Akıl Verir Misiniz?

Çok iyi bir bölüm okumuşsunuz . Geçiş hakkınız oluyor geçiş hakkınızı kullanıp daha sonra dgs ile 4 yıla tamamlayın dicemde bu sağlık meslek liselerinin sanırım 4 yıla geçiş hakkı yok muydı bişeler bişeler diyorşardıda unuttum. Arkadaşım sağlık lisesi mezunu . Özel bir hastanede 2500 lirayla hemşire olarak işe başladı canım. Kabul edilmediğinde pes etme bür daha başvur birdaha. Aramalarına asla bekleme sürekli sen ara sen sor. Bu azmini görünce inan işe alıyorlar. Deneyimlerimden biliyorum. Pes etmeden diret. Başvurup aramalarını bekleyince cidden olmuyor . "Biz sizi ararız" cümlesine inanma :)

Annen baban cok şanslılar senin gibi bi evlada sahip oldukları için,
Bu yaşta bu olgunluk nasıl güzel yüregin öyle,
Allah yolunu acık etsin inşallah dilediklerini yaparsın..

Fedakâr olman çok güzel severim fedakar insanları,duygulandırdın beni 16lı yaşlarıma götürdün :') herkesi düşün ama kendini de düşün,part-time işler bakabilirsin lise mezunları için ya da paketleme-butik-tarzı yerlerde de çalışabilirsin şimdilik. part-time olmasını isteme sebebim bi yandan çalışır bi yandan yavaş yavaş hazırlanırsın sınava, istersen test kitabı yardımında da bulunabilirim internet artik her yerde özel ders videolari izleyip 4 yıllık güzel bir lisans bölümü tutturabilirsin.
Çok teşekkür ederim. Küçüklüğümdem beri hep daha iyi yerlerde olacağımı düşümürdüm ama malesef hep hayal ettiğimiz gibi olmuyor. 4 senelik güzel bi bölüm okumak istiyorum ama sonrasında da atanamama korkum var ki biliyosunuz ülkemizde çoğu bölümde iş yok ve okul bittikten sonrada aileme destek olamamak korkutuyo gerçekten çok iyi insanlar ve hep tekdüze yaşıyorlar hiç bid şey yapamadam gezip tozamadan babam 7de gidip 10da 11de geliyo bu yaşında kalan ömürlerinde rahat etsinler istiyorum çok çok teşekkür ederim söyledikleriniz için

Sakin kredi çekme..
Öncelikle hem oku hem çalış..
Eve de yapabildiğin kadar destek ol..
Senin ilk görevin ev almak değil kendi hayatına yön vermek..
İleride seni mutsuz görünce annen baban kahrolur..
Yaşın çok küçük kalbin büyük.. ama hedeflerin daha makul olsun ve kendini de düşün..
Kızım olsan duygulanirdim gurur duyardım ama çok da üzülürdüm..

Maddi durumlar malesef. Herkesin ev alması gerekiyomuş gibi bi duruöa karşıydım ama 10 yıl sonrasını düşününce ev şart ilerde kira ödemek çok zor kiralar çok pahalı. Annem ev hanımı saf temiz bi kadın bu yaşına kadar hiç çalışmadı çalışsa ev ilgisiz kalır kardeşin ergenlik çağında baban yemek temizlik hepsini bekliyo zor olur diyo anne çalışınca evin düzeninin sağlanamayacağını düşünüyo bende hak veriyorum bi yandan çalış diyemiyorum tabii. Çok teşekkür ederim

Babanız yemek, temizlik hepsini annenizden beklemese, anneniz babanızda ev işlerinde yardımcı olabilecek bir potansiyel görse, çalışırdı belki. Veya babanıza “ev almamız lazım. Ben çalışacağım, sen de her işi benden beklemeyeceksin” diyebilirdi. Ev almak zorunda değiller tabii. Demek istediğim, ev alınması babanız ve annenizin sorumluluğu. Siz evin çocuğusunuz.

18 yaşında aileme ev alacağım diye üniversite eğitiminden vazgeçmek çok saçma. Üniversiteye gitmek istemiyorsunuz da bilinçaltınızda ev olayını mı bahane ediyorsunuz acaba. Üniversite için çok çok çalışıp, iyi bir bölümde okursanız, ileride ev alma ihtimaliniz de artar.

8om
Çok iyi bir bölüm okumuşsunuz . Geçiş hakkınız oluyor geçiş hakkınızı kullanıp daha sonra dgs ile 4 yıla tamamlayın dicemde bu sağlık meslek liselerinin sanırım 4 yıla geçiş hakkı yok muydı bişeler bişeler diyorşardıda unuttum. Arkadaşım sağlık lisesi mezunu . Özel bir hastanede 2500 lirayla hemşire olarak işe başladı canım. Kabul edilmediğinde pes etme bür daha başvur birdaha. Aramalarına asla bekleme sürekli sen ara sen sor. Bu azmini görünce inan işe alıyorlar. Deneyimlerimden biliyorum. Pes etmeden diret. Başvurup aramalarını bekleyince cidden olmuyor . "Biz sizi ararız" cümlesine inanma :)
çok teşekkürler.malesef geçiş hakkı kalktı o yüzden kendi bölümüme yatay geçiş yapamadım.umarım bende arkadaşınız gibi bir iş bulabilirim çok teşekkür ederim

Babanız yemek, temizlik hepsini annenizden beklemese, anneniz babanızda ev işlerinde yardımcı olabilecek bir potansiyel görse, çalışırdı belki. Veya babanıza “ev almamız lazım. Ben çalışacağım, sen de her işi benden beklemeyeceksin” diyebilirdi. Ev almak zorunda değiller tabii. Demek istediğim, ev alınması babanız ve annenizin sorumluluğu. Siz evin çocuğusunuz.

18 yaşında aileme ev alacağım diye üniversite eğitiminden vazgeçmek çok saçma. Üniversiteye gitmek istemiyorsunuz da bilinçaltınızda ev olayını mı bahane ediyorsunuz acaba. Üniversite için çok çok çalışıp, iyi bir bölümde okursanız, ileride ev alma ihtimaliniz de artar.
yorumunuz için teşekkür ederim. kesinlikle üniversiteye gitmek istememek gibi bi şey söz konusu değil.geçen sene yani lise son sınıfta 3 gün staja 2 gün okula gidiyordum. okulun sağlık meslek lisesi olmasından ötürü biyoloji,kimya gibi dersleri son iki sene görmedim ondan öncesinde de pek önemsenerek görmedim. hocalar meslek lisesi olunca pek üstümüze düşmediler ki eğitim sistemi de malumunuz, ayrıca dershane gibi bi imkanım da olmadı matematik,fizik,kimya gibi derslerim zaten şu an 0 hiç bir şey bilmiyorum nerdeyse öncesinde başarılı bir öğrenci olmama rağmen. geçen sene boş zamanlarımda sözel derslerin konu anlatımına çalışıp test çözdüm evde internet ve bilgisayarım yoktu iki ay önce bağlatabildik.bu yüzden pek hazırlanamadım. ve bunlara rağmen gerçekten dershaneye, özel okula gittiği, özel ders aldığı halde bile barajı geçemeyenler oldu ama ben barajı geçtim. tm3 puanım 270 ts puanlarım 350'idi. bunların pek parlak puanlar olmadığının bilincindeyim tabii ki ama gerçekten asla lise mezunu olarak kalmayı düşünmedim. maddi imkanlardan ötürü ve aileminde yollamadığından sadece yaşadığım şehirde tercih yapabildim bende daha az alan bi arkadaşım çankırı da felsefe okuyor şu an. ya da 11 bin lira verip son sene özel okula giden arkadaşım şu an yaşadığımız şehirde edebiyat okuyor, istediği bir bölüm vardı tm bölümü ve sıralaması 230 bin o bölüme bile gidemedi. bunları söyleme amacım asla övünmek değil ki övünülecek bi durumda da değilim hepsinin farkındayım ama tüm bunlara rağmen yinede o sınavda bi şeyler yapabilmişim bunun getirisi olmasa da.. sizi anlıyorum banada saçma gelirdi belki birinden duysam ama şu an 4 senelik bi bölüm okusam ve 4 sene sonunda atanamasam yine aileme destek olamasam bu benim için çok üzücü olur. tek derdimin okul olmasını sadece ona odaklanabilmeyi bende çok isterdim. ama ailemin hiç bi şey yapamadan hayattan tat alamadan yaşamasını istemiyorum. 10 sene sonra kira ödemek zorunda kalmalarından korkuyorum. annemin çalışması konusunda haklısınız ama çok saf masum bi kadın ayak uydurabilir mi bilmiyorum bunları da düşünüyorum. umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir. yorumunuz için tekrar teşekkür eder,m.

Canımın içi, öncelikle hiç merak etme her şey yoluna girecek.

Bir ablan olarak sana tavsiyelerim şunlar:

1) Kaygı, her şeyi dağıtma potansiyeli olabilen bir duygudur. Ne yaparsan yap kaygıya kendini kaptırma. Her kararında akılcı ve soğukkanlı davran, olur mu? Her zaman "Bu günler de geçecek, ileride gülerek anacağım" diye düşün.
2) Okulunu bırakmayı düşünüyorsan, bu virajı alabilecek yaştasın. Her şeye baştan başlayabilirsin. Bu noktada ama bir çalışma rutini belirlemen gerekiyor. Belki ailen harçlık+yol masraflarının üzerine azıcık daha koyup orta yollu bir dershaneye yazdırabilir seni. Bu mümkün mü? (Aile derken geniş aileden de belki yardım alınabilir. Herhangi bir dershane işini görecektir, hangisi olduğu çok önemli değil inan bana.) Dershaneye yazılınca, part time çalışıp, kalan zamanında da düzenli ve rutin olarak çalışırsan, 4 yıllık bir üniversite kazanabilirsin rahatlıkla. Ucuza özel ders de buluruz sana (Bu konuda ben de yardımcı olurum.)
3) Düzgün giden bir ilişkinin olması güzel. Ama evlilik planlarını yapmak için çok gençsin, bunu şimdilik odağından çıkar, olur mu? Birazcık daha olgunlaşınca düşünürsün, henüz zamanı gelmemiş gibi geliyor bana.
4) Kendine inan. Bir de günlük tut. :) Seni rahatlatacak, hedef koymanı da kolaylaştıracak.

Çok sevgiler...
çok teşekkür ederim yorumunuz için ablacım. dershane fiyatları epey uçuk durumda geçen senede bu konu gündeme gelmişti ama arkadaşlarımın gittiği orta halli dershaneler bile şu an 9 bin tl civarı günlük harçlığımın üstüne koyarak karşılamak mümkün değil ne yazık ki şu an babama bunu dersem gönderememesi yüzünden çok üzülür biliyorum bize hiç kıyamıyor bunu söyleyip incitmek istemem zaten günün tümünü bizim için çalışarak geçiriyor belki onunda hayalleri farklıydı. geniş ailemde de babamın anne ve babası ben küçüken öldü öz kardeşi yok üveylerle de pek bir alakamız yok olsa da bi şeyler yapcak insanlar değiller. anne tarafımdan annanem hayatta ama onunda durumu pek iyi değil teyze ve dayılarımda öyle kendilerini anca iadare ediyolar ve evliler hep kendi düzeninde. ve daha öncede söylediğim gibi ülke şartları belli işşizlik çok yüksek ve okuduktan sonra iş bulamayıp aileme destek olamamaktan da çok korkuyorum tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim gerçekten çok yakın hissettirdiniz kendinze umarım tüm güzellikler bulur sizi.

ABLALARIM HEPİNİZE MİLYONLARCA KEZ TEŞEKKÜR EDERİM.YAN YANA OLDUĞUM İNSANLARDAN ÇOK DAHA SAMİMİ YAKIN TAVSİYELERDE BULUNDUNUZ.İÇİMİ ISITTI DEDİKLERİNİZ O KADAR MUTLU OLDUM Kİ GERÇEKTEN ÖMÜR BOYU BU SAMİMŞYETİNİZİ KALBİMİN Bİ KÖŞESİNDE TAŞIYCAM ÇÜNKÜ SAMİMİYET HİÇ TANIMADIĞIN Bİ İNSANIN DERDİYLE YANINDAKİLERDEN DAHA FAZLA İLGİLENMEK ÇOK ÖZEL Bİ ŞEY BENİM İÇİN.HEPİNİZE GÜZEL KALPLİLİĞİNİZDEN, ÖVGÜLERİNİZDEN, TAVSİYELERİNİZDEN ÖTÜRÜ ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. GECENİN BU SAATİNDE GERÇEKTEN KALBİMDE SICACIK Bİ HİS BIRAKTINIZ HEPİNİZE AYRI AYRI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİ.İNŞALLAH HER ZAMAN ÇOK MUTLU OLURSUNUZ.

X