Aklım karmakarışık. Sanki labirente düştüm. Çıkar yol bulamıyorum.

PrincesaDeLosCielos

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2011
2.648
71
Merhaba.:KK16:
Benim sıkıntım eğitimimle ilgili. Çok şükür başka bir derdim yok.
Size sıkıntımdan kısaca bahsetmek istiyorum. Bana yardımcı olur, fikir verirseniz çok sevinirim.

Üniversitede iktisat öğrencisiydim. Öğretmenlik için bölümümü bıraktım. Ailem bana 'Asla olmaz, devam et' demedi. 'Sen bilirsin, biz yanındayız her zaman' dediler. Ama annemin de babamın da iş bulmam açısından İktisat'ı okumamı daha çok istediklerini biliyorum. Babam her zaman 'Öğretmenlik bir bayan için en güzel meslek' derdi. Hala öyle söylüyor fakat eğitim sistemindeki çöküş nedeniyle benim daha kolay bir şekilde iş bulmam açısından İktisat okumamı daha çok istiyor. Yaşadığım ülke Türkiye değil ama Türkiye vatandaşıyım ve okuduğum üniversite de Türkiye'deydi. Biz de YGS/LYS sınavlarından aldığımız puanlarla tercih yapıyoruz. Yani Türkiye'deki öğrencilerden hiçbir farkımız yok. Öğretmenlik, yaşadığım ülkede de Türkiye'deki gibi. İş bulma sıkıntısı hayli fazla ama İktisat bölümünü bitirince çok rahat iş bulabilirim. Öğretmenlik istediğim için bölümümü bıraktım fakat kim bana 'Okulunu neden bıraktın?' diye sorsa ve ben de 'Öğretmenlik istiyorum,hayalimdeki meslek' desem 'Sen aklını mı kaçırdın canım? Görmüyor musun öğretmenliğin halini? Devam et bölümüne' dedi. Ve hala da söylemeye devam ediyorlar. Okul Öncesi/PDR istediğim bölümler. Arkadaşımda kalmıştım hafta sonu. Dün akşam ablası beni eve bırakacaktı. Yolda gelirken sohbet ettik. O da PDR mezunu. Bana, 'Ablacığım sakın düşünme öğretmenliği. Bana bak. Yüksek lisans yapıyorum ama yine de ümitsizim. Türkiye'de deneyeceğim şansımı. Atanırsam orada çalışacağım. Şimdi PDR'nin ataması iyi fakat 1-2 yıla o da bitecek. Sakın ola öğretmenliği okuma, git bölümünü bitir' dedi. Kimseden olumlu bir tepki almadım aylardır. Herkes 'Vazgeç' dedi bana. Demeye de devam ediyorlar.

Durum böyle olunca benim de hevesim kırılıyor. Hak da vermiyor değilim onlara. Kimse kötülüğümü istemiyor, biliyorum. 'Bu zamanda iş bulacağınız mesleklere yönelin' diyorlar. Babam; Maliye, İktisat gibi bölümleri okuduğumuzda özelde de devlette de iş bulmamızın kolay olacağını söylüyor. 'İlla öğretmenlik istiyorsan çok çalışıp üniversitede de kalabilirsin' diyor.

-Aklım çok karıştı. Eski okuluma geri dönmeyi istemiyorum. Ulaşım oldukça zordu. İki uçak + 3,5 saate yakın otobüs yolculuğundan sonra okuduğum şehre varabiliyordum. Tekrardan İktisat okumayı istersem başka bir üniversitede okumam daha mantıklı olur. Ulaşımın kolay olduğu bir şehir ve eğitimin iyi olduğu bir üniversitede okumak çok daha mantıklı. Hem 1. sınıf derslerinden de muaf olurum. Okulum 3 yılda biter.
-Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliğini araştırdım. Teknoloji sürekli geliştiği için bu bölümün önünün asla kapanmayacağı söylenmiş. Bu da mantıklı geldi bana.
-Pilotaj okumak da güzel olur. Uçaklara, oldum olası ilgim olmuştur. Fakat ben eşit ağırlıkçıyım. Bu yüzden de Fen bölümünden çok iyi bir puan yapmam imkansız. Burssuz bir şekilde yerleşebilirim, puanlar düşük oluyor burssuz okuyacaksak fakat burssuz okumam imkansız. Çünkü ailem, okuluma yılda 47.000 TL ödeyemez. Bu, bizi aşar.

Sizce çevremdeki herkes haklı mı? İstediğim bölümü mü okumam daha mantıklı yoksa iş bulma ihtimalimin daha kolay olduğu bir bölümü mü okumam daha mantıklı? Sizlerin bana tavsiye edebileceği bölümler var mı? Lütfen yardımcı olun. Kendimi çıkmazda hissediyorum.:KK14:

Herkese bakma bence içinden ne geliyorsa onu yap
Yıllar sonra üzülmemek için
Yalnız öğretmenlik değil,tüm bölümlerde iş bulma konusu sıkıntılı:KK31:

Fikir verebilecek kimse yok mu?:KK31:

Bir öğretmen olarak ve pedogojig yönündende bakarsak olaya ben sana öğretmenliğin artı ve eksi yönlerini söyleyim. Türkiyede atanmak çok Zor zaten bunların farkındasın bilmiyorum yaşadığın ülkededr kpss gb bi olay varmı varsa iyice zorlaştırıyolar bi şekilde elemek için artık özel sektör diye bişeyde kalmıycak takip ediyosundur. Ve öğretmenlik gibi saygın ve kutsal bir mesleğingit gide saygınlığını azaltmaya çalışan bi yapı var alınan ücrette bence yetersiz türkiye şartlarına göre iyi olabilir ama verilen emeği göz önünde bulundurduğunda .. Zor bir meslek gerçekten insanın piskolojisinin sağlam olması gerekio özel yaşamını kesinlikle yansıtmaman gerekio işine ki bu zor oluyo geröekten:) sevmeyenin kesinlikle yapamayacğı seveninde zamanla piskolojik açıdan bunalabileeği bi meslek. Benim aldığım puanla çok daha iyi bi yerde olablrdim diyorum bazen ki ben sadece öğretmenlik yazmıştım üniverste tercihlerimde. Zaten öğretmenlikte özel sektörü sakın düşünme tamamen senin üstünden geçinmeye çalışan bi sistem orası. İlk zamanlarda meslekte zorlanırsın iyi bi okul bekleme hemen yani oda insanı yıpratıo biraz ama bi on yıl sonra rahat edersin. Bunlar eksi yönleriydş:) artıları ise tatilleri var güzel sistemli planlı çalılırsan eve iş getirme(yazılı vs) olasılığın düşer ve kendine ayırdığın vakit artar. Evlendiğin zaman çok rahat edersin. Ve öğretmen camiası birbirine destek olan bi camiadır her meslek öyledir ama bunlar daha bi kenetlidir birbirine:)) Türkiyede iktisat okuyanda kolay kolay iş bulamıyo yaşadığın yerde kolay bulunuyo diyosun iktisata devam edebilirsin hemen işe başlamak isteyeceksin çünkü üniverste bitince alacağın maaş belki öğretmenlikten fazla olcak ve bu senin yaşam kaliteni artıracak buda mutlu eder insanı:)) Ama mutlu olamam o meslekte dşosan kesinlikle öğretmenliğe devam et çünkü günün ortalama 9 saati iş yerinde geççcek mesleğinde mutlu olmayıp hasta olan insanda çok.. Umarım daha fazla kafanı karıştırmamaışımdır:)) hangi branş acaba sizin

öncelikle pilotaj dediğiniz pilotluk mu? eğer öyleyse sayısal bir bölümden mezun olan herkes pilot olabilir. buna iktisat da dahil diye biliyorum siz yine bir araştırın. thy alım yaparken buna bakıyor, para konusunda da onlar sizi okutuyorlar sonra çalışmaya başlayınca taksit taksit ödüyorsunuz. özel eğitim merkezleri için de bankalar kredi veriyorlar, çalışmaya başlayınca ödüyorsunuz yine. pilotluğun maaşlarından haberiniz var mı bilmiyorum ama oldukça iyidir. kredi ödemede bir sıkıntı asla çıkmıyor yani.

öğretmenlik bana da risk almak gibi geldi, babanız okulda kalma konusunu söylemiş zaten, haklı.

iktisata gelince iyi bir üniversitede okumadıkça orda da iş bulmak oldukça zor aslında. öğretmenlikten çok da farklı değil.

sivil havacılık üzerine yanlış bilmiyorsam almanyada bir master programı var fakat orası da 2 sene bir iş deneyiminiz olmasını istiyor. bunun dışında kule görevlisi olmak da cazip bir meslek. thy'de kabin memuru olmak da zorlu ama maaşı iyi ve uzun uçuşlara başlayınca boş gün çok oluyor.

Merhaba.:KK16:
Benim sıkıntım eğitimimle ilgili. Çok şükür başka bir derdim yok.
Size sıkıntımdan kısaca bahsetmek istiyorum. Bana yardımcı olur, fikir verirseniz çok sevinirim.

Üniversitede iktisat öğrencisiydim. Öğretmenlik için bölümümü bıraktım. Ailem bana 'Asla olmaz, devam et' demedi. 'Sen bilirsin, biz yanındayız her zaman' dediler. Ama annemin de babamın da iş bulmam açısından İktisat'ı okumamı daha çok istediklerini biliyorum. Babam her zaman 'Öğretmenlik bir bayan için en güzel meslek' derdi. Hala öyle söylüyor fakat eğitim sistemindeki çöküş nedeniyle benim daha kolay bir şekilde iş bulmam açısından İktisat okumamı daha çok istiyor. Yaşadığım ülke Türkiye değil ama Türkiye vatandaşıyım ve okuduğum üniversite de Türkiye'deydi. Biz de YGS/LYS sınavlarından aldığımız puanlarla tercih yapıyoruz. Yani Türkiye'deki öğrencilerden hiçbir farkımız yok. Öğretmenlik, yaşadığım ülkede de Türkiye'deki gibi. İş bulma sıkıntısı hayli fazla ama İktisat bölümünü bitirince çok rahat iş bulabilirim. Öğretmenlik istediğim için bölümümü bıraktım fakat kim bana 'Okulunu neden bıraktın?' diye sorsa ve ben de 'Öğretmenlik istiyorum,hayalimdeki meslek' desem 'Sen aklını mı kaçırdın canım? Görmüyor musun öğretmenliğin halini? Devam et bölümüne' dedi. Ve hala da söylemeye devam ediyorlar. Okul Öncesi/PDR istediğim bölümler. Arkadaşımda kalmıştım hafta sonu. Dün akşam ablası beni eve bırakacaktı. Yolda gelirken sohbet ettik. O da PDR mezunu. Bana, 'Ablacığım sakın düşünme öğretmenliği. Bana bak. Yüksek lisans yapıyorum ama yine de ümitsizim. Türkiye'de deneyeceğim şansımı. Atanırsam orada çalışacağım. Şimdi PDR'nin ataması iyi fakat 1-2 yıla o da bitecek. Sakın ola öğretmenliği okuma, git bölümünü bitir' dedi. Kimseden olumlu bir tepki almadım aylardır. Herkes 'Vazgeç' dedi bana. Demeye de devam ediyorlar.

Durum böyle olunca benim de hevesim kırılıyor. Hak da vermiyor değilim onlara. Kimse kötülüğümü istemiyor, biliyorum. 'Bu zamanda iş bulacağınız mesleklere yönelin' diyorlar. Babam; Maliye, İktisat gibi bölümleri okuduğumuzda özelde de devlette de iş bulmamızın kolay olacağını söylüyor. 'İlla öğretmenlik istiyorsan çok çalışıp üniversitede de kalabilirsin' diyor.

-Aklım çok karıştı. Eski okuluma geri dönmeyi istemiyorum. Ulaşım oldukça zordu. İki uçak + 3,5 saate yakın otobüs yolculuğundan sonra okuduğum şehre varabiliyordum. Tekrardan İktisat okumayı istersem başka bir üniversitede okumam daha mantıklı olur. Ulaşımın kolay olduğu bir şehir ve eğitimin iyi olduğu bir üniversitede okumak çok daha mantıklı. Hem 1. sınıf derslerinden de muaf olurum. Okulum 3 yılda biter.
-Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliğini araştırdım. Teknoloji sürekli geliştiği için bu bölümün önünün asla kapanmayacağı söylenmiş. Bu da mantıklı geldi bana.
-Pilotaj okumak da güzel olur. Uçaklara, oldum olası ilgim olmuştur. Fakat ben eşit ağırlıkçıyım. Bu yüzden de Fen bölümünden çok iyi bir puan yapmam imkansız. Burssuz bir şekilde yerleşebilirim, puanlar düşük oluyor burssuz okuyacaksak fakat burssuz okumam imkansız. Çünkü ailem, okuluma yılda 47.000 TL ödeyemez. Bu, bizi aşar.

Sizce çevremdeki herkes haklı mı? İstediğim bölümü mü okumam daha mantıklı yoksa iş bulma ihtimalimin daha kolay olduğu bir bölümü mü okumam daha mantıklı? Sizlerin bana tavsiye edebileceği bölümler var mı? Lütfen yardımcı olun. Kendimi çıkmazda hissediyorum.:KK14:

İstediğin bölümü oku canım, bundan hiç pişman olmazsın emin ol.
Ama istemediğin bölümü okursan istemediğin bir iş hayatının olması yüksek bir ihtimal.

X