''AK PARTİ EGE'DEKİ ADALARI YUNANİSTAN'A VERDİ''

gulay_gulay

Guru
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2009
3.971
6.145
1868906.jpgÜmit Özdağ, 2004'ten bu yana Yunanistan'ın Türkiye'ye ait bazı ada ve adacıkları işgal ettiğini, hükümetin ise konunun üzerini örttüğünü iddia etti.


Milliyetçi kesime yakınlığı ile bilinen siyasal bilimler profesörü yazar Ümit Özdağ, Süleyman Şah türbesine yönelik tahliye operasyonunu değerlendirdi.

Başkanı olduğu 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü'nün internet sitesinde yazan Özdağ, hükümetin Ege Denizi'ndeki bazı adaları Yunanistan'a bıraktığını iddia etti.

Özdağ şunları yazdı:

YUNANİSTAN TÜRK ADALARINI İŞGAL ETTİ

Peki, Suriye’de vatan topraklarını bırakıp yerine yenisini aldık Ege’de bıraktığımız adaların ve kayalığın yerine ne aldık? Konuyu bilmeyen okuyucu kendi kendisine bu da nereden çıktı diyebilir. Yunanistan, 2004 ve sonrasında Ege’de Kanuni ve IV. Mehmet döneminde fethedilen, Atatürk’ün Lozan’da vermediği ve 1936 yılında Şükrü Kaya’nın T.C. envanterine kaydettiği, İngiliz ve Amerikan haritalarında Türk Adası olarak gösterilen 16 ada ve bir kayalığı AKP Döneminde Ekim-Kasım 2004’den başlayarak işgal ve fethetmiştir.

GENELKURMAY AÇIKLAMIŞTI AMA..

31 Aralık 2008’de Yunan helikopterinin Bulamaç Adası'nda Türk hava sahasını ihlali üzerine Genelkurmay Başkanlığı ihlali sitesine koymuştur. Türk Dışişleri Bakanlığı ihlal haberinin siteden çıkarılmasını Genelkurmay Başkanlığı’ndan istemiştir. Bunu üzerine Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı’ndan toplantı istemiştir.

Bu toplantıda Dışişleri Bakanlığı’ndan katılan diplomatlar işgali kabul ederek, işgalin sonlandırılması için siyasi karara ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdir.

LOZAN'DA NASILDI ?

Toplantı arasında “Türk” diplomatlar Türk subaylarına “işgalin hükümetin bilgisi dahilinde” yapıldığını açıklamışlardır. Yapılan araştırmada Yunanistan’ın Lozan Anlaşmasında (12. Ve 15. Maddeler) verilmeyen 11 ada 1 kayalık ile 17-30 Mayıs 1913 Londra Anlaşmasında verilmeyen 5 ada olmak üzere 16 ada ve 1 kayalığı işgal ve ilhak ettiği ortaya çıkmıştır. AKP Hükümeti bu işgale AB tam üyeliği sürecini rahatsız etmesin diyerek göz yummuştur.

İŞTE O ADALAR

İşgal altındaki adalar şunlardır: Ege Denizi’nde; Koyun, Hurşit, Fornoz, Eşek, Nergizçik, Bulamaç, Kalolimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba ve Ardacık adaları ile İzmir ilimizin sınırları içinde olan Venedik Kayalıkları.

Akdeniz’de, Girit Adası etrafındaki Yunan işgali altında olan Türk adaları; Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi ve Koufonisi adaları.

YUNANİSTAN ÖNEM VERİYOR

Adaların bazılarına işgalden sonra Yunan Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı ziyaret etmişlerdir.

YUNANİSTAN HEMEN KİLİSE YAPTI

Bazıları Aydın il sınırları içinde kabul edilen ve resmen sit alanı olan Yunan işgali altında olan adalara hızlı bir biçimde kilise inşa edilmiştir. Anılan kiliseler Fener Rum Patriği Bartholomeos’un doğrudan yetkisi altında, ruhani / dini otorite alanı içindedir. Yani, Patrik Bartholomeos, Türk adalarındaki Yunan işgaline ortak olmuş ve kendi nüfuz alanını genişleterek adalarımızı kendi ruhani otorite alanına katmıştır.

TRT, 26 Aralık 2012 tarihinde “16 Ada Yunanistan’a geçti” haberini vermiştir.

CHP SORMUŞTU AMA..

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na, işgal edilen adalar ile ilgili olarak MHP ve CHP milletvekilleri tarafından soru önergesi verilmiştir. Davutoğlu, bazıları Büyükada’dan daha büyük adalar için “adacık” demiş, Dışişleri Bakanlığı TBMM’ne verdiği cevapta “Görüşmeler devam ediyor” diyerek TBMM’ni yanıltmıştır.

Çünkü Yunan Dışişleri Bakanlığı iki gün sonra bu cevaba atıfta bulunarak, “Herhangi bir görüşme yok. Adalar Yunan adasıdır” cevabını vermiştir.

MGK Üyesi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a, CHP Milletvekili Nurettin Demir tarafından soru önergesi veriliyor. Önerge’deki 4 sorudan birinci soru işgal edilen adalar ile ilgili.

VATANA İHANET SUÇU

Yılmaz, 24 Eylül 2012 tarihinde verdiği yazılı cevapta, birinci soruyu pas geçip diğer üç soruya cevap veriyor. Ne de olsa işin ucunda TCK 302’den yan, ‘Vatana İhanet’ suçundan yargılanmak var.

EMEKLİ KURBAY ALBAY GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Bu konuyu Türkiye’nin gündemine taşıyan ve mücadelesini en ön safta yapan kişi ise Emekli Kurmay Albay Ümit Yalım. Ümit Yalım, 2008’den itibaren işin içinde toplantılara katılan heyetin bir üyesi. Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri.

Şimdi Davutoğlu’nun cevaplaması gereken soru, Ege’de Yunanistan’a teslim ettiğiniz adalar karşılığında hangi toprakları aldınız?
http://www.haber3.com/ak-parti-egedeki-adalari-yunanistana-verdi-3225084h.htm
 

ZeyMurEl

Hamdım, pişiyorum, yanmaya daha çok var...
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2015
4.656
14.579
Helal-i hoş olsun, ne demek 16 adanın lafı mı olur canııımm..

Ama yok Lozan'da 12 ada kaybedildi diye atıp tutmasını bilenler buna neden susuyor vallahi anlayamıyorum. Hadi o adalar savaştan sonra kaybedildi, bunlar neden il sınırımızdayken Yunan'a verildi, şartsız şurtsuz.

Ya Atatürk'ün açığını kollayanlar neden bu kadar derin yarıkları görmezden geliyor, cidden anlayamıyorum. Birisi de çıkıp anlatsın ya neden susuluyor, umursanmıyor, toz kondurulmuyor.
 

caytabagi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2016
3.752
10.147
28
Yazıklar olsun. Onikiadayi da Osmanlı kaybetmişti lozana patladı iş. Yunan bakan "biz Suriye'ye benzemeyiz " dediğinde yok artık dedim ya. Türkiye'yi alay edilen ülke haline getirdiler. Musul petrollerini alamamamiz için ingilizker tarafından tutulan şeyh saitin adı bir sokağa verildiğinde zaten iş bitmişti. Tarihimizi kendilerine göre değiştirip cumhuriyete düşman ettiler nesli. Yazıklar olsun bunlara çanak tutanlara, şehitlerimizin ruhları aciyor.