Alkolik babalarin çocukları mutlu olamaz mı hiç ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
sizin anne modeli farklı narsist ve evlat ayırıyor.. gerçi benim annem de kardesime kötü davrandı hep onla sürtüştü durdu çünkü kardesim aksi bir cocuktu büyüdü hala öyle aykırı bn durumu buna bagladım ama belkide ben destek verdiğim için bni tuttu kim bilir kardesim de artık para kazanıyor davranıslarını incelicem annemin.
Anneniz evlat ayırıyor gibi geldi bana , kardeşinize sahip çıkın lutfen, anneniniz kendi tercihiyle orda, siz annenizi düşünüyorsunuz ama kardeşiniz hem o baba hem de kendisini dışlayan bir anneyle yaşıyor.

iki gün önce babam o haldeyken sinir olup ölmesini istemek ondan kurtulmak istemek, iki gündür babam normal olunca yine ona acımak iyi anlarımızı düşünüp ondan kopmak istememek keşke hep böyle olsa da ailece mutlu yaşasak diye düşünüp beraber daha güzel eve cıkıp yasamak hayalleri kurmak. Yani kötü anlarda cıkıs yolu arayıp iyi gidince sorun arıza cıkarmayınca ya boşver annemle babamla yasamak aile olmak daha güzel demem normal mi.
Sizinle yüzyüze en az üç dört seans yapmadan isabetli değerlendirme ve yorum yapmam zor çok.
Bununla birlikte şunu söyleyebilirim.
Yaşadıklarınız ağır şeyler ve kafanızın karışık, duygularınızın karmaşık olması son derece doğal.
Siz kurban, kurtarıcı, zorba üçgeninde durmadan rol değiştiriyorsunuz büyük bir ihtimalle.
Tüm sağlıksız ailelerde büyüyen yetişkinler gibi.

Soruyu sormus, cevabi da vermissin, evet anne babam boşanmayım diye ellerinden geleni yaptılar buna boşanırsan hakkımızı helal etmeyiz demek dahil...Bir de sen ekonomik özgürlüge fazla takilıyorsun, bi anne çocuğunu korumaya karar vermisse ne yapar eder bunu başarir, okuma yazmasi bile olmayan ne kadinlar var tanıdığim eşi ölünce veya iş başa düşünce aslanlar gibi evlatlarini yetiştiren...biliyorum annene laf soylemek hatta düşunmek bile ağır geliyor sana ama sadece düşün, o isteseydi çok farklı olurdu hayatın

Abla bak burda bana bugüne dek laf eden çok kişi oldu evden ayril cesaretli ol gibi gibi. Öncelikle şunu söyleyim.kimse tüm düzenini bozup bölük pörçük yapıp yuvayı dağıtıp yaşamak istemez. Başka şehire kaçın diyenler oldu kolay mı ? Annemin tüm ailesini herkesi herşeyi bırakıp tek başımıza 3 kişilik hayat kuurp mutlu olmak kolay mıydı ? İnsan nasıl güçlü olur teyze dayı akrabalar vs başka kime guvenicez su devirde. İkinci sebebe gelince bazı adamların eşi benzeri cidden yoktur. Öyle uzaktan bişey yapamaz demekle olmuyor babam cidden delidir gözü karadır böyle kolayca konuşanlar hiç mi görmüyor haberlerde gerçek hayatı. Bu tip adamları polis vs durduramaz. Uzaklaştırma veriyorlar ama kadınlar yine öldürülüyor neden bunu hiç düşündünüz mü çünkü bu adamların kaybedeceği bişey yok korktuğu bir adalet de yok. Kafaya koyduysa öldürür . Kavga ederken bile iki.lafindan biri öldürürüm elimden kaza çıkacak diyen biri. Anneme bugün sordum bn memur olsam başka şehirde gelir misin diye nasıl gelicem dedi. Sen istemiyosun bence dedim korkuyorum dedi kadın haklı babamı birebir tanıyan benim . Beni bulamasa ailemi öldürür diyor yine haklı en ufak sorunda ailesine küfürler eden biri. Dayilarim da pasif insanlar şöyle korktuğu biri olsa iş zaten kolay olurdu ama herkes bundan korkuyor bulasmiyor. Umarım anlatabilmisimdir

Merhabalar bende sorunlu ailede büyüdüm, şiddet cehalet mavcuttu ama aile ne yapacaksın atılmıyor satılmıyor. Sana tek tavsiyem artık yaşın gelmişte geçiyor kendi hayatını oluştur. Emin ol mutlu olacaksın hayatın değişecek. Tek başına bu ülkede ayrı eve çıkmak falan ekstra zor o yüzden en azından anlaştığın biriyle evlilik yaparak hayatını çizebilirsin

Merhabalar bende sorunlu ailede büyüdüm, şiddet cehalet mavcuttu ama aile ne yapacaksın atılmıyor satılmıyor. Sana tek tavsiyem artık yaşın gelmişte geçiyor kendi hayatını oluştur. Emin ol mutlu olacaksın hayatın değişecek. Tek başına bu ülkede ayrı eve çıkmak falan ekstra zor o yüzden en azından anlaştığın biriyle evlilik yaparak hayatını çizebilirsin

Sence anlastigim biri olsa düşünür müyüm ortada adam yokki :KK70: resmen yok yani.. evlilik isteyince olan bişey değil bilirsin ki.

Artık yorum yapasım bile gelmiyor bi çok ebeveyn böyle bi taraf terör estirir diğer taraf siner. El birliğiyle nur topu gibi psikolojisi bozuk bireyler yetistirirler. Evlenerek kurtulamazsınız, aile döngünüzden kaynaklı hayatınıza benzer acıları cektirecek birini alırsınız. İçinizi iyileştirmeniz gerekiyo, terapi almak ve kendi kendinizin kurtarıcısı olmak zorundasınız. Farklı ama benzer yollardan geçtim, dolayısıyla başarısız bi evlilik yaptım. Su an terapiyle kendi kendime güçleniyorum. Eşten de aileden de duygusal olarak ayrıştım. Bağımsız birey olmak çok zor boyle bi aileden çıkıp,dolayısıyla ailenizin yerine kendinize vicdan yapmalısınız
Konu ve yorum aylar oncesinde kalmis ama derin konulardan biri.Anne ve baba davranislari motif gibi incee inceee islenir cocuklarin ruhlarina.Oyle bir islenir ki derinliklerimize her cektigimiz acida gidip gidip oralari sorgulariz.Her karakter farkli sekillenir,kimisi cesaretli,kimisi hassas,kimi kaygili,kimi guvensiz,kimi duygusal ve boyle uzar gider.Bu karakterlerden hayatta saglam kalabilenler en cesaretli olanlardir.Yorumlarda guclu,sert,dobra yorumlar var,insan okuyunca ne oldum diyor ama aslinda gercek olan yorumlar.Ben mesela gereksiz detayci bir karakter olarak hayatimi surdurmekteyim.Duz bir karakter olamadim hicbir zaman.Kalabalik bir ailenin en kucugu ve tek farkli cinsiyetteki kardesiydim.Babam da inanilmaz zor,bencil,kendini dusunen,zamaninda alkol ve sigara ile pencelesmis,bizi tehdit eden,sorumsuz bir karakterdi.Bir sure gucunuz yokken sizi eziyor,anne zaten ezilmis oluyor ama ben gucumu toplayana kadar ezildim.Sonra baktim buyurken ne oluyor ne olmus sorusunu sordum.Kendimi garantiye almaya calistim.Ayaklari ustunde duran ve ayri evimi kurmam gerektigini farkedip bunu uygulamaya gectim ve evimi ayirdim.Sonra kader motifim beni yine yakaladi ve yanlis evlilik yaptim.Simdi yine babamin evindeyim.Babama sunu farkettirdim(cok buyuk kavgalarla ve halen surer bu) ;ben onun mali degilim.bana istedigi gibi davranamaz,sorumluluklarini bilmezse yolda kalacagini bilir.Cocuklar ebeveyn kurtaricisi degildir.Kurban degildir.
Onlar bizim bu dunyaya gelmemizi saglayan araclardir sadece.Herkes gorevini,yerini bilirse gul gibi gecinilip gidilir.Ama malesef bazi inasanlarin kafalari gercekten calismiyor.Cocukluktan cikamiyorlar herhangi bir nedenle.Bagimliliklar hep zayifliktan gelir diye gozlemledim (tamamen gozlem).
Biz kendimize sahip cikmazsak hic kimse kurtaramaz bizi.Ben 34 yasimda hayatima 0 dan baslamayi goze aldim.Elimde hicbirseyim yok suan ama bakalim nasil olacak.

Uzaktan bir akrabamiz çok içerdi.evleri harabe gibiydi .resmen evin altindan su geciyordu ve eve yilan giriyordu sürekli. evlerinde aygaz bile yoktu. cocuklar sürekli zatüre bronsit olurlardi. Amcamın 4 cocugu vardı. Bir tanesi diş hekimi, bir tanesi üst düzey asker ,bir tanesi iç mimar, bir taneside cok iyi bir şirkette proje sorumlusu oldu. Bazen facedeki resimlere bakıyorumda helal olsun diyorum.

Uzaktan bir akrabamiz çok içerdi.evleri harabe gibiydi .resmen evin altindan su geciyordu ve eve yilan giriyordu sürekli. evlerinde aygaz bile yoktu. cocuklar sürekli zatüre bronsit olurlardi. Amcamın 4 cocugu vardı. Bir tanesi diş hekimi, bir tanesi üst düzey asker ,bir tanesi iç mimar, bir taneside cok iyi bir şirkette proje sorumlusu oldu. Bazen facedeki resimlere bakıyorumda helal olsun diyorum.
Hep derim.Biz insanoglunun harekete gecip care aramamiz icin once caresiz kalmamiz gerek diye :)

Hep derim.Biz insanoglunun harekete gecip care aramamiz icin once caresiz kalmamiz gerek diye :)

Evet bencede. Hicbiri alkol almiyor,hepsi eşlerine saygılı ve evlerine çocuklarina bağlılar.

Aynı benim geçen kendi konumda açtığıma benziyor. 23 yaşındayım babam alkolik değil ama aşırı disiplin her şey kendi dediği olsun parama el koysun (kendi için harcamaz benim çok para harcayacağımdan korkar) her kararı kendi verir. Bu evde yaşıyorsan benim kararlarım geçerlidir der.küçükken yediğim azarlar dayakları zaten unutamam travma oldu artık ama hala anlaşamayız kavga ederiz. Artık bu evde mutsuz olduğuma net eminim. Şimdiye kadar hep annem için dayandım ve ben gidersem annemde aklım kalacak ama bu vicdanı bile göze alarak yakında ayrı eve çıkmaya karar verdim. Maddi Birikimim çok olmamasına rağmen. Aşağılık kompleksini küçüklükten beri oluşturmuş bende babam.. Çok zor bu konular

Alkolik bir dedemden sapkin para manyağı eşine ve cocuklarina siddetten başka bir şey vermeyen babanin kiziyim. Babama neden dedigimizde babamda icer beni doverdi size az bile yapıyorum diyo. Dedemi hatirlamiyirumda babamin cektirdikleri hala içimde. Hic geçmiyor hele ki annemizin de babanızın kafasında olduğunu öğrendiğiniz yaştan sonra hiç ama hiç geçmiyor. Bir çocuk dovulse koşarım duramam hesap sormadan. Cok yediler hakkimi. Psikolojiyi çok arastirdim senelerce aynı evde nasil zarar gormem diye korunma yolları denedim. Evlendim hala aynı dertler. Şimdi babamla konusmuyorum annemlede konuşuyor gibi yapıyorum. Psikolojik yardım kesin ama kesin al. O travmalar her şeyini etkiliyor. Ama kaderimiz heralde bu dert bir türlü bitmiyor.

Benim babam da ben cocukken çok içerdi. Bana zarari olmazdi pek ama annemle arasinda olanlar beni de etkiliyordu elbette.
Milletin anne babasina özenirdim birlikte giyinip gezmelere giderlerdi, benim ki her haftasonu sarhoş...

Evden cikan bagiriş cagirişi duymayan komşu kalmamişti oyle rezillikler.
Artik haftasonu gelecek diye ödüm kopardi edilecek kavgadan yuregim sıkışırdı.
Anneme boşan dedim, daha ergendim kucuktum okuyordum. Boşan, boşanmiyorsan ben bu evden giderim sizin bana bunlari yaşatmaya hakkiniz yok dedim tam olarak.

Boşanmadi, evden gittim...
Bir sure sonra babam cagirdi özürler dilendi sözler verildi. Hala icmeye devam etti tabi ki ama eskisi gibi evde dayak atmiyordu anneme en azindan...
Zaten ben evlendim gittim. Haklarini yiyemem ben evlenip gidince çok arkamda durdular, maddi olarakta guvencemi sagladilar, bir sure sonra da ev aldilar sagolsunlar, ortada birakmadilar.

Bu arada basın gidin evden terk edin evinizi diyemem, benim yaptigim çok riskliydi. Her baba geri cagirip ozur dilemez, hazir degilseniz biyere gitmeyin daha kotu seyler basiniza gelmesin. 🙏 Umarim kurtulursunuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X