AKP'nin son referandum anketi: Hayır üç büyük şehirde önde

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Hürriyet yazarı Murat Yetkin, AKP Genel Merkezine gelen yeni anket sonuçlarını paylaştı. Sonuçlara göre, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde Hayır oyları önde.

29-03-2017 10:36
akpnin-son-referandum-anketi-hayir-uc-buyuk-sehirde-onde.jpg

Hürriyet yazarı Murat Yetkin’in bugün Hürriyet’te yayınlanan “Siyasi kulislere göre; AK Parti Genel Merkezine gelen anket sonuçları” başlıklı yazısına göre,

AKP’ye gelen anketlerde İstanbul’un yanı sıra, Ankara, İzmir gibi yüksek nüfuslu şehirlerde “Evet” oylarının “Hayır” oylarını geride bırakmakta zorlandığı görülüyor,

Öte yandan Yetkin yazısında, Erdoğan’ın dün ani bir kararla Sarıyer’deki Hayır çadırını ziyaret etmesini de büyükşehirlerde hayırın önde olması nedeniyle AKP’nin söylemini ‘olumlu yönde’ değiştirme çabası içinde olmasına bağladı.

Yetkinin yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Siyasi kulise yansıdığı kadarıyla “Evet” oyları İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’de önde görünüyor. Seçim olsa tulum çıkaracak kadar… Ama bu seçim değil. AK Partinin yüksek oy oranlarına sahip olduğu o bölgelerde nüfus o kadar yüksek değil.

Nüfus batıda ve büyük şehirlerde…

Mesela ülkenin 80 milyonluk nüfusunun neredeyse beşte biri İstanbul ve civarında yaşıyor.

Resmen açıklanmasa da AK Parti’ye gelen anketlerde İstanbul’un yanı sıra, Ankara, İzmir gibi yüksek nüfuslu şehirlerde “Evet” oylarının “Hayır” oylarını geride bırakmakta zorlandığı görülüyor, kuliste konuşulana göre.

Bu durum AK Parti’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım’ın geride kalan günlerde kampanya yoğunluğunu büyük şehirlere vermesine ve büyük şehirlerde izlediği kampanya çizgisini yumuşatmasına neden olabilir.

Yüksek sesle verilen mesajlar belki Anadolu’nun nispeten küçük şehirlerinde yankı buluyor ama büyük şehirler çatışma söyleminden kaçınıyor artık.

Erdoğan mesela dün ani bir kararla Sarıyer’deki Cumhurbaşkanlığı konutundan Samsun’a gitmek üzere Atatürk Havalimanına yola çıkmışken, Hacıosman metro istasyonunda aracını durdurdu.

Beraberindekilerle önce bir “Evet” çadırına uğradıktan sonra, “Hayır” çadırına yöneldi.

Sonra Samsun’da –doğrusu etkileyici bir- kitleye hitap ederken çadırda geçirdiği on-on beş dakika süreye dair bazı bölümler anlattı.

Anlaşılan oradaki CHP’lilere hitaben “Lideriniz yalancı” deyince benzeri bir tepki almıştı ama oraya fazla girmedi.”

http://ilerihaber.org/icerik/akpnin-son-referandum-anketi-hayir-uc-buyuk-sehirde-onde-69883.html

yani ben buna pek inanamadım bence sadece izmirden hayır çıkcak

Aslinda evet diyecegini belirten cogu AKP'li siyasetci de hayir diyecek. Cunki bugune dek onlari destekleyen siyasetciler her il ve ilcede farkli. Mesela kimi Abdullatif Senere yakin, kimi baska bir siyasetciye.. Kime yakin iseler onun sayesinde bir yerlerde koltuk mevki sahibiler.. Bu referandum ile sadece Tayyip'e yakin olanlar milletvekili olabilecekler, sadece onun onayindan gecenler bir yerlerde mevki sahibi olabilecekler, cunki hepsini o sececek. Hic biri kendi ipini cekmek istemiyor evet vererek..
Aslinda SECSIS sistemi olmasa kesin hayir cikacak sandiktan eminim ama, iste bu SECSIS varken zor..

Aslinda evet diyecegini belirten cogu AKP'li siyasetci de hayir diyecek. Cunki bugune dek onlari destekleyen siyasetciler her il ve ilcede farkli. Mesela kimi Abdullatif Senere yakin, kimi baska bir siyasetciye.. Kime yakin iseler onun sayesinde bir yerlerde koltuk mevki sahibiler.. Bu referandum ile sadece Tayyip'e yakin olanlar milletvekili olabilecekler, sadece onun onayindan gecenler bir yerlerde mevki sahibi olabilecekler, cunki hepsini o sececek. Hic biri kendi ipini cekmek istemiyor evet vererek..
Aslinda SECSIS sistemi olmasa kesin hayir cikacak sandiktan eminim ama, iste bu SECSIS varken zor..
Ankara yerel secimlerinde donen dolaplara bizzat sahit olduktan sonra benim de umudum yok.:kahve:

Bencede adil bir seçim olur ise büyük oranda Hayır çıkacak.. Bulunduğum bölgede Evet adına kapı kapı gezen kişilere büyük bir tepki var "nasıl diktatörlüğe zemin hazırlarsınız" diye. Üstelik burası Akp belediyesi. Akp teşkilat başkanı hayır adına çalıştığını ifade etti mesela burada. Dün Evet için çalışan kişiler aldıkları tepkilerden dolayı "bizi şirket gönderiyor, partiyle alakamız yok " falan diyordu fakat bu bir anket araştırması değil Evet broşürleri dağıtılıyor ve üzerilerinde evet yazılı kıyafetler vardı. Fakat beni de anlayın falan gibi ifadelerde bulundular, "Malesef "evet de çıkabilir dedi mesela birisi. Yani bence Evetçi görünüp Hayıra verecek çok insan da olabilir. Bu arada elbette Evet verenlerde var mesela bir köyde adamın biri köpeğinin kafasına bastı, suratında zıpladı ve "sen nasıl köpeksin, Hayırcıları ısırmadın" diye işkence yaptı.'' Malesef kameraya alacağım sırada durunu farketti ve durdu. Tabi bu durumu hayvan hakları derneği ile paylaştık ve şuan gerekli işlem başlatıldı.

Etrafımdaki insanların açığı kapalısı abartmıyorum hayır diyor. Çoğu MHP seçmeni (anne tarafim genelde MHPlidir) hayır diyor. Erdoğana sempati duyan komşularım vardı onlar bile hayır diyor. KK'da anket evetin 3 katı.

Ama seçime gelince evet çıkacak o net. Çünkü kedi faktörü var. Kediler sıkı evetci. Geçen bizim bi sokak kedisi var cemo, bıyıklı bisey, dedim sence evet mi hayır mi cikar secimden, meaveet dedi. Nasıl bu kadar emin olabilirsin dedim meaavtrafo dedi. Anlamadım ama bi bildigi var sanırım. Hiç bi secim yanılmaz.

Etrafımdaki insanların açığı kapalısı abartmıyorum hayır diyor. Çoğu MHP seçmeni (anne tarafim genelde MHPlidir) hayır diyor. Erdoğana sempati duyan komşularım vardı onlar bile hayır diyor. KK'da anket evetin 3 katı.

Ama seçime gelince evet çıkacak o net. Çünkü kedi faktörü var. Kediler sıkı evetci. Geçen bizim bi sokak kedisi var cemo, bıyıklı bisey, dedim sence evet mi hayır mi cikar secimden, meaveet dedi. Nasıl bu kadar emin olabilirsin dedim meaavtrafo dedi. Anlamadım ama bi bildigi var sanırım. Hiç bi secim yanılmaz.
Maevett!! Ayy nasil guldum.
Yerden göğe kadar haklisiniz.Her zamanki gibi yine trafolar.

Ne oldu?Hayal kırıklığına mi ugradiniz?Belki milletimizin akli başına gelmiştir tum bu olanlardan sonra olamaz mi yani?Her seye tek yönden bakmayin.Bugun seçmen oy yasi dusurulseydi gorurdum sizleri.

Ona bakarsan Melih Gökçek Ankara'da %60 Evet oranı çıkacak diyor.

Hepimiz için en hayırlısı :KK19:
images (5).jpg

Eki Görüntüle 1976192
Tabiki sonucunda öyle olacak.Ne zaman hile yapmadiklari hak yemedikleri goruldu ki bu adamlarin?Her yerde Evet Evet diye bagirip bu secimde Tayyip'e oy vermiyoruz diyorsunuz.Siz de dediniz ya gerçekten hepimiz icin en HAYIRlisi.

Eki Görüntüle 1976192

Melih Gökçek'in her dediği doğru mu? Kendisi gecekonduya saklanmıştı 15 temmuz'da hatırlatırım demekki bir korkusu var :KK70: Evet derken bile HAYIR'lısını istediğiniz için sizi tebrik ediciymmm :KK70::halay:

Bilidiğim kadarıyla partilerin de kendilerine ait bir sistemi var. Yani onlarda sandık numaralarında çıkan sonuçları kendi bilgisayarlarında kontrol edebiliyorlar. Burada önemli olan ıslak imza alırken dikkat edilmesi. Bu yüzden partilerin çok çok dikkat etmesi gerekiyor. Jandarma ya da polis adına oyları biz teslim edeceğiz denildiğinde de buna itibar etmemek gerekiyor. Diğer seçimlerde evet bazı partiler kendi oylarına sahip çıkamadı. Sırf ücret almak için sandık görevlisi olan kişiler bir kaç saat sonra ben gitmek istyorum diye şikayet edebiliyor. Bu yüzden bu işlemi gönüllü ve gerçekten sahip çıkacak gözü açık kimselerin yapması gerekiyor. Umudum şu yönde bir evet ve bir hayır oyu var önümüzde. Yani sandıklara daha çok sahip çıkabilir. Herkes kendi partisinin oyunun peşine düşmeyecek ve biri dikkat etmezse diğer edecek diye düşünüyorum. Bakalım HAYIRLISI :)

Bilidiğim kadarıyla partilerin de kendilerine ait bir sistemi var. Yani onlarda sandık numaralarında çıkan sonuçları kendi bilgisayarlarında kontrol edebiliyorlar. Burada önemli olan ıslak imza alırken dikkat edilmesi. Bu yüzden partilerin çok çok dikkat etmesi gerekiyor. Jandarma ya da polis adına oyları biz teslim edeceğiz denildiğinde de buna itibar etmemek gerekiyor. Diğer seçimlerde evet bazı partiler kendi oylarına sahip çıkamadı. Sırf ücret almak için sandık görevlisi olan kişiler bir kaç saat sonra ben gitmek istyorum diye şikayet edebiliyor. Bu yüzden bu işlemi gönüllü ve gerçekten sahip çıkacak gözü açık kimselerin yapması gerekiyor. Umudum şu yönde bir evet ve bir hayır oyu var önümüzde. Yani sandıklara daha çok sahip çıkabilir. Herkes kendi partisinin oyunun peşine düşmeyecek ve biri dikkat etmezse diğer edecek diye düşünüyorum. Bakalım HAYIRLISI :)
Hayirlisi.. Ama benim pek umudum yok.. Gecen sefer sandik basinda itiraz da etsen dinlemiyorlardi. Bu sene ilk denemeyi yurtdisinda yapmislar bile. Sandik basindaki imam Turkiye'den getirdikleri secmeni yurtdisinda secmen kaydi varmis gibi evet oyu kullandirtirken yakalanmis.
SESCIS var, YSK ellerinde.. Bunlar sandiktan hayir ciksa zaten kendileri itiraz edecekler FETO sistemi hackledi filan diye..
Evet cikana dek ugrasacaklardir. Hayir cikmasi bizim icin vatan meselesi, evet cikmasi onlar icin beka meselesi.. Ne demisler? Once can sonra vatan.. pardon canan..:KK66:

Hayirlisi.. Ama benim pek umudum yok.. Gecen sefer sandik basinda itiraz da etsen dinlemiyorlardi. Bu sene ilk denemeyi yurtdisinda yapmislar bile. Sandik basindaki imam Turkiye'den getirdikleri secmeni yurtdisinda secmen kaydi varmis gibi evet oyu kullandirtirken yakalanmis.
SESCIS var, YSK ellerinde.. Bunlar sandiktan hayir ciksa zaten kendileri itiraz edecekler FETO sistemi hackledi filan diye..
Evet cikana dek ugrasacaklardir. Hayir cikmasi bizim icin vatan meselesi, evet cikmasi onlar icin beka meselesi.. Ne demisler? Once can sonra vatan.. pardon canan..:KK66:

Hayır çıkması Evetçiler için de çok Hayırlı olacak ama bunun farkında değiller. Duyarsız bir insan olamadığım için bu kadar tepkiliyim aslında. Yoksa ben zaten Akp'ye yakın olmadığım için hayatımda çok büyük değişiklikler olmayacak. Yani şuan zaten o partili olmayan insanlara bakış açısı malum. Ama Evetçilerin de pişman olacağı o günlerin gelmesini de yinede istemiyorum. Çünkü bir zamanlar fetöyü alkışlayıp fetvalarını dinleyenler şimdi nasıl bu kadar öfkeli ve kinli ise aynı durumu Başkanlık sistemi içinde yaşanacağını tahmin edebiliyorum. Hayırlısı ile bu onlarında Hayrına olacak.. Anlayana :)

Hayır çıkması Evetçiler için de çok Hayırlı olacak ama bunun farkında değiller. Duyarsız bir insan olamadığım için bu kadar tepkiliyim aslında. Yoksa ben zaten Akp'ye yakın olmadığım için hayatımda çok büyük değişiklikler olmayacak. Yani şuan zaten o partili olmayan insanlara bakış açısı malum. Ama Evetçilerin de pişman olacağı o günlerin gelmesini de yinede istemiyorum. Çünkü bir zamanlar fetöyü alkışlayıp fetvalarını dinleyenler şimdi nasıl bu kadar öfkeli ve kinli ise aynı durumu Başkanlık sistemi içinde yaşanacağını tahmin edebiliyorum. Hayırlısı ile bu onlarında Hayrına olacak.. Anlayana :)
Farkindalar, ancak iclerindeki hayir'i seslendirirlerse ne olacagini da cok iyi biliyorlar. Direkt FETO'cu ilan edilecekler, hayatlari kararacak.. Zamaninda hepsi bulasmis, ispatlamasi cok da kolay.. Sandiktan baska yerde hayir diyebilmemelerinin yolu yok.
Siyasetciler icin soyluyorum.

Seçim sonrası anketler ile ilan edilen seçim sonuçları arasındaki büyük farklara bakarak seçimlere hile karışmış olması konusunda bir görüşünüz var mı??

"Seçim sonrası anketlerle ilan edilenler arasında büyük farklar var ise,hileli olması büyük ihtimaldir!"

SECSIS programcisinin mahkemede verdigi ifade:
[/QUOTE

X