşuz gibi lanse etmesi de beni delirtiyor. Ama çok iyiliği dokunduğu için de bu huylarını görmezden gelmeye çalışıyorum.

Ay iyi ki açmışsınız bu konuyu ya bende anlattım rahatladım valla oh be :bicak::KK53:

X