akraba evliliği

akraba evliliği yapan varmı bu konuyla ilgili görüşlerini bekliyorum.

canım biz eşimle akrabayz ama biraz uzak sayılır teyze torunları evlendik
tam sorunu ayrıntı yazmamşsn ama nasl anlaşılabiliyomusnz ???? bunu sormak istedin eger buysa cvp vereyim
canım ben hiç pişman degilim iikide böyle bi evlilik yapmşım kaydirigubbakcemile2

ben akraba evliliği yaptım çok memnunum çokta mutluyum bu konuda buradaki arkadaşların görüşünü merak ettim birde bebek bekliyorum aceba bebekleri olan akraba çiftleri varmı diye merakl ettim çok sağol cevabın için.

sen memnunsan arkadaşım başkalarının fikirlerinin ne önemi var genlde bende dahi kimse pek sıcak bakmaz akraba evliliğine insanların söyledikleri yada söylicekleri belki canını sıkcak onun için bence pek merak etme kimsenin düşüncesini bu konuda.mutluysan sorun yok.bebeğinde sağlıklı olur inş.

canım benm kızımda var 5 aylık allaha şükür hiç bi sorun da yok umarım sennnde istedgin gibi bi bebişin olur canım

çok sağol canım inşallah hayırlısıyla kucağıma alırım seninde bebeğin hayırlı olsun inşallah çok mutlu olursun bebeğin ve eşinle.

bizde eşimle kardeş torunlarıyızz..dedelerimiz kardeş..(annemin babası ama)
allah şukur ne evlilimde nede çocuğumda hiç bi sorun yok..
dinimiz de akraba evliliğine karşı olmadığına göreee...
Allah sizide mutlu mesut etsin inş..
sağlıklı bebelerinşz olsun..

Biz eşimle akraba edeğiliz ayrı memleketlerdeniz ancak eğer 2 insan birbirini seviyorsa olabilir bence Sonuçta Peygamber efendimizde kızını yeğenine vermişdir. Benim sadece endişem doğan çocuklarda kan bağından dolayı sakatlık olurmu sorusu? kuzenim kendi halasının kızıyla evli, nazar değmesin 2 tane sağlıklı evladı var eğer onların çocuklarında bir sakatlık oluşursa onu bilemem, eşimin anne ve babası hala dayı çocukları ancak görümcem işitme engelli bunun kan bağındanmı yoksa başka nedenlerlemi olduğunu bilemiyorum çünkü ozamanlar teknoloji ve tıp bu kadar gelişmemiş olduğundan doğduktan sonra çocuk duyuyormu duymuyormu diye bakmamışlar tabii eskilerde bizler kadar bilinçli değillermiş. Kayınvalidem görümcemi doğururken vakumla almışlar vakum çok tehlikeli olduğundan bebeğe zarar verebiliyor özellikle işitme olayına belki bundan dolayıda olabilir diye düşünüyorum ben. Allah herkese sağlıklı evlatlar versin arkadaşlar..

canım teyzemın kızı teyzemın ogluyla evlendı cok guzel bı bebeklerı oldu saglıklı ve tam bı cadı:)

çok sinir oluyorum böyle dinimizde de kabul gördüğüne öre akraba evliliğinde sorun yok denmesine!

bir de diyorsunuz ki sağlıklı çocuklarım çok şükür
bir ikincisinin ya da üçüncüsünün de sağlıklı olacağı ne malum??
ya da torunlarınızın??
sonuçta hasta/bozuk genler onlara da aktarılacak
bilimsel gerçeklikler varken aklın yolu birken siz neye bakıyorsunuz?

akraba evliliğine karşı durmak da bir insanlık görevi
sakat doğabilecek çocukların nedeni olmayın!!

bu çağda bu şekilde hala akraba evliliklerinin onaylanmaması gerekli!

artık iş işten geçmişse de kesinlikle hamilelik öncesi, esnası ve sonrasında muhakkak sıkı doktor takibide olunmalı

ve hiçbir zaman bu durum normal karşılanmamalı

ıkı ınsan bırbırını severse evlenmeye manı olmuyan
oz kardes dayı amca teyze gıbı bag yoksa evlenır
teyze cocukları akraba evlılıgı yaptı gayet saglıklı cocukları var
dıger teyze oglum yabancı aldı ozurlu bı cocukları var
yorum yaparken neye yorum yaptıgınıza ıyı bakın
burda evlen cocuk yap denılmıyo
varsa akraba evlılıgı yapan cocukları saglıklımı soruluyo
bende akraba evlılıgne karsıyım ama evlenene saygı duyarım
sevene cıfte saygıı duyarım
cok sınır oluyosun dıye bukadar sert bı yorum :eek:lmaz:

ıkı ınsan bırbırını severse evlenmeye manı olmuyan
oz kardes dayı amca teyze gıbı bag yoksa evlenır
teyze cocukları akraba evlılıgı yaptı gayet saglıklı cocukları var
dıger teyze oglum yabancı aldı ozurlu bı cocukları var
yorum yaparken neye yorum yaptıgınıza ıyı bakın
burda evlen cocuk yap denılmıyo
varsa akraba evlılıgı yapan cocukları saglıklımı soruluyo
bende akraba evlılıgne karsıyım ama evlenene saygı duyarım
sevene cıfte saygıı duyarım
cok sınır oluyosun dıye bukadar sert bı yorum :eek:lmaz:
canim aynen diyeceklerimi yazmissin sana bir rep vardimkaydirigubbakcemile5
lutfen yorum yaparken daha dikkatli olalim.
biz turklerde bu akrasiflik niye anlamiyorum acaba.cok hirsli bir milletiz pess dogrusu

biz turklerde bu akrasiflik niye anlamiyorum acaba.cok hirsli bir milletiz pess dogrusu

sgl cnm aslında arkadasla aynı fıkırdeyız akraba evlılııgne yurekten hayır dıyorum
ama sevene ısteyene bısey dıyemeyızkı sonusda bılım ılım ıkı yondede manılık yok

arkadaşlar hastalıklar akraba olmayanlarda da olabiliyor. Önemli olan muayenelerinizi testlerinizi doğru dürüst yaptırın.

bu olayı millete indirgemene çok şaşırdım
hiç de hırslı değilim
ancak akraba evliliğinin bir ailenin sonraki bireyleri üzerinde yaratabileceği olumsuz etkileri göz önünde bulundurduğumuzda, kraba evliliğini böyle sakıncasız ve mazur görülebilecek bir şey gibi görmek beni cidden kahrediyor!

türkiye'de yaklaşık 8.5 milyon engelli var. bu çok büyük bir sayı!
ve bunların büyük çoğunluğu da akraba evliliği nedeniyle engelli olmuş kişiler!
tabi ki akraba olmayanların da çocukları engelliolabiliyor ya da sonradan insan engelli hale gelebiliyor ama en büyük orana akraba evliliği sahip.
biraz araştırma yaparsanız akraba evliliğinin türkiye'de ne kadar yaygın olduğunu ve ne gibi sonuçlarının olduğunu öğrenirsiniz.
bu durumda da neden hala bu yanlış durumun savunulmasına, maruz gösterilmesine çok sert tepki verildiğini anlarsınız.

aşk meşkten bahsetmiyorum ben, akraba evliliğinin sakıncalarından bahsediyorum.

Son düzenleme:
bu olayı millete indirgemene çok şaşırdım
hiç de hırslı değilim
ancak akraba evliliğinin bir ailenin sonraki bireyleri üzerinde yaratabileceği olumsuz etkileri göz önünde bulundurduğumuzda, kraba evliliğini böyle sakıncasız ve mazur görülebilecek bir şey gibi görmek beni cidden kahrediyor!

türkiye'de yaklaşık 8.5 milyon engelli var. bu çok büyük bir sayı!
ve bunların büyük çoğunluğu da akraba evliliği nedeniyle engelli olmuş kişiler!
tabi ki akraba olmayanların da çocukları engelliolabiliyor ya da sonradan insan engelli hale gelebiliyor ama en büyük orana akraba evliliği sahip.
biraz araştırma yaparsanız akraba evliliğinin türkiye'de ne kadar yaygın olduğunu ve ne gibi sonuçlarının olduğunu öğrenirsiniz.
bu durumda da neden hala bu yanlış durumun savunulmasına, maruz gösterilmesine çok sert tepki verildiğini anlarsınız.

aşk meşkten bahsetmiyorum ben, akraba evliliğinin sakıncalarından bahsediyorum.
tamam bunu aynen bu sekilde biraz onceki mesajindada yazabilirsin .sen farkinda degilsin ama bir baskasi okurken cok sinirli bir mesaj cikiyo ortaya.
bende akraba evliligine karsiyim tabikii ve bu konuda cok hassasim millete indirgedim cunkuu biz genel insan olarakk "herkesi kastt etmiyorum" cok kavgaci bir yapimiz var daha ilimli yazissak yorum yazsak problemler buyumez oyle degilmi

X