Bahçe Bakımı ve Çiçekler AliExpress'ten Tohum Alma.

Tohumlar gelmeye başladı

20190331_154626.jpg

Hayir sen biliyor musun ? Sanki aradığımız kan sensin :) biliyorsan anlatirsan çok sevinirim
seve seve yardımcı olurum abi ama bana tohumların büyük çiçekleri ile resimleri lazım :)

mesela şu siyah tohum çiçeği şu gibi

Sevgili Kazen, gül koleksiyoncusu:) buna cevap versin:) Gül ASLA TOHUMDAN YETISTIRILMEZ....Cunku etrafta gordugunuz tum guller MELEZLENME sonucu olmustur...Dalından kırıp,koklendırısenız aynısı olur ama TOHUM ASLA...Hanı hep bır hıbrıt tohum muhabbetı var ya onun gıbı,gul denen bıtkının aslı dag,yol kenarlarında gordugnuz yalın kat,uyduruk bırseydır. Yıllardır farklı turlerle yapılan melezlemeler sonucu bugunku cesıtlı hallerıne gelmısler. Yurtdısında labratuvar ortamında bu ısı oldukça profesyonel olarak yapan,sadece gul uretımı ıle ılgılenen fırmalar var. Kordes,Tantau,David Austin....https://www.pinterest.com/capella79/kordes-roses-and-the-other-roses/

Ha bu arada ekledıgınız görsedekı gıbı rengarenk bır gul de asla yok reelde,tamamen photoshop....Bılımsel olarak ne mavı ne de sıyah gul yapılabıldı bugune dek....Onun dısında var olan cesıtlerı gorsenız kucuk dılınızı yutarsınız. Istersenız Ingılızce cevırıyle bır bakın:) http://www.rosebook.ru/roses/

Ve daha ılgınc ve acısı HALFETI GULU, dunyadakı tek sıyah gul sadece bu toprakta yetısır,özellıgı bu dedıklerı gul de ASLINDA HIKAYE....Halfetı gulu dıye arattıgınz gorseller daıma oynanmıs resımler ve yabancı forumlarda,yabancılar da bunu fark etmıs....(https://www.tripsavvy.com/no-there-are-not-black-roses-in-turkey-4051914)

Sımdıye dek bulunan en sıyaha yakın guller,bordonun en koyu tonları kı bunları da yıne yabancılar uretmıs kı emınım bızımkıler de onlardan bırını alıp sıyah gul dıye utanmadan mıllete kakalamaya calısıyor (https://www.stylecraze.com/articles/beautiful-black-roses/#gref) Sen aldın ektın olmadı,nıye? E Halfetı topragı degılde ondan:) Hadı oradan...

Agaca gelınce:) Bazı turler olur vısne,mese gıbı ama (hadı dıyelım oldu dıyerekten soyluyorum bunu) o kadar uzunnnn zaman alırkı...Keske etraftakı seralara bakınsaydınız veya Yalova Kurtköy'de bıraz gezınseydınız,genelde oradakı fıyatlar dıger seralardan daha uygun....Hıc degılse topraga dıktıgınızı gorup,buyutme zevkıne daha erken varırdınız. Tohumdan buyutme ısıne ben de,daha acemıyken bır heveslenıp cıcek (sanırım sızın resımlerde olan lobelya resımlerı de benı cezbetmıstı),domates vs. almıstım buradakı Zengarden'dan.....10 sene once 30 tl odemıstm....Sonra semt pazarındakı fıdelerın fıyatlarını gorunce.....:kızgın:

Son bır not: mor,sıyah,sarı domates olur....Tohumdan ben yetıstırmıstm ve bır belgeselde de gormustm koleksıyoncuları bıle var yurtdısında....Ama lezzet yıne domates lezzetı:) Rengı cıkolata gıbı olunca tadı cok da farklı degıl yanı:) Yıne de Alıexprestekı ekledıgınız resımler "oynanmıs resımler" o ne yahu, boyanın ıcıne gırıp cıkmıslar gıbı:)
Gecen yıl siyah gül gördum ama .Bir dedemiz var cicek meraklisi onun bahcesindeydi .Bu sene yine acarsa cekeyim......
Siyah kadife gibiydi .
Iyice dikkat edeyim bordomu diye

Kazen Kazen tohumlar ve nilüfer ne oldu??

ben henüz ekmedim kışın ilgileneceğim, hazır aldığımız çiçekler bile burada biraz sorun yarattı bize.

Derken hatun kişi akşam sefasının bir dalında pembe bir dalında sarı akşam sefası olduğunu söyledi.

Son gelişmeler derken, ortancalar maalesef en ufak güneş gördüğü anda boynunu büküyor, akşam sefaları hele Yunanistan çaldığımız tohumlar çok güzel uyum sağladı, sanırım güller güz geliyor diye mahsunlaştı. Begonvil coştu...

şimdilik durum budur. yani çin tohumlarına hala bakamadım : (

ben henüz ekmedim kışın ilgileneceğim, hazır aldığımız çiçekler bile burada biraz sorun yarattı bize.

Derken hatun kişi akşam sefasının bir dalında pembe bir dalında sarı akşam sefası olduğunu söyledi.

Son gelişmeler derken, ortancalar maalesef en ufak güneş gördüğü anda boynunu büküyor, akşam sefaları hele Yunanistan çaldığımız tohumlar çok güzel uyum sağladı, sanırım güller güz geliyor diye mahsunlaştı. Begonvil coştu...

şimdilik durum budur. yani çin tohumlarına hala bakamadım : (
Tvde gökkuşağı gül görünce aklıma geldi bu konu merak ettim deneme fırsatı oldu mu çin tohumlarını acabaa?

X